null Ewidencja ludności i dowody osobiste - FAQ najczęściej zadawane pytania

Informacje dla mieszkańców

  1. W jaki sposób mogę dokonać zgłoszenia meldunku stałego lub czasowego?

Zameldowania na pobyt stały lub czasowy można dokonać w dowolnej Dzielnicy na terenie m.st. Warszawy.

Zameldowania można dokonać:

- w formie pisemnej - poprzez złożenie w Urzędzie Dzielnicy wypełnionego formularza (formularz jest dostępny w linkach poniżej oraz w urzędach dzielnic) wraz z dostarczeniem wymaganych dokumentów, w zależności od rodzaju zameldowania,

- w formie dokumentu elektronicznego przez ePUAP na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do rejestru PESEL.

 

  1. Czy można kogoś zameldować posiadając pełnomocnictwo od tej osoby?

Zameldowania można dopełnić przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem (udzielonym na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszonym do protokołu), po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego, a w uzasadnionych przypadkach – innego dokumentu pozwalającego na ustalenie tożsamości.

 

  1. W jaki sposób można wymeldować osobę ze swojego mieszkania (jakie dokumenty, jaka opłata)?

Najlepiej, jeśli osoba zameldowana sama dokona wymeldowania. Jeśli jednak nie jest to możliwe, należy złożyć w Urzędzie Dzielnicy wniosek o wymeldowanie takiej osoby w drodze decyzji administracyjnej. Wymagane dokumenty to: pisemny wniosek i dowód wpłaty 10 zł opłaty skarbowej na rachunek Urzędu. Postępowanie administracyjne kończy się wydaniem decyzji administracyjnej.

 

  1. Kto może dokonać meldunku i jakie dokumenty są wymagane przy meldunku na stałe i czasowo?

Zameldowania może dokonać osoba dorosła, posiadająca zdolność do czynności prawnej.

Zameldowanie na pobyt czasowy obywateli RP.

  1. Wypełniony i podpisany formularz „Zgłoszenie pobytu czasowego” (odrębny dla każdej osoby meldującej się, również dla dziecka) - zawierający potwierdzenie faktu pobytu osoby dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia.
  2. Dowód osobisty lub paszport.
  3. Dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu, którym może być: umowa cywilno-prawna,  wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu - do wglądu (w oryginale).
  4. W przypadku zgłoszenia zameldowania przez pełnomocnika dodatkowo:

    - pisemne pełnomocnictwo do zameldowania,
    - dowód osobisty pełnomocnika lub ważny paszport.

Zameldowanie na pobyt stały obywateli RP.

  1. Wypełniony i podpisany formularz „Zgłoszenie pobytu stałego” (odrębny dla każdej osoby meldującej się, również dla dziecka) - zawierający potwierdzenie faktu pobytu osoby dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia.
  2. Dowód osobisty lub paszport.
  3. Dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu, którym może być: umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu - do wglądu (w oryginale).
  4. W przypadku zgłoszenia zameldowania przez pełnomocnika dodatkowo:
    - pisemne pełnomocnictwo do zameldowania,
    - dowód osobisty pełnomocnika lub paszport.

 

  1. Czy można się zameldować na stałe bez wymeldowania się z poprzedniego miejsca zameldowania?

Tak. Istnieje możliwość zameldowania w miejscu nowego pobytu bez konieczności stawienia się w organie gminy dotychczasowego miejsca pobytu w celu dokonania wymeldowania. Wymeldowania dokonuje za osobę organ gminy, nowego miejsca zameldowania.

 

  1. Czy nieletni mogą być sami zameldowani w mieszkaniu?

Nie. Każdy nieletni wymaga opieki opiekuna prawnego i może być meldowany wraz z opiekunem. Nieletni nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnej, która jest potrzebna do zameldowania.

 

  1. Co jest wymagane do zameldowania cudzoziemca?

Wymagane dokumenty do zameldowania cudzoziemca na pobyt stały:

  1. karta pobytu wydana w związku z udzieleniem zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, ochrony uzupełniającej, albo nadaniem statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, dokument "zgoda na pobyt tolerowany" albo zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, decyzja o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej, zgoda na pobyt ze względów humanitarnych albo zgoda na pobyt tolerowany,
  2. Cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa Członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o  Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej: paszport lub inny dokument potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo.
  3. Członek rodziny, cudzoziemca, o którym mowa w pkt. 2 niebędący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej: - dokument pobytu lub inny dokument potwierdzający, że jest członkiem rodziny obywatela UE, paszport.

Wymagane dokumenty do zameldowania cudzoziemca na pobyt czasowy:

  1. wiza, a w przypadku gdy wjazd cudzoziemca nastąpił na podstawie umowy przewidującej zniesienie lub ograniczenie obowiązku posiadania wizy – dokument podróży, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, kartę pobytu albo zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub na osiedlenie się bądź decyzję o udzieleniu zgody na pobyt tolerowany lub o nadaniu statusu uchodźcy w RP,
  2. Cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa Członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o  Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej: - paszport lub inny dokument potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo.
  3. Członek rodziny, cudzoziemca, o którym mowa w pkt. 2 niebędący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej:

      - dokument pobytu lub inny dokument potwierdzający, że jest członkiem rodziny obywatela UE,

      - paszport.

Do wglądu:

Dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu. Dokumentem tym może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej. Decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu.

Nie znalazłeś informacji?