- Baza wiedzy
-
/
Transport i drogownictwo
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- / Transport publiczny
- / Ulgi
null Karta dla dzieci z rodzin z trójką dzieci
Informacje podstawowe
Dzieciom z rodzin posiadających 3 dzieci przysługują roczne imienne bilety na 1 i 2 strefę biletową ZTM w cenie 99,00 zł.
Bilet ten przysługuje dziecku zamieszkałemu na terenie m.st. Warszawy do 30 września roku kalendarzowego w którym kończy 21 rok życia pod warunkiem, że co najmniej jeden z rodziców lub opiekunów prawnych jest zameldowany w Warszawie na pobyt stały albo mieszka w Warszawie i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie Warszawy, bez względu na to, czy osiąga dochód.
Rodzina jest tu rozumiana zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, jako osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie gospodarujące i zamieszkujące (na terenie Warszawy).
Bilet jest wgrywany na spersonalizowaną kartę zbliżeniową wydaną przez Zarząd Transportu Miejskiego po przedłożeniu dokumentów stwierdzających spełnienie warunków uprawniających do ulgi.
Utrata uprawnień przez jedno z dzieci nie pozbawia nabytych uprawnień pozostałych dzieci.
Wymagane dokumenty i załączniki
Do wydania karty po raz pierwszy niezbędne są następujące dokumenty:
- wypełniony wniosek o Kartę warszawianki/Kartę warszawiaka/Kartę młodej warszawianki/Kartę młodego warszawiaka (e-hologram),
- dowód tożsamości wnioskodawcy (matki, ojca, opiekuna prawnego),
- aktualne zdjęcia dzieci,
- dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (odpis aktu urodzenia, zaświadczenia wydane przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie, odpis postanowienia sądu o ustanowieniu opieki prawnej nad dzieckiem, odpis orzeczenia sądu o przysposobieniu dziecka),
- w przypadku braku zameldowania na pobyt stały w Warszawie: dokument potwierdzający zamieszkanie i rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych na terenie Warszawy czyli jeden z poniższych dokumentów:
-
pierwszą stronę złożonego PIT-u za ubiegły rok zawierającą warszawski adres zamieszkania wraz ze stemplem warszawskiego urzędu skarbowego, poświadczającą rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych na terenie m.st. Warszawy
-
urzędowe poświadczenie odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO) wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego zawierającą warszawski adres zamieszkania składanego drogą elektroniczną i wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO rozliczonym w urzędzie skarbowym na terenie m.st. Warszawy
-
zaświadczenie z warszawskiego urzędu skarbowego potwierdzające złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w ubiegłym roku wraz z warszawskim adresem zamieszkania.
UWAGA!
W ramach udogodnienia, w przypadku gdy dziecko/dzieci posiada/ją zameldowanie na terenie Warszawy istnieje możliwość, na wniosek rodzica, sprawdzenia pokrewieństwa na podstawie bazy ewidencji ludności.
Przedłużanie ważności karty
E-hologram uprawniający dzieci do zakupu biletu rocznego wgrywany jest na Spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską do 30 września roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 21. rok życia. Bilety można zakupić wyłącznie w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM.
W przypadku wniosków składanych przed 1 maja 2023 r., uprawnienia są przedłużane w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażerów na podstawie wypełnionego wniosku, kart miejskich dzieci oraz spełnienia warunków do przedłużenia e-hologramów Młodego Warszawiaka (stały meldunek w Warszawie lub potwierdzenie zamieszkania i rozliczania podatku w Warszawie).
Uprawnienia wgrane po 1 maja 2023 r. są ważne do 30 września roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 21. rok życia.
Nie ma konieczności ponownego składania wniosku w celu przedłużenia uprawnienia. Dzieci z rodzin z 3 dzieci dokonują jedynie zakupu biletu w POP ZTM.
Miejsce złożenia i odbioru
Wniosek o karty dla dzieci z rodzin z trójką dzieci należy złożyć w jednym z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM (https://www.wtp.waw.pl/punkty-obslugi/).