- Baza wiedzy
-
/
Społeczeństwo obywatelskie
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Warszawa Lokalna
-
/
Projekty i programy lokalne
Projekty i programy lokalne
null Informator „Warszawa wielu wyznań”
Miasto Stołeczne Warszawa wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało informator o religiach i wyznaniach warszawiaków.
Celem tej publikacji jest zwrócenie uwagi na różnorodność, wielowyznaniowość mieszkańców Warszawy oraz podkreślenie wagi kwestii religijnych, tak istotnych dla wielu członków naszej społeczności.
Informacje zostały opracowane i przekazane przez: Archidiecezję Warszawską Kościoła Rzymskokatolickiego, Diecezję Praską Kościoła Rzymskokatolickiego, Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, Kościół Greckokatolicki w Polsce, Muzułmański Związek Religijny w RP, Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Polską Unię Buddyjską, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Ruch Ewangeliczna Polska, Związek Wyznaniowy Hindu Bhavan Mandir w RP oraz Związek Wyznaniowy Singh Sabha Gurudwara w RP.
Informator "Warszawa wielu wyznań" (plik pdf otwiera się w nowym oknie).
Pomysłodawcą informatora jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, która realizuje to działanie w ramach programu wykonawczego „Wspólnota” strategii #WARSZAWA2030.
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa.
Zawartość informatora
Publikacja składa się z trzech części:
I część
Zawiera informacje oparte na autodeklaracjach największych organizacji religijnych działających w Warszawie. Znajdują się w niej:
-
informacje o danej religii i wyznaniu,
-
praktyczne informacje dotyczące zwyczajów, diety, świąt, uwarunkowań kulturowych,
-
kontakty do instytucji wyznaniowych.
II część
Znajduje się w niej artykuł dotyczący znaczenia różnorodności dla współczesnego miasta i wartości wynikających z realizacji działań w obszarze integracji międzykulturowej – podstawowe definicje oraz strategie.
III część
Zawiera listę organizacji wyznaniowych w Warszawie opracowaną na podstawie Rejestru Kościołów i innych organizacji religijnych prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.