- Baza wiedzy
-
/
Środowisko i zwierzęta
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Transport i drogownictwo
-
/
Zieleń miejska
- Dofinansowanie do inwestycji ochrony środowiska
- Lasy miejskie
- Pozostałe zadania z zakresu ochrony środowiska
- Przyjmowanie informacji o wyrobach zawierających azbest
- Zadania z zakresu gospodarki leśnej
- Zadania z zakresu gospodarki łowieckiej
- Zadania z zakresu gospodarki odpadami
- Zadania z zakresu prawa geologicznego i górniczego
- Zadania z zakresu prawa ochrony środowiska
- Zadania z zakresu prawa wodnego
- Zadania z zakresu rybactwa śródlądowego
- Zwierzęta w mieście
Zieleń miejska
null Kompostowniki w warszawskich parkach
Warszawskie kompostowniki
Kształtujemy ekologiczne formy gospodarowania terenami zieleni w mieście. Uruchomiliśmy pilotażowy projekt kompostowania części pozyskanego materiału organicznego. W parkach powstają kompostowniki, w których liście, gałęzie czy skoszona trawa będą przerabiane na nawóz. Dzięki kompostowaniu materiału „na miejscu” przywracany jest do lokalnego środowiska.
Równocześnie z budową kompostowników dążymy do zmniejszania ilości wywożonego z parków materiału powstającego w wyniku wykonywanych prac pielęgnacyjnych. Dlatego też ograniczana jest przestrzeń intensywnego koszenia oraz zmniejszana jest wielkość obszarów z których usuwane są liście.
Obecnie na warszawskich terenach zieleni, którymi się opiekujemy rozstawionych jest 17 kompostowników, a z roku na rok będzie ich coraz więcej. Zakontraktowana firma dba o to, by proces kompostowania przebiegał zgodnie ze sztuką ogrodniczą. Zarząd Zieleni w kolejnych latach będzie podejmował kroki, by całą pozyskaną masę zieloną kompostować i zużywać „na miejscu”.
Czym jest kompostowanie?
To tlenowy proces w który bakterie, grzyby, bezkręgowce i inne pożyteczne organizmy rozkładają liście, odpadki kuchenne czy ogrodnicze w materię organiczną czyli kompost. Proces ten istnieje w przyrodzie od milionów lat i dzięki niemu możemy cieszyć się lasami, szczególnie tymi o charakterze pierwotnym.
Dlaczego kompostujemy?
-
ograniczamy ilość transportowanego materiału zarówno wywożonego jak i dostarczanego do parków, co obniża koszty opieki nad przestrzenią zieloną;
-
przywracamy pozyskany materiał środowisku, z którego został zabrany, przez co wspieramy obrót materii „na miejscu”;
-
używamy kompostu do nawożenia i sadzenia roślin, przez co wspieramy życie znajdujące się w ziemi i ograniczamy potrzebę używania nawozów sztucznych;
-
zmniejszamy liczbę materiału przekazywanego na wysypisko, przez co przyczyniamy się do zmniejszenia efektu cieplarnianego;
-
wiemy, co dzieje się z pozyskanym materiałem, czyli czy jest prawidłowo przekształcany w materię, która nadaje się do użycia;
-
zastosowanie kompostu w ogrodzie powoduje także większą retencję wody i zmniejszenie zapotrzebowania na nią podczas gorących dni.
Czy mogę przynieść swoje odpadki do kompostownika?
Założenie jest takie, aby kompostowniki były wykorzystywane tylko na potrzeby kompostowania materiału pochodzącego z danej przestrzeni. W ten sposób będziemy mogli łatwo zapanować nad procesem. Zachęcamy do budowania kompostowników w pobliżu miejsc Państwa zamieszkania.
Jaki jest cel projektu?
Jest to projekt pilotażowy i ma on przede wszystkim charakter edukacyjny. Stawiając kompostowniki w warszawskich parkach, chcemy przybliżać mieszkańcom ideę kompostowania i zachęcić do tworzenia własnych, np. w przydomowych ogródkach czy na działkach. Badania pokazują że pomiędzy 25% a 50% odpadów domowych może być przekompostowanych.