Rejestr cen nieruchomości
null Udostępnianie aktów notarialnych do wglądu w Dziale Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości
Krok po kroku
- Zgodnie z tabelą nr 16 lp. 5 załącznika do Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r. (dalej Ustawa) udostępniane są do wglądu zbiory aktów notarialnych oraz orzeczeń sądowych i decyzji administracyjnych będących podstawą wpisów w ewidencji gruntów i budynków, podmiotom które posiadają uprawnienia do wglądu do takich zbiorów na podstawie odrębnych przepisów.
- W celu uzyskania wglądu do aktów notarialnych pobierz i wypełnij wniosek – część P i P7 (PDF lub DOC).
- W części P wniosku wskaż przedmiot wniosku jako „inne materiały” oraz wskaż cel pobrania materiałów zasobu.
- W części P7 wniosku wpisz rodzaj materiałów do których chcesz uzyskać wgląd oraz jednostkę ewidencyjną (dzielnicę), której dotyczą.
- Wypełniony wniosek złóż w siedzibie Biura Geodezji i Katastru (dalej BGiK) lub za pośrednictwem operatora pocztowego. Wniosek w formie dokumentu elektronicznego możesz złożyć za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, przy czym wniosek wniesiony w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym.
- Na podstawie złożonego wniosku zostanie wystawiony Dokument Obliczenia Opłaty określający wysokość opłaty.
- Zgodnie z art. 40d ust. 3. Ustawy opłatę pobiera się przed udostępnieniem do wglądu zbiorów aktów notarialnych. Opłatę możesz uiścić kartą płatniczą w opłatomacie zlokalizowanym w BGiK lub wpłacając kwotę na konto wskazane w Dokumencie Obliczenia Opłaty.
- Po uiszczeniu opłaty zostaną udostępnione do wglądu zbiory aktów notarialnych na miejscu tj. w Dziale Rejestru Cen Nieruchomości.
Wymagane dokumenty
- Wniosek o udostępnienie do wglądu zbiorów aktów notarialnych – formularz P + P7 (PDF lub DOC).
- Świadectwo nadania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości nadanych przez Ministra właściwego do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa (do wglądu).
Opłaty
Wysokość opłaty za Udostępnianie do wglądu zbiorów aktów notarialnych oraz orzeczeń sądowych i decyzji administracyjnych będących podstawą wpisów w ewidencji gruntów i budynków, podmiotom które posiadają uprawnienia do wglądu do takich zbiorów na podstawie odrębnych przepisów, określa Tabela nr 16 lp. 5 Ustawy. Stawka podstawowa wynosi 30 zł za zbiór dokumentów, dotyczących jednej jednostki ewidencyjnej, udostępniony do wglądu na okres do 4 godzin.
Pobranie opłaty
Wysokość opłaty za materiały zasobu określone we wniosku ustala się w Dokumencie Obliczenia Opłaty. Pobranie opłaty następuje przed udostępnieniem materiałów.
Miejsce złożenia i odbioru
Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy –Dział Rejestru Cen Nieruchomości
Jednostka odpowiedzialna
Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy – Dział Rejestru Cen Nieruchomości
Termin odpowiedzi
Realizacja wniosków o udostępnienie do wglądu aktów notarialnych odbywa się w dniu złożenia wniosku w miarę dostępnych miejsc.
Tryb odwoławczy
Zgodnie z art. 40f Ustawy:
- W przypadku sporu dotyczącego zakresu udostępnianych materiałów zasobu lub wysokości należnej opłaty, właściwy organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wydaje decyzję administracyjną.
- Wniesienie odwołania od decyzji w sprawie ustalenia wysokości opłaty za udostępnianie materiałów zasobu nie wstrzymuje udostępnienia tych materiałów, pod warunkiem uiszczenia opłaty w wysokości ustalonej w zaskarżonej decyzji.
- W przypadku gdy w wyniku rozpatrzenia odwołania lub ponownego rozpatrzenia sprawy na skutek wyroku sądu administracyjnego wysokość opłaty zostanie zmniejszona, nadpłata podlega zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi.
Uwagi
Termin dokonania wglądu do zbiorów aktów notarialnych możesz uzgodnić telefonicznie, pod numerem 22 443 16 35.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2 kwietnia 2021 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami