Administracja architektoniczno-budowlana
null Rozpatrywanie wniosków w sprawach odstępstw od warunków technicznych
Krok po kroku
- Złóż wniosek o odstępstwo od przepisów technicznych. Wniosek składasz do organu, który jest właściwy w sprawie pozwolenia na budowę.
- Do wniosku dołącz:
- charakterystykę obiektu oraz, w miarę potrzeby, projekt zagospodarowania działki lub terenu, a jeżeli odstępstwo mogłoby mieć wpływ na środowisko lub nieruchomości sąsiednie – również projekty zagospodarowania tych nieruchomości, z uwzględnieniem istniejącej i projektowanej zabudowy;
- szczegółowe uzasadnienie konieczności wprowadzenia odstępstwa;
- propozycje rozwiązań zamiennych;
- pozytywną opinię właściwego (Wojewódzkiego lub Stołecznego) Konserwatora Zabytków w odniesieniu do obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków oraz innych obiektów budowlanych usytuowanych na obszarach objętych ochrona konserwatorską;
- pozytywną opinię innych zainteresowanych organów – w zależności od potrzeb.
- Złóż wniosek i dokonaj opłat.
- Organ przekaże wniosek do właściwego ministra, od którego stanowiska będzie uzależnione, czy będzie możliwe udzielenie zgody na odstępstwo. W przypadku udzielenia upoważnienia organowi, samodzielnie oceni on, czy istnieją podstawy do wydania zgody na odstępstwo.
- Pamiętaj! Upoważnienie dane przez ministra nie oznacza automatycznej zgody na odstępstwo od przepisów technicznych. Ostateczna decyzja należy do organu.
Możesz zarezerwować wizytę w urzędzie – rezerwacja wizyty dotyczy urzędów dzielnic.
Wymagane dokumenty
- Wniosek o udzielenie zgody na odstępstwo od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane.
- Charakterystyka obiektu oraz, w miarę potrzeby, projekt zagospodarowania działki lub terenu, a jeżeli odstępstwo mogłoby mieć wpływ na środowisko lub nieruchomości sąsiednie – również projekty zagospodarowania tych nieruchomości, z uwzględnieniem istniejącej i projektowanej zabudowy.
- Szczegółowe uzasadnienie konieczności wprowadzenia odstępstwa.
- Propozycje rozwiązań zamiennych.
- Pozytywna opinia właściwego (Wojewódzkiego lub Stołecznego) Konserwatora Zabytków w odniesieniu do obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków oraz innych obiektów budowlanych usytuowanych na obszarach objętych ochrona konserwatorską.
- Pozytywną opinię innych zainteresowanych organów – w zależności od potrzeb.
- Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej.
Do wniosku należy dołączać oryginały lub odpisy dokumentów, jeżeli ich zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym, z zastrzeżeniem art. 76a § 1 k.p.a tj. jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub innego organu państwowego, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub podmiot odpis lub wyciąg z dokumentu.
Dokumenty wymienione w punktach 2-4 opracowują osoby posiadające uprawnienia budowlane, o których mowa w art. 12, ust. 2 – Prawa budowlanego.
Opłaty
Opłata skarbowa:
- 17 zł – dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika.
- Zapłaty opłaty skarbowej można dokonać w kasie urzędu dzielnicy, przelewem lub przekazem na rachunek bankowy: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Centrum Obsługi Podatnika, 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070.
- Nie podlegają opłacie skarbowej podania dotyczące budownictwa mieszkaniowego. W przypadku, gdy lokal lub budynek pełni inne funkcje, a także funkcję mieszaną (mieszkaniową i inną), istnieje obowiązek wniesienia opłaty skarbowej, ale przy obliczaniu opłat nie uwzględnia się powierzchni mieszkalnej.
Miejsce złożenia i odbioru
1. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa / Wydział Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy.
Dotyczy: następujących inwestycji (z wyłączeniem będących w kompetencji Wojewody):
a. stanowiących obiekty kubaturowe o powierzchni całkowitej powyżej 15.000 m2,
b. o wysokości powyżej 30 m,
c. przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz organizacji międzynarodowych,
d. naczelnych i centralnych organów administracji państwowej,
e. wykraczających swoim zasięgiem poza granice dzielnicy,
f. dotyczących dróg publicznych – powiatowych.
2. Wydział Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy / Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy.
Dotyczy pozostałych inwestycji nie będących w kompetencji Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy i Wojewody (w zakresie dróg publicznych – dotyczy dróg gminnych).
Możesz zarezerwować wizytę w urzędzie – rezerwacja wizyty dotyczy urzędów dzielnic.
Jednostka odpowiedzialna
- Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, Wydział Architektoniczno-Budowlany
- Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy
Termin odpowiedzi
Nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (data doręczenia wniosku organowi właściwemu w sprawie).
Tryb odwoławczy
Na postanowienie w sprawie odstępstwach od warunków technicznych nie służy stronom prawo do wniesienia zażalenia.
Uwagi
Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy lub Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy udziela lub odmawia zgody na odstępstwo od warunków technicznych, w drodze postanowienia, po uzyskaniu upoważnienia ministra, który ustanowił przepisy techniczno-budowlane.