- Baza wiedzy
-
/
Środowisko i zwierzęta
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Transport i drogownictwo
-
/
Zieleń miejska
- Dofinansowanie do inwestycji ochrony środowiska
- Lasy miejskie
- Pozostałe zadania z zakresu ochrony środowiska
- Przyjmowanie informacji o wyrobach zawierających azbest
- Zadania z zakresu gospodarki leśnej
- Zadania z zakresu gospodarki łowieckiej
- Zadania z zakresu gospodarki odpadami
- Zadania z zakresu prawa geologicznego i górniczego
- Zadania z zakresu prawa ochrony środowiska
- Zadania z zakresu prawa wodnego
- Zadania z zakresu rybactwa śródlądowego
- Zwierzęta w mieście
Zieleń miejska
null Koszenie trawników w Warszawie
Koszenie trawników
Pierwsze koszenie
Termin pierwszego koszenia trawników przyulicznych zależy od warunków pogodowych. Jest dostosowany do poziomu wzrostu roślin i okresu wegetacji. Prowadzone prace dostosowywane są także do różnych typów trawników. W 2025 roku prace rozpoczęły się od 5 maja.
W pierwszej kolejności sa koszone:
-
trawniki przy rabatach ozdobnych – aby wysokie trawy nie przysłaniały roślin,
-
trawniki reprezentacyjne, zwłaszcza w obiektach historycznych,
-
miejsca wypoczynku i rekreacji w parkach.
Rozpoczynamy również koszenie trawników przyulicznych – w pierwszej kolejności tam, gdzie trawy są najwyższe.
Przeczytaj więcej o trawnikach i łąkach
Trawniki przy ulicach
Koszenie zieleni przyulicznej jest konieczne ze względów bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, dlatego proces ten wykonywany jest trzy razy. W miejscach o dużym natężeniu ruchu jest to konieczny zabieg sanitarny – z wysokiej trawy trudniej usunąć śmieci. Jest ona też utrudnieniem dla właścicieli psów, którzy mają obowiązek sprzątać po swoich pupilach.
Trawniki reprezentacyjne
Nawet do dziesięciu razy w sezonie skracane są trawniki reprezentacyjne. Należą do nich trawniki gazonowe, np. wokół rabat kwiatowych oraz trawniki w miejscach, gdzie zlokalizowane są systemy nawadniające.
Parki, łąki
Łąki koszone są tylko raz w roku, co pozwala im na naturalną przemianę, a w parkach czy na skwerach dwa razy, jeśli pozwalają na to warunki przyrodnicze. Polany w parkach, z których rekreacyjnie korzystają mieszkańcy, są koszone częściej.
Więcej informacji
Po co kosić trawniki
Dzięki koszeniu trawy lepiej się ukorzeniają, mogą się prawidłowo rozwijać i rosnąć. Zbyt wyrośnięta trawa kładzie się, a dolne części roślin drewnieją. Podczas opadów w upalne dni może też rozpocząć się proces gnilny, co skutkuje wypadaniem roślin. W Warszawie większość trawników składa się zarówno z traw, jak i roślin dwuliściennych. Jeśli trawy są zbyt wysokie, wysiewające się rośliny dwuliścienne mają utrudniony dostęp do gleby. Utrzymanie tego typu trawników miejskich w ostatnich latach stało się bliższe standardom stosowanym dla łąk niż dla trawników.
Koszenie ze względów bezpieczeństwa ruchu
Koszenie zieleni przyulicznej konieczne jest również ze względów bezpieczeństwa użytkowników ruchu: kierowców, rowerzystów oraz pieszych. Mieszkańcy mogą zgłosić potrzebę koszenia w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Czasowe zakazy używania spalinowego sprzętu ogrodniczego (kosiarki, piły, itp.)
Uchwała Sejmiku Województwa Mazowieckiego nr 115/20 z dnia 8 września 2020 r. w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu (POP), jest aktem prawa miejscowego.
Integralną część POP stanowi plan działań krótkoterminowych (PDK). Działania te (określone w załączniku nr 7) należy podejmować w przypadku ryzyka przekroczenia norm jakości powietrza, aby nie dopuścić do jego wystąpienia lub ograniczyć jego skutki. Działania obowiązują wyłącznie w przypadku ogłoszenia przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) stosownego powiadomienia.
Działania obowiązują na obszarze i w okresie wskazanym każdorazowo w powiadomieniach GIOŚ.
W załączniku nr 7 do uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego nr 115/20 określono m.in. działania dla poziomu 3 (kolor czerwony) w przypadku ryzyka przekroczenia poziomu alarmowania dla pyłu zawieszonego PM10, w postaci czasowego zakazu używania spalinowego sprzętu ogrodniczego (kosiarki, piły, itp.), poprzez nieużywanie spalinowego sprzętu ogrodniczego w okresie wiosennym, letnim i jesiennym. Działanie to będzie obowiązywało wyłącznie w przypadku ogłoszenia przez GIOŚ stosownego powiadomienia, przez okres i na obszarze wskazanym w powiadomieniu.