Projekty i programy lokalne

null Konkurs Warszawa w kwiatach

W tym roku przypada 41. edycja stołecznego konkursu Warszawa w kwiatach. Warszawa w kwiatach to kontynuacja przedwojennej tradycji wspólnego zazieleniania i ukwiecania stolicy przy udziale warszawianek i warszawiaków. 

Zgłoszenia

Zgłoszenia do konkursu Warszawa w kwiatach będą zbierane od 15 maja do 31 czerwca 2024 r. 

Formularz zgłoszeniowy można wypełnić na stronie warszawawkwiatach.pl (otwiera się w nowym oknie) oraz w siedzibach organizatorów konkursu: Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

W tym roku zgłoszenia przyjmowane są w sześciu kategoriach:

  • balkony, loggie, okna

  • inicjatywy sąsiedzkie

  • ogrody i ogródki przy budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz działki kwietne w ROD

  • aranżacja zieleni przy placówkach oświatowych i edukacyjnych

  • osiedla mieszkaniowe

  • aranżacja zieleni przy punktach usługowych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Dodatkowo jury przyzna 3 nagrody specjalne: „Mister Kwiatów”, nagrodę im. Zofii Wóycickiej oraz nagrodę im. Stefana Starzyńskiego.

Laureaci zostaną ogłoszeni na pełnym kwietnych atrakcji pikniku 14 września w Parku Agrykola.

Wydarzenia edukacyjne

Podczas bezpłatnych warsztatów i spacerów mieszkańcy porozmawiają z ekspertami i pasjonatami ogrodnictwa, poszukają kwiatowych inspiracji i wspólnie przygotują się do konkursu. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.

  • 6 czerwca, godz. 18:00 – warsztaty „Ogrodowy czwartek” czyli cykliczne spotkanie w Pawilonie Edukacyjnym Kamień przy ul. Wybrzeże Puckie 1. Tym razem uczestnicy czwartkowego spotkania urządzą działkę na balkonie. Podczas warsztatów dowiedzą się, jakie gatunki warzyw i owoców nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonach. Stworzą mini ogródki ziołowe, warzywne i kwiatowe oraz poznają praktyczne porady działkowców, jak dbać o ogródki. Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Maśna z ROD Fort Szczęśliwice, Maciej Aleksandrowicz – specjalista ds. ogrodniczych Okręgu Zarządu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców oraz Bożena Chuda z ROD Zelmot, która jest też laureatką konkursu Warszawa w kwiatach.

  • 8 czerwca, godz. 11:00 – warsztaty „Kule nasienne – jak zadbać o bioróżnorodność wokół nas”. Problem globalnego zanikania różnorodności biologicznej dotyczy nie tylko lasów deszczowych, ale też miast. Postępująca urbanizacja sprawia, że coraz mniej naturalnej przestrzeni pozostaje dla rodzimych gatunków. O tym, jak temu zaradzić, dowiedzą się uczestnicy warsztatów organizowanych w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego przy Al. Ujazdowskich 4. Wykonają również kule z nasionami. Zajęcia poprowadzi Marcin Mazurkiewicz z Pracowni Edukacji Ogrodu Botanicznego UW.

  • 9 czerwca, godz. 17:00 – „Najpiękniejsze działki w kwiatach” czyli spacer po ROD Fort Szczęśliwice. W niedzielne popołudnie laureatka ubiegłorocznego konkursu Warszawa w kwiatach Anna Parys i Katarzyna Maśna z ROD FORT Szczęśliwice poprowadzą uczestników ogrodowymi alejkami, pokażą najbardziej ukwiecone działki, w tym działkę-laureatkę poprzedniej edycji konkursu. Pora spaceru pozwoli zanurzyć się w chłodzie tego pięknego Ogrodu i zobaczyć go w pięknym świetle zachodzącego słońca.

  • 15 czerwca, godz. 11:00 – „Dzikie pszczoły w dzikim mieście” czyli spacer po Parku Fosa i Stoki Cytadeli. To okazja, by poznać bliżej ostoję dzikości w sercu Żoliborza oraz przyjrzeć się rosnącym w niej kwiatom, lubującym się w nich zapylaczom, a także działaniom prowadzącym przez Zarząd Zieleni, które wspierają parkową bioróżnorodność. Spacer poprowadzą: badaczka dzikich pszczół dr Justyna Kierat, botaniczka Kaja Nowakowska oraz opiekun parku z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy Tomasz Niewczas.

Harmonogram wydarzeń

Szczegółowy harmonogram jest uzupełniany na bieżąco na stronie warszawawkwiatach.pl(otwiera się w nowej karcie) oraz profilu Warszawa w kwiatach na Facebooku(otwiera się w nowej karcie).

Więcej informacji

Sprawdź na stronie ZZW(otwiera się w nowej karcie).

Strona informacyjna

Organizator

Pomysłodawcą konkursu był Prezydent Stefan Starzyński, a jego inicjatywę kontynuuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy.

Nie znalazłeś informacji?