- Baza wiedzy
-
/
Sprawy obywatelskie
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Wybory
null Wniosek o zmianę miejsca głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 18 maja 2025 r.
Jeśli w dniu wyborów przebywasz czasowo poza miejscem zamieszkania, możesz wziąć udział w głosowaniu w miejscu pobytu czasowego.
[!] Wniosek o zmianę miejsca głosowania możesz złożyć od 4 kwietnia do 15 maja 2025 r.
Krok po kroku
- Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty. Szczegóły znajdziesz w sekcji Wymagane dokumenty.
- Dokumenty przekaż do urzędu. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Szczegółowe informacje znajdziesz w sekcji Miejsce złożenia i odbioru.
- Po rozpatrzeniu Twojego wniosku otrzymasz informację o obwodzie głosowania i siedzibie okręgowej komisji wyborczej.
Wymagane dokumenty
- Wniosek o zmianę miejsca głosowania.
- Do wglądu dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość, np. dowód osobisty, paszport.
[!] Jeśli chcesz sprawdzić jakie masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w tej sprawie, przeczytaj naszą Klauzulę informacyjną.
Opłaty
Nie musisz płacić za złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania.
Miejsce złożenia i odbioru
Wniosek możesz złożyć:
- osobiście w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której będziesz przebywać w dniu wyborów,
- przez internet na stronie www.gov.pl.
Składam wniosek osobiście:
- Pobierz i wypełnij wniosek o zmianę miejsca głosowania.
- Podpisz wniosek.
- Złóż wniosek w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której będziesz przebywać w dniu wyborów.
- Po rozpatrzeniu Twojego wniosku otrzymasz informację o obwodzie głosowania i siedzibie okręgowej komisji wyborczej.
[!] Jeśli chcesz złożyć wniosek osobiście w urzędzie możesz zarezerwować wizytę w systemie rezerwacji wizyt.
Składam wniosek przez internet:
Jeśli chcesz zmienić miejsce głosowania– potrzebujesz profilu zaufanego, certyfikatu kwalifikowanego lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić Twoją tożsamość. Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego – załóż go online.
- Wejdź na stronę www.gov.pl.
- Kliknij przycisk Złóż wniosek.
- System przeniesie Cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
- Postępuj zgodnie z pojawiającymi się komunikatami.
- Sprawdź i podpisz zgłoszenie. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
- Po rozpatrzeniu Twojego wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP informację o obwodzie głosowania i siedzibie okręgowej komisji wyborczej.
Termin odpowiedzi
Niezwłocznie odpowiemy na twój wniosek.
Tryb odwoławczy
W tej sprawie nie możesz się odwołać.
Uwagi
- Wniosek musisz złożyć najpóźniej w trzecim dniu przed wyborami w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy, w której znajduje się wybrany lokal wyborczy.
[!] Dotyczy to też osób, które na stałe mieszkają za granicą, ale w dniu wyborów będą przebywały w Polsce. - Wniosek o zmianę miejsca głosowania składasz na piśmie. Musisz go podpisać i doręczyć w oryginale do właściwej delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich. Jeśli wysyłasz wniosek np. pocztą, kurierem, to datą złożenia wniosku jest data jego wpływu do urzędu, a nie data jego nadania.
- Niedopuszczalne jest złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania w formie kserokopii lub skanu za pośrednictwem faksu lub poczty elektronicznej (e-mail).
- Jeśli złożysz wniosek o zmianę miejsca głosowania, to ujmiemy Cię w spisie w obwodzie głosowania właściwym dla Twojego adresu przebywania. Automatycznie skreślimy Cię ze spisu w stałym obwodzie głosowania właściwym dla Twojego adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania.
- Jeśli przebywasz za granicą i posiadasz ważny polski paszport, to do piątego dnia przed dniem wyborów możesz złożyć wniosek do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie Cię w spisie wyborców .
- Jeśli przebywasz na polskim statku morskim, który w dniu wyborów znajduje się w podróży, to do piątego dnia przed dniem wyborów możesz złożyć wniosek o ujęcie Cię w spisie wyborców sporządzanym przez kapitana statku.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie wzorów wniosków o ujęcie w obwodzie głosowania, skreślenie wyborcy z Centralnego Rejestru Wyborców, zmianę miejsca głosowania oraz wzoru i sposobu ewidencjonowania zaświadczeń o prawie do glosowania.
Wersja 1.0 z 3.02.2025 r.