null Centrum Edukacji Ekologicznej

Centrum Edukacji Ekologicznej powstaje przy ul. Papirusów, przy Lesie Młocińskim. Nowy budynek posłuży jako baza dydaktyczna dla miejskich leśników. 

Sale edukacyjne

W parterowym budynku znajdą się m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Obiekt powstaje w technologii drewnianej modułowej. Będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także energooszczędny i ekologiczny. Za źródło ogrzewania posłużą pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. 

Remont leśniczówki

Leśniczowka jest prawie gotowa. W nowo zaaranżowaną przestrzeń wewnątrz budynku wkomponowano zdemontowane podczas remontu stare okna i drzwi, które przeszły konserwację. W leśniczówce będą się odbywały m.in. wernisaże, wystawy plastyczne oraz spotkania z autorami.

Harmonogram prac

Z całego kompleksu będzie można skorzystać w 2024 roku. Uruchomienie zajęć w nowym centrum planowane jest w drugiej połowie roku.

Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe w budynkach. Na zewnątrz przy obu obiektach widać już gotowe drewniane tarasy, a także chodniki i ścieżki wśród zieleni.

Elewację nowego centrum zdobią drewniane lamele, a dach jest pokryty roślinnością. W centrum działają pompy ciepła a na budynku zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna. Obiekt wyposażony został w wentylację pozwalającą na odzysk ciepła. Wewnątrz gotowe są już wszystkie pomieszczenia, m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa z widokiem na zieleń, sala laboratoryjna, sale edukacyjne i pomieszczenia biurowe. W najbliższych miesiącach będzie trwało meblowanie i wyposażanie centrum w pomoce edukacyjne.

Zagospodarowany jest teren na zewnątrz. Tuż przy budynku centrum powstała „klasa na świeżym powietrzu” – kamienne głazy zostały wstawione w naturalnie ukształtowaną skarpę w układzie amfiteatralnym. Na całym terenie posadzone są nowe drzewa, głównie brzozy, jarzęby i lipy. Pojawiły się pierwsze krzewy. 

Dofinansowanie

Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna". Koszt inwestycji to niemal 18 mln zł.

Wykonawca

Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Za prace projektowe i budowlane odpowiada konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk.

Nie znalazłeś informacji?