- Baza wiedzy
-
/
Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Handel i usługi
Handel i usługi
null Handel rolników i ich domowników
12 maja 2022 r. Rada m.st. Warszawy wyznaczyła dodatkowe miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników na terenie m.st. Warszawy. Są to: targowisko przy ul. Porajów 1 na Białołęce oraz targowisko przy ul. Krasnobrodzkiej 7 na Targówku. W ten sposób miasto wypełnia zapisy ustawy „o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników” z dnia 29 października 2021 r.
Jednym z wymogów ustawy jest zwolnienie rolników w wyznaczonych dniach z opłaty targowej, a Rada m.st. Warszawy zniosła opłatę targową od 1 stycznia 2016 r.
Dzięki nowym lokalizacjom okoliczni mieszkańcy będą mieli jeszcze łatwiejszy dostęp do świeżej żywności, produkowanej przez lokalnych rolników bez długich łańcuchów dostaw i pośredników.
Targowiska w Warszawie
W Warszawie funkcjonują targowiska, na których sprzedaż prowadzą producenci rolni (np. Wolumen, Ryneczek Poraje, targowisko przy ul. Włościańskiej, czy targowisko na Kole). Chcąc prowadzić sprzedaż na targowisku, także w formie jednorazowej, należy skontaktować się z zarządcą danego targowiska, który poinformuje o wolnych miejscach i warunkach sprzedaży.
Lista targowisk warszawskich, wraz z wykazem wolnych miejsc na wybranych targowiskach, znajduje się na stronie internetowej https://biznes.um.warszawa.pl/wykazy-miejsc
W Warszawie opłata targowa nie jest pobierana od 1 stycznia 2016 r., została zniesiona uchwałą Rady m.st. Warszawy nr XVIII/387/2015 z dnia 15 października 2015 r. Opłaty bieżące wynikające z dzierżawy zajmowanego terenu i eksploatacyjne są nadal pobierane.