Postępowanie w sytuacjach zagrożeń

null O programie "Warszawa chroni"


 

Stolica opracowała program "Warszawa chroni", który obejmuje pakiet działań oraz inwestycji w ochronę ludności cywilnej w sytuacjach kryzysowych i adaptacji miasta do zagrożeń.

Program, który opracowała Warszawa jest odpowiedzią na sytuację polityczną, ale też kontynuacją działań od dawna prowadzonych przez miasto, czy to podczas pandemii czy kryzysu uchodźczego.

Pakiet będzie obejmował m.in.

  • organizację miejsc schronienia,

  • zabezpieczenie dostępów do wody,

  • zapewnienie ciągłości funkcjonowania organów m.st. Warszawy,

  • zakup odpowiedniego sprzętu,

  • edukację mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa.

W planach jest również wytypowanie i dostosowanie obiektów, które w czasie zagrożenia będą na przykład mogły pełnić rolę zastępczych miejsc szpitalnych. 

Program zakłada też stworzenie magazynów, w tym magazynu przeciwpowodziowego wyposażonego w odpowiedni sprzęt oraz utworzenie dodatkowych, niezależnych od sieci wodociągowych, ujęć wody oraz zakup beczkowozów.

Więcej przeczytasz tutaj: https://um.warszawa.pl/-/warszawa-chroni-program-dla-mieszkancow

Kampania „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”

Na początku października 2024 roku zostało podpisane porozumienie z Komendą Główną Straży Pożarnej na temat współpracy. Pierwszym wspólnym projektem jest kampania pod nazwą „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”.

Jesień i zima to okres, w którym w domach i mieszkaniach wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Chociaż pożarów w budynkach mieszkalnych jest co roku coraz mniej (prawie 34 tys. w 2021 r. i niecałe 30 tys. w 2023 r.), to wciąż stanowią poważny problem. Liczba pożarów jest znacznie niższa w mieszkaniach, które mają czujkę dymu (niecałe 3 tys. pożarów w 2021 r. i 2,6 tys. w 2023 r.).

Ważne jest również przypomnienie właścicielom, zarządcom i administratorom budynków mieszkalnych o obowiązujących przepisach i zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego (zakaz składowania substancji niebezpiecznych pożarowo w piwnicach i na poddaszach; zakaz blokowania klatek schodowych; przeprowadzanie obowiązkowych przeglądów instalacji technicznych w budynku – wentylacja, gaz, prąd, przewody kominowe).

W pierwszym etapie Warszawa zamierza kupić 500 urządzeń wykrywających czad. W pierwszej kolejności będą one montowane w miejskich budynkach komunalnych.

Przeczytaj więcej o kampanii Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa

Tydzień Bezpieczeństwa jest programem, który przez edukację przybliża mieszkańcom Warszawy zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. Wydarzenie jest organizowane w ramach programu „Warszawa chroni”.

Zapraszamy do udziału w Tygodniu Bezpieczeństwa w dniach od 7 do 12 października. Każdy dzień poświęcony będzie innej tematyce: bezpieczeństwu na ulicach, pokazom pierwszej pomocy, bezpieczeństwu kobiet, czy też ćwiczeniom systemu alarmowania. Szczegółowe informacje na stronie: https://warszawa19115.pl/kalendarium

 


 

Materiały do pobrania

Nie znalazłeś informacji?