- Baza wiedzy
-
/
Społeczeństwo obywatelskie
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Warszawa Lokalna
-
/
Projekty i programy lokalne
Projekty i programy lokalne
null Miejsca Aktywności Lokalnej
Co to jest MAL?
Miejsce Aktywności Lokalnej (MAL) to możliwość bezpłatnego korzystania z oferty lub przestrzeni różnych miejsc położonych blisko domu. Działania w ramach MAL-u prowadzą pasjonaci, możesz wziąć w nich udział, kiedy masz na to czas i ochotę.
Znajdź MAL-e blisko domu, a oszczędzisz czas na dojazdy i poznasz osoby z Twojej okolicy.
W MAL-u możesz:
-
poszerzać swoje pasje, inspirować się, uczyć nowych rzeczy
-
pobyć z ludźmi o podobnych zainteresowaniach
-
ciekawie spędzić rodzinny czas
-
realizować swoje pomysły
Gdzie znajdziesz MAL-e?
W Warszawie działa obecnie ponad 100 różnych MAL-i – miejsc otwartych na sąsiedzkie działania. Miejsca te tworzą sieć MAL, a poznasz je po znaku sieci MAL.
Zobacz, do których MAL-i Ci najbliżej!
Kto prowadzi te miejsca?
-
instytucje publiczne (np. domy kultury, biblioteki)
-
organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje)
-
spółdzielnie mieszkaniowe i rady osiedli (np. kluby osiedlowe)
-
lokalni przedsiębiorcy (np. klubokawiarnie)
Często zadawane pytania
Dlaczego każdy MAL jest inny?
Oferta i charakter każdego miejsca zależy od prowadzącego (w tym jego możliwości lokalowych i finansowych), ale i od pomysłowości i energii mieszkańców i mieszkanek go odwiedzających. Ważne jest jednak to, co łączy wszystkie MAL-e: otwartość, elastyczność, współpraca i lokalny charakter.
Dlaczego mogę skorzystać z oferty/przestrzeni MAL-u za darmo?
MAL-e opierają się na społecznym zaangażowaniu mieszkańców i mieszkanek – to oni realizują tu swoje pomysły, prowadzą spotkania, rozkręcają wspólne inicjatywy. Każdy daje coś od siebie, a walutą jest zaangażowanie i chęci, a nie pieniądze.
Większość MAL-i finansowana (lub współfinansowana) jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Pozostałe miejsca proponują bezpłatną ofertę i darmowo udostępniają swoją przestrzeń gdyż osoby je prowadzące widzą wartość we współpracy z mieszkańcami i włączaniu się w życie okolicy.
Jednym ze strategicznych celów Miasta zgodnie ze Strategia Warszawa 2030 jest wspieranie tworzenia odpowiedzialnej wspólnoty mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Dowiedz się więcej o tym celu i Strategii Warszawa 2030.
Co to jest sieć MAL?
To grupa łącząca wszystkie MAL-e w Warszawie. Dzięki niej Tobie łatwiej jest znaleźć miejsce w interesującej cię części miasta, a osobom pracującym w MAL-ach wymieniać się informacjami i doświadczeniami związanymi z prowadzeniem MAL.
Chcesz wiedzieć więcej?
Wsparciem i animacją sieci warszawskich Miejsc Aktywności Lokalnej od 2013 r. zajmuje się Wydział Wzmacniania Wspólnoty Lokalnej w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Skontaktuj się z nami! Kontakty sprawdź na stronie https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/o-nas.