Projekty i programy lokalne

null Projekt wolontariatu miejskiego w Warszawie

Czym jest wolontariat?

Wolontariat to dobrowolne, świadome i bezpłatne działanie na rzecz innych osób lub podmiotów, z wyłączeniem rodziny i przyjaciół. Działania wolontariackie mogą dotyczyć m.in. kultury, sportu, edukacji, zwierząt, ochrony środowiska, pomocy społecznej, a także wielu innych dziedzin.

Kto może zostać wolontariuszem?

Każda osoba, bez względu na wiek, doświadczenie i czas, którym dysponuje.

Dzięki wolontariatowi można m.in.:

  • rozwijać swoje zainteresowania i pasje;

  • sprawdzić się w nowych sytuacjach, zyskać życiowe doświadczenie;

  • poznać nowych ludzi, zobaczyć nowe miejsca;

  • poznać kulturę organizacyjną różnych instytucji;

  • spędzić ciekawie i kreatywnie czas;

  • przeżyć przygodę!

Można zostać wolontariuszem w: organizacjach pozarządowych, na uczelniach, w muzeach, domach kultury, teatrach, ośrodkach pomocy społecznej, domach dziecka, schroniskach dla zwierząt, ośrodkach sportowych, ogrodach botanicznych oraz wielu innych ciekawych miejscach.

Projekt „Ochotnicy Warszawscy”

W stolicy uruchomiony został projekt „Ochotnicy Warszawscy”, rozwijający i promujący ideę wolontariatu. Celem projektu jest integracja społeczności mieszkańców oraz zapewnienie im możliwości wspólnego i ciekawego spędzania czasu w ramach wolontariatu. Projekt „Ochotnicy warszawscy” jest realizowany przez samorząd, miejskie instytucje, organizacje pozarządowe, uczelnie i partnerów biznesowych.

W ramach projektu działa Miejski Portal Wolontariatu (otwarcie w nowym oknie) na którym zamieszczane są oferty wolontariatu z całej Warszawy. Na portalu można przeglądać oferty według kategorii tematycznych, takich jak: kultura, opieka społeczna, edukacja, sport i wiele innych, jak również według dzielnic. Na portalu znajduje się średnio 50-60 ofert dla potencjalnych wolontariuszy.

Częścią portalu jest baza wiedzy, w której gromadzone są materiały i informacje dotyczące organizacji wolontariatu. Stronę uzupełnia dział „aktualności”, w którym pojawiają się wiadomości dotyczące wolontariatu w Warszawie. Projekt „Ochotnicy warszawscy” to także działania skierowane bezpośrednio do wolontariuszy oraz organizatorów wolontariatu o szczegółach, których można dowiedzieć się więcej z zakładki „szkolenia”.

  • Wsparcie wolontariuszy i organizatorów wolontariatu

Wszyscy wolontariusze związani z warszawskimi organizatorami wolontariatu mogą uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach z m.in. komunikacji interpersonalnej, podstaw zarządzania projektami czy wystąpień publicznych. Dla stołecznych organizatorów i koordynatorów wolontariatu przygotowane zostały szkolenia, poradnictwo, warsztaty czy spotkania sieciujące.

W ramach „Ochotników warszawskich” realizowane są także dedykowane programy rozwoju wolontariatu w bibliotekach, domach kultury, domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo-leczniczych i innych instytucjach publicznych m.st. Warszawy. Projekt jest realizowany w zgodzie z zapisami Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Facebook (otwarcie w nowym oknie)

kontakt: ochotnicy@um.warszawa.pl


Inne możliwości zaangażowania w wolontariat:

  • Wiele uczelni organizuje programy wolontariackie dla swoich studentów. Bliższych informacji na ten temat może udzielić osoba zajmująca się sprawami studenckimi na uczelni.

  • Wolontariat zagraniczny. Taką możliwość zapewnia m.in. Wolontariat Europejski, oferując osobom w wieku od 17 do 30 lat podjęcie pracy społecznej za granicą, która może trwać od 2 do 12 miesięcy. Wolontariat zagraniczny często oferują też organizacje pozarządowe o zasięgu międzynarodowym, takie jak UNICEF, Amnesty International itp.

Propozycje wolontariatu

Wykonaj prace remontowe

Wszystkich posiadających nawet drobne umiejętności remontowe, Warszawa zachęca do wzięcia udziału w projekcie „Nowy Dom” Klubu Alternatywnego Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Można pomóc osobom, które z racji na wiek czy sytuację finansową, nie dają rady wykonać niektórych prac remontowo-domowych. Do zadań wolontariuszy należy m.in. gruntowanie i malowanie ścian, mycie okien, pranie zasłon i firan, sprzątanie balkonów czy naprawy hydrauliczne, jak np. wymiana baterii i uszczelek. Świetnie sprawdzą się więc ci, którzy lubią widzieć efekty swojej pracy i chcieliby podarować innym na święta przyjazną przestrzeń domową.

Wesprzyj warszawski Współdzielnik

Oferta dotycząca wolontariatu we Współdzielniku (otwarcie w nowym oknie), prowadzonym przez Wolskie Centrum Kultury we współpracy z centrum handlowym Wola Park, powinna z kolei zainteresować osoby dla których ważna jest ekologia. To nowoczesna forma aktywności społecznej adresowana w szczególności do tych, którzy przed świętami, ale nie tylko, chcieliby wesprzeć ideę ograniczania konsumpcji. W ramach Współdzielnika wolontariusze będą mieli ku temu okazję poprzez zaangażowanie w prowadzenie m.in. darmowego sklepu, jadłodzielni, a także udzielając pomocy w warsztacie naprawczym przedmiotów codziennego użytku czy w sanatorium dla roślin.

Wykorzystaj swoje umiejętności artystyczne

Z bardzo interesującymi możliwościami wolontariatu można spotkać się również w Domu Pomocy Społecznej „Syrena” (otwarcie w nowym oknie). Na osoby, które cieszy kontakt z seniorami czekają różnorodne zadania, w tym między innymi prowadzenie Klubu Miłośników Muzyki Rockowej, a także czytanie mieszkańcom słabowidzącym czy zaangażowanie się w warsztaty plastyczne!

Propozycja dla seniorów

Ciekawą propozycję Warszawa przygotowała również dla starszych warszawiaków. Sami seniorzy mogą także zaangażować się w pomoc innym, biorąc udział wolontariacie zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe pod hasłem Wolontariusze łączą pokolenia. Seniorze zostań wolontariuszem! (otwarcie w nowym oknie). Zadanie polega na czytaniu i nagraniu bajek, baśni i innych historii dla dzieci. Każdy posiadacz przyjemnego głosu może nagrać wybraną opowieść z myślą o najmłodszych, którym z pewnością głos „babci” czy „dziadka” umili zimowy czas. Nagrane bajki wystarczy przesłać do pracowników biblioteki.

Historie wolontariuszy możesz poznać na YouTube:

Podnoszenie umiejętności wolontariackich

Warszawa zaprasza mieszkańców stolicy do zapoznania się z nową ofertą wsparcia dla wolontariuszy i organizatorów wolontariatu dostępną w ramach projektu "Ochotnicy Warszawscy". Oferta jest bezpłatna.

Oferta dla koordynatorów i organizatorów wolontariatu

Harmonogram oferty to nowe tematy spotkań, szkoleń, webinarów i superwizji, z których mogą korzystać przedstawiciele podmiotów organizujących wolontariat w Warszawie. Na koordynatorów i organizatorów wolontariatu czekają  debaty, konkursy, wizyty studyjne. Dodatkowo każdy, kto chce rozwijać swoje kompetencje z zakresu organizacji wolontariatu może skorzystać z poradnictwa, konsultacji czy z mentoringu.

Tematyka spotkań jest bardzo przekrojowa – od  aspektów formalno-prawnych, poprzez relacyjne, aż po zarządcze. Nie ma znaczenia, czy uczestnicy spotkań mają już kilka lat doświadczeń w pracy z wolontariuszami, czy dopiero chcą się przygotować na swoje pierwsze spotkania z ochotnikami. Oferta została tak opracowana, aby każdy znalazł w niej coś dla siebie. Każdy z tematów został przygotowany z myślą o aktualnie pojawiających się potrzebach i trendach.

Oferta dla wolontariuszy

Dla wszystkich wolontariuszy, którzy działają we współpracy ze stołecznymi organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami miasto przygotowało kilkanaście tematów bezpłatnych szkoleń, które mogą być dla nich przydatne zarówno podczas wolontariatu… jak i poza nim!. Zostały one opracowane m.in. w oparciu o ankietę potrzeb, w której wzięło udział ponad 100 osób. Przykładowe tematy szkoleń, na które można zapisywać się do grudnia 2021 roku to: "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami", "NVC - porozumienie bez przemocy", "W poszukiwaniu swojego stylu zarządzania", "Tworzenie materiałów graficznych" czy "Storytelling", który cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu edycji.

W ofercie znalazły się także specjalne spotkania konsultacyjne, w których mogą uczestniczyć przede wszystkim ci, którzy w swoim wolontariacie pracują na rzecz osób chorych, starszych, z niepełnosprawnościami czy zagrożonych wykluczeniem społecznym. Poprzez udział w konsultacjach grupowych wolontariusze mogą m.in.: wymieniać się doświadczeniami, wzajemnie inspirować i wzmacniać, dowiedzieć się, jak daną sprawę widzą inni oraz jak sobie radzą w podobnych sytuacjach. Taka nieformalna forma edukacji, to też idealny sposób na zbadanie nowych obszarów pracy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności.

Zapisy na wydarzenia

Terminy i formularze zgłoszeniowe na wszystkie wydarzenia dla organizatorów wolontariatu i dla wolontariuszy znajdują się na Miejskim Portalu Wolontariatu w zakładce "Wydarzenia i szkolenia" (otwarcie w nowym oknie).

Bezpośrednimi realizatorami wydarzeń w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” prowadzonego przez miasto stołeczne Warszawa są Fundacja Szkoła Liderów (oferta dla wolontariuszy), Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu (oferta dla organizatorów wolontariatu) oraz Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (oferta dedykowana szkołom).

Więcej informacji o promocji i organizacji wolontariatu w Warszawie (otwarcie w nowym oknie).

Informacje o wolontariacie

Angażowanie w charakterze wolontariusza pozwala nabyć i rozwinąć tzw. kompetencje społeczne, bardzo cenione na rynku pracy.

Chcąc zaangażować się w wolontariat można także bezpośrednio zgłosić się do organizacji czy instytucji, która angażuje ochotników.

Podejmując wolontariat, warto dopytać organizatora o porozumienie (umowę wolontariacką), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie OC oraz zdrowotne. Należy ustalić te kwestie, zanim przystąpi się do wykonywania zadań.

Realizatorami projektu są Urząd m.st. Warszawy oraz warszawskie organizacje pozarządowe - Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Kontakt:

Wydział Koordynacji Polityki Społecznej
Centrum Komunikacji Społecznej
ul. L. Kruczkowskiego 2
00-412 Warszawa
wolontariat@um.warszawa.pl

Nie znalazłeś informacji?