Pozostałe zadania z zakresu ochrony środowiska

null Zakaz spalania węgla w Warszawie

Zakaz spalania węgla

Od 1 października 2023 r., w granicach administracyjnych m.st. Warszawy wprowadzono zakaz stosowania węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla. Nie można palić węglem w piecach i kominkach.

Zakaz dotyczy również paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla.

Zakaz został wprowadzony w ramach nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza.

Wyjaśnienie

Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową od tego roku zakazane jest używanie przestarzałych pieców na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5.

Zakaz spalania węgla w stolicy został wprowadzony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego wraz z nowelizacją uchwały antysmogowej. Ten sam dokument wprowadza zakaz spalania węgla w powiatach okołowarszawskich od 2028 roku.

Więcej o uchwale antysmogowej na stronie:  https://eko.um.warszawa.pl/-/uchwala-antysmogowa-2 oraz na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie:

https://powietrze.mazovia.pl/uchwala-antysmogowa/informacje-ogolne-na-temat-uchwaly-antysmogowej.

Skorzystaj z dotacji

Dotacje

Miasto wspiera mieszkańców w rezygnacji z palenia węglem, udzielając dotacji na likwidację kopciuchów w swoich domach. Wnioski o dofinansowanie można składać przez cały czas. Obecnie mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 70 proc.

Warszawski program dotacji pozwala na wymianę przestarzałego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania:

  • pompę ciepła,

  • kocioł gazowy,

  • instalację ogrzewania elektrycznego,

  • przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej.

Mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać dodatkowe środki na odnawialne źródła energii:

  • kolektory słoneczne,

  • instalacje fotowoltaiczne,

  • turbiny wiatrowe.

Dofinansowanie pokrywa również wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Szczegóły dotyczące dotacji można znaleźć na stronie: https://um.warszawa.pl/kopciuchy

Program „Czyste powietrze”

Pomoc w likwidacji kopciuchów można uzyskać również w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”, który w stolicy realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wsparcie finansowe w ramach programu  „Czyste Powietrze” (otwarcie w nowym oknie) obejmuje wymianę starych pieców na paliwo stałe (na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania programu), instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, mikroinstalację fotowoltaiczną, a także na ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi.

Warszawiacy mogą łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze z dotacjami miejskimi.

O szczegóły można pytać mailowo pod adresem czystepowietrze@um.warszawa.pl oraz u miejskich doradców energetycznych (otwiercie w nowej karcie), którzy nieodpłatnie świadczą usługi dla mieszkańców, m.in. pomagają złożyć wniosek o dofinansowanie w programie.

Eksperci pełnią dyżury w punktach konsultacyjnych w dzielnicach Białołęka, Wawer, Włochy, Rembertów, Ursynów, Targówek, Mokotów. Można też umówić wizytę doradcy w domu.

Nie znalazłeś informacji?