Odbieranie odpadów komunalnych

null Kompostowanie odpadów

Kompostowanie to jedna z najlepiej sprawdzonych metod powtórnego wykorzystania odpadów.

Wymagania dotyczące kompostowników

Wymagania dotyczące kompostowania odpadów w przydomowych kompostownikach:

  • Na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostuje się wyłącznie odpady komunalne w zakresie obejmującym części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, wytworzone na danej nieruchomości:
  • bioodpady stanowiące odpady komunalne

  • odpady stanowiące części roślin pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, parków i cmentarzy - zbierane odrębnie od innych bioodpadów stanowiących odpady komunalne.

  • Kompostowanie należy prowadzić w wydzielonym i przeznaczonym do tego kompostowniku.
  • Kompostowanie prowadzi się w kompostownikach ogrodowych, zapewniających dostęp powietrza i ograniczających rozprzestrzenianie się kompostowanych odpadów.
  • Pojemność stosowanego kompostownika powinna być dostosowana do ilości odpadów podlegających kompostowaniu, wytwarzanych na terenie nieruchomości.
  • Do przydomowych kompostowników należy wrzucać trawę, liście, rozdrobnione gałęzie, łodygi oraz odpady kuchenne pochodzenia roślinnego, np. obierki, skórki owoców i warzyw oraz odpady spożywcze pochodzenia roślinnego np. resztki ugotowanych warzyw, wytłoki po owocach i warzywach, fusy od kawy oraz herbaty, łupiny po orzechach, skorupki jaj.
  • Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujący w przydomowym kompostowniku odpady komunalne w zakresie obejmującym części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, zwolnieni są z obowiązku posiadania pojemników lub worków na te odpady.
  • Kompostowaniu nie podlegają odpady pochodzenia zwierzęcego, np. mięso, kości, które należy zbierać łącznie z niesegregowanymi (zmieszanymi) odpadami komunalnymi.

Kompostowniki – brak odbioru odpadów zielonych i bioodpadów

Miasto nie zapewnia odbierania odpadów zielonych i bioodpadów od mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy prowadzą kompostowanie tych odpadów i są zwolnieni z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.  

Oznacza to, że jeśli mieszkaniec w deklaracji zaznaczył, że ma kompostownik i płaci niższą opłatę to Miasto nie dostarcza pojemnika na te odpady i ich nie odbiera. (Tekst uchwały wraz z tekstem ujednoliconym§ 3 ust. 2) (otwiera nowe okno).

Opłata 

Właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym zwalnia się w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W takim przypadku wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pomniejsza się o 9,00 zł.

Umiejscowienie kompostownika

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy dopuszcza prowadzenie kompostownika, pod warunkiem, że nie będzie on uciążliwy dla otoczenia.

Kompostownik powinien być umieszczony na nieruchomości zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach prawa budowlanego

Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii  z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – w §23 (otwiera nowe okno)

Podstawa prawna

XCI/3002/2023 Rady m.st. Warszawy z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy (DZ. URZ. WOJ. 2023.14577)

https://edziennik.mazowieckie.pl/legalact/2023/14577/

Nie znalazłeś informacji?