Pozostałe zadania z zakresu ochrony środowiska

null Program zielone miasta

Warszawa przystąpiła do programu „Zielone Miasta” w czerwcu 2020 r. 

 

Program „Zielone Miasta”

Cel programu „Zielone Miasta” (EBRD Green Cities) to wspieranie dużych miast w projektach, które prowadzą do zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców. Dzięki wsparciu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) stolica dąży do przyspieszenia walki z ociepleniem klimatycznym w mieście. EBOR może wspierać finansowo miejskie inwestycje:

  • transport miejski

  • energetykę

  • gospodarkę odpadami

  • termomodernizację

  • oświetlenie uliczne

  • inne rozwiązania ekologiczne, np. automatyczne pobieranie opłat.

W projekcie „Zielone Miasta” uczestniczy już kilkadziesiąt miast z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji, m.in. Sofia, Tirana, Tbilisi, Kijów, Belgrad.

Międzynarodowa współpraca

W realizacji projektu wesprze organizacja C40 Cities, grupa progresywnych klimatycznie miast. Projekt jest współfinansowany przez Taiwan Business (Fundusz Współpracy Technicznej EBOR) i Ministerstwo Finansów.

Zakup pociągów dla metra

Warunkiem przystąpienia do programu jest realizacja inwestycji, której efektem będzie redukcja emisji gazów cieplarnianych. W przypadku Warszawy był to zakup taboru dla II linii metra. W styczniu miasto podpisało ze Skodą umowę na zakup do 45 pociągów za ponad 1,3 mld zł. Nawet połowę tych kosztów ma pokryć preferencyjny kredyt od unijnego Europejskiego Banku Inwestycyjnego powiązanego z EBOR.

Przez prawie 30 lat EBOR zainwestował w Polsce ponad 45 mld zł.

Przeczytaj artykuł "Warszawa dołącza do programu „Zielone Miasta”" (otwarcie w nowym oknie).

Nie znalazłeś informacji?