Rejestr cen nieruchomości
null Udostępnianie danych objętych rejestrem cen nieruchomości (zbiór danych lub wyciąg z rejestru)
Krok po kroku
- Organ prowadzący państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny udostępnia materiały zasobu odpłatnie, z zastrzeżeniem art. 40a pkt. 2 Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r. (dalej Ustawa).
- W celu uzyskania danych z rejestru cen nieruchomości pobierz wniosek – część P i P5 (PDF lub DOC). We wniosku umieszczone są rubryki na dane nieobowiązkowe – telefon/adres e-mail – które nie są wymagane do załatwienia sprawy, ale ułatwią kontakt. Dobrowolne wypełnienie tych rubryk oznacza Pana/Pani zgodę na przetwarzanie tych danych przez Prezydenta m.st. Warszawy.
- Wypełniając wniosek wskaż przedmiot wniosku (rejestr cen nieruchomości) oraz cel pobrania materiałów zasobu.
- Wybierz sposób udostępnienia materiałów.
- Wpisz czytelnie dane do kontaktu, w tym adres e-mail jeżeli ma być wykorzystany do przesłania danych w postaci elektronicznej.
- W części P5 wniosku wybierz, czy zamawiasz zbiór danych w postaci elektronicznej, czy wyciąg w postaci dokumentu drukowanego.
- W części P5 wniosku wpisz parametry wyszukiwania nieruchomości, dla których chcesz uzyskać dane z rejestru cen nieruchomości. Możesz wskazać także konkretne identyfikatory transakcji lub nieruchomości w oparciu o serwis mapowy dostępny pod adresem http://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=rciwn. Po wskazaniu i kliknięciu na punkt, który obrazuje położenie sprzedanej nieruchomości, wyświetli się tabelka, w której zawarte będą identyfikatory nieruchomości (TE trans Id), identyfikatory transakcji (id dokument), a także informacje opisujące nieruchomości. Zauważ, że przedmiotem JEDNEJ transakcji może być kilka nieruchomości. Będą one charakteryzowały się tym samym nr id dokument.
- Jeśli jesteś rzeczoznawcą majątkowym możesz skorzystać z Portalu Rzeczoznawcy, który służy do samodzielnego pobierania danych z rejestru cen nieruchomości, połączonego z dokonywaniem płatności elektronicznych. Portal dostępny jest pod adresem https://zgik.um.warszawa.pl/. W celu rejestracji złóż Wniosek o rejestrację w Portalu Rzeczoznawcy, który dostępny jest także na ww. stronie internetowej w panelu „pobierz dokumenty”, a także w siedzibie Biura Geodezji i Katastru (dalej BGiK).
- Wypełniony wniosek złóż w BGiK lub za pośrednictwem operatora pocztowego. Wniosek w formie dokumentu elektronicznego możesz złożyć również za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, przy czym wniosek wniesiony w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym.
- Jeżeli występujesz w imieniu innej osoby, dołącz do wniosku oryginał pełnomocnictwa lub jego kopię poświadczoną notarialnie (wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika, który działa w imieniu wnioskodawcy) lub inny dokument uprawniający do reprezentowania tej osoby np. wydruk KRS w przypadku prokurenta (wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za prokurę).
- Na podstawie wniosku zostanie wystawiony Dokument Obliczenia Opłaty, określający wysokość opłaty za zamówione materiały.
- Zgodnie z art. 40d ust. 3. Ustawy opłatę pobiera się przed udostępnieniem danych rejestru cen nieruchomości w postaci elektronicznej lub przed sporządzeniem i wydaniem wyciągu z rejestru cen nieruchomości. Opłatę możesz uiścić kartą płatniczą w opłatomacie zlokalizowanym w BGiK lub wpłacając kwotę na konto wskazane w Dokumencie Obliczenia Opłaty.
- Po uiszczeniu opłaty zostaną wydane zamówione materiały wraz z Licencją, określającą zakres uprawnień licencjobiorcy do wykorzystywania udostępnionych materiałów zasobu.
Wymagane dokumenty
- Wniosek o udostępnienie danych rejestru cen nieruchomości – formularz P+P5 (PDF lub DOC).
- Pełnomocnictwo - do występowania w imieniu innej osoby (wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika, który działa w imieniu wnioskodawcy) lub inny dokument uprawniający do reprezentowania tej osoby np. wydruk KRS w przypadku prokurenta (wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za prokurę).
Opłaty
Wysokość opłat za dane z rejestru cen nieruchomości określa Tabela nr 12 Załącznika do Ustawy.
Opłaty te uwzględniają koszty elektronicznych nośników danych o pojemności do 4 GB oraz koszty nośników informacji nieelektronicznej. W przypadku, gdy w celu udostępniania materiałów zasobu niezbędne jest użycie nośników danych elektronicznych o pojemności 4-20 GB, za nośniki te pobiera się opłatę ryczałtową w wysokości 5 zł. Opłaty tej nie pobiera się, jeżeli odpowiednie nośniki danych elektronicznych dostarczy wnioskodawca. Materiały zasobu, dla udostępnienia których jest niezbędne użycie zewnętrznego nośnika danych elektronicznych o pojemności większej niż 20 GB, mogą być udostępniane po dostarczeniu przez wnioskodawcę odpowiedniego nośnika danych.
Opłata za wysłanie materiałów zasobu pod wskazany adres jest równa opłacie za przesyłkę poleconą zgodnie z obowiązującym w dniu wystawienia Dokumentu Obliczenia Opłaty cennikiem usług powszechnych, ogłoszonym przez operatora wyznaczonego w rozumieniu przepisów prawa pocztowego.
W przypadku udostępniania zasobu w postaci elektronicznej za pomocą usług sieciowych (Portalu Rzeczoznawcy), zgodnie z pkt. 6 Załącznika do Ustawy stosuje się współczynnik korygujący SU w wysokości 0,8.
Pobranie opłaty
Wysokość opłaty za materiały zasobu określone we wniosku ustala się w Dokumencie Obliczenia Opłaty. Pobranie opłaty następuje przed udostępnieniem materiałów.
Opłata skarbowa z tytułu złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury:
17 zł - od każdego stosunku pełnomocnictwa (prokury) z wyłączeniem zwolnień ustawowych
Zapłaty opłaty skarbowej można dokonać kartą płatniczą w opłatomacie zlokalizowanym w BGiK, kasie Urzędu Dzielnicy lub dokonać przelewu, przekazu na rachunek bankowy:
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy Centrum Obsługi Podatnika
21 1030 1508 0000 0005 5000 0070
Jednostka odpowiedzialna
Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy – Dział Rejestru Cen Nieruchomości
Termin odpowiedzi
Realizacja wniosków o dane rejestru cen nieruchomości odbywa się w kolejności złożenia wniosku, nie dłużej niż 30 dni.
Tryb odwoławczy
Zgodnie z art. 40f Ustawy:
- W przypadku sporu dotyczącego zakresu udostępnianych materiałów zasobu lub wysokości należnej opłaty, właściwy organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wydaje decyzję administracyjną.
- Wniesienie odwołania od decyzji w sprawie ustalenia wysokości opłaty za udostępnianie materiałów zasobu nie wstrzymuje udostępnienia tych materiałów, pod warunkiem uiszczenia opłaty w wysokości ustalonej w zaskarżonej decyzji.
- W przypadku gdy w wyniku rozpatrzenia odwołania lub ponownego rozpatrzenia sprawy na skutek wyroku sądu administracyjnego wysokość opłaty zostanie zmniejszona, nadpłata podlega zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi.
Uwagi
Brak.
Podstawa prawna
- Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r.
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2 kwietnia 2021 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej