Projekty i programy lokalne

null WawaShare - współdzielenie w Mieście

Ekonomia współdzielenia

Warszawa tworzy miejski system dla ekonomii współdzielenia i zaprasza do współpracy.

Ekonomia współdzielenia (sharing economy) to zjawisko polegające na wymianie i dzieleniu się różnego rodzaju zasobami. Czasami bezpłatnie, czasami za opłatą, ale bez przekazywania praw własności.

Ludzie, wykorzystując platformy internetowe, współpracują, tworzą, dzielą się swoim czasem, talentem i tym, co posiadają. Mogą to być nieruchomości, pojazdy, narzędzia, treści medialne czy umiejętności.

Dzięki technologiom cyfrowym mają możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców. Mogą zarabiać, udostępniając innym posiadane zasoby i umiejętności, a jednocześnie oszczędzać pieniądze, korzystając z dostępu do towarów i usług, bez konieczności ich kupowania.

Idea współdzielenia pomaga zbudować odpowiedzialną wspólnotę. Przyczynia się do zapewnienia dobrych warunków do rozwoju społeczno-gospodarczego. Jest jednym z ważnych elementów wdrażanej od kilku lat w Warszawie koncepcji smart city, czyli inteligentnego miasta.

Platforma miejska

Na platformie miejskiej w zakładce „WawaShare współdzielenie w mieście”, zamieściliśmy inicjatywy związane z "dzieleniem się miastem" w obszarze infrastruktury, transportu, powierzchni biurowych, pomieszczeń mieszkalnych i umiejętności. Można znaleźć tam takie projekty jak jadłodzielnie polegające na dzieleniu się nadwyżkami żywności, które można dostarczyć w wyznaczone miejsca, czy platformę biblioteczną w ramach której skorzystamy zarówno z e-zasobów biblioteki, jak i atrakcyjnych warsztatów oraz treści edukacyjnych.

Pomysły można zgłosić za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie lub mailowo, wysyłając wiadomość na adres: ekonomia.wspoldzielenia@um.warszawa.pl.

Regulamin jest dostępny na stronie.

Wdrożenie ekonomii współdzielenia jest dla nas jednym z głównych celów w nadchodzących latach. Miasta znane z otwartości na tego rodzaju usługi, przyciągają innowacyjne biznesy i dzięki temu dynamicznie się rozwijają. Obniżają koszty funkcjonowania i zapewniają wyższą jakość życia. W stolicy mamy już dobre przykłady tego typu inicjatyw, jak choćby popularny Warszawski Rower Publiczny Veturilo, który stał się alternatywnym środkiem transportu miejskiego. Namawiamy mieszkańców i mieszkanki naszego miasta, by dzielili się inicjatywami, wiedzą, pomysłami oraz doświadczeniem w budowaniu ekonomii współdzielonej Warszawy.

Inicjatywa mieszkańców

Wiele ciekawych inicjatyw dotyczących współdzielenia zgłaszają mieszkańcy i mieszkanki w ramach budżetu obywatelskiego. Tak powstały zniczodzielnie, niektóre jadłodzielnie, czy cieszące się ogromnym zainteresowaniem wyprzedaże garażowe.

Projekty realizowane w ramach WawaShare tworzą również przestrzeń do współpracy pomiędzy samorządem, a partnerami zewnętrznymi.

Przy współudziale firm takich jak Castorama, Ikea, Ingka czy Allegro powstały dwie prężnie działające dzielnie:

  • Dzielnia Saska Kępa przy ul. Berezyńskiej 27,

  • Współdzielnik w centrum handlowym Wola Parku.

Mieszkańcy i mieszkanki mogą znaleźć tam dobrej jakości rzeczy z drugiej ręki, podzielić się nadwyżkami nadającej się do spożycia żywności czy dowiedzieć się, jak nasze codzienne decyzje i wybory konsumenckie wpływają na klimat i środowisko. Mogą również zorganizować wydarzenia, które służą lokalnej społeczności.

Więcej na temat realizowanych w Warszawie projektów z zakresu współdzielenia można dowiedzieć się na stronie biznes.um.warszawa.pl/share oraz w Warszawskim Serwisie Mapowym.

Nie znalazłeś informacji?