- Baza wiedzy
-
/
Sprawy obywatelskie
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Wybory
null Wniosek o ujęcie w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu stałego zamieszkania (część B – cudzoziemcy)
Jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej (UE) lub Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale nie masz polskiego obywatelstwa i chcesz głosować w Polsce – dopisz się do Centralnego Rejestru Wyborców.
Krok po kroku
- Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty. Szczegóły znajdziesz w sekcji Wymagane dokumenty.
- Dokumenty przekaż do urzędu. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Szczegółowe informacje znajdziesz w sekcji Miejsce złożenia i odbioru.
- Zweryfikujemy Twój wniosek i wydamy decyzję.
Wymagane dokumenty
- Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.
- Do wglądu dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość np. dowód osobisty, paszport.
- Kopia dokumentu, który potwierdza fakt zamieszkania w Warszawie. Przykładowe dokumenty potwierdzające to:
- oświadczenie właściciela lokalu,
- umowa najmu,
- umowa użyczenia lokalu,
- jeśli płacisz podatki w Warszawie – pierwsza strona zeznania podatkowego PIT z potwierdzeniem złożenia go w Urzędzie Skarbowym (US). Takim potwierdzeniem jest pieczątka wpływu do US, potwierdzenie nadania na poczcie lub Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO) w przypadku złożenia PIT-u przez internet,
- rachunek za media (gaz, prąd, internet, telefon, telewizję kablową itp.) wystawiony na Twoje dane i adres lokalu w Warszawie, w którym mieszkasz,
- zawarta z Tobą umowa na media (gaz, prąd, internet, telefon, telewizję kablową itp.), która zawiera adres lokalu w Warszawie, w którym mieszkasz,
- umowa lub rachunek na usługę nie związaną bezpośrednio z lokalem np. abonament na telefon komórkowy, zawierający Twoje dane oraz adres lokalu w Warszawie, w którym mieszkasz,
- jeśli jesteś właścicielem lokalu, ale nie masz w nim meldunku możesz:
- przedstawić akt własności – jeśli jest to lokal spółdzielczy własnościowy lub nie ma założonej księgi wieczystej albo też gdy trwa postępowanie o wpis do Rejestru Ksiąg Wieczystych;
- jeśli lokal ma założoną księgę wieczystą to wystarczy, że poinformujesz urzędnika, że jesteś właścicielem lokalu. Jeśli podasz numer księgi wieczystej znacznie ułatwi to urzędnikowi wyszukiwanie lokalu w Elektronicznych Księgach Wieczystych.
[!] Prezydent m.st. Warszawy przed wydaniem decyzji jest zobowiązany sprawdzić czy osoba wnosząca wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania spełnia warunki stałego zamieszkania pod adresem wskazanym we wniosku.
Jeśli chcesz sprawdzić jakie masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w tej sprawie, przeczytaj naszą Klauzulę informacyjną.
Opłaty
Nie musisz płacić za ujęcie w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Miejsce złożenia i odbioru
Wniosek możesz złożyć:
- osobiście w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której stale zamieszkujesz
- przez internet na stronie www.gov.pl,
- pocztą na adres delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której stale mieszkasz, a jeśli nigdzie nie zamieszkujesz – w dzielnicy, w której stale przebywasz.
Składam wniosek osobiście:
- Pobierz i wypełnij wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.
- Podpisz wniosek.
- Dołącz do wniosku wymagane dokumenty.
- Złóż wniosek we właściwej delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich lub wyślij go pocztą na jej adres korespondencyjny.
- Decyzję przekażemy Ci na adres korespondencyjny podany we wniosku (pocztą, przez ePUAP). Możesz też odebrać ją osobiście w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich, w której został złożony wniosek. Zanim to zrobisz – skontaktuj się i umów z pracownikiem urzędu.
[!] Jeśli chcesz złożyć wniosek osobiście w urzędzie możesz zarezerwować wizytę w systemie rezerwacji wizyt.
Składam wniosek przez internet:
Jeśli chcesz złożyć wniosek o ujęcie w Centralnym Rejestrze Wyborców przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego, certyfikatu kwalifikowanego lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić Twoją tożsamość. Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego – załóż go online.
- Wejdź na stronę www.gov.pl.
- Kliknij przycisk Złóż wniosek.
- System przeniesie Cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
- Postępuj zgodnie z pojawiającymi się komunikatami.
- Sprawdź i podpisz zgłoszenie. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
- Decyzję przekażemy Ci na Twoją skrzynkę ePUAP lub na Twój adres korespondencyjny, jeśli tak podasz we wniosku. Możesz też odebrać ją osobiście w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich, w której został złożony wniosek. Zanim to zrobisz – skontaktuj się i umów z pracownikiem urzędu.
Termin odpowiedzi
Udzielimy Ci odpowiedzi w ciągu 5 dni od dnia złożenia wniosku lub wyjaśnienia rozbieżności. Szczegółowe informacje o wyjaśnianiu rozbieżności znajdziesz w sekcji Uwagi.
Tryb odwoławczy
Jeśli otrzymasz decyzję możesz się od niej odwołać składając skargę do właściwego miejscowo sądu rejonowego. Skargę złóż za pośrednictwem Prezydenta m.st. Warszawy (w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w której składany był wniosek).
Na złożenie skargi masz 3 dni od dnia doręczenia decyzji.
Uwagi
- Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania na terenie Warszawy możesz złożyć jeśli:
- stale mieszkasz w Warszawie;
- nigdzie nie mieszkasz, ale przebywasz stale w Warszawie – z zastrzeżeniem, że w miejscu adresu stałego zamieszkania podasz adres, pod którym będzie możliwe skontaktowanie się z Tobą.
- Jeżeli w chwili złożenia wniosku nie masz nadanego numeru PESEL, musisz podać we wniosku dodatkowe dane do nadania numeru PESEL.
- Jeśli stwierdzimy rozbieżności między danymi wskazanymi we wniosku a danymi w rejestrze PESEL, mamy 7 dni, aby je wyjaśnić. Po tym czasie mamy 5 dni, aby wydać decyzję.
- Jeśli wydamy pozytywną decyzję o ujęciu Cię w Centralnym Rejestrze Wyborców, to nabędziesz prawo do udziału w wyborach w miejscu Twojego stałego zamieszkania. Nie musisz wtedy ponawiać wniosku przy kolejnych takich wyborach.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie wzorów wniosków o ujęcie w obwodzie głosowania, skreślenie wyborcy z Centralnego Rejestru Wyborców, zmianę miejsca głosowania oraz wzoru i sposobu ewidencjonowania zaświadczeń o prawie do głosowania
Wersja 1.0 z 12.04.2024 r.