null System Monitoringu Wizyjnego m. st. Warszawy



18 Centrów Oglądowych, zlokalizowanych na terenie Komend Rejonowych Policji i Komisariatów Policji, wyposażonych w sprzęt umożliwiający obserwację przez operatorów obrazu z kamer i rejestrację tych obrazów. Informacja o zaobserwowanych zdarzeniach przekazywana jest do oficera dyżurnego Policji, który podejmuje odpowiednie działania operacyjne.

Stołeczne Stanowisko Kierowania

Stołeczne Stanowisko Kierowania (SSK) zlokalizowane w Komendzie Stołecznej Policji, posiadające możliwości przeglądu obrazu z kamer z całego miasta, przejęcie sterowania oraz umożliwiające administrowanie Systemem.

Stanowisko nadzoru technicznego

Stanowisko nadzoru technicznego nad Systemem Monitoringu Wizyjnego m. st. Warszawy, działające 24 godziny na dobę w systemie ciągłym, zainstalowane w Centrum Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, posiadające również możliwość oglądu obrazu z kamer z całego miasta, przejęcie sterowania oraz umożliwiające administrowanie Systemem.

Kamery wizyjne

486 kamer wizyjnych wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem zainstalowane w 18 dzielnicach Warszawy: Śródmieście, Mokotów, Ochota, Wola, Praga Północ, Praga Południe, Żoliborz, Bielany, Bemowo, Ursynów, Białołęka, Targówek, Wilanów, Ursus, Włochy, Rembertów, Wesoła i Wawer.

Monitoring wizyjny miejsc szczególnie zagrożonych ma na celu:

  • szybkie uzyskiwanie informacji w czasie rzeczywistym o zaistniałej w danym miejscu sytuacji;

  • uruchomienie reakcji służb odpowiednich do zdarzenia oraz koordynacja ich wspólnych działań;

  • rejestrowanie przebiegu zachodzących zdarzeń;

  • wykorzystanie zarejestrowanego materiału w późniejszych działaniach o charakterze procesowym.

Centra oglądowe

Każda z grup kamer nadzorowana i sterowana z Centrów Oglądowych podlega pod teren właściwego Komisariatu lub Komendy Rejonowej Policji. Kamery obserwacyjne Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu (ZOSM) umieszczone są w różnych miejscach miasta, tak aby zapewnić maksymalną kontrolę oraz bezpieczeństwo. Każda z grup kamer nadzorowana i sterowana z Centrów Oglądowych podlega pod teren właściwego Komisariatu lub Komendy Rejonowej Policji. 

Podstawowym celem działania Centrów Oglądowych jest dostarczenie Policji szybkiej i dokładnej informacji o przestępstwach, wykroczeniach i innych wydarzeniach zaistniałych w rejonie objętym monitoringiem.

Rejestracja wykroczeń i przestępstw

W Systemie Monitoringu Wizyjnego rejestrowane jest około prawie 8 tys. zdarzeń w ciągu roku.

Dzięki systemowi obserwacyjnemu obywatele, którzy dopuszczają się wykroczeń, przestępstw nie mogą czuć się bezkarni. Szybka reakcja Policji czy Straży Miejskiej poprawia statystyki bezpieczeństwa i wpływa na poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców jak i przyjezdnych.

Współpraca ze służbami porządkowymi miasta Warszawy jest wciąż dopracowywana wraz z rozwojem sytemu, pojawianiem się nowych przypadków wykroczeń i przestępstw, a także wraz z poprawą kwalifikacji pracowników.

Administratorem Systemu jest Zakład Obsługi Systemu Monitoringu.

Nie znalazłeś informacji?