Projekty i programy lokalne

null Miejski Plan Adaptacji - Warszawa dla klimatu

4 lipca 2019 roku Rada Miasta przyjęła Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050.

Kluczowe kwestie dokumentu to m.in.:

  • przeciwdziałanie zwiększonej umieralności ludzi w czasie upałów,

  • ograniczenie miejskiej wyspy ciepła,

  • zabezpieczenie przed nawałnicami, powodziami,

  • zabezpieczenie przed zbyt niskiemu stanowi wody w Wiśle.

Miasto i jego elementy mają być przygotowane na złe warunki pogodowe. By złagodzić zmiany klimatu potrzebne są inwestycje w zieleń, zbiorniki magazynujące wodę i odnawialne źródła energii.

Opcje przystosowania miasta są wieloobszarowe:

  • świadomość mieszkańców,

  • zieleń,

  • ciepło,

  • wiatr,

  • woda,

  • infrastruktura.

Horyzontem jest rok 2050, który będzie też punktem odniesienia do oceny wdrożonych eko-rozwiązań. Priorytetem są działania ograniczające dopływ ciepła do obiektów budowlanych w lecie, a w zimnych miesiącach utrzymanie temperatury wewnątrz budynków. Istotne jest też właściwe gospodarowanie wodami opadowymi oraz zachowanie i rozwijanie zielonej i błękitnej infrastruktury, np. parków, lasów, zalewów a także stawów. Z uwzględnieniem Strategii mają być opracowywane dokumenty zagospodarowania przestrzennego oraz budżet stolicy. Miasto będzie inicjatorem edukacji mieszkańców oraz współpracy ze światem biznesu i nauki.

Plan miejscowy - Czerniaków Południowy

4 lipca 2019 roku, Rada m.st. Warszawy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Czerniakowa Południowego – kolejnego po Augustówce planu na Łuku Siekierkowskim. Plan nie obejmuje rezerwatu „Jeziorko Czerniakowskie”, a jedynie fragment jego zachodniej otuliny. Obszar objęty planem o powierzchni około 90 ha położony jest na Mokotowie, w zakolu tarasu Wisły. W granicach planu można wyróżnić dwa podstawowe obszary: intensywnej zabudowy mieszkaniowej znajdujące na południu i obszary niezabudowane na północy.

Rejon Czerniakowa Południowego należy do strefy podstawowego układu przyrodniczego miasta. Na obszarze objętym planem znajdują się takie formy ochrony przyrody, jak  otulina rezerwatu przyrody „Jeziorko Czerniakowskie” i  Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu. Część obszaru leży w granicach wyznaczonych w Systemie Przyrodniczym Warszawy jako Korytarz Wymiany Powietrza. Wszystkie aspekty dotyczące ochrony środowiska przyrodniczego, ochrony zdrowia i życia ludzi oraz uciążliwości zostały przeanalizowane w prognozie oddziaływania na środowisko, która stwierdza, że realizacja planu nie będzie miała znaczącego wpływu na przyrodnicze elementy środowiskaoraz na warunki życia na tym obszarze.

Nie znalazłeś informacji?