null Jak możesz wesprzeć obywateli Ukrainy

 

 

 

Flaga Ukrainy

 

 

 

Українська версія

 

Powrót do strony głównej

 

#Pomagam Ukrainie

Szukasz ratunku przed wojną? Chcesz wesprzeć uchodźców?

Tu znajdziesz pomoc lub jej udzielisz https://pomagamukrainie.gov.pl/

 

WYKAZ SIEDZIB HUMANITARNYCH W KIJOWIE 

 

Zasady wysyłki pomocy humanitarnej na Ukrainę

W izbach administracji skarbowej zostali wyznaczeni koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej.

W celu zapewnienia sprawnej obsługi planowanych transportów z pomocą humanitarną w każdej izbie administracji skarbowej wyznaczeni zostali koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej. Będą oni koordynować działania organów celnych w zakresie objęcia towaru procedurą wywozu w oddziale celnym, jak i awizacji planowanego konwoju w oddziale celnym na przejściu granicznym, przez które planowane jest wyprowadzenie konwoju.

Ogólnopolska siatka oddziałów celnych

Zasadą jest, że w transporcie drogowym objęcie procedurą wywozu nie odbywa się w oddziale celnym granicznym tylko realizowane jest w wewnętrznych placówkach celnych – ogólnopolska siatka oddziałów celnych, w których takie formalności można realizować dostępna jest na stronie podatki.gov.pl.

Co trzeba zgłosić

Kontaktując się z oddziałem celnym należy przede wszystkim przekazać wykaz towarów, które mają zostać objęte konwojem humanitarnym. Umożliwi to Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przekazanie zwrotne informacji, czy towary te mogą być przedmiotem pomocy humanitarnej. Pozwoli też na określenie listy dokumentów, jakie powinny zostać przedstawione organowi celnemu.

Towary wysyłane w ramach pomocy humanitarnej muszą zostać objęte procedurą wywozu w systemie AES/ECS2. Dlatego niezbędne jest przekazanie do tego systemu elektronicznego zgłoszenia celnego w postaci pliku XML. Eksportowane towary nie podlegają cłu ani należnościom podatkowym.

Źródło: Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa

 

Na skróty:

 

Mieszkanie

Chcesz wyremontować lokal miejski

Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy

Wsparcie finansowe

Platforma dla zbiórek na rzecz uchodźców

Dary rzeczowe - zbiórki

Ratowanie zabytków

Centrum Wsparcia Koordynacji

Potrzebne autokary! – apel do przewoźników

Oferty dla nauczycieli (i osób niebędących nauczycielami) znających język ukraiński

Wolontariat

Wolontariat w punktach informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy

Do góry

 

 

 

Mieszkanie

Informacje dotyczące noclegów dla osób z Ukrainy oraz dla osób chcących zaoferować nocleg dostępne są na stronie Pomoc mieszkaniowa.

Do góry

 

 

 

Chcesz wyremontować lokal miejski

Zgłoszenie chęci wyremontowania lokali z zasobu m.st. Warszawy prześlij na adres remontydlaUkrainy@um.warszawa.pl. Zgłaszać mogą się wolontariusze i firmy prywatne.

Do góry

 

 

 

Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy

Poradnik dostępny jest tutaj (otwarcie w nowym oknie).

Do góry

 

 

 

Wsparcie finansowe

Warszawskie rachunki do darowizn – jako odbiorcę przelewu wskaż Miasto Stołeczne Warszawa oraz adres: plac Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa. W tytule przelewu wpisz: „cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”. Pieniądze mogą być wpłacane w polskich złotówkach, euro, dolarach amerykańskich i funtach szterlingach.

Rachunek bankowy prowadzony w PLN:

PL 58 1030 1508 0000 0005 5000 0180
KOD SWIFT: CITIPLPX
 

Rachunek bankowy prowadzony w EURO:
PL 34 1030 1508 0000 0005 5000 0224
KOD SWIFT: CITIPLPX
 

Rachunek bankowy prowadzony w USD:
PL 61 1030 1508 0000 0005 5000 0223
KOD SWIFT: CITIPLPX
 

Rachunek bankowy prowadzony w GBP:
PL 07 1030 1508 0000 0005 5000 0225
KOD SWIFT: CITIPLPX

 

Zbiórki organizacji świadczących pomoc humanitarną (PAH, PCPM, Caritas, Unicef, PCK, Fundacja Nasz Wybór prowadząca Ukraiński Dom):

 

Do góry

 

 

 

Platforma dla zbiórek na rzecz uchodźców

Planet Heroes udostępnia swoją platformę dla zbiórek na rzecz uchodźców na stronie https://herotohero.eu/. Platforma w ustrukturyzowany sposób łączy osoby z Ukrainy potrzebujące pomocy oraz te, które tej pomocy chcą udzielić.

Dostępnych jest 7 wersji językowych, a kolejne są w trakcie wdrożenia. Dzięki temu osoba z Francji zapozna się z ogłoszeniem w języku francuskim, mimo, że oryginalny post zostanie dodany po ukraińsku, czy polsku.

https://planetheroes.pl/articles/how-to-help-ukraine

Do góry

 

 

 

Dary rzeczowe - zbiórki

Punkty pomocowe dla uchodźców z Ukrainy znajdziesz na mapie.

Żywność

Osoby, które chcą przekazać żywność prosimy o przekazywanie darów na zbiórkę Fundacji Bank Żywności SOS w Warszawie - oficjalna współpraca z Urzędem m.st. Warszawy. Informacje o zbiórce można znaleźć na stronie: https://bzsos.pl/2022/godnie-przetrwac-jedzenie-dla-ludzi-z-ukrainy/# (otwarcie w nowym oknie).

 

Usługi, większe ilości darów, współpraca

Jeśli jesteś przedstawicielem podmiotu lub osobą, która chciałaby zaoferować w ramach pomocy uchodźcom nieodpłatnie swoje usługi, przekazać większe ilości darów czy nawiązać współpracę i w inny sposób wesprzeć działania m.st. Warszawy na rzecz Ukrainek i Ukraińców to propozycje darów i pomocy możesz przesyłać na adres e-mail darczyncy@um.warszawa.pl.

 

Centrum Wielokulturowe w Warszawie uruchomiło tablicę ogłoszeń - to grupa, gdzie wymieniamy się informacjami o możliwościach pomocy i wsparcia w zakresie pracy, transportu, mieszkania itp. Dołączajcie https://www.facebook.com/groups/781173616101086/

 

BEMOWO

Punkty zbiórki darów dla potrzebujących mieszkańców Ukrainy

 • Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo przy ul. Rozłogi 10 zbiera dary w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00. Prosimy o wcześniejszy kontakt z koordynatorem pomocy rzeczowej tel. 512-698-606.

Co jest potrzebne?

 • artykuły spożywcze i higieniczne dla dzieci i dorosłych, gry i zabawki dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, przybory szkolne dla dzieci, pampersy i artykuły dla niemowląt.

 

MOKOTÓW

 • Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża, ul. Magazynowa 14, od poniedziałku do piątku w godz. 17.00 – 20.00, w soboty i niedziele w godz. 7.00 – 12.00. 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie dzielnicy Mokotów https://mokotow.um.warszawa.pl/-/punkt-zbiorki-na-rzecz-ukrainy

 

OCHOTA

Dary można przekazywać w punktach:

 • MAL Grójecka 109 (Pod Skrzydłami) w godzinach 10.00-18.00,

 • Urząd Dzielnicy Ochota przy Pawińskiego 30 w godzinach 8.00-20.00 

Potrzebne są: śpiwory, koce, materace, karimaty, termosy, latarki, baterie, odzież ochronna, termiczna, żywność (tylko i wyłącznie konserwy), środki higieniczne. Rzeczy muszą być czyste w bardzo dobrym stanie i nowe.

Działa również zbiórka publiczna. Puszki na datki pojawią się w wielu miejscach na terenie naszej dzielnicy. Dla chętnych podajemy również numer konta: Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci SZANSA, ING Bank Śląski 86 1050 1041 1000 0022 9258 5565, tytuł wpłaty DAROWIZNA NA POMOC UKRAINIE.

https://www.facebook.com/dzielnicaOchota/photos/a.559785704058051/4935245759845335/

https://www.facebook.com/dzielnicaOchota/

 

PRAGA PÓŁNOC

 

Armia Zbawienia w Warszawie

ul. Ząbkowska 13/13 (wejście ul. Brzeska)

+48 605 368 604 

Wydawanie i przyjmowanie ubrań oraz żywności:

Wtorek - Piątek 11:00-13:00 (przez rejestrację telefoniczną)

e-mail: warszawa-praga@armia-zbawienia.pl

 

ŚRÓDMIEŚCIE

Zbiórka darów prowadzona przez Dom Kultury Śródmieście wraz z Fundacją Uniters. Punkt zbiórki mieści się przy ulicy Smolnej 9 wejście od Alei Jerozolimskich 2. Dary można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 19.00.

Co zbieramy?

 • ARTYKUŁY: pieluchy, chusteczki mokre, maty do przewijania, wózki dziecięce, nosidełka, butelki do karmienia dzieci, smoczki, słoiczki i kaszki dla dzieci, mleko w proszku, słodycze, kawa, herbata, żywność z długim terminem przydatności, podpaski, tampony, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, papier toaletowy, mydła, szampony, pasty i szczoteczki do zębów, środki czystości

 • ARTYKUŁY MEDYCZNE: apteczki indywidualne „taktyczne” - może być łatwiej kupić pojedyncze elementy wyposażenia niż komplet, opatrunki w dużych ilościach, opaska zaciskowa taktyczna (obrotowa) – tego typu, bandaże hemostatyczne – tego typu – Celox w formie gazy jest skuteczniejszy i prostszy do użycia niż ten w proszku, nie należy kupować bandaży/opatrunków z adnotacją „szkoleniowe” w tytule, opatrunek indywidualny „izraelski” rozmiar 6 i rozmiar 4, opatrunek okluzyjny (wentylowy) – tego typu, plastry na oparzenia i plastry gojące rany, wszystkie rodzaje opatrunków, sprzęt do infuzji, wenflony, nosze, nosze miękkie, plecaki medyczne, zestaw do cewnikowania żył, leki przeciwwirusowe i przeciwgrypowe – prosimy o sprawdzanie terminów ważności, leki na trawienie, spirytus (każdy rodzaj do dezynfekcji), reanimobile (samochody medycyny katastrof).

 • INNE POTRZEBNE MATERIAŁY: czarna folia w rolkach (do zapchania/zaklejania okien), folia paroizolacyjna, plandeka brezenty/plandeki, worki na śmieci różne rozmiary, linka jutowa 3,5 mm, zbiorniki na wodę pitną, żarówki energooszczędne (E27), przedłużacze bębnowe 25 m i 50 m, przedłużacz pokojowy, filtry do wody (pitnej), adapter US-Euro, generatory prądu diesel, konwektory.

 • TECHNICZNE: używane telefony typu smartfon (z dostępem do internetu),  latarki czołowe, śpiwory, radiotelefony motorola, stroje maskujące taktyczne (różne rozmiary), noktowizory, kamery termowizyjne + akumulatory, powerbanki na baterie słoneczne

 • UBRANIA: rękawice robocze, płaszcze przeciwdeszczowe, skarpety (duże ilości, duże rozmiary), bielizna termiczna, kominiarki

 

URSYNÓW

Od 1 czerwca wsparcie obywatelom Ukrainy jest udzielane za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Jana Cybisa 7. Pracownicy dzielnicowego OPS-u dostosują formę udzielanego wsparcia do indywidualnych potrzeb zgłaszanych przez uchodźców.

https://ursynow.um.warszawa.pl/-/punkty-pomocy-dla-uchodzcow-do-konca-maja

 

WAWER

Freeshop. Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1A w godz. 8:00-16:00 (poniedziałek-piątek)

Potrzebne rzeczy: 

 • mąka

 • herbata

 • ryż

 • cukier

 • płatki śniadaniowe

 • kawa

 • papier toaletowy

 • kasza

 • konserwy

 • musy owocowe

 • soczki ze słomką

 • żele pod prysznic

 • szampony

 • puszki rybne

 • mleko w kartonie

 • worki na śmieci

 • proszki do prania

Uwaga! Nie zbieramy ubrań, pościeli, zabawek, wózków

 

WESOŁA

Od 1 czerwca dary dla uchodźców wydawane są przy ul. Trakt Brzeski 90. Punkt prowadzony na zalecenie Urzędu Dzielnicy Wesoła przez Fundację „Instytut Innowacji” i jest czynny w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 16.00-20.00 w okresie od 1 czerwca 2022 r. do 30 września 2022 r. Zachęcamy do przekazywania produktów żywnościowych i higieny osobistej.

 

WŁOCHY

We Włochach zbierane są tylko ubrania.

Dom Dzienny Pomocy (OPS), ul. Robotnicza 15, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-16:00

 

Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża uruchomiło na ulicy ul. Dojazdowej 3 (Włochy), punkt zbiórki darów dla uchodźców w Ukrainy. 

Potrzeby:

 • Żywność z długim terminem przydatności do spożycia (cukier, kasza, ryż, maka, konserwy, kawa, herbata, dżemy, gotowe dania w słoikach lub puszkach itp.

 • Odzież w bardzo dobrym stanie, dla dorosłych i dzieci

 • Buty

 • Kapcie i klapki w dużych ilościach

 • Środki czystości i higieny osobistej (mydło, szampon, żel pod prysznic, płyny i proszki do prania, pasta do zębów, pianka do golenia itp.

 • Podpaski

 • Leki przeciwprzeziębieniowe, NLPZ (ibuprom, paracetamol) i przeciwbiegunkowe, witaminy, szczególnie w dla dzieci.

http://mokotowskiehospicjum.pl

Do góry

 

 

 

Ratowanie zabytków

Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa UNESCO

Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa UNESCO (OWHC) powołała specjalny fundusz, który gromadzi środki wpłacane na konto utworzone w centrali organizacji w Kanadzie na platformie GoFundme.com.

Środki wpływające na konto funduszu OWHC umożliwią:

 • zakup materiałów i środków do zabezpieczenia zabytków;

 • inwentaryzację i skanowanie 3D najbardziej zagrożonych obiektów;

 • zakup sprzętu do dokumentacji;

 • wykonanie dokumentacji projektowej i konserwatorskiej w celu przyszłej odbudowy;

 • organizację pracowni projektowych i konserwatorskich;

 • odbudowę najcenniejszych zabytków po zakończeniu wojny.

Do góry

 

 

 

Centrum Wsparcia Koordynacji

Centrum Wsparcia Koordynacji działa dla wszelkich podmiotów wspierających takich jak organizacje pozarządowe (NGO), ruchy nieformalne, instytucje publiczne, firmy. Podmioty mogą się zgłaszać przez formularz dostępny na stronie: https://forms.gle/AwTyg1MTeZ4vJ2aM8 lub na miejscu w Warsaw Towers, Sienna 39, I piętro. Otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-20:00.

Operatorem Centrum jest Fundacja Inna Przestrzeń www.innaprzestrzen.pl

Do góry

 

 

 

Oferty dla nauczycieli (i osób niebędących nauczycielami) znających język ukraiński

Oferty dla nauczycieli (i osób niebędących nauczycielami) znających język ukraiński są na stronie https://edukacja-warszawa.pl/bankrezerwkadrowych/index.php?mod=oferty

Do góry

 

 

 

Wolontariat

Ochotnicy Warszawscy

Osoby, które chciałyby włączyć się w działania na rzecz uchodźców z Ukrainy prosimy o korzystanie z Miejskiego Portalu Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl (otwarcie w nowym oknie).

Nabór do punktów informacyjnych:

https://ochotnicy.waw.pl/oferta/2003 (otwarcie w nowym oknie),

https://ochotnicy.waw.pl/oferta/2001 (otwarcie w nowym oknie).

 

Pomoc w nadawaniu obywatelom Ukrainy numerów PESEL:

https://ochotnicy.waw.pl/oferta/2040 (otwarcie w nowym oknie).

Miasto pilnie poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą naszym pracownikom i obywatelom Ukrainy w procesie nadawania numerów PESEL! Chodzi o pomoc w wypełnianiu wniosków, transliteracji dokumentów i udzielaniu informacji na miejscu. Poszukiwane są osoby do pomocy w każdej dzielnicy. Znajomość języka ukraińskiego czy rosyjskiego będzie dużym ułatwieniem, ale sam polski również wystarczy - każde wsparcie w tym procesie jest niesłychanie ważne, aby wszystko szło sprawnie!

 

Wykonywanie zdjęć do nadawania numeru PESEL

Jeśli jesteś przedstawicielem podmiotu lub osobą, która chciałaby zaoferować w ramach pomocy uchodźcom nieodpłatnie swoje usługi przy wykonywaniu zdjęć do wniosków o nadanie numeru PESEL wypełnij specjalny formularz.

 

Dom Ukraiński / Nasz Wybór

ul. Zamenhofa 1

Infolinia +48 727 805 764 poniedziałek - piątek 9.00-19.00, sobota 09.00-17.00 

punkt konsultacji stacjonarnych: 

poniedziałek w godzinach  10:00 – 15:00

wtorek w godzinach  10:00 – 20:00

środę w godzinach  10:00 – 15:00

czwartek w godzinach  10:00 – 20:00

piątek w godzinach  10:00 – 15:00

sobotę w godzinach  10:00 – 15:00

Języki: ukraiński, angielski, polski

konsultacje@ukrainskidom.pl 

Formularz

Chcesz pomóc? wypełnij formularz formularz zgłoszeniowy dla wolontariuszy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeCKDqxfhZ0tb88eZ66OSq-LVShgQrGK0Mb1mmNxmKwoh0StQ/viewform (otwarcie w nowym oknie).

 

Fundacja AVE

Zajęcia edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży – poszukiwani wolontariusze

Fundacja AVE we współpracy z warszawskim Biurem Edukacji uruchamia pilotażową akcję organizowania zajęć edukacyjno-rekreacyjnych (wszelakich) dla dzieci ukraińskich, które przebywają w różnych hotelach/ośrodkach w Warszawie i okolicach. Poszukiwane są NGO-sy oraz edukatorzy, którzy wolontariacko poprowadzą w dogodnym czasie najrozmaitsze zajęcia, które odmienią trudną codzienność dzieci i młodzieży z Ukrainy. Fundacja pozostaje w kontakcie z placówkami, w których przebywają Ukraińcy, i chce sieciować placówki z wolontariuszami. Akcja zaplanowana jest na razie na 2 tygodnie. 

Zainteresowane udziałem w akcji NGO-sy i osoby prywatne mogą zgłaszać się poprzez formularz: https://fundacjaave.pl/pl/events/427.

Fundacja AVE poszukuje również osób, które mogą wspomóc NGO-sy jako TŁUMACZE i wolontariacko zaangażować się w tłumaczenie na język ukraiński lub rosyjski takich zajęć (nie muszą to być dyplomowani tłumacze, ale osoby, które znają ukraiński lub rosyjski).

Zainteresowane udziałem w akcji osoby mogą zgłaszać się jako tłumacze poprzez formularz: https://fundacjaave.pl/pl/events/428.

Do góry

 

 

 

Wolontariat w punktach informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy

Zadaniem wolontariuszy będzie wsparcie w bieżącym funkcjonowaniu punktów informacyjno-pomocowych oraz udzielanie podstawowych informacji obywatelom Ukrainy, m.in. o organizacjach pomocowych i miejscach, gdzie udzielane jest wsparcie medyczne, prawne lub mieszkaniowe.

Jeśli chcesz pomóc i zaangażować się w miejskie działania – dołącz do grona wolontariuszy i wypełnij zgłoszenie na stronie https://ochotnicy.waw.pl/oferta/2003

Chętni powinni mieć ukończony 18 rok życia i porozumiewać się w języku polskim w stopniu umożliwiającym komunikację. Mile widziane są także osoby znające język ukraiński, rosyjski lub angielski.

M.st. Warszawy zapewnia wolontariuszom ubezpieczenie NNW, zaświadczenie o odbytym wolontariacie oraz środki ochrony osobistej (maseczki, płyn do dezynfekcji).

Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz na stronie wolontariat.um.warszawa.pl.

Miasto zbiera też informacje o wszystkich innych formach pomocy obywatelom Ukrainy. Propozycje darów i pomocy można przesyłać na adres https://ochotnicy.waw.pl/component/content/article/2-uncategorised/724-dary?Itemid=101

Do góry

Nie znalazłeś informacji?