Postępowanie w sytuacjach zagrożeń

null Postępowanie w przypadku wystąpienia zagrożeń wywołanych siłami natury

Burza

Burza jest zjawiskiem wyładowań elektrycznych w atmosferze (błyskawice i grzmoty). Zjawisko to najczęściej występuje w okresie letnim. Burzom zwykle towarzyszą intensywne opady (również gradobicia), oraz bardzo silne i porywiste wiatry, które mogą dewastować lasy, niszczyć domy, trakcje kolejowe, linie energetyczne i telekomunikacyjne.

Co roku wiele osób ginie od uderzenia piorunem. Piorun może wywołać również pożar.

Postępowanie przed wystąpieniem zagrożenia

Zabezpiecz swoje mienie:

  1. przygotuj swoje mieszkanie: zamknij wszystkie okna i drzwi wejściowe, oceń stan okien, w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz

  2. umocuj lub usuń z zewnętrznych parapetów, balkonów, tarasów i podwórek przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr i zagrażać przechodniom

  3. W miarę możliwości pozostań w domu/miejscu pracy - nie planuj spacerów, wypoczynku w parkach, alejach wysadzanych drzewami, itp.

Postępowanie w czasie burzy

Jeżeli burza spotka cię z dala od domu, znajdź bezpieczne schronienie i pozostań w nim do czasu jej ustania:

  1. nie stój pod drzewami

  2. oddal się od wszelkich zbiorników i cieków wodnych, nie kąp się  wyjdź z wody (dotyczy to również łodzi), pamiętaj, że woda jest doskonałym przewodnikiem elektryczności

  3. gdy burza zastanie cię w szczerym polu, przykucnij, ale nie siadaj na ziemi, a tym bardziej nie kładź się na niej - najbezpieczniej jest kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi do siebie nogami, ponieważ po uderzeniu pioruna, w wyniku rozpływu ładunku w postaci prądów powierzchniowych może dojść do przepływu prądu między stopami (skutek powstania różnicy napięć, tzw. napięcia krokowego)

  4. odejdź jak najdalej od metalowych urządzeń, a jeśli jesteś w posiadaniu metalowych przedmiotów pozbądź się ich, gdyż mogą one ściągać wyładowania elektryczne

  5. wyłącz telefon komórkowy

  6. jeśli jesteś w samochodzie nie wysiadaj z niego (samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna) - zatrzymaj samochód na poboczu i przeczekaj ulewę, unikaj zatrzymywania się pod drzewami, przewodami elektrycznymi, itp.

Grupy osób pozostające na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć w odległości do kilkudziesięciu metrów, tak by na wypadek porażenia część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Jeśli jesteś w domu:

  1. unikaj korzystania z telefonów stacjonarnych przewodowych oraz urządzeń elektrycznych, przede wszystkim tych obsługiwanych ręcznie (np. suszarek do włosów, elektrycznych szczoteczek do zębów, elektrycznych maszynek do golenia)  korzystanie z tych urządzeń grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji,

  2. sprzęt domowy, zwłaszcza elektronikę  RTV, komputery, itp. odłącz od sieci elektrycznej i innych instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej itp.), co zapewni ochronę tych urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi

  3. pozostań z dala od oszklonych okien, sufitów i drzwi

  4. przygotuj latarki oraz dodatkowe baterie.

Postępowanie po ustąpieniu burzy

  1. unikaj leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszaj takie przypadki do zakładu energetycznego, Straży Pożarnej, Policji lub do Miejskiego Stanowiska Kierowania Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa; nie próbuj samodzielnie usuwać drzew zwalonych na linie energetyczne

  2. jeśli widzisz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody, czujesz swąd spalonej instalacji, wyłącz elektryczność i gaz – wezwij służby techniczne.

Śnieżyca i mrozy

Śnieżyca to gwałtowny, obfity opad śniegu, który może w znaczącym stopniu ograniczać widoczność, a tworzące się zaspy mogą paraliżować normalne funkcjonowanie miasta (utrudniać komunikację, łączność, zaopatrzenie, itp.).

Niska temperatura może doprowadzić do powstania odmrożeń oraz wychłodzenia ciała i stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

Postępowanie w czasie śnieżycy i wielkich mrozów

  1. Jeśli to możliwe  nie wychodź z domu.

  2. Słuchaj komunikatów radiowych o aktualnych warunkach pogodowych.

  3. Jeżeli musisz wyjść z domu zdejmij metalową biżuterię, ubierz się w ciepłą, wielowarstwową odzież, włóż ciepłe skarpety i buty oraz nałóż nakrycie głowy, szalik i ciepłe rękawiczki.

  4. Zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie. Zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków, itp.

  5. Staraj się korzystać z komunikacji publicznej.

  6. Unikaj dalszych podróży, jeśli jednak musisz to zrobić:

  • przygotuj swój samochód do podróży

  • słuchaj komunikatów radiowych o aktualnych warunkach drogowych

  • powiadom rodzinę, znajomych o docelowym miejscu podróży, przewidywanej trasie przejazdu oraz o planowanym czasie dotarcia na miejsce przeznaczenia

  • podróżuj w ciągu dnia i jeśli to możliwe, w towarzystwie przynajmniej jednej osoby

  • zabierz ze sobą prowiant  wysokoenergetyczne, suche pożywienie oraz termos z ciepłym napojem, śpiwór lub koc, rękawice, czapkę, ciepłą odzież, latarkę z zapasem baterii, łopatę

  • wyjeżdżaj z zapasem paliwa.

Jeśli utknąłeś w drodze:

  1. pozostań w samochodzie; nie szukaj sam pomocy, chyba, że pomoc jest w widocznej odległości

  2. oznacz swój samochód tak, aby był widoczny dla ratowników (umocuj na antenie lub dachu samochodu jaskrawą tkaninę lub zamontuj przenośne migające światełko; jeśli pozostawiasz włączone światła, pamiętaj by nie rozładować akumulatora), sprawdź, czy rura wydechowa jest wolna od śniegu

  3. okryj się kocem lub śpiworem i uruchamiaj silnik, co pewien czas włączając ogrzewanie

  4. dla utrzymania ciepła wskazane jest siedzenie współpasażerów blisko siebie

  5. wykonuj, co jakiś czas lekkie ćwiczenia ruchowe dla utrzymania krążenia krwi, staraj się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo, od czasu do czasu klaskaj w dłonie, poruszaj ramionami i nogami w celu utrzymania normalnego obiegu krwi

  6. unikaj zbędnego lub nadmiernego wysiłku (mroźne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenie dla serca  nadmierny wysiłek tj. odgarnianie śniegu czy pchanie samochodu może spowodować dolegliwości zdrowotne)

  7. jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, śpijcie kolejno, na zmianę

  8. zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu.

Podtopienia i powodzie

Powódź to wezbranie wody, podczas którego woda po przekroczeniu stanu brzegowego lub poziomu korony wału przeciwpowodziowego zalewa dolinę rzeczną powodując straty gospodarcze, zagrożenie zdrowia i życia ludzi oraz dezorganizację ich normalnego bytowania, a także straty materialne w postaci niszczenia domów, dróg, upraw, skażenia wody i terenu, itp.

Jeżeli mieszkasz na terenie, który może zostać zalany:

  1. Wykonaj odpowiednią izolację fundamentów, ścian i podłóg piwnic, suteren oraz garaży.

  2. Nie umieszczaj na stałe na poziomie piwnic i suteren urządzeń wrażliwych na działanie wody.

  3. Poproś krewnych lub znajomych, zamieszkałych na terenach bezpiecznych by służyli, jako punkt kontaktowy dla twojej rodziny; upewnij się, czy wszyscy jej członkowie znają adresy i telefony do tych osób.

  4. Naucz domowników wyłączania głównego zasilania elektrycznego oraz odcięcia dopływu gazu i wody.

  5. Aby zapobiec wypływowi ścieków z kanalizacji podczas cofania się wody w rurach kanalizacyjnych zamontuj zawory, w ostateczności bądź przygotowany do zatkania rur.

  6. Zgromadź w domu niezbędną ilość niepsującej się żywności oraz wody pozwalającej na przetrwanie okresu, który może być potrzebny służbom ratowniczym na dotarcie do ciebie i twojej rodziny.

  7. Zgromadź materiały i podstawowe narzędzia budowlane przydatne do zabezpieczenia budynku przed zagrożeniem powodziowym.

 Pamiętaj!

Stan ostrzegawczy Wisły na wodowskazie WARSZAWA Port Praski wynosi 600 cm  ogłaszane jest wówczas pogotowie przeciwpowodziowe (stawiające wszystkie potrzebne służby w stan pełnej gotowości).
 
Stan alarmowy Wisły na wodowskazie WARSZAWA Port Praski wynosi 650 cm  ogłaszany jest alarm przeciwpowodziowy (przygotowywane są po obydwu stronach Wisły siły i środki do uruchomienia, w razie konieczności natychmiastowych działań przeciwpowodziowych).
 
Jeśli niebezpieczeństwo powodzi staje się realne:

  1. Słuchaj informacji podawanych przez lokalne stacje radiowe i telewizyjne w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania – postępuj zgodnie z treścią komunikatów, nie zwlekaj!

  2. Przygotuj w części budynku nienarażonej na zalanie, zapasy umożliwiające przetrwanie wszystkim domownikom przez kilka dni.

  3. Przenieś cenne przedmioty i wyposażenie domu na wyższe kondygnacje, by zabezpieczyć je przed zniszczeniem.

  4. W miarę możliwości zabezpiecz workami z piaskiem (worki wypełnij piaskiem do 2/3 ich pojemności) i folią lub innymi dostępnymi materiałami pomieszczenia parterowe i piwniczne przed zalaniem; przedmioty znajdujące się na terenie posesji zabezpiecz, aby nie porwała ich woda.

  5. Urządzenia elektryczne, zawory gazowe zabezpiecz przed zanieczyszczeniem folią plastikową lub innymi materiałami.

  6. Na wyższych kondygnacjach przygotuj warunki do życia dla domowników  przyrządzanie posiłków itp.

  7. Przygotuj się do ewentualnej ewakuacji, zapakuj dokumenty i najcenniejsze przedmioty  zabezpiecz je przed zamoczeniem.

  8. Jeżeli zostaniesz wytypowany do pomocy w pracach przeciwpowodziowych (np. do układania lub napełniania worków z piaskiem)  pomagaj!

  9. Zadbaj o zwierzęta – znajdź dla nich bezpieczne miejsce, pamiętaj by w chwili nadejścia powodzi nie były uwiązane i mogły same się uratować.

  10. Usuń z terenu posesji pojazdy i przemieść je w bezpieczne miejsce.

  11. Usuń z najbliższego otoczenia wszystkie toksyczne substancje, takie jak pestycydy, środki owadobójcze, farby, rozpuszczalniki, itp.

  12. Opróżnij pomieszczenia piwniczne z przedmiotów i urządzeń wrażliwych na działanie wody. W przypadku urządzeń, których wynieść się nie da (np. kocioł centralnego ogrzewania) odłącz je od źródeł zasilania i staraj się zabezpieczyć/uszczelnić tymczasowo wszelkie elementy mogące ulec uszkodzeniu przez wodę. Zapewnij swobodny wlew wód powierzchniowych do piwnicy twojego domu lub sam wypełnij ją czystą wodą; unikniesz w ten sposób zagrożenia uszkodzenia fundamentów domu przez ciśnienie napierających wód powodziowych.

Jak przygotować dzieci?

  1. Wytłumacz dzieciom, jak zwracać się o pomoc, jak i kiedy zadzwonić pod numer alarmowy Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego. Poleć dzieciom wykonanie kolorowej tabliczki informacyjnej z najważniejszymi telefonami alarmowymi.
  2. Zachęć dzieci, by zapamiętały najważniejsze informacje o sobie i swojej rodzinie. Powinny znać na pamięć imiona i nazwiska, adresy i telefony. Wykonaj odporną na działanie wilgoci kartę z informacjami dla małych dzieci, na której będą te dane. W ostatniej chwili, jeśli nie masz tabliczki  napisz małemu dziecku numer telefonu długopisem na zewnętrznej części dłoni.

 Jak przygotować osoby starsze i niepełnosprawne?

  1. Pamiętaj, aby pomóc osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym w twojej społeczności lokalnej  dowiedz się kim oni są i gdzie mieszkają, kogo z ich bliskich należy powiadomić w razie konieczności. Zachęć, aby zgłaszali się do służb ratowniczych.

  2. Każdy starszy człowiek powinien posiadać laminowaną kartę z wypisanymi informacjami na temat stanu zdrowia, przyjmowanych leków, itp. Zachęć seniorów do noszenia jej przy sobie.

  3. Zachęć osoby starsze, aby w miejscu widocznym w domu (np. przy lodówce, przy telefonie) miały zapisane dokładne instrukcje, co robić w razie sytuacji kryzysowej.

  4. Mów prostym i zrozumiałym językiem.

  5. Bądź cierpliwy.

  6. Pamiętaj, że osoby starsze, chore, niepełnosprawne mają często trudności z poruszaniem się, a ich zdolność do przemieszczania się nie jest taka, jak u ludzi zdrowych  jest to szczególnie ważne przy przeprowadzaniu ewakuacji.

Podczas powodzi

  1. W przypadku niebezpieczeństwa natychmiast przemieszczaj się na wyżej położone tereny lub kondygnacje budynku.

  2. Słuchaj oficjalnych komunikatów podawanych przez stacje lokalne i stosuj się do nich.

  3. Jeżeli władze lokalne ogłoszą ewakuację bądź przygotowany na nią wraz z rodziną; pomagaj potrzebującym; pamiętaj także o swoich zwierzętach.

  4. Dzieciom i osobom z ograniczoną świadomością przymocuj w widocznym miejscu kartkę z imieniem, nazwiskiem oraz miejscem zamieszkania.

  5. W czasie powodzi odłącz urządzenia elektryczne, ale nie dotykaj ich, jeśli są wilgotne lub stoją w wodzie; wyłącz sieć gazową i wodociągową.

  6. Nie używaj w gospodarstwie domowym wody gruntowej, gdyż może być zatruta (skażona)  nie pij jej!

  7. Nie chodź po obszarach zalanych – szybko płynąca woda, nawet niewielkiej głębokości może przewrócić i przemieścić dorosłego człowieka.

  8. Jeżeli musisz przekroczyć zalany obszar, użyj do badania gruntu przed sobą tyczki; do przejścia wybieraj miejsca bez prądu powodziowego.

  9. W miarę możliwości zapobiegaj tworzeniu się atmosfery paniki, bądź rozsądny, zachowaj trzeźwość umysłu  to połowa sukcesu.

Po powodzi

  1. Powróć do domu dopiero po oficjalnym komunikacie władz lokalnych.

  2. Bądź ostrożny, gdy wjeżdżasz na tereny dotknięte powodzią  drogi mogą być osłabione i nie wytrzymać ciężaru twojego samochodu czy innego pojazdu.

  3. Miej zawsze włączone radio w celu uzyskania informacji lokalnych, dotyczących udzielanej pomocy tj. zaopatrzenia w żywność i wodę zdatną do picia i użytku ogólnego.

  4. Unikaj kontaktu z wodami powodziowymi, gdyż mogą być skażone (np. produktami ropopochodnymi, nieoczyszczonymi ściekami, bakteriami chorobotwórczymi).

  5. Przed wejściem do budynku sprawdź, czy fundamenty/ściany twojego domu nie mają pęknięć lub innych widocznych uszkodzeń.

  6. Wchodząc do zalanych wcześniej zabudowań, używaj nieprzemakalnego, trwałego obuwia i zachowaj szczególną ostrożność.

  7. Podczas oględzin wnętrza budynku posługuj się oświetleniem z latarki zasilanej bateriami.

Pamiętaj!

  1. W przypadku, gdy potrzebujesz pomocy, zwróć na siebie uwagę ekip ratowniczych poprzez wymachiwanie widoczną tkaniną, dawanie sygnałów świetlnych lub dźwiękowych.

  2. Nie machaj do śmigłowców ratowniczych, jeśli nie potrzebujesz pomocy.

  3. Skontroluj stan ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku, podłóg, drzwi, okien, stropów, słupów, schodów i więźby dachowej, aby upewnić się, czy budynek nie grozi zawaleniem; w przypadku wątpliwości wezwij fachową pomoc.

  4. Dokonaj oględzin sufitów i tynków we wszystkich pomieszczeniach.

  5. Dokumentuj fotograficznie istniejące uszkodzenia i zniszczenia, co może być pomocne przy ubieganiu się o odszkodowanie.

  6. Przed włączeniem zasilania elektrycznego dokonaj oględzin instalacji elektrycznej pod kątem widocznych uszkodzeń.

  7. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do bezpieczeństwa przy włączaniu zasilania, skorzystaj z pomocy fachowca.

  8. Gdy instalacja jest lub była zalana wodą - nie włączaj jej, wezwij elektryka w celu wykonania pomiarów kontrolnych.

  9. Przed podłączeniem dopływu gazu do instalacji wezwij fachowców, żeby sprawdzili jej szczelność i uczestniczyli w podłączeniu gazu.

  10. Przed korzystaniem z instalacji wodno-kanalizacyjnej sprawdź całość rur wodociągowych i funkcjonowanie systemu odprowadzania ścieków.

  11. Sprawdź stan techniczny i sprawność zbiorników sanitarnych i szamb, by uniknąć niebezpieczeństwa zakażeń i zatruć.

  12. Do odpompowania wody z piwnic przystąp, gdy poziom wody w gruncie będzie niższy niż w zalanej piwnicy (skontroluj, czy po odpompowaniu części wody nie obserwujesz jej dalszego napływu); sprawdzaj, czy nie powstają pęknięcia, budynek nie osiada, a ściany nie są odchylone od pionu.

  13. Wodę z zalanych piwnic należy odpompowywać stopniowo, by uniknąć uszkodzenia struktury fundamentów.

  14. Jeśli odpompowana woda napływa do piwnicy ponownie, przerwij pracę i sprawdź, co jest tego przyczyną.

  15. W celu osuszenia zalanego budynku pootwieraj wszystkie okna i drzwi (również te wewnętrzne oraz okienka w piwnicach).

  16. Jeżeli jest to możliwe, uruchom ogrzewanie budynku lub skorzystaj z przenośnych urządzeń grzewczych.

  17. Meble w pomieszczeniach, które były zalane poodsuwaj, o co najmniej 20 cm od ścian oraz podnieś minimum na 5 cm nad podłogę.

  18. Usuń elementy wykończeniowe, które uległy uszkodzeniu lub utrzymują wilgoć i utrudniają wysychanie pomieszczeń.

  19. By uniknąć rozwoju grzybów i pleśni, ściany i sufi ty odkaź za pomocą mleka wapiennego.

  20. Stropy drewniane po zdjęciu podłóg i wysuszeniu legarów zabezpiecz środkiem impregnacyjnym do ochrony drewna (również elementy wymienione na nowe).

  21. Stropy betonowe po zdjęciu podłóg i wysuszeniu odkaź mlekiem wapiennym z wapna palonego.

  22. Zalane przez powódź studnie i ujęcia wody odkaź za pomocą wapna chlorowanego, by uniknąć chorób zakaźnych.

  23. Toalety, łazienki, wszelkie urządzenia sanitarne oczyść, wysusz i odkaź wapnem chlorowanym.

  24. Wodę do picia, płukania owoców i warzyw spożywanych na surowo oraz do mycia zębów, gotuj przed użyciem.

  25. Szczególnie dbaj o higienę - często myj ręce mydłem w czystej wodzie.

  26. Wyrzuć zalaną przez powódź żywność, która nie była przechowywana w hermetycznych opakowaniach.

  27. Wyrzuć artykuły żywnościowe, których opakowania hermetyczne zostały uszkodzone, mają wydęte wieczka lub są pozbawione etykiet.

  28. Po ustąpieniu powodzi przechowuj żywność w szczelnych opakowaniach. 

Porywiste wiatry

Wiatry mogące stwarzać zagrożenie klasyfikuje się nie tyle według prędkości przemieszczania się mas powietrza, ile ze względu na dokuczliwość i rozmiar szkód, jakie mogą wyrządzić.

Uwaga!

Silne, porywiste wiatry mają wpływ na nasze samopoczucie  szczególnie podatni są meteoropaci oraz osoby z dolegliwościami układu krążenia.

Ostrzeżenie o nadejściu silnych, porywistych wiatrów jest ogłaszane w mediach z wyprzedzeniem około 12-24 godzin.

Postępowanie przed wystąpieniem zagrożenia

  1. Zamknij wszystkie okna i drzwi, oceń stan okien, w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz.

  2. Umocuj lub usuń z parapetów zewnętrznych, balkonów, tarasów, podwórek przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.

  3. Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze  pozamykaj je w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach.

  4. Przygotuj zastępcze oświetlenie, sprawdź działanie przenośnych odbiorników radiowych, latarek; przygotuj zapas baterii.

  5. Sprawdź zawartość apteczki pierwszej pomocy.

  6. Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań, stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp.

Postępowanie podczas silnej wichury

  1. Nie wychodź na zewnątrz, jeśli nie jest to absolutnie konieczne; przebywaj w środkowych i dolnych partiach budynku z dala od okien i drzwi.

  2. Wyłącz gaz i elektryczność.

  3. Unikaj używania otwartych źródeł ognia.

  4. Unikaj używania wind (istnieje ryzyko uwięzienia w przypadku zaniku zasilania).

  5. Słuchaj radia lokalnego w celu śledzenia komunikatów o zagrożeniu, sytuacji meteorologicznej, sposobach postępowania.

  6. Przebywając na zewnątrz nie przechodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, drzewami, szyldami i tablicami reklamowymi, zwłaszcza tymi o dużej powierzchni, rusztowaniami itp.

  7. Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami.

  8. Pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Postępowanie po ustąpieniu zagrożenia

  1. Wykonaj zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia  mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania.

  2. Unikaj leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszaj takie przypadki do zakładu energetycznego, Straży Pożarnej, Policji lub Miejskiego Stanowiska Kierowania Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa; nie próbuj samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew.

  3. Jeśli czujesz zapach gazu albo słyszysz „syczący” odgłos sugerujący ulatnianie się gazu, otwórz okno, szybko opuść budynek, zamknij dopływ gazu głównym, zewnętrznym zaworem i powiadom Pogotowie Gazowe.

  4. Jeśli widzisz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody, czujesz swąd spalonej instalacji, wyłącz elektryczność i gaz  wezwij służby techniczne.

  5. Sprawdź, czy nie doszło do uszkodzenia instalacji wodociągowej lub ściekowej.

Upały

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza +30°C.

Postępowanie przed wystąpieniem zagrożenia

  1. W czasie upałów unikaj długiego przebywania na słońcu, szczególnie w godzinach południowych (10.00-15.00); o ile to możliwe, w ciągu dnia staraj się przebywać w cieniu.

  2. Unikaj zbytniego nasłonecznienia, używaj środków ochrony przed promieniami słonecznymi.

  3. Chroń twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza z szerokim

  4. rondem lub czapki z daszkiem w jasnych kolorach.

  5. Ubieraj się w przewiewne rzeczy z naturalnych materiałów (len, bawełna), zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry  lekka odzież o jasnych kolorach odbija promieniowanie słoneczne oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

  6. Jeśli przebywasz na zewnątrz  noś przewiewne obuwie; jeśli jesteś w domu - zdejmij kapcie i skarpetki - chodząc boso chłodzisz organizm poprzez kontakt z chłodną podłogą.

  7. Skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać pewność, że twoje lekarstwa nie wzmagają wrażliwości na wysokie temperatury (leki mogą np. zakłócać termoregulację ciała, blokować pocenie się, powodować niedociśnienie); chroń lekarstwa przed przegrzaniem.

  8. Spożywaj zbilansowane, lekkostrawne posiłki; pij duże ilości płynów, najlepiej wzbogacone w mikroelementy.

  9. Zadbaj o odpowiednią ilość płynów dla twojego dziecka.

  10. Unikaj picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru  powodują one odwodnienie organizmu.

  11. Ogranicz spożycie napojów alkoholowych  mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.

  12. Unikaj skrajnych temperatur  osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał; również zimny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi.

  13. Ogranicz nadmierny wysiłek fizyczny.

  14. W upalne dni nie zostawiaj w samochodzie dzieci i zwierząt ani materiałów łatwopalnych (np. kanistrów z benzyną, butli gazowych).

  15. Pamiętaj o zwierzętach  zabezpiecz je przez bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej.

  16. Obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów: drżenie, potliwość, zawroty głowy  w przypadku złego samopoczucia zwróć się o pomoc do lekarza.

Skutki upałów dla zdrowia

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu lub nawet życiu.

Objawy udaru

Zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Nie znalazłeś informacji?