Odbieranie odpadów komunalnych
null Odpady zielone
Częstotliwość odbioru
Odpady „zielone” (liście, skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie) odbierane są przez operatorów cały rok, zgodnie z następującą częstotliwością:
- z terenu nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi:
- w okresie od marca do listopada – co dwa tygodnie,
- w okresie od grudnia do lutego – co cztery tygodnie,
- z terenu nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi wielolokalowymi:
- w okresie od marca do listopada – co tydzień,
- w okresie od grudnia do lutego – co cztery tygodnie,
- z terenu nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne:
- w okresie od marca do listopada – co dwa tygodnie,
- w okresie od grudnia do lutego – co cztery tygodnie [1].
Informacje o terminach odbioru poszczególnych frakcji odpadów komunalnych (w tym „zielonych”) podawane są do publicznej wiadomości na stronie Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy oraz na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Harmonogram odbioru odpadów obejmuje okres co najmniej 12 kolejnych tygodni.
„Zielone” można oddać też do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Płytowej 1 – Białołęka.
[!] Choinkę, pozbawioną ozdób, opakowań, ziemi i donic, zostaw w kontenerze oznaczonym napisem „zielone” lub wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia odpadów (odbiór zgodnie z harmonogramem dla odpadów „zielonych”) lub oddaj do PSZOK przy ul. Płytowej 1 (Białołęka).
Zasady odbioru odpadów "zielonych"
- Odpady „zielone” zaleca się zbierać w miejscu gromadzenia odpadów nie wcześniej niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru.
- Odpady „zielone” na terenach nieruchomości zamieszkałych należy zbierać:
1) w workach zakupionych we własnym zakresie, spełniających odpowiednie wymagania:• muszą mieć pojemność od 60 litrów,• być wykonane z folii polietylowej LDPE lub równoważnego materiału o grubości zapewniającej odporność na rozerwanie, bez dodatku kadmu, ołowiu i innych pierwiastków szkodliwych dla środowiska, w kolorze szarym,• być odporne na działanie promieni UV, niskich temperatur oraz środków chemicznych,• być przezroczyste lub półprzezroczyste, co umożliwi wizualną kontrolę zawartości,2) w pojemnikach lub kontenerach dostarczanych przez podmiot odbierający odpady komunalne spełniających odpowiednie wymagania.
- Na terenach nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, odpady „zielone” zbiera się w pojemnikach lub kontenerach.
- Na terenach nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe i innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe odpady „zielone” zbiera się w workach. W przypadku zorganizowania wspólnego miejsca gromadzenia odpadów dla kilku nieruchomości, odpady zielone można gromadzić w pojemnikach.
- Odpady "zielone" wytworzone na nieruchomościach zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, mogą być zagospodarowane w przydomowych kompostownikach.
Odpady "zielone" - pytania
- w przypadku odpadów „zielonych”:
• zawieźć na własny koszt odpady „zielone” do stacjonarnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Płytowej 1, przyjęcie odpadu jest nieodpłatne. Należy pamiętać, że obowiązuje zakaz oddawania do PSZOK odpadów w ilości wskazującej na pochodzenie z działalności gospodarczej,
• zlecić (na swój koszt) odbiór i transport tych odpadów przedsiębiorcy wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym jest mowa w art. 9b ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, - w przypadku gabarytów:
• Zawieźć na własny koszt odpad wielkogabarytowy do stacjonarnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (w Warszawie istnieją dwa takie Punkty, na przy ul. Zawodzie 1 i przy ul. Płytowej 1), przyjęcie odpadu jest nieodpłatne,
• zlecić (na koszt zlecającego) odbiór i transport tych odpadów przedsiębiorcy wpisanemu, do rejestru działalności regulowanej, o którym jest mowa w art. 9b ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.