- Knowledge base
-
/
Porządek i bezpieczeństwo
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Postępowanie w sytuacjach zagrożeń
null Bezpieczeństwo kobiet
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa kobiet. Przedstawiamy miejską ofertę wsparcia dostępną dla wszystkich mieszkanek.
W związku z przypadkami groźnych przestępstw popełnianych przez kierowców taksówek na terenie miasta, dbając o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, przede wszystkim kobiet, Warszawa podjęła decyzję o finansowaniu dodatkowych patroli policyjnych. Poza tym miasto i uprawnione służby (Policja, Straż Graniczna oraz Inspekcja Transportu Drogowego) cyklicznie przeprowadzają kontrole komercyjnych przewoźników.
W ślad za tym przeprowadzono także kampanię informacyjną poświęconą bezpieczeństwu kobiet w przejazdach osobowych „na aplikację”.
Sprawdź dodatkowe usługi u przewoźnika
Niektóre firmy świadczące usługi przewozu taksówkami wprowadziły bezpieczne przewozy dla kobiet. Zamawiając przejazd z taką opcją mamy pewność, że za kierownicą taksówki będzie siedziała kobieta. Zamawiając taksówkę sprawdź czy taka opcja jest dostępna i skorzystaj z niej dla własnego bezpieczeństwa.
Część przewoźników oferuje usługę śledzenia przejazdu oraz przycisk umożliwiający połączenie z numerem alarmowym 112 bezpośrednio z aplikacji.
Reklamacje na usługi przewozu osób taksówką
Jeśli czujesz się oszukana przez nieuczciwego kierowcę, masz szereg możliwości dochodzenia swoich praw.
W trosce o warszawianki Straż Miejska realizuje program „Bezpieczna Warszawianka”. Jego celem jest nauka podstawowych technik samoobrony, zajęcia sportowe na macie, szkolenia z podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz reagowania w sytuacjach zagrożenia.
Cykl szkoleń obejmuje praktyczne treningi techniki obronnej oraz warsztaty rozwijające umiejętności rozpoznawania zagrożeń.
Podczas zajęć, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów technik i taktyk interwencji Straży Miejskiej m.st. Warszawy, uczestniczki nie tylko poznają podstawowe techniki samoobrony. Strażnicy miejscy pokażą przede wszystkim jak unikać niebezpiecznych sytuacji, w jaki sposób zachować się w obliczu zagrożenia, a jeśli już dojdzie do konfrontacji - jak zniechęcić agresora i skutecznie obronić się przed atakiem.
Zajęcia są bezpłatne. Wymagane są zapisy.
Informacje o kolejnych edycjach kursów samoobrony podawane są na stronie Straży Miejskiej.
Dodatkowo, w ostatnich latach w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano ponad 20 projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych poświęconym nauce samoobrony kobiet z wykorzystaniem różnych sztuk walki. Wzięło w nich udział ponad 1,6 tys. uczestniczek.
Wsparcie miejskich ośrodków
Na stronie https://wsparcie.um.warszawa.pl/gdzie-znalezc-pomoc znajdziesz informacje o wybranych placówkach miejskich, w których otrzymasz pomoc oraz o programach wsparcia realizowanych na zlecenie m.st. Warszawy przez organizacje pozarządowe.
Ośrodki pomocy społecznej pomagają w sytuacji przemocy domowej. Ponadto została przygotowana oferta terapeutyczna dla osób stosujących przemoc domową, podejrzanych o to lub przejawiających skłonności do zachować agresywnych.
W załączniku umieszczonym poniżej znajduje się wykaz zawierający dane dotyczące publicznych i niepublicznych placówek udzielających pomocy w sytuacji przemocy domowej w m.st. Warszawa.
Warsztaty dla kobiet po traumie przemocy, kursy samoobrony i asertywności.
Fundacja Feminoteka tel. 888 88 33 88, dla kobiet ukraińskojęzycznych tel. 888 88 79 88.
Wsparcie dla kobiet w kryzysie
Miasto działa także na rzecz ochrony kobiet przed różnymi rodzajami przemocy zarówno seksualnej, jak i ekonomicznej czy psychicznej. Poza tym zapewnia dostęp do informacji oraz do zróżnicowanej oferty poradnictwa, wsparcia psychologicznego i prawnego.
We wszystkich 18 dzielnicach, funkcjonują zespoły interdyscyplinarne ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz punkty informacyjno-konsultacyjne, w których wsparcie otrzymają osoby potrzebujące pomocy.
Warszawianki w potrzebie zawsze mogą się zwrócić także do Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, który pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji oraz dotkniętych przemocą w rodzinie. Ośrodek świadczy nieodpłatne, specjalistyczne usługi psychologiczne, prawne i socjalne w formie interwencji kryzysowej oraz specjalistyczne poradnictwo rodzinne.
Wsparcie dla kobiet z małoletnimi dziećmi oraz kobiet w ciąży
Ośrodek wsparcia dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży to placówka zapewniające pobyt i wsparcie przede wszystkim matkom, ale także ojcom i innym osobom sprawującym opiekę nad dziećmi, które znalazły się w sytuacji kryzysowej.
Ośrodek Wsparcia dla Kobiet z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży