Warszawska Karta Miejska
Wstecz
Wyrobienie Karty warszawianki/ Karty warszawiaka lub Karty młodej warszawianki/ Karty młodego warszawiaka (wgranie e-hologramu)
Krok po kroku
- Udaj się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM lub do Wydziału Obsługi Mieszkańców (Możesz zarezerwować wizytę w urzędzie) ze spersonalizowaną Warszawską Kartą Miejską (WKM) lub innym, zaakceptowanym przez ZTM nośnikiem biletów (z widocznym imieniem, nazwiskiem oraz aktualnym zdjęciem). Sprawdź jak wyrobić spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską.
- Okaż do wglądu dokument tożsamości.
- Złóż wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami.
Wymagane dokumenty
- Wypełniony odpowiedni wniosek (wnioski są dostępne w WOM oraz poniżej w sekcji Pliki do pobrania):
- Dokument tożsamości (do wglądu).
- Aktualne zdjęcie w formacie legitymacyjnym o wymiarach 3,5x4,5 cm (wyłącznie gdy wyrabiana jest WKM).
- W przypadku braku zameldowania na pobyt stały na terenie m.st. Warszawy, dokument potwierdzający rozliczanie podatku dochodowego od osob fizycznych w Warszawie (do wglądu):
- kopia pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzoną prezentatą urzędu skarbowego, w którym zostało złożone zeznanie lub
- zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające fakt złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) wraz z adresem zamieszkania lub
- urzędowe poświadczenie odbioru (UPO) wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego (ta na której znajdują się dane wraz z adresem) - jeśli podatek za rok poprzedni został rozliczony przez internet. Na pierwszej stronie PIT powinien znajdować się numer dokumentu zgodny z identyfikatorem dokumentu UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru).
- zaświadczenie z urzędu skarbowego, które zawiera adres zamieszkania podatnika – jeśli na pierwszej stronie zeznania podatkowego nie ma adresu zamieszkania.
Opłaty
Brak.
Od 1 października 2016 r. uprawnienia te wydawane są wyłącznie w postaci odpowiedniego e‑hologramu wgrywanego na WKM.
Jedyne koszty mogą być związane z wyrobieniem WKM. Sprawdź jak wyrobić spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską.
Miejsce złożenia i odbioru
Jednostka odpowiedzialna
Zarząd Transportu Miejskiego m.st. Warszawy
ul. Grochowska 316/320
03-839 Warszawa
Termin odpowiedzi
Do 30 dni.
Tryb odwoławczy
Brak.
Uwagi
- Kartę warszawianki / Kartę warszawiaka możesz otrzymać, jeżeli jesteś zameldowany na pobyt stały w Warszawie lub spełniasz łącznie dwa warunki: mieszkasz na terenie m.st. Warszawy i rozliczasz tutaj podatek dochodowy od osób fizycznych.
- Karta warszawianki/ Karta warszawiaka i Karta młodej warszawianki/ Karta młodego warszawiaka umożliwiają korzystanie z ulg w postaci Biletu warszawiaka, Biletu młodego warszawiaka lub ulgowego Biletu warszawiaka.
- E-hologramy mogą być umieszczane na Elektronicznych Legitymacjach Studenckich, kartach PKO Banku Polskiego, Kartach Kibica Legii (na których widnieje logo ZTM oraz jedenastocyfrowy numer MIFARE).
- E-hologram jest ważny do końca roku, możesz przedłużyć uprawnienia na kolejny okres w biletomacie. Wystarczy włożyć kartę do kieszeni, wybrać z menu startowego opcję „przedłuż e-hologram” i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami.
- W przypadku dzieci, które nie posiadają jeszcze spersonalizowanej WKM, należy okazać do wglądu dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa:
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka;
- zaświadczenie wydane przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie - w przypadku dzieci z rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego;
- odpis postanowienia sądu o ustanowieniu opieki prawnej nad dzieckiem - w przypadku opiekuna prawnego;
- odpis orzeczenia sądu o przysposobieniu dziecka - w przypadku przysposobienia.
-
Na wniosek rodzica/opiekuna prawnego, zameldowanego na pobyt stały w Warszawie, pokrewieństwo można również sprawdzić w bazie ewidencji ludności.
Podstawa prawna
- Uchwała nr VI/103/2015 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 26 lutego 2015 r. w sprawie ustalenia zniżek w cenach biletów za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie dla osób zamieszkałych na terenie m.st. Warszawy, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych we właściwym urzędzie skarbowym oraz dla dzieci tych osób.
- Zarządzenie nr 57/2016 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie realizacji Programu „Warszawska Karta Rodziny” oraz zasad weryfikacji i wydawania potwierdzenia uprawnień do Biletu Warszawiaka, Biletu Młodego Warszawiaka oraz Ulgowego Biletu Warszawiaka.
- Uchwała nr LXVI/1807/2013 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 3 października 2013 r. zmieniająca uchwałę w sprawie opłat za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie, zmiany uchwały w sprawie ustalenia ulg za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie oraz zmiany uchwały w sprawie regulaminu przewozu osób i bagażu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie.
- Uchwała nr LXVI/1808/2013 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 3 października 2013 r. w sprawie przyjęcia Programu „Warszawska Karta Rodziny” (ze zm.).
- Uchwała nr XXVI/858/2008 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 13 marca 2008 r. w sprawie opłat za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie, zmiany uchwały w sprawie ustalenia ulg za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie oraz zmiany uchwały w sprawie regulaminu przewozu osób i bagażu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie (ze zm.).
- Uchwała Nr LXVI/1806/2013 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 3 października 2013 r. w sprawie ustalenia zniżek w cenach biletów za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie dla osób zamieszkałych na terenie m.st. Warszawy, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych we właściwym urzędzie skarbowym oraz dla dzieci tych osób (ze zm.).
- Uchwała Nr XLVII/1139/2017 Rady m.st. Warszawy z dnia 6 kwietnia 2017 r. w sprawie opłat za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie.
- Uchwała nr LXII/2021/2022 Rada m.st. Warszawy z 17 marca 2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie opłat za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie
- Zarządzenie nr 926/2022 Prezydenta m.st. Warszawy z 30 maja 2022 r. w sprawie realizacji Programu „Warszawska Karta Rodziny” oraz zasad weryfikacji, wydawania i kontroli uprawnień do Karty warszawianki/Karty warszawiaka/ Karty młodej warszawianki/ Karty młodego warszawiaka
Pliki do pobrania:
-
1. Wniosek indywidualny (otwiera nowe okno)
-
2. Wniosek rodzinny (otwiera nowe okno)
-
3. Wniosek dla rodzin z trójką dzieci (otwiera nowe okno)
-
4. Uzupełnienie wniosku dla rodzin wielodzietnych - czworo lub więcej dzieci (otwiera nowe okno)
-
5. Wniosek indywidualny (obcokrajowcy) (otwiera nowe okno)
-
6. Wniosek rodzinny (obcokrajowcy) (otwiera nowe okno)