- Knowledge base
-
/
Sprawy społeczne i zdrowotne
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Seniorzy
null Seniorzy - programy dedykowane seniorom, porady, informacje
Warszawski informator dla seniorów
W informatorze „Senior w Warszawie” adresowanym dla seniorów, można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowego stylu życia, profilaktyki, opieki medycznej, rehabilitacji, leczenia uzdrowiskowego.
Ogólnopolska karta seniora
Warszawa nie jest partnerem ogólnopolskiego programu karty seniora.
Miasto oferuje Kartę Warszawiaka uprawniającą do korzystania ze zniżek nie tylko na bilety w komunikacji miejskiej, ale również w miejscach związanych z kulturą, oświatą czy sportem.
Pełna lista zniżek dostępna jest w katalogu ofert.
Jak wyrobić Kartę Warszawiaka sprawdź na stronie.
Portal rządowy dla seniorów
Ogólnopolska strona dla seniorów prowadzona przez Departament Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Portal Urzędu Miasta dla seniorów
Warszawska strona dla seniorów prowadzona przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych – Zespół Realizacji Polityki Senioralnej w Urzędzie Miasta.
Aktualności o działaniach można znaleźć także na profilu FB: Warszawa Przyjazna Seniorom.
Konkurs Miejsca Przyjazne Seniorom – edycja 2024-2026
Idea konkursu
W konkursie wyróżniane są instytucje, firmy i organizacje, wydarzenia cykliczne i osoby, które w szczególny sposób wychodzą naprzeciw potrzebom starszych mieszkańców Warszawy.
Kategorie:
-
administracja publiczna
-
kultura
-
edukacja i oświata
-
zdrowie i pomoc społeczna
-
sport i rekreacja
-
gastronomia
-
punkty usługowo-handlowe.
W ramach konkursu mogą być przyznawane także jednorazowe, indywidualne wyróżnienia dla osób, które w szczególny sposób angażują się w działania na rzecz warszawskich seniorów.
Wnioski
Wypełnij wniosek o przyznanie certyfikatu (wzory dokumentów znajdziesz na stronie) i dostarcz go:
- osobiście
- za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres Kancelarii Urzędu m.st. Warszawy, Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa, z dopiskiem „ZGŁOSZENIE do konkursu Miejsce Przyjazne Seniorom”
- jako skan wniosku w formie cyfrowej przesłany na adres: senioralna@um.warszawa.pl
Terminy konkursu
- do 31.12.2024 r. – nabór wniosków (decyduje data wpływu)
- do 15.01.2025 r. – ocena formalna wniosków przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy oraz ich przekazanie do dzielnicowych rad seniorów
- do 15.03.2025 r. – rozpatrzenie wniosków przez dzielnicowe rady seniorów
- do 15.05.2025 r. – decyzja Kapituły Konkursu o przyznaniu certyfikatów
- do 30.06.2025 r. – uroczyste ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem certyfikatów oraz indywidualnych wyróżnień podczas Gali Konkursu Miejsce Przyjazne Seniorom.
Organizatorzy
Warszawska Rada Seniorów, dzielnicowe rady seniorów oraz Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy, Zespół Realizacji Polityki Senioralnej.
Więcej informacji
Dzień Seniorów Warszawskich
Rada Warszawy uchwaliła dzień 30 września Dniem Seniorów Warszawskich. Dzień ten obchodzić się będzie corocznie uroczystą sesją Warszawskiej Rady Seniorów z udziałem Prezydenta m.st. Warszawy, Przewodniczącego Rady m.st. Warszawy oraz przedstawicieli środowisk senioralnych. W Dniu Seniorów Warszawskich wręczane będą podziękowania, nagrody oraz wyróżnienia za szczególne zasługi na rzecz seniorów warszawskich. W tym dniu siedziby władz m.st. Warszawy i siedziby władz dzielnic m.st. Warszawy oraz środki warszawskiego transportu publicznego będą udekorowane barwami m.st. Warszawy.
Warszawa wspiera seniorów
Wsparcie aktywności seniorów
Bezpłatne szczepienia dla seniorów
Uniwersytety Trzeciego Wieku
Bezpłatna pomoc złotej rączki - Urząd m.st. Warszawy realizuje program Warszawska Złota Rączka dla Seniora, który skierowany jest do mieszkańców powyżej 75 roku życia. W ramach programu seniorzy mogą liczyć na pomoc w zakresie prostych i niewymagających specjalistycznej wiedzy i uprawnień, a także natychmiastowej interwencji oraz dużych nakładów finansowych napraw w ich domu. Pomoc obejmuje np. naprawę cieknącego kranu, uszczelnienie drzwi i okien, wymianę żarówki.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej - podjęliśmy decyzję o sfinansowaniu budowy kolejnych dwóch centrów - na Białołęce i Ochocie. W styczniu 2020 r. w CAM „Nowolipie” rozpoczęło działalność Senioralne Biuro Karier. Jego działania koncentrują się na pomocy osobom starszym, zainteresowanym powrotem na rynek pracy, w tym również udzieleniem pomocy w poszukiwaniu ofert pracy.
Rozwijamy opiekę długoterminową - rozbudowujemy Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze (SCOL). Powiększymy też Dom Pomocy Społecznej przy ul. Elekcyjnej i zapewnimy dodatkowe łóżka opieki długoterminowej w Centrum Alzheimera przy ul. Wilanowskiej. Ponadto część łóżek w SCOL będzie dostępna dla podopiecznych rodzin chcących skorzystać z miejskiego „urlopu wytchnieniowego”.
Dwa dzienne domy opieki medycznej - powstały na Białołęce i w Wawrze. Placówki specjalizują się w opiece długoterminowej i udzielają całodobowych świadczeń zdrowotnych, prowadzą też edukację zdrowotną dla seniorów i ich rodzin.
Program budowy wind miejskich - realizujemy program budowy wind miejskich. To wsparcie dla seniorów, rodziców czy osób z niepełnosprawnością. W 43 wytypowanych nieruchomościach wybudujemy 50 wind. Zaczęliśmy od Pragi-Północ, gdzie już w 2019 r. wyposażyliśmy w windę budynek przy ul. Ząbkowskiej 36.
Miesięcznik seniorów - od września 2018 roku wydawany jest warszawski miesięcznik seniorów #Pokolenia. Czasopismo stworzone specjalnie dla seniorów, ale również przez seniorów. Porusza problemy tej grupy społecznej.
Warszawska Rada Seniorów
Warszawska Rada Seniorów pełni funkcję doradczą i nadzorczą nad realizacją działań programu „Warszawa przyjazna seniorom”. Reaguje na bieżące potrzeby i oczekiwania seniorów i skutecznie wspiera miasto w realizowanych działaniach.
Strona dedykowana Warszawskiej Radzie Seniorów.
Jeśli chcesz skontaktować się z Warszawską Radą Seniorów, napisz na adres: wrs@um.warszawa.pl
Dzielnicowe Rady Seniorów
Inicjatywa powoływania dzielnicowych rad seniorów w Warszawie związana jest z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, która umożliwia jednostkom pomocniczym tworzenie rad seniorów.
Celem Rady Seniorów Dzielnicy jest:
-
monitorowanie polityki senioralnej na poziomie Dzielnicy,
-
pełnienie roli konsultacyjnej, doradczej i inicjatywnej dla władz Dzielnicy w sprawach dotyczących seniorów zamieszkałych na terenie Dzielnicy,
-
reprezentowanie interesów seniorów zamieszkałych na terenie Dzielnicy,
-
tworzenie warunków aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym oraz wspieranie i pobudzanie środowisk senioralnych na rzecz podejmowania wspólnych inicjatyw lokalnych.
Do zadań Rady Seniorów Dzielnicy należy w szczególności:
-
współpraca z Warszawską Radą Seniorów,
-
współpraca z władzami Dzielnicy przy tworzeniu i realizacji polityki senioralnej na poziomie Dzielnicy,
-
przyjmowanie zgłoszeń i monitorowanie potrzeb i oczekiwań seniorów.
Dzielnicowe Rady Seniorów
Wsparcie psychologiczne
Telefon zaufania dla wszystkich osób, które odczuwają psychiczne skutki pandemii:
Fundacja "Znajdź Pomoc" – 800 220 280
Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz: 17:00-20:00
Oferujemy wsparcie psychologiczne: bezpłatnie na terenie całego kraju bez wychodzenia z domu.
Wsparcie psychologiczne:
-
Stowarzyszenie Syntonia – tel. 792 810 820 lub 792 810 180
on-line: wsparcieopiekunow@gmail.com; zapisy@syntonia.org.pl, skype: Wsparcie Opiekunów
Dyżurować będziemy: poniedziałek 9:00-13:00 wtorek i środa 9:00-12:00
-
Polski Czerwony Krzyż – tel. 607 050 655 – czynny od pon-pt w godz. 9.00 do 14.00
Porady psychologiczne udzielane będą poniedziałek 8.00-20.00, czwartek 18.00-20.00
-
Fundacja Razem – tel. 733 563 311 – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00
Telefon zaufania:
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich – tel. 22 635 09 54
Telefon działa w poniedziałki 17.00-20.00, w środy i czwartki 17.00-20.00, w środy w godz. 14.00-16.00 udzielane jest wsparcie dotyczące choroby Alzheimera.
Wsparcie dla rodzin i seniorów:
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Wawer – tel. 22 612 77 94 lub 22 277 11 98 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00) – pomoc dla mieszkańców Warszawy, również przy uzyciu komunikatora Skype.
Pomoc pokrzywdzonym:
Fundacja Projekt Starsi – tel. 537 375 505 (można dzwonić i nagrać wiadomość, organizacja oddzwania).
Fundacja pomaga osobom starszym krzywdzonym przez swoich bliskich, zdalnie prowadzi: pomoc interwencyjną (zgłasza odpowiednim służbom i monitoruje przypadki przemocy wobec starszych), wsparcie psychologiczne, pomoc prawną.
Pomoc rodzinom osób z Alzhaimerem oraz demencją:
Fundacja Wsparcie – tel. 793 413 489, od wtorku do soboty w godz. 10.00-14.00, dyżury psychologa we wtorki i soboty.
Wsparcie w chorobie onkologicznej:
-
Warszawskie Centrum Psychoonkologii - zgłoszenia mailowe: fundacjawcp@gmail.com
Wsparcie OPS:
Wsparcia psychologicznego udzielają również Ośrodki Pomocy Społecznej w każdej dzielnicy.
Wsparcie dla osób 60+ w walce z współuzależnieniem od alkoholu
„Razem po zdrowe nawyki” jest programem wspierającym dla osób 60+ w walce z współuzależnieniem od alkoholu.
W ramach inicjatywy można skorzystać bezpłatnie z różnych form wsparcia oferowanych przez Fundację Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM.
Program umożliwia seniorom, którzy potrzebują pomocy w tym zakresie skorzystanie z telefonu zaufania, indywidualnej konsultacji lub grupy terapeutycznej dla osób współuzależnionych.
Konsekwencje choroby alkoholowej dotykają nie tylko osoby borykające się z tym problemem. Dotyczy on wszystkich członków ich rodzin, których życie często koncentruje się na nałogu osoby uzależnionej. Wśród współuzależnionych jest wielu seniorów.
Wszystkie formy pomocy są bezpłatne i sfinansowane przez m.st. Warszawa.
Jak rozpoznać współuzależnienie
Współuzależnienie to niewłaściwe przystosowanie się do sytuacji życia z osobą uzależnioną. Całe życie osoby współuzależnionej staje się podporządkowane piciu uzależnionego członka rodziny lub najbliższego otoczenia.
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazuje na kilka oznak współuzależnienia, m.in.:
-
jeśli występuje silna koncentracja myśli i uczuć na zachowaniach alkoholowych osoby pijącej, usprawiedliwiane jest nadużywanie alkoholu,
-
zaprzecza się problemowi,
-
uzależnienie jest ukrywane przed innymi, a członkowie rodziny kontrolują picie osoby bliskiej lub przejmują jej obowiązki domowe i odpowiedzialność za finanse, higienę czy wizerunek.
W takich sytuacjach można mówić o współuzależnieniu.
Skorzystaj z pomocy
Pracownicy Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM zachęcają do tego, by nie bać się sięgnąć po pomoc i przekonują, że wyjście z uzależnienia to decyzja i praca osoby pijącej. Otoczenie i najbliżsi mogą jedynie pomóc, być wsparciem, ale decyzja i działanie nie należy do osoby uzależnionej. Często to bardzo długi i trudny proces, dlatego współuzależnieni także potrzebują pomocy w tym czasie.
Zapisy i informacje
Zapisy na konsultacje i uzyskanie dodatkowych informacji pod numerem telefonu: 733 563 311 oraz osobiście w siedzibie fundacji przy ul. Smolnej 13 (IV piętro), lok. 402. Adres e-mail: twojpsycholog2@gmail.com.
Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora
Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora (PCWS) są to miejsca, w których wykwalifikowane osoby, zwane Doradcami Cyfrowymi, pomagają bezpłatnie wszystkim warszawskim seniorom (powyżej 60 roku życia) w oswajaniu nowoczesnej technologii.
Informacje znajdziesz na stronie Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniorów.
Prace nad dokumentem „Polityka senioralna m.st. Warszawy”
„Polityka senioralna m.st. Warszawy” to dokument kierunkowy Strategii Rozwoju Miasta Warszawa 2030 oraz Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Warszawa 2030., który zdefiniuje miejskie działania skierowane do seniorów w najbliższych latach.
W lutym 2022 roku Warszawa rozpoczęła prace nad nowym dokumentem od warsztatu, podczas którego określono, czym jest polityka senioralna i jakie obszary powinna obejmować oraz w jaki sposób przyczyni się do kształtowania kolejnych miejskich dokumentów.
Dokument będzie tworzony przy współudziale przedstawicieli kluczowych instytucji i organizacji pozarządowych współpracujących z seniorami. Do poszczególnych etapów prac będą zapraszani przedstawiciele różnych organizacji w zależności od opracowywanej tematyki. W ramach prac nad dokumentem planowane są kolejne spotkania warsztatowe i debaty.
Odpowiedzialne za przygotowanie i opracowanie „Polityki senioralnej m.st. Warszawy” jest Biuro Pomocy i Projektów Społecznych, a ekspertem wiodącym, współpracującym z miastem przy jego tworzeniu jest profesor Barbara Szatur-Jaworska. „Polityka senioralna m.st. Warszawy” powstanie przy współudziale Warszawskiej Rady Seniorów.
Wola i PCK Seniorom 2024
Urząd Dzielnicy Wola wraz z Mazowieckim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża realizują projekt „PCK Seniorom 2024”. Więcej o projekcie na stronie Wsparcie dla wolskich seniorów.