- Baza wiedzy
-
/
Społeczeństwo obywatelskie
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Informacja Publiczna
- / Informacje o Urzędzie m.st. Warszawy
Informacje o Urzędzie m.st. Warszawy
null Miasto Stołeczne Warszawa – herb, barwy, hejnał
Herb
Herbem miasta stołecznego Warszawy jest wizerunek Syreny w formie obowiązującej od 1938 r. do wybuchu II Wojny Światowej (Uchwała Rady Miasta Stołecznego Warszawy nr 18 z dnia 15 sierpnia 1990 r. w sprawie przywrócenia tradycji przedwojennej w zakresie herbu, barw miejskich, pieczęci).
Herb Wielki Miasta Stołecznego Warszawy przedstawia w polu czerwonej tarczy postać kobiety z rybim ogonem zwróconą w prawo, z wzniesionym mieczem w ręce prawej i tarczą okrągłą w ręce lewej. Barwy ciała i ogona rybiego naturalne, włosy złote, miecz i tarcza złote. Nad tarczą herbową znajduje się korona królewska. Poniżej tarczy herbowej dwie gałęzie laurowe z zawieszonym na nich, na wstędze, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtutti Militari V klasy. Na wstędze spływającej spod korony wieńczącej tarczę herbową umieszczona jest dewiza herbowa semper invicta (zawsze niezwyciężona).
Herbu Wielkiego Miasta Stołecznego Warszawy używa się w celu podkreślenia szczególnie wzniosłych uroczystości, świąt lub innych wydarzeń nawiązujących do bohaterstwa i męstwa ludności stołecznego miasta Warszawy.
Herb Wielki Miasta Stołecznego Warszawy może być używany wyłącznie przez organy m.st. Warszawy.
Dlaczego w herbie Warszawy jest kolor czerwony i żółty?
Autorem grafiki, w tym kolorów znajdujących się na herbie stolicy, jest Szczęsny Kwarta. Projekt artysty zwyciężył w ogłoszonym w 1938 roku konkursie na herb Warszawy. Oficjalne barwy Warszawy nawiązują do herbu miasta. Kolor żółty wywodzi się ze złotego koloru korony oraz włosów, szabli i tarczy syreny, zaś czerwony – z koloru tarczy herbowej.
Heraldyka wiąże się z określonymi zasadami tworzenia herbów, także doboru kolorów. Herby posiadają właściwą sobie tarczę, godło oraz barwę (tynkturę). Wzajemne położenie, zależności i znaczenie tych elementów kształtowały się przez stulecia. Wzór obecnego herbu oraz ustalenie barw Warszawy należą do okresu działalności Prezydenta S. Starzyńskiego.
Barwy
Barwami Miasta Stołecznego Warszawy są kolory żółty i czerwony na fladze, ułożone w dwa pasy poziome, równej szerokości, górny żółty, dolny czerwony.
Hejnał
Hejnałem m.st. Warszawy jest melodia według kompozycji Zbigniewa Bagińskiego „Hejnał Zamku Królewskiego w Warszawie” oparta na motywach „Warszawianki” Karola Kurpińskiego.
Hejnał wykonywany jest trzykrotnie przez trębacza codziennie o godz. 11.15 z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Z inicjatywą odgrywania hejnału wystąpili Powstańcy Warszawscy, żołnierze zgrupowania AK Chrobry II: Kazimierz Przedpełski, Adam Zalewski, Wiesław Newecki oraz Henryk Łagodzki.
Dzień Pamięci Warszawy
Dniem Pamięci Warszawy jest 1 sierpnia - rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.