Ustalanie warunków zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego
null Wydawanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
Krok po kroku
- Pobierz, wydrukuj i wypełnij wniosek, nie pomijając żadnej z rubryk.
- Do wniosku dołącz informacje obejmujące:
- określenie granic terenu objętego wnioskiem, przedstawionych na kopii mapy zasadniczej lub, w przypadku jej braku, na kopii mapy katastralnej, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, obejmujących teren, którego wniosek dotyczy, i obszaru, na który ta inwestycja będzie oddziaływać, w skali 1:500 lub 1:1.000, a w stosunku do inwestycji liniowych również w skali 1:2.000;
- charakterystykę inwestycji, obejmującą:
- określenie zapotrzebowania na wodę, energię oraz sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków, a także innych potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej (dokument o zagwarantowanym dostępie do drogi publicznej), a w razie potrzeby również sposobu unieszkodliwiania odpadów,
- określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia i gabarytów projektowanych obiektów budowlanych, przedstawione w formie opisowej i graficznej,
- określenie charakterystycznych parametrów technicznych inwestycji oraz dane charakteryzujące jej wpływ na środowisko;
- upoważnienie (pełnomocnictwo) udzielone osobie działającej w Twoim imieniu, jeśli nie składasz wniosku osobiście.
- [!] Dla inwestycji, które wymagają przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (określa je Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko), przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego należy uzyskać w Biurze Ochrony Środowiska lub w Wydziale Ochrony Środowiska dla Dzielnicy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
- Postępowanie prowadzić będzie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego (inwestycje pow. 15 tys. m2, o wysokości pow. 30 m i inne, zgodnie z kompetencjami) lub Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy, w której planowana jest inwestycja (dla pozostałych inwestycji).
- Dokonaj opłaty skarbowej za decyzję i ewentualne pełnomocnictwo.
- Złóż wniosek wraz z załącznikami w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziale Architektury i Budownictwa dla dzielnicy, w której planowana jest inwestycja.
- W przypadku, gdy Twój wniosek będzie niekompletny, organ, do którego go złożono, wezwie Cię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania. Jeśli nie uzupełnisz dokumentów we wskazanym terminie, wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia i trzeba będzie złożyć nowy wniosek.
- Organ zawiadomi Ciebie i inne podmioty, którym przysługuje przymiot strony, o prowadzonym postępowaniu.
- Po zakończeniu postępowania dowodowego zostanie wydana decyzja kończąca postępowanie. Decyzję można odebrać osobiście.
- Na pisemny wniosek możesz otrzymać potwierdzenie ostateczności decyzji na swoim egzemplarzu decyzji.
Możesz zarezerwować wizytę w urzędzie – rezerwacja wizyty dotyczy urzędów dzielnic.
Wymagane dokumenty
- Wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wraz z załącznikami wymienionymi w formularzu wniosku (formularz stanowi załącznik do karty informacyjnej).
- Wypis z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego rejestru (podmioty prawne)wydanego nie później niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku.
- Pełnomocnictwo dla osoby upoważnionej, jeżeli wnioskodawca działa przez pełnomocnika.
- Dowód dokonania należnej opłaty skarbowej.
Do wniosku należy dołączać oryginały lub odpisy dokumentów, jeżeli ich zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym, z zastrzeżeniem art. 76a § 1 k.p.a tj. jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub innego organu państwowego, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub podmiot odpis lub wyciąg z dokumentu.
Opłaty
Opłata skarbowa:
- 598 zł – za wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (zwolniony z opłaty jest właściciel lub użytkownik wieczysty terenu, którego dotyczy wniosek).
- 17 zł – za dokument potwierdzający ustanowienie pełnomocnika.
Opłaty skarbowej można dokonać w kasie urzędu dzielnicy, przelewem lub przekazem na rachunek bankowy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Centrum Obsługi Podatnika: 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070 lub w opłatomacie przy użyciu karty płatniczej w siedzibie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
Tytułem: opłata za wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Miejsce złożenia i odbioru
1. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa.
Dotyczy: następujących inwestycji (z wyłączeniem będących w kompetencji wojewody):
- stanowiących obiekty kubaturowe o powierzchni całkowitej powyżej 15.000 m2,
- o wysokości powyżej 30 m,
- przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz organizacji międzynarodowych,
- naczelnych i centralnych organów administracji państwowej,
- wykraczających swoim zasięgiem poza granice dzielnicy.
2. Wydział Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy / Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy
dla pozostałych inwestycji nie będących w kompetencji wydziałów zagospodarowania przestrzennego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego i wojewody.
Możesz zarezerwować wizytę w urzędzie – rezerwacja wizyty dotyczy urzędów dzielnic.
Jednostka odpowiedzialna
- Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego w Urzędzie m.st. Warszawy – wydziały zagospodarowania przestrzennego właściwe dla grup dzielnic.
- Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy
Termin odpowiedzi
- Nie później niż w ciągu 65 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
- Do terminu tego nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
Tryb odwoławczy
- Od decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu wydającego decyzję, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
- Odwołanie od decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego powinno zawierać zarzuty odnoszące się do decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.
Uwagi
- Definicja inwestycji celu publicznego zawarta jest w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w związku z art. 6 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
- Nie wymagają wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego:
- roboty budowlane polegające na remoncie, montażu lub przebudowie, jeżeli nie powodują zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego oraz nie zmieniają jego formy architektonicznej, a także nie są zaliczone do przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska,
- budowa infrastruktury telekomunikacyjnej o nieznacznym oddziaływaniu oraz wykonywanie innych robót budowlanych dotyczących takiej infrastruktury,
- roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę.
- Mapy można uzyskać m.in. w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, Warszawa, ul. Sandomierska 12 (budynek B1).
- Obowiązek uzyskania uzgodnienia właściwych organów w toku postępowania powoduje wydłużenie postępowania administracyjnego o czas oczekiwania na uzgodnienie.
- W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów, zgodnie z art. 52 ust.2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 72 ust. 3 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia w terminie 7 dni (zgodnie z art. 64 § 2 kpa). Nieuzupełnienie dokumentacji w ww. terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
Podstawa prawna
- Ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
- Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
- Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
- Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko.
- Ustawa z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
- Ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
- Ustawa z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
- Uchwała Rady m.st. Warszawy z 18 grudnia 2008 r. Nr XLVI/1422/2008 w sprawie przekazania dzielnicom m.st. Warszawy do wykonywania niektórych zadań i kompetencji m.st. Warszawy (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 220, poz. 9485 z późn. zm.).