Administracja architektoniczno-budowlana

null Wydawanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę

Krok po kroku

I. PRZEZ INTERNET 

Załatw sprawę za pośrednictwem miejskiego portalu e-usług Moja Warszawa, korzystając z profilu zaufanego. Znajdziesz tu również usługi realizowane przez ePUAP.

Przycisk z logo Moja Warszawa, link przenosi do e-usług

II. W URZĘDZIE 

  1. Wypełnij wniosek: PDF lub DOC.
  2. Do wniosku dołącz:
    a. zgodę właściciela obiektu (jeżeli nie jest nim wnioskodawca);
    b. szkic usytuowania obiektu budowlanego;
    c. opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych;
    d. opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia;
    e. pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, a także inne dokumenty, wymagane przepisami szczególnymi; nie dotyczy to uzgodnienia i opinii uzyskiwanych w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000;
    f. projekt rozbiórki obiektu (w zależności od potrzeb);
    g. upoważnienie udzielone osobie działającej w Twoim imieniu, jeśli nie składasz wniosku osobiście.
  3. Złóż wniosek i dokonaj opłat.
  4. W przypadku gdy Twój wniosek nie będzie kompletny, organ, do którego go złożono, wezwie Cię do uzupełnienia wniosku. Jeśli nie uzupełnisz dokumentów we wskazanym terminie, wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia i trzeba będzie złożyć nowy wniosek.
  5. O ile wniosek będzie kompletny (lub zostanie uzupełniony), organ podejmie działania sprawdzające i w przypadku, gdy projekt będzie wymagał poprawienia lub wymagane będzie uzyskanie opinii, uzgodnień i dokumentów, organ nałoży na Ciebie obowiązek dokonania uzupełnień i poprawek wskazując termin do dokonania takich czynności. Pamiętaj, że niewykonanie nałożonych obowiązków będzie podstawą do wydania decyzji odmownej.
  6. Pozwolenie zostanie wydane w terminie do 65 dni, licząc od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z załącznikami.

Możesz zarezerwować wizytę w urzędzie – rezerwacja wizyty dotyczy urzędów dzielnic.

Pod tym linkiem możesz sprawdzić jakie, w świetle przepisów RODO, masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w tej sprawie.

Wymagane dokumenty

  1. Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę: PDF lub DOC.
  2. Zgoda właściciela obiektu.
  3. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej.

Do wniosku należy dołączać oryginały lub odpisy dokumentów, jeżeli ich zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym, z zastrzeżeniem art. 76a § 1 k.p.a tj. jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub innego organu państwowego, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub podmiot odpis lub wyciąg z dokumentu.

Opłaty

Opłata skarbowa:

  1. 17 zł za dokument potwierdzający ustanowienie pełnomocnika.
  2. 36 zł za pozwolenie na rozbiórkę obiektu budowlanego.

Zapłaty opłaty skarbowej można dokonać w kasie urzędu dzielnicy, przelewem lub przekazem na rachunek bankowy: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Centrum Obsługi Podatnika, 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070.

Miejsce złożenia i odbioru

  1. Miejski portal e-usług Moja Warszawa
  2. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa / Wydział Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy. Dotyczy następujących inwestycji (z wyłączeniem będących w kompetencji Wojewody):
    1. stanowiących obiekty kubaturowe o powierzchni całkowitej powyżej 15.000 m2,
    2. o wysokości powyżej 30 m,
    3. przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz organizacji międzynarodowych,
    4. naczelnych i centralnych organów administracji państwowej, 
    5. wykraczających swoim zasięgiem poza granice dzielnicy, 
    6. dotyczących dróg powiatowych.
  3. Wydział Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy / Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy. Dotyczy pozostałych inwestycji nie będących w kompetencji Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy i Wojewody (w zakresie dróg publicznych dotyczy dróg gminnych).  

Możesz zarezerwować wizytę w urzędzie – rezerwacja wizyty dotyczy urzędów dzielnic.

Jednostka odpowiedzialna

Termin odpowiedzi

Brak

Tryb odwoławczy

Właściwy do rozpatrzenia odwołania od decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę jest Wojewoda. Odwołanie należy wnieść za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Uwagi

Brak

Podstawa prawna

Nie znalazłeś informacji?