Polityka przestrzenna i planowanie miejscowe

null Nowe Centrum Warszawy

Projekt Nowe Centrum Warszawy dotyczy ścisłego śródmieścia stolicy. Zmiany obejmować będą okolice Pałacu Kultury i Nauki, ulicę Marszałkowską od placu Konstytucji po plac Bankowy, fragment Śródmieścia między Alejami Jerozolimskimi oraz Świętokrzyską, a od zachodu aleję Jana Pawła II.

Aleja Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka - zakończyliśmy przebudowę głównego odcinka al. Jana Pawła II oraz ronda Czterdziestolatka. W jego rejonie urządziliśmy naziemne przejścia dla pieszych oraz przejazdy rowerowe, w tym duży przejazd na osi ulicy Nowogrodzkiej. Szeroka arteria zmieniła się w śródmiejską aleję, która ma trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Zyskaliśmy miejsce na szerokie chodniki wyłożone lastryko, drogi rowerowe o szerokości trzech metrów i zieleń. Pojawiły się nowe drzewa i mała architektura.

Nowy tzw. Plac Pięciu Rogów - podpisaliśmy umowę na przebudowę skrzyżowania 5 ulic w Warszawie: Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej. Większość powierzchni zajmują jezdnie i asfaltowe place. Zakres inwestycji  wykracza poza sam plac. Zmiany przejdą też ul. Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich). Pojawią się nowe nawierzchnie i chodniki. Przebudowę czeka również placyk na osi ulicy Kruczej w pobliżu skrzyżowania z ul. Widok. Informacje o inwestycji są dostępne na stronie internetowej "Plac 5 rogów" (otwarcie w nowym oknie).

Zielona Marszałkowska z drogą dla rowerów - zaczniemy od realizacji drogi rowerowej, która uzupełni brakujący fragment trasy na wysokości Placu Defilad. Inwestycję będziemy realizować w ramach budżetu obywatelskiego. Ogłosiliśmy przetarg na realizację tego projektu. W jego ramach wyremontujemy także chodnik przy ulicy, a na szerokiej jezdni wytyczymy miejsca postojowe. W kolejnych latach przedłużymy trasę o odcinek na wysokości Ogrodu Saskiego. Dzięki nowej trasie szybciej pojedziemy rowerem także z placu Bankowego w inne rejony Warszawy. Ulica Marszałkowska zyska również nowe chodniki i nasadzenia drzew. Główne zmiany planujemy na odcinku ulicy Marszałkowskiej między placem Konstytucji a rondem Dmowskiego.

Rondo Dmowskiego - przy rondzie Dmowskiego zbudujemy przejścia naziemne. W pierwszej kolejności wytyczymy cztery przejścia – dwa na ul. Marszałkowskiej na wysokości ul. Widok oraz ul. Nowogrodzkiej, kolejną planujemy w Alejach Jerozolimskich na wysokości ul. Poznańskiej oraz w osi ulicy Parkingowej. Przejścia chcemy udostępnić mieszkańcom jeszcze w 2021 roku. Nowe zebry będą posiadały również przejazdy rowerowe. W kolejnym etapie powstaną przejścia naziemne związane z samym rondem. Termin uzależniamy od negocjacji z PKP PLK, które będą remontować linię średnicową, która przebiega pod Alejami Jerozolimskimi.

Zielone Al. Jerozolimskie – po przebudowie będą miały szersze, eleganckie chodniki z miejscem na ogródki gastronomiczne. Pojawi się więcej zieleni, wrócą drzewa posadzone w czterech rzędach, tak jak to wyglądało przez II wojną światową. Jezdnia będzie miała dwa pasy ruchu w każdym kierunku, w tym jeden przeznaczony dla autobusów, taksówek itd. Powstaną zatoki postojowe do parkowania równoległego. Po obu stronach ulicy pojawią się szerokie, 3-metrowe drogi dla rowerów. Do historii przejdą dwa ronda: u zbiegu z Marszałkowską (rondo Dmowskiego) i Nowym Światem (rondo de Gaulle’a). Zamiast nich powstaną zwyczajne skrzyżowania, co pozwoli odzyskać przestrzeń dla pieszych i poprawić przesiadki. Na obu skrzyżowaniach powstanie komplet naziemnych przejść dla pieszych. Nowe zebry powstaną również na wysokości ul. Pankiewicza i Brackiej, przy stacji PKP Powiśle, a także na wysokości „Domu Partii” (drugie dojście do przystanku tramwajowego) i po wschodniej stronie ronda Czterdziestolatka. Przystanki tramwajowe i autobusowe zostaną przesunięte, wydłużone i poszerzone tak, aby zapewnić jak największy komfort pasażerom i ułatwić przesiadki. 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz nowy plac w centrum - budowa gmachu trwa. Muzeum z księgarnią, kawiarnią i salą kinową będzie przyciągał nie tylko mieszkańców, ale i turystów ze świata. Muzeum stanie się nową, kulturalną wizytówką naszego miasta.

Plac Powstańców Warszawy - podpisaliśmy umowę na projekt oraz budowę nowoczesnego parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy. Po 2023 roku poznamy nowe oblicze tej przestrzeni. Pod ziemią znajdzie się parking samochodowy, zaś na powierzchni różne udogodnienia dla pieszych oraz rowerzystów.

Nowa Emilia - pawilon odtworzymy wykorzystując w czasie budowy także oryginalne elementy. Obiekt stanie w nowym miejscu, na północnej osi Pałacu Kultury i Nauki z Pałacem Młodzieży, w parku Świętokrzyskim. Będzie to miejsce pełne światła, zieleni. Inwestycję zrealizujemy w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Jej ukończenie planujemy już na okres po 2023 roku. W budynku powstanie m.in. centrum miejskiej aktywności, a także oranżeria.

Hala Gwardii - to będzie miejsca spotkań, targów oraz różnych wydarzeń kulinarno-kulturalnych. Remont obiektu odbędzie się w trybie postępowania publiczno-prywatnego. Do postępowania zgłosiło się siedmiu oferentów.

 

Nowe Centrum Warszawy (otwarcie w nowym oknie)

Nie znalazłeś informacji?