Sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości w trybie bezprzetargowym
null Przyłączenie nieruchomości do nieruchomości przyległej w trybie bezprzetargowym
Krok po kroku
- Pobierz, wydrukuj i wypełnij wniosek.
- Dołącz wszystkie wymagane dokumenty.
- Złóż wniosek wraz z załączonymi dokumentami w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy osobiście lub korespondencyjnie organowi właściwemu do jego rozpatrzenia (patrz: Miejsce złożenia i odbioru).
Możesz zarezerwować wizytę w Urzędzie (otwiera nowe okno).
Pod tym linkiem możesz sprawdzić jakie, w świetle przepisów RODO, masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w tej sprawie (otwiera nowe okno).
Wymagane dokumenty
- Wniosek o przyłączenie nieruchomości do nieruchomości przyległej w trybie bezprzetargowym.
- Oświadczenie o pokryciu kosztów przeprowadzonego postępowania składane przez wszystkich współwłaścicieli.
- Pełnomocnictwo - w przypadku występowania przez Pełnomocnika określające prawidłowo zakres umocowania z podpisem i danymi mocodawcy oraz osoby, której udzielono pełnomocnictwa.
Opłaty
Brak opłaty za złożenie wniosku.
Miejsce złożenia i odbioru
- Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa Urzędu m.st. Warszawy:
- osobiście: ul. T. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa;
- korespondencyjnie: Urząd m.st. Warszawy, al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa (Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa).
- Wydział Obsługi Mieszkańców dla dzielnicy - Możesz zarezerwować wizytę w urzędzie (otwiera nowe okno).
Jednostka odpowiedzialna
Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa Urzędu m.st. Warszawy (otwiera nowe okno).
Termin odpowiedzi
Termin udzielenia odpowiedzi uzależniony jest od ilości rozpatrywanych wniosków. Sprawa rozstrzygana jest w trybie cywilnoprawnym.
Tryb odwoławczy
Brak.
Uwagi
- Tryb zbycia bezprzetargowego, zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami można zastosować, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:
- przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, która może poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność, albo oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć,
- zbywana nieruchomość nie może być zagospodarowana samodzielnie,
- zbywana nieruchomość (lub jej część) nie ma związku funkcjonalnego z więcej, niż jedną nieruchomością przyległą.
- Wszyscy współwłaściciele (użytkownicy wieczyści) nieruchomości przyległej powinni złożyć wniosek łącznie.
- W toku postępowania organ właściwy do rozpatrzenia wniosku może żądać od Wnioskodawcy dodatkowych dokumentów, uaktualnienia dokumentów już złożonych, bądź występować do innych organów i urzędów w celu pozyskania dodatkowych dokumentów oraz informacji niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.
- Wszystkie załączniki powinny stanowić oryginały dokumentów lub ich kserokopie potwierdzone „za zgodność z oryginałem”. W przypadku złożenia niepotwierdzonych kserokopii należy oryginały przedłożyć do wglądu.
- Organ właściwy do rozpatrzenia wniosku każdorazowo bada, czy w stosunku do zbywanej nieruchomości nie toczą się postępowania administracyjne, a także sądowe dotyczące prawidłowości jej nabycia przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego oraz postępowania z wniosków dawnych właścicieli lub ich następców prawnych o zwrot, jak również czy istnieją roszczenia wynikające z przepisów Kodeksu cywilnego i innych przepisów prawa.
- Cena sprzedaży zbywalnej nieruchomości zostaje ustalona na podstawie art. 67 ustawy z dnia 21 sierpnia o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 121 ze zm.) i na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego, w oparciu o ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.). Na potrzeby określenia wartości nieruchomości lub jej części, o których mowa w art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy, określa się różnicę wartości nieruchomości przyległej wraz z nieruchomością lub jej częścią, która ma być nabyta, i wartości nieruchomości przyległej przed nabyciem nieruchomości lub jej części. Przy ustalaniu różnicy, o której mowa, nie uwzględnia się wartości części składowych nieruchomości przyległej.
- Sprawa kończy się umową w formie aktu notarialnego bądź pismem odmawiającym uwzględnienia wniosku.
- Wnioskodawca ponosi koszty materiałów geodezyjno-kartograficznych, operatu szacunkowego, podania do publicznej wiadomości informacji o wywieszeniu wykazu, oraz wszelkie koszty związane z zawarciem umowy notarialnej, w tym 2 wypisy aktu notarialnego przeznaczone dla m.st. Warszawy lub Skarbu Państwa oraz wpisami sądowymi.
- Składanie wniosków nie jest ograniczone terminem.
W przypadku, gdy niezabudowana nieruchomość lub jej część nie może być zagospodarowana jako odrębna nieruchomość i przylega do więcej niż jednej nieruchomości stanowiących przedmiot własności lub pozostających w użytkowaniu wieczystym innych osób niż m.st. Warszawa lub Skarb Państwa, nieruchomość jest zbywana w drodze przetargu ograniczonego do właścicieli/użytkowników wieczystych nieruchomości przyległych.
Podstawa prawna
- Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny
- Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
- Ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
- Uchwała Nr XXVIII/534/2004 Rady miasta stołecznego Warszawy z 15 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości m.st. Warszawy oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata