- Baza wiedzy
-
/
Społeczeństwo obywatelskie
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Warszawa Lokalna
-
/
Projekty i programy lokalne
Projekty i programy lokalne
null Wolontariat w Warszawie – projekt „Ochotnicy warszawscy”
Czym jest wolontariat?
Wolontariat to dobrowolne, świadome i bezpłatne działanie na rzecz innych osób lub podmiotów, z wyłączeniem rodziny i przyjaciół. Działania wolontariackie mogą dotyczyć m.in. kultury, sportu, edukacji, zwierząt, ochrony środowiska, pomocy społecznej, a także wielu innych dziedzin.
Kto może zostać wolontariuszem?
Wolontariuszem może zostać każda osoba, bez względu na wiek, doświadczenie czy czas, którym dysponuje.
Dzięki wolontariatowi można:
-
zawrzeć nowe znajomości
-
rozwijać zainteresowania
-
zyskać nowe doświadczenie
-
zdobyć nowe umiejętności i kompetencje
-
zrobić coś dobrego dla innych
-
zobaczyć nowe miejsca
-
poznać siebie.
Wolontariat – od czego zacząć i co warto wiedzieć?
Jeśli chcesz zaangażować się w działanie wolontariackie, skorzystaj z Miejskiego Portalu Wolontariatu - ochotnicy.waw.pl. Znajdziesz tam blisko 100 różnych ofert wolontariatu z całej Warszawy! Możesz także zgłosić się do organizacji lub instytucji, która angażuje ochotników.
Propozycje wolontariatu
Miejsc, w których można się zaangażować jest naprawdę wiele. Wszystkie informacje na temat działań można znaleźć na Miejskim Portalu Wolontariatu, na którym zamieszczane są propozycje wolontariatu z całej Warszawy. Portal pozwala na przeglądanie ofert według dzielnic czy też kategorii tematycznych, obejmujących chociażby:
-
kulturę
-
opiekę społeczną
-
edukację
-
sport.
Miłośników zwierząt mogą zainteresować na przykład działania na terenie Warszawskiego ZOO lub te obejmujące indywidualną pomoc np. w formie wyprowadzania pupili na spacery.
Osoby zainteresowane spędzeniem czasu w otoczeniu kultury także mogą znaleźć wolontariat dla siebie. Nie brakuje ofert ukierunkowanych na zadania związane ze sztuką czy muzyką.
Pamiętajmy, że w dane działanie nie musimy zawsze zgłaszać się w pojedynkę. Przy każdej ofercie zamieszonej na Miejskim Portalu Wolontariatu, można znaleźć informacje dotyczące możliwości zapisu na wolontariat grupami znajomych np. z pracy lub ze szkoły!
Wolontariat to idealna forma spędzenia czasu z rodziną, na portalu dostępne są oferty dedykowane rodzinnym działaniom – zachęcamy do sprawdzenia kategorii „wolontariat rodzinny”.
Projekt „Ochotnicy warszawscy”
„Ochotnicy warszawscy” to projekt realizowany przez Urząd m.st. Warszawy, miejskie instytucje, organizacje pozarządowe, uczelnie i partnerów biznesowych. Jego celem jest rozwój i promocja idei wolontariatu. Oprócz zwiększenia zaangażowania w wolontariat w Warszawie, założeniami projektu są:
-
Tworzenie warunków do rozwoju wolontariatu na terenie Warszawy
-
Wspieranie wolontariuszy oraz organizatorów wolontariatu
-
Podnoszenie kompetencji, wzmacnianie oraz zwiększenie liczby organizatorów wolontariatu w Warszawie.
Należy wspomnieć, że w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” zarówno wolontariusze, jak i organizatorzy wolontariatu mogą korzystać z bezpłatnych szkoleń, warsztatów, superwizji czy debat. Wszelkie informacje można znaleźć na Miejskim Portalu Wolontariatu w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.
Oferta dla koordynatorów i organizatorów wolontariatu
W zakładce „Dla organizatora” znaleźć można bazę wiedzy z materiałami oraz wskazówkami. Dostępne są także instrukcje korzystania z portalu oraz informacje na temat bezpłatnych szkoleń i programów rozwoju wolontariatu w warszawskich instytucjach. Dla stołecznych organizatorów i koordynatorów wolontariatu przygotowane zostało także poradnictwo, warsztaty czy spotkania sieciujące.
Oferta dla wolontariuszy
Wszyscy wolontariusze związani z warszawskimi organizatorami wolontariatu mogą uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach wzmacniających kompetencje społeczne, komunikacyjne oraz poprawiające umiejętności pracy w grupie. Oprócz tego, mogą korzystać z materiałów obecnych w bazie wiedzy, oraz przede wszystkim – znaleźć wolontariat dla siebie!
Przykładowe historie wolontariuszy możesz poznać na YouTube:
Pamiętaj!
Angażując się w wolontariat, warto dopytać organizatora o:
-
porozumienie (umowę wolontariacką)
-
ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Kontakt
Adres:
Centrum Komunikacji Społecznej
ul. L. Kruczkowskiego 2
00-412 Warszawa
E-mail: ochotnicy@um.warszawa.pl
Strona internetowa: https://ochotnicy.waw.pl