null Wścieklizna u zwierząt dziko żyjących na terenie Warszawy

Na terenie województwa mazowieckiego, w tym również na obszarze Warszawy, wystąpiły kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dziko żyjących. 

Pamiętajmy o szczepieniach ochronnych dla zwierząt. Nie puszczajmy psów luzem na spacerach, a kotów nie wypuszczajmy z domów. Wścieklizna to ostra choroba zakaźna, która może doprowadzić do śmierci.

Obszar zagrożony wścieklizną obejmuje całe m.st. Warszawa.

Zachowuj ostrożność, jeśli spotkasz dzikie zwierzę na swojej drodze. Pamiętajmy – lisy, jeże, nietoperze i inne zwierzęta mogą być zarażone wścieklizną. Nawet, jeśli zobaczysz ranne zwierzę i chcesz mu pomóc, nie dotykaj go.

Nie podejmujmy działań na własną rękę. Powiadom odpowiednie służby.

Co zrobić, gdy zostaniesz pogryziony lub podrapany?

  1. Dokładnie oczyść zranione miejsce – przemyj ranę ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie ją odkaź i zabandażuj (nie należy przedwcześnie tamować krwi, gdyż krew może też wypłukać wirusa z rany),

  2. Pilnie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub zadzwoń na 112. Jeśli doszło do pogryzienia, a nie jest możliwa obserwacja weterynaryjna zwierzęcia w kierunku wścieklizny, poddaj się szczepieniu przeciwko tej chorobie,

  3.  Pogryzło Cię zwierzę domowe - ustal właściciela (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie kontakt telefoniczny) - zwierzę będzie zgłoszone do obserwacji weterynaryjnej,

  4. Jeżeli nie uda Ci się ustalić, kto jest właścicielem - zaszczep się przeciwko wściekliźnie.

Obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego z 31 grudnia 2021 r., jest obowiązkowe szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie na obszarach zagrożonych. Właściciele tych czworonogów muszą zaszczepić swojego pupila w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Niewypełnienie obowiązku zaszczepienia zwierzęcia jest wykroczeniem, za które właścicielowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Na obszarach zagrożonych obowiązuje:

  • nakaz wyprowadzania psów na smyczy 

  • nakaz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych

  • zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę.

Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie.

Nie znalazłeś informacji?