Odbieranie odpadów komunalnych

null Aktualności i komunikaty

Zapoznaj się z aktualnościami i komunikatami Biura Gospodarki Odpadami.

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko nieczynne 10 czerwca 2023 r.

10 czerwca 2023 r.  ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki we wszystkich warszawskich Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci.

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko będą czynne normalnie we wszystkie pozostałe soboty czerwca.

Więcej informacji o odbiorze elektrośmieci: https://warszawa19115.pl/-/informacja-o-elektroodpadach

Ekopoukładani. Przynieś elektroodpady – odbierz sadzonkę

Już 13 maja odbędzie się pierwsza z trzech tegorocznych akcji Ekopoukładani w nowym PSZOK-u na Woli przy ul. Tatarskiej 2/4.

Mieszkańcy Warszawy będą mogli wymienić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie na sadzonkę. Miasto zachęca do przekazania elektroodpadów rozdając rośliny.

Gdzie i kiedy?

Tegoroczna edycja Ekopoukładanych będzie organizowana w różnych lokalizacjach, zawsze w sobotę w terminach:

 1. 13 maja – PSZOK na Woli, ul. Tatarska 2/4, od godziny 9:00 do 17:00,
 2. 20 maja –Urząd Dzielnicy Praga Południe, ul. Grochowska 274, od godziny 9:00 do 15:00,
 3. 3 czerwca - Targ Śniadaniowy, skwer przy ul. Śmiałej/Al. Wojska Polskiego, od godziny 9:00 do 15:00.

Jakie sadzonki?

 • Lawenda (mrozoodporna)
 • Aksamitka
 • Majeranek
 • Borówka amerykańska
 • Kocimiętka Fassena
 • Tymianek
 • Oregano
 • Melisa
 • Fuksja ogrodowa
 • Niebieska trawa (Kostrzewa sina)
 • Bazylia

Zasady akcji Ekopoukładani

Przelicznik elektroodpadów na kupony:

 • mały sprzęt (np. suszarka, mikser) = 1 KUPON,
 • średni sprzęt (np. mikrofala, telewizor, odkurzacz, komputer) = 2 KUPONY,
 • duży sprzęt (np. lodówka, pralka) = 3 KUPONY,
 • baterie 20 szt. = 1 KUPON.

Kable nie podlegają wymianie na kupony.

Maksymalnie 7 kuponów na osobę.

1 KUPON  =  1 sadzonka

Więcej szczegółów znajduje się w Regulaminie.

Jak pozbyć się elektroodpadów na co dzień?

Warszawiacy mogą bezpłatnie pozbyć się elektroodpadów na kilka sposobów:

 1. w punktach zbierania – w każdej dzielnicy Warszawy w soboty w godzinach 10:00 – 14:00 w oznakowanych punktach ElektroEko. Adresy punktów dostępne są na stronie internetowej;
 2. bezpośrednio z domów – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, zmywarek). Szczegóły dostępne są w zakładce Informacje o elektroodpadach;
 3. w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ach);
 4. w Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów (tzw. MPSZOK-ach) – usługa dotyczy małych elektrośmieci – adresy i godziny postoju MPSZOK-ów  dostępne są w zakładce PSZOK, MPSZOK;
 5. korzystając z Miejskich Punktów Elektroodpadów.

Przypominamy - PSZOK-i, MSZOK-i oraz Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko będą nieczynne w święta Wielkanocne

Przypominamy, że w związku ze świętami Wielkanocnymi od 8 do 10 kwietnia 2023 r. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-i) oraz Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-i) będą nieczynne.

Ponadto, 8 kwietnia (sobota Wielkanocna) ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki we wszystkich warszawskich Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci.

Więcej informacji o:

Recykling przez duże „R”

Marzec sprzyja wiosennym porządkom w szafach. Warto pamiętać, że część niepotrzebnych nam rzeczy może okazać się przydatna dla innych. A te zupełnie nieprzydatne powinny trafić do odpowiedniego - pojemnika na śmieci lub specjalnego punktu zbiórki.

18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji Warszawa przypomina, co zrobić, by zwiększyć szansę na ponowne wykorzystanie produktów i zmniejszyć produkcję odpadów.

Po pierwsze: segregacja śmieci

Aby odpady miały szansę zyskać drugie życie, konieczna jest prawidłowa segregacja. Czyli wrzucanie konkretnych odpadów do odpowiednich pojemników. Oraz świadomość tego, że niektóre odpady – np. sprzęt elektroniczny, opony czy stare farby – nie powinny znaleźć się w altanie śmietnikowej. Zamiast tego należy oddać je do jednego z czterech warszawskich Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów). Wybrane odpady niebezpieczne i kłopotliwe można zostawić również w MPSZOK-ach. Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to samochody, które kursują po warszawskich dzielnicach w systemie objazdowym dwa razy w tygodniu w wyznaczonych godzinach.

Mieszkańcy Warszawy mają kilka możliwości pozbycia się elektroodpadów.

Najwygodniejszy jest bezpłatny odbiór dużych elektroodpadów bezpośrednio z domu. Usługę wystarczy zamówić np. pod numerem telefonu 22 22 333 00 lub przez stronę www.elektrosmieci.pl.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać samodzielnie do PSZOK-ów, a mniejsze elektroodpady również do MPSZOK-ów.

W stolicy funkcjonuje też 19 punktów do zbierania elektroodpadów prowadzonych przez ElektroEko – dwa na Bemowie i po jednym w każdej z pozostałych dzielnic.

Mniejsze elektroodpady (o wymiarach 20x50x40 cm) można całodobowo zostawić w jednym z 50 zielonych kontenerów, które od listopada ubiegłego roku służą mieszkańcom kilkunastu dzielnic. Dokładne lokalizacje znajdują się na stronie www.elektrosmieci.pl.

Dodatkowe miejsce na oddanie małych elektroodpadów mają mieszkańcy Bemowa, Bielan i Woli. W dzielnicach tych działają tzw. Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE). W ogólnodostępnych pojemnikach można zostawić zużyte baterie, przepalone żarówki, opakowania po tonerach, ładowarki oraz zbędne płyty CD i DVD. Dokładne lokalizacje MPE są podane na stronie warszawa19115.pl.

Wszystkie informacje dotyczące możliwości pozbycia się elektroodpadów w stolicy są dostępne na stronie warszawa19115.pl.

Gdy pojawią się wątpliwości, do którego pojemnika wyrzucić dany odpad, warto skorzystać z podpowiedzi w miejskiej wyszukiwarce segregujna5.

Po drugie: edukacja

O prawidłowej segregacji odpadów i zaletach recyklingu warto uczyć od najmłodszych lat. Dlatego Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania od 2021 r. prowadzi „Mini wysypisko” – cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży szkolnej. W ubiegłym roku takie spotkania zorganizowano dla ponad 230 grup, a od początku tego roku dla ponad 40 grup. Zajęcia odbywają się w placówkach edukacyjnych oraz w Centrum Informacyjnym przy ul. Zabranieckiej.

O tym, że warto segregować śmieci przypomina też Urząd m.st. Warszawy. Na miejskim kanale Youtube można znaleźć krótkie edukacyjne filmy o segregacji odpadów, odpadach zmieszanych i kompoście.

Daj rzeczom drugie życie

Przedmioty, które jednym wydają się już niepotrzebne, wcale nie muszą lądować na śmietniku. Jeśli wciąż są dobre, mogą przydać się innym. Warszawa wspiera takie inicjatywy. I zaczyna od siebie. Dlatego woda z miejskich basenów od kilku lat wykorzystywana jest do mycia jezdni, a Lasy Miejskie organizują w styczniu zbiórkę doniczkowych choinek. Świąteczne drzewka oddane przez mieszkańców są potem sadzone w lasach. Z kolei Zarząd Oczyszczania Miasta i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oddają warszawiakom część roślin w ramach sezonowej wymiany ukwieceń.

Miasto chętnie wspiera też miejsca służące współdzieleniu, do których mieszkańcy mogą przynieść zbędne rzeczy lub zabrać te zostawione wcześniej przez innych. Na takich zasadach działają m.in. takie punkty, jak Dzielnia na Pradze-Południe, Współdzielnik na Woli czy sieć jadłodzielni.

PSZOK-i i MSZOK-i nieczynne od 8 do 10 kwietnia 2023 r.

Przypominamy, że w związku ze świętami Wielkanocnymi od 8 do 10 kwietnia 2023 r. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-i) oraz Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-i) będą nieczynne.

Więcej informacji o PSZOK-ach i MPSZOK-ach: https://warszawa19115.pl/-/pszok-mpszok

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko nieczynne 8 kwietnia 2023 r.

8 kwietnia (sobota Wielkanocna) ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki we wszystkich warszawskich Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci.

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko będą czynne normalnie we wszystkie pozostałe soboty kwietnia.

Więcej informacji o odbiorze elektrośmieci: https://warszawa19115.pl/-/informacja-o-elektroodpadach

Wiosenne, przedświąteczne porządki za pasem. Czy wiesz, jak możesz pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Warszawie?

Planujesz wiosenne porządki? Masz w domu zalegające elektoodpady i zastanawiasz się co z nimi zrobić? Pod żadnym pozorem nie wystawiaj ich pod altany śmietnikowe! Mieszkańcy Warszawy mają kilka możliwości pozbycia się elektoodpadów, a najwygodniejszą z nich jest bezpłatny odbiór bezpośrednio z domu. Poza dużymi sprzętami, można pozbyć się w ten sposób również mniejszych telewizorów i monitorów.

Aby skorzystać z usługi wystarczy skontaktować się np. z organizacją ElektroEko dzwoniąc pod numer telefonu 22 22 333 00 lub wypełnić formularz online na www.elektrosmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (odłączony od prądu, gazu czy wodociągu) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Przy okazji można również pozbyć się małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Dodatkowe możliwości oddania elektroodpadów w stolicy

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można również oddać samodzielnie, w czterech Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ach) na terenie Warszawy:

 • przy ul. Płytowej 1 (dzielnica Białołęka), tel. 22 811 08 53
 • przy ul. Zawodzie 1 (dzielnica Mokotów), tel. 22 185 52 51
 • przy ul. Tatarskiej 2/4, (dzielnica Wola), tel. 22 39 10 100
 • przy ul. Kampinoskiej 1 (dzielnica Bielany), tel. 22 39 10 100

Mniejsze elektroodpady można zostawić w odpowiednio oznakowanych pojazdach – tzw. Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-ach).

Szczegóły dotyczące funkcjonowania PSZOK-ów i MPSZOK-ów można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.

W stolicy funkcjonuje też 19 punktów do zbierania elektroodpadów prowadzonych przez ElektroEko – dwa na Bemowie i po jednym w każdej z pozostałych dzielnic. Mieszkańcy mogą oddać do nich zużyty sprzęt w soboty w godzinach 10:00-14:00.

Mniejsze elektroodpady (o wymiarach 20x50x40 cm) można całodobowo zostawić w jednym z 50 zielonych kontenerów, które od listopada ubiegłego roku służą mieszkańcom kilkunastu dzielnic. Dokładne lokalizacje można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl.

Dodatkowe miejsce na oddanie małych elektroodpadów mają mieszkańcy Bemowa, Bielan i Woli. W dzielnicach tych działają tzw. Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE). W ogólnodostępnych pojemnikach można zostawić zużyte baterie, przepalone żarówki, opakowania po tonerach, ładowarki oraz zbędne płyty CD i DVD. Dokładne lokalizacje MPE są podane na stronie warszawa19115.pl.

Wszystkie informacje dotyczące możliwości pozbycia się elektroodpadów w stolicy są dostępne na stronie warszawa19115.pl.

Pamiętaj!

Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do śmietnika ani zostawiać w altankach śmietnikowych. Takie odpady powinny trafić do specjalnych pojemników lub punktów zbiórki.

Nowe PSZOK-i już otwarte!

Na Woli i Bielanach uruchomiliśmy dzisiaj nowe Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-i). Warszawiacy zyskali kolejne dwa miejsca, w których mogą zostawić m. in. zużyty sprzęt elektroniczny, stare opony, meble czy tekstylia oraz wziąć udział w wydarzeniach edukacyjnych. Podczas specjalnych akcji organizowanych w PSZOK-ach, mieszkańcy poznają praktyczną wiedzę ekologiczną, w tym zasady właściwego postępowania z odpadami.  

Nowe PSZOK-i, prowadzone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, znajdują się przy: 

 • ul. Tatarskiej 2/4 na Woli, 

 • ul. Kampinoskiej 1 na Bielanach. 

Godziny pracy PSZOK-ów:  

 • od poniedziałku do piątku - 11:00-19:00, 

 • w soboty - 9:00-17:00. 

PSZOK-i są czynne w dni robocze oraz w soboty, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, a także z wyjątkiem 24 grudnia (Wigilia) i soboty Wielkanocnej. 

W PSZOK-ach mieszkańcy bezpłatnie i bezpiecznie mogą pozbyć się problemowych odpadów. W szczególności tych, których nie można wyrzucać do żadnego z pojemników ustawionych w altanie. W nowych lokalizacjach zapewniono również miejsce na organizację wydarzeń promujących postawy ekologiczne.   

Poza punktami przy ul. Tatarskiej i Kampinoskiej warszawiacy mają do dyspozycji jeszcze dwa inne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – przy ul. Zawodzie 1  
w Wilanowie oraz przy ul. Płytowej 1 na Białołęce.  

Więcej informacji o PSZOK-ach w Warszawie można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.   

Rusza II edycja konkursu Warszawska Ekoliga pt. "Odpady niebezpieczne – ograniczamy zagrożenia!" 

Puszka po farbie, zaschnięty klej, zużyte baterie czy świetlówki – to przykłady odpadów niebezpiecznych, które powstają w naszych domach. Stwarzają one poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska, ale wspólnie możemy łatwo temu zaradzić.

Uczniowie warszawskich szkół publicznych mogą teraz włączyć się do działania, a jednocześnie zawalczyć o atrakcyjne nagrody dla siebie i swoich placówek. Wszystko za sprawą II edycji konkursu Warszawska Ekoliga, która odbywa się pod hasłem Odpady niebezpieczne – ograniczamy zagrożenia! Organizatorem jest Urząd m.st. Warszawy: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych oraz Biuro Gospodarki Odpadami.

Jakie zadania czekają na uczniów?

 1. Chętni powinni zebrać czteroosobową drużynę i poprosić jednego z nauczycieli, by został jej opiekunem. Nawet największy indywidualny wysiłek nie zastąpi pracy zespołowej!
 2. Następnie warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami nt. odpadów niebezpiecznych – np. na Warszawa 19115. Trzeba dobrze poznać zagrożenie, by skutecznie mu zaradzić!
 3. I najważniejsze: trzeba przygotować Pracę konkursową, która:
 • zwróci uwagę na zagrożenie związane z odpadami niebezpiecznymi, które powstają w gospodarstwach domowych, 

          albo

 • przedstawi pomysł, jak można przeciwdziałać takim zagrożeniom;

          albo

 • będzie zachęcać mieszkańców  do właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi z naszych domów. 

Forma prac jest dowolna, ale proponujemy kilka inspiracji. Można je znaleźć w artykule na stronie www.wcies.edu.pl, gdzie opisaliśmy też ograniczenia dotyczące rozmiaru (objętości) prac.

Prace można nadsyłać do 28 kwietnia 2023 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu br. Wszystkie ważne informacje znajdują się w Regulaminie, z którym uczestnicy powinni się uważnie zapoznać. Regulamin  zamieściliśmy w załączniku do wspomnianego artykułu.

Konkurs realizujemy w ramach projektu „Capital Cities – współpraca stolic w obszarze gospodarki odpadami niebezpiecznymi – Erywań, Warszawa, Tirana”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej (SFUE/8/56).

Zapraszamy do udziału!


 

Zmiany w odbiorze odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, na których prowadzona jest działalność Urzędu m.st. Warszawy

Od 1 lutego 2023 roku, na terenach dzielnic: Białołęki, Targówka, Ochoty, Ursusa, Włoch, Śródmieścia, Mokotowa, Bemowa i Woli MPO realizuje odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, na których prowadzona jest działalność Urzędu m.st. Warszawy i innych jednostek organizacyjnych Miasta. Zmianie uległy terminy odbioru poszczególnych frakcji odpadów komunalnych.

W sprawach dotyczących wprowadzonych zmian w harmonogramie, zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami firmy MPO w Warszawie, za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Zamów bezpłatny odbiór elektrośmieci z domu!


 

Gdzie i jak oddać elektrośmieci? Mieszkańcy Warszawy mają kilka możliwości. Jedną z nich jest bezpłatny odbiór bezpośrednio z domu. Teraz poza dużymi elektroodpadami można pozbyć się w ten sposób również mniejszych telewizorów i monitorów.

Do tej pory mieszkańcy mogli zamówić odbiór elektrośmieci z domu tylko w przypadku większych odpadów – lodówek, pralek oraz telewizorów powyżej 24 cali. Świadcząca bezpłatnie te usługi organizacja ElektroEko postanowiła odpowiedzieć na liczne sygnały warszawiaków, by poszerzyć tę listę. Teraz można zamówić odbiór starych lub zepsutych telewizorów i monitorów bez względu na ich wielkość czy wagę.

Aby skorzystać z usługi wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 22 22 333 00 lub wypełnić formularz online na www.elektrosmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (odłączony od prądu, gazu czy wodociągu) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Przy okazji można również pozbyć się małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Dodatkowe możliwości oddania elektrośmieci w stolicy

Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do śmietnika ani zostawiać w altankach śmietnikowych. Takie odpady powinny trafić do specjalnych pojemników lub punktów zbiórki.

Warszawiacy mogą oddać je w dwóch Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ach), a mniejsze odpady w odpowiednio oznakowanych pojazdach – tzw. Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-ach). Szczegóły dotyczące funkcjonowania PSZOK-ów i MPSZOK-ów można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.

W stolicy funkcjonuje też 19 punktów do zbierania elektroodpadów prowadzonych przez ElektroEko – dwa na Bemowie i po jednym w każdej z pozostałych dzielnic. Mieszkańcy mogą oddać do nich zużyty sprzęt w soboty w godzinach 10:00-14:00.

Mniejsze elektroodpady (o wymiarach 20x50x40 cm) można całodobowo zostawić w jednym z 50 zielonych kontenerów, które od listopada ubiegłego roku służą mieszkańcom kilkunastu dzielnic. Dokładne lokalizacje można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl. Spółdzielnie i wspólnoty zainteresowane postawieniem na swoim terenie takiego kontenera, mogą skontaktować się bezpośrednio z ElektroEko pod adresem mailowym elektroeko@elektroeko.pl.

Dodatkowe miejsce na oddanie małych elektroodpadów mają mieszkańcy Bemowa, Bielan i Woli. W dzielnicach tych działają tzw. Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE). W ogólnodostępnych pojemnikach można zostawić zużyte baterie, przepalone żarówki, opakowania po tonerach, ładowarki oraz zbędne płyty CD i DVD. Dokładne lokalizacje MPE można sprawdzić na stronie warszawa19115.pl.

Wszystkie informacje dotyczące możliwości pozbycia się elektroodpadów w stolicy są dostępne na stronie warszawa19115.pl.

Jeszcze tylko w sobotę możesz oddać choinkę Lasom Miejskim

Jeśli kupiłeś ukorzenioną choinkę w doniczce i zastanawiasz się co zrobić z iglakiem po świętach, podaruj mu drugie życie. W najbliższą sobotę (21 stycznia) miejscy leśnicy, po raz ostatni w tym roku, zorganizują poświąteczną zbiórkę choinek, które później posadzą w lasach. Drzewko możesz dostarczyć pod główną siedzibę Lasów Miejskich w Warszawie, przy ul. Korkowej 170A, w godz. 10.00-14.00.

Przyjmowane będą wyłącznie rodzime gatunki drzewek: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. 

Co zamiast zbiórki Lasów Miejskich?
Poświąteczną choinkę – pozbawioną ozdób, opakowań, ziemi i donicy – możesz również zostawić w kontenerze oznaczonym napisem „zielone” lub w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia tych odpadów. Odpady zielone odbierane są przez cały rok. 

Świątecznego iglaka można oddać też do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Płytowej 1 na Białołęce (czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-19.00 oraz w soboty w godz. 9.00-17.00) lub umieścić w przydomowym kompostowniku.
 

Segreguj, b(i)o warto! Akcja pilotażowa na Bemowie, Woli i w Śródmieściu


 

Kampania edukacyjna, która promuje segregację bioodpadów, dociera do kolejnych mieszkańców stolicy. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przekazało już biodegradowalne torby blisko 3 tysiącom gospodarstw domowych i setkom dzieci, które uczestniczą w warsztatach edukacyjnych spółki.

Segreguj, b(i)o warto!
Miasto chce usprawnić proces domowego gromadzenia odpadów dlatego promuje segregację bioodpadów i zachęca do selektywnej zbiórki, m.in. organicznych resztek. Jak wynika ze statystyk - segregacja odpadów frakcji bio nadal jest sporym wyzwaniem. Wyrzucanie bioodpadów w workach foliowych utrudnia proces ich kompostowania. Optymalnym wyborem są worki papierowe, które ulegają rozkładowi i nie „zanieczyszczają” zawartości brązowych pojemników.

Worki na bioodpady dla mieszkańców
W ramach akcji „Segreguj, B(i)o warto!” pracownicy miejskiej spółki – we współpracy z administracjami nieruchomości – pozostawiają w skrzynkach pocztowych mieszkańców dziesięciopaki papierowych worków na bioodpady.

Podczas akcji pilotażowej, w 2022 roku, pracownicy MPO rozdystrybuowali worki do prawie 3 tys. mieszkań na Bemowie, Woli i w Śródmieściu. Przekazują je także dzieciom, które uczestniczą w cyklicznych warsztatach ekologicznych spółki pn. „Mini wysypisko”. Do tej pory „dziesięciopaki” otrzymało kilkaset dzieci. W efekcie zestawy trafiły do kolejnych gospodarstw domowych.

Wspólna akcja miasta i MPO będzie kontynuowana w 2023 roku. Zestawy ułatwiające domową segregację bioodpadów trafią do kolejnych dzielnic i placówek edukacyjnych.

Święta, święta i po…sprzątać by się przydało


 

Święta i Sylwester już za nami. Możliwe, że po świąteczno-noworocznych spotkaniach zostały Ci opakowania po śmietanie, jogurcie lub majonezie. Plastikowe opakowania wyrzuć do żółtego pojemnika, szklane do zielonego. Nie myj ich przed wyrzuceniem, ale pozbaw zawartości.

A gdzie wyrzucić stłuczone bombki i naczynia? Bombki i inne szklane ozdoby choinkowe, wyrzuć do „zmieszanych”. Tak samo jak potłuczone szklanki, kieliszki, talerze czy porcelanę [1].

Być może zastanawiasz się co zrobić z opakowaniami po prezentach… Jeśli prezent był zapakowany w papier makulaturowy, usuń z niego wstążki, kokardki i inne ozdoby, i wyrzuć papier do niebieskiego pojemnika. Jeśli po rozpakowaniu prezentów został Ci papier ozdobny, wykorzystaj go ponownie za rok - ograniczysz w ten sposób produkcję odpadów.

Co jeszcze możesz zrobić po świętach, aby pozostać w zgodzie z zasadą „zero waste” i ograniczyć ingerencję w środowisko naturalne? Zrób poświąteczne porządki nie korzystając z „chemii”. W internecie znajdziesz wiele podpowiedzi, jak przy użyciu sody, octu czy soku cytryny umyć podłogę, łazienkę albo wyczyścić dywan. Dzięki temu ograniczysz środki chemiczne i plastikowe opakowania, w których są sprzedawane detergenty i zadbasz o zdrowie swoje, najbliższych i dobro naszej planety.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

[1] Butelki i słoiki, czyli tzw. szkło opakowaniowe, wyrzuć do pojemnika na szkło. Do zielonego pojemnika nie wyrzucaj innych wyrobów szklanych np. szklanek, kieliszków, talerzy, misek. Szkło z tych wyrobów różni się składem chemicznym i temperaturą topnienia. Gdyby do pieca, z którego zostaną wylane butelki, trafiło sporo stłuczki szklanej z kieliszków i szklanek, to takie butelki byłyby nietrwałe. Szybko by się pokruszyły, miałyby pęknięcia lub bąble powietrza. Dlatego pamiętaj o prawidłowej segregacji i szkło opakowaniowe (butelki i słoiki) wyrzucaj do zielonego pojemnika na szkło, a wyroby szklane (np. szklanki, kieliszki, talerze) do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

Podaruj choince drugie życie! Pamiętaj o poświątecznej zbiórce drzewek 14 i 21 stycznia

Żywe świąteczne drzewko nie tylko na jeden sezon? Tak - jeśli to choinka kupiona w doniczce. Po świętach można ją przesadzić do własnego ogródka lub lasu.

Warszawa po raz kolejny zachęca mieszkańców, by na Święta Bożego Narodzenia kupowali choinki w doniczkach. Iglaki mogą później zyskać drugie życie. Miejscy leśnicy, podobnie jak w poprzednich latach, zorganizują zbiórki ukorzenionych drzewek (a później posadzą je w lasach):

 • 14 stycznia 2023 r. - pod Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Rydzowej 1A,
 • 21 stycznia 2023 r. - pod główną siedzibą Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A.

Przyjmowane będą wyłącznie rodzime, ukorzenione gatunki drzewek: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. Leśnicy przypominają, że iglaki najlepiej jest trzymać w domu jak najkrócej – zwiększa to szanse na późniejsze przyjęcie się drzewka w lesie. Dlatego najlepiej jest przenieść choinkę na balkon tuż po świętach.

Co zamiast zbiórki Lasów Miejskich?

Poświąteczną choinkę – pozbawioną ozdób, opakowań, ziemi i donicy – możesz również zostawić w kontenerze oznaczonym napisem „zielone” lub w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia tych odpadów. Odpady zielone odbierane są przez cały rok

Świątecznego iglaka można oddać też do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Płytowej 1 na Białołęce (czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-19.00 oraz w soboty w godz. 9.00-17.00) lub umieścić w przydomowym kompostowniku.

PSZOK-i i MSZOK-i nieczynne 24 grudnia 2022 r.

Przypominamy, że 24 grudnia (Wigilia) Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-i) oraz Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-i) będą nieczynne.

Wszystkie PSZOK-I i MPSZOK-I będą funkcjonowały normalnie w sylwestra (31 grudnia).

Więcej informacji o PSZOK-ach i MPSZOK-ach: https://warszawa19115.pl/-/pszok-mpszok

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko nieczynne 24 i 31 grudnia 2022 r.

24 grudnia (Wigilia) i 31 grudnia (sylwester) ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki we wszystkich warszawskich Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci.

Więcej informacji o odbiorze elektrośmieci: https://warszawa19115.pl/-/informacja-o-elektroodpadach

Zgniataj odpady i oszczędzaj miejsce w pojemniku!


 

Prezent opakowany w papier z makulatury i udekorowany jutowym sznurkiem. Święta tuż, tuż, więc pora pomyśleć o prezentach. Pamiętaj, aby zapobiegać powstawaniu odpadów i unikać pakowania upominków w papier ozdobny. Takiego papieru używamy najczęściej tylko raz, a potem ląduje w koszu.

Jeśli dostaniesz prezent opakowany w ozdobny papier lub pudełko, to zachowaj je i użyj do pakowania prezentów za rok. Jeśli papier lub papierowe pudełko są zniszczone i nie nadają się do ponownego użycia – zgnieć je przed wyrzuceniem do pojemnika na papier.  

Ta sama zasada dotyczy też innych odpadów, np. kartonów po AGD czy plastikowych butelek i wielomateriałowych opakowań typu tetrapak, w których kupujemy np. napoje lub barszcz czerwony. Plastikowych butelek, opakowań czy tetrapaków nie myjemy przed wyrzuceniem, tylko zgniatamy.

Dlaczego warto zgniatać odpady przed wyrzuceniem ich do pojemnika?

 • Z przyczyn ekonomicznych – oszczędność miejsca w worku/pojemniku na odpady (zgnieciona butelka zmniejsza swoją objętość o około 80%) i mniejsze koszty związane z transportem odpadów (rzadziej będzie dochodziło do przepełnienia pojemników);
 • Z przyczyn środowiskowych – rzadszy odbiór odpadów = rzadszy transport, czyli mniejsze zużycie paliwa przez samochody odbierające odpady i mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery;
 • Ze względu na oszczędność Twojego czasu – jeśli składasz papierowe kartony/pudełka i plastikowe butelki przed ich wyrzuceniem – rzadziej wynosisz do altany śmietnikowej worki z papierem i plastikiem;
 • Ze względów edukacyjnych – jeśli sam wprowadzasz w życie dobre praktyki, przy okazji uczysz innych, np. dzieci lub sąsiadów, czyli kształtujesz postawy proekologiczne. Jesteś wzorem do naśladowania. 

Jeśli masz wątpliwości do jakiego pojemnika wyrzucić odpady, skorzystaj z wyszukiwarki SegregujNa5!

Miasto bez elektrośmieci - nowe kontenery w Warszawie

Rośnie liczba miejsc, w których mieszkańcy Warszawy mogą oddać zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne (ZSEE). W mieście pojawiło się kilkadziesiąt kontenerów Elektroeko na mniejsze odpady tego typu. Docelowo ma być ich trzysta.

Charakterystyczne zielone kontenery na elektrośmieci pojawiły się w kilkunastu warszawskich dzielnicach. Mieszkańcy mogą na razie skorzystać łącznie z 50 takich pojemników, ale docelowo ich liczba zwiększy się do 300. Za ustawienie i odbiór zużytych urządzeń odpowiada firma ElektroEko, z którą miasto współpracuje już od 15 lat w ramach ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.

Do kontenerów można wrzucać niewielkie urządzenia o wymiarach 20x50x40 cm, np. żelazka, miksery, lampki czy laptopy, a przez mniejszy otwór – także zużyte baterie. Każdy z pojemników znajduje się w otwartej, ogólnodostępnej przestrzeni. Dokładne lokalizacje można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl. Docelowo będą one wskazane również na interaktywnej mapie Ekopunktów w aplikacji Warszawa19115.

Jak oddać elektrośmieci w stolicy?

Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika ani zostawiać w altankach śmietnikowych. Takie odpady powinny trafić do specjalnych punktów zbiórki lub pojemników. Zielone kontenery to kolejna możliwość dla mieszkańców stolicy, aby pozbyć się elektrośmieci. Warszawiacy mogą też oddać je w dwóch Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), a mniejsze odpady w odpowiednio oznakowanych samochodach – tzw. Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK). Szczegóły dotyczące funkcjonowania PSZOK-ów i MPSZOK-ów można znaleźć na stronie Warszawa 19115.

Dzięki współpracy miasta z ElektroEko, od 2007 r. w Warszawie funkcjonuje też 19 punktów do zbierania elektrośmieci – 2 na Bemowie i po jednym w każdej z pozostałych dzielnic. Mieszkańcy mogą z nich korzystać w soboty w godzinach 10:00-14:00. Z kolei ci, którym nie pasuje sobotni termin lub którzy nie mogą sami dostarczyć elektrośmieci do wybranego punktu, mają do wyboru jeszcze dogodniejszą opcję – bezpłatny odbiór dużych elektroodpadów (np. pralki czy lodówki) bezpośrednio z własnego domu czy mieszkania. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 22 22 33 300 lub wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (odłączony od prądu, gazu czy wodociągu) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Przy okazji można również pozbyć się małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dotychczas z usługi skorzystało już blisko 100 tysięcy warszawiaków.

Ile elektrośmieci oddają warszawiacy?

W 2021 r. w punktach zbiórki ElektroEko w stolicy zebrano około 1,9 tys. ton odpadów w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a do warszawskich PSZOK-ów i MPSZOK-ów przyjęto ponad 220 ton takich odpadów. W tym roku, do końca października, do mobilnych i stacjonarnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych trafiło już 190 ton elektrośmieci.

To, które śmieci powinny trafić do specjalnych punktów lub pojemników na elektrośmieci, można sprawdzić w wyszukiwarce Segreguj na 5.

Pozbądź się azbestu i dopełnij niezbędnych formalności – ulotka informacyjna

Wyniki ostatniej inwentaryzacji pokazują, że w Warszawie nadal znajduje się 4020 budynków, których dachy są pokryte wyrobami zawierającymi azbest. Łączna powierzchnia dachów to 490 tys. mkw.

Właściciele i zarządcy posesji do 2032 roku muszą usunąć wszelkie wyroby zawierające azbest. Jak zrobić to bezpiecznie i zgodnie z prawem?

Biuro Gospodarki Odpadami przygotowało ulotkę, w której znajdziesz niezbędne informacje.


 

Jeżeli na Twojej posesji znajdują się wyroby z azbestem, np. na dachu, masz obowiązek monitorować ich stan i informować o nim urząd. Wypełnij i złóż Informację o wyrobach zawierających azbest. Ten sam formularz powinieneś wypełnić i złożyć, kiedy pozbędziesz się azbestu z posesji.

Przypominamy, że do 31 marca 2023 można złożyć wniosek o dofinansowanie do usunięcia wyrobów zawierających azbest. Wsparcie może wynieść do 100%  rzeczywistych kosztów demontażu, pakowania, transportu wyrobów zawierających azbest oraz przekazania ich na składowisko odpadów niebezpiecznych.

Na początku przyszłego roku ulotkę będzie też można pobrać w wersji drukowanej z Wydziałów Obsługi Mieszkańców w urzędach dzielnic. Przygotowanie ulotki oraz inwentaryzacja pokryć dachowych zawierających azbest w Warszawie to działania w ramach projektu „Capital Cities – współpraca stolic w obszarze gospodarki odpadami niebezpiecznymi – Erywań, Warszawa, Tirana”.

Więcej informacji o projekcie:

Stare opony oddaj do PSZOK-u!

Cztery zużyte opony ułożone jedna na drugiej
 

Sezon na wymianę opon w pełni. Jeśli masz zużyte opony i nie wiesz co z nimi zrobić – oddaj je do PSZOK-u. Opona rozkłada się nawet kilkadziesiąt lat, a tworzywo, z którego jest wykonana zanieczyszcza środowisko. Pamiętaj, że samodzielna utylizacja opon jest w Polsce prawnie zabroniona. 

[!] Opony nie są odpadami wielkogabarytowymi, więc nie zostawiaj ich przy altanie śmietnikowej. 

Odpadami wielkogabarytowymi nie są również:

 • inne części samochodowe (np. fotele samochodowe, części karoserii, lampy), 
 • sprzęt elektryczny oraz elektroniczny (np. stare pralki, lodówki), 
 • materiały i odpady budowlane, remontowe, wanny, umywalki, grzejniki, muszle klozetowe, ramy okienne, drzwi, kartony
 • choinki.

Jakie odpady zaliczamy do gabarytów? Są to odpady, pochodzące z Twojego domu, które ze względu na duży ciężar lub rozmiar, nie zmieszczą się w pojemnikach na odpady. Są to: stare meble (także rozłożone na części), krzesła, stoły, szafy, łóżka, karnisze, wyroby tapicerskie (np. fotele, wersalki, pufy), materace, dywany, wykładziny, lustra, obrazy, zabawki dużych rozmiarów (bez zabawek elektrycznych i elektronicznych), wózki dziecięce, puste walizki, rowery, narty, sanki.

Pamiętaj o obowiązku wystawienia odpadów wielkogabarytowych, nie wcześniej niż 72 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru.

Gabaryty możesz też przekazać nieodpłatnie do wybranego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-u).

Więcej informacji znajdziesz w ulotce.

Pamiętaj o właściwej segregacji śmieci

Produkujemy coraz więcej śmieci. Znaczną część można wykorzystać ponownie. Chociaż obowiązek segregacji został wprowadzony już w 2019 roku, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest podział odpadów we własnym gospodarstwie domowym. 

Każdy z nas ma obowiązek segregacji śmieci, które powstają w naszych domach. Warto jednak nie traktować go tylko jako „przykry obowiązek”, ale pamiętać o korzyściach, jakie daje segregacja. Posegregowane odpady mają szanse na drugie życie. Wiele rzeczy, z których korzystamy na co dzień, pochodzi z recyklingu, np. papier toaletowy.
Segregacja śmieci to nic trudnego. Ułatwiają ją kolorowe pojemniki na odpady:

 1. czarny pojemnik - na odpady zmieszane,
 2. brązowy pojemnik - na bioodpady,
 3. żółty pojemnik - na metale i tworzywa sztuczne,
 4. zielony pojemnik -  na szkło,
 5. niebieski pojemnik - na papier.

Masz wątpliwości? Skorzystaj z wyszukiwarki SegregujNa5.

Co to jest recykling?
Recykling to metoda na powtórne wykorzystanie śmieci, która ułatwia zachowanie równowagi pomiędzy postępującym rozwojem cywilizacyjnym a stanem środowiska naturalnego. Dzięki recyklingowi nie zmniejszamy zasobów naturalnych, a odzyskujemy i ponownie wykorzystujemy odpady.

Jakie są z tego korzyści? Segregując śmieci w domu:

 • ograniczasz ilość śmieci, które trafiają na wysypiska i stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt;
 • przyczyniasz się do zmniejszenia liczby nielegalnych wysypisk śmieci i tym samym do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery;
 • zmniejszasz zużycie surowców naturalnych, ponieważ produkty wracają do ponownego użycia po recyklingu;
 • stajesz się świadomym konsumentem, dokonującym wyborów korzystnych dla planety;
 • uczysz swoje dzieci prawidłowych zachowań i przyczyniasz się do poprawy jakości środowiska naturalnego w przyszłości;
 • przyczyniasz się do zwiększania świadomości ekologicznej ludzi.

Segregując śmieci, płacisz mniej
Jeśli stosujesz zasady dotyczące segregacji odpadów, unikniesz kar i mandatów za nieprzestrzeganie przepisów. 
Pracownik firmy odbierającej odpady poinformuje Cię o nieprawidłowej segregacji, oklejając pojemnik odpowiednią naklejką. Jeśli nieprawidłowo segregujesz odpady, zapłacisz za nie dwa razy więcej.

Ulotka informująca, że w przypadku braku segregacji mieszkańcy zapłacą 2 razy więcej.

 

Jeśli wystawisz odpady, które nie są odbierane w ramach opłaty za wywóz śmieci, pracownik również poinformuje Cię o tym, oklejając je naklejką.

Ulotka informująca, że jeśli mieszkańcy wystawią odpady nieodbierane w ramach opłaty za wywóz śmieci, zostaną one oklejone naklejką specjalną naklejką.
 

21-27 listopada - Europejski Tydzień Redukcji Odpadów

Plakat promujący wydarzenie.
 

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. Wykorzystaj ten czas na zmianę nawyków i zmniejsz ilość produkowanych przez siebie odpadów. Nadmiar śmieci to dziś jeden z głównych problemów ekologicznych.
Warszawiacy produkują ponad 800 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. To trzy razy więcej niż ciężar całej konstrukcji Pałacu Kultury i Nauki.


A Ty, czy wytwarzasz mniej odpadów i wielokrotnie używasz tej samej rzeczy?   
Ograniczanie konsumpcji, wielokrotne używanie jednego produktu – czyli jak najpóźniejsze uznanie go za odpad - dają ogromne korzyści ekologiczne. Również recykling pozwala nadać odpadom drugie życie i pomaga ograniczyć obciążenie środowiska związane z pozyskaniem produktu z surowców pierwotnych.W związku z trwającym Europejskim Tygodniem Redukcji Odpadów, na ekranach w autobusach, tramwajach i w niektórych dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców, będziemy emitować spot promujący zasadę „3R”.

Jak ograniczyć produkowanie odpadów zgodnie z zasadą „3R” (Reduce-Reuse-Recycle)?

 1. Ograniczaj (z j. ang.: reduce) – jeśli możesz, nie kupuj nowych przedmiotów; ograniczaj kupowanie produktów w jednorazowych opakowaniach, zamiast tego kupuj na wagę i pakuj produkty do własnych pojemników i woreczków, unikaj opakowań wielomateriałowych. Nie marnuj jedzenia, kup tyle, żeby niczego nie wyrzucać.
 2. Wykorzystuj ponownie (z j. ang.: reuse) –  daj przedmiotom drugie życie; nie potrzebujesz - oddaj, wymieniaj się przedmiotami z rodziną, przyjaciółmi.
 3. Przetwarzaj odpady (z j. ang.: recycle) –  nie wyrzucaj elektrośmieci do pojemników na odpady zmieszane i nie wystawiaj ich do altany śmietnikowej, korzystaj z PSZOK-ów i MPSZOK-ów. Przeterminowane leki oddaj do apteki, kompostuj odpady organiczne w przydomowym kompostowniku.
   

Odwołane zbiórki elektrośmieci ElektroEko 29 października i 12 listopada 2022 r.

29 października 2022 r. z powodu zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki elektrośmieci w punkcie przy ul. Powązkowskiej.

Ponadto 12 listopada 2022 r. ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki elektrośmieci we wszystkich warszawskich punktach zbierania.

Elektrośmieci do punktów Elektroeko będzie można oddać m.in. we wszystkie pozostałe soboty listopada. Więcej informacji o odbiorze elektrośmieci: https://warszawa19115.pl/-/informacja-o-elektroodpadach

Wszystkich Świętych w duchu eko

Znicz ekologiczny w słoiku.
 

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jeśli wybierasz się na cmentarz, aby uczcić pamięć o najbliższych, zatroszcz się również o środowisko. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Jeden znicz z wosku naturalnego 
Zrób samodzielnie znicze ekologiczne. Jak? Użyj słoika, sznurka jutowego do ozdobienia słoika, do środka włóż gałązki świerku lub jałowca, szyszki, kasztany czy jarzębinę oraz grubą świecę z wosku pszczelego lub sojowego – takie świece to naturalny i przyjazny środowisku odpowiednik świec parafinowych. 

Wosk parafinowy, z którego zrobione są świece dostępne w sklepach, powstaje w procesie rafinacji ropy naftowej. Wdychanie dymu ze spalania wosku parafinowego niekorzystnie wpływa na układ oddechowy i nerwowy. A plastikowe osłonki zniczy, pod wpływem wysokiej temperatury, wydzielają szkodliwe substancje.

Ledowe znicze na baterie po zużyciu są elektroodpadami, które nie podlegają recyklingowi. Ogranicz liczbę zniczy na nagrobku.

Zamiast kilku parafinowych czy ledowych, wystarczy jeden ekologiczny, wykonany samodzielnie.

Zniczodzielnie
Jeśli masz „nadmiarowe” znicze, możesz zostawić je w zniczodzielniach, które zlokalizowane są przy niektórych cmentarzach. Jeśli osłonka znicza jest szklana, może być on używany wielokrotnie. Wystarczy tylko wymieniać wkłady (najlepiej na te zrobione z wosku naturalnego). Dzięki takim „zabiegom” wytworzysz mniej odpadów.

Naturalne kwiaty 
Zamiast sztucznych kwiatów, wybierz odporne na zimno wianki lub wiązanki z lilii, chryzantem czy róż lub kwiaty wieloletnie w doniczkach z gliny lub terakoty. Takie doniczki są stabilne, trwałe i odporne na mróz. Kwiaty wieloletnie, np. chryzantemy lub wrzosy, po przekwitnięciu możesz posadzić w ogrodzie lub przechować na balkonie. Jeśli się nie nadają, wrzuć je do pojemnika na bioodpady lub przydomowego kompostownika, powstanie z nich naturalny kompost. 

Dojazd na cmentarz komunikacją miejską
Od soboty, 22 października, Warszawa uruchamia specjalne linie autobusowe i tramwajowe, aby ułatwić dojazd komunikacją miejską na warszawskie cmentarze. Jest to bardziej przyjazna dla środowiska forma transportu niż samochód. Również ze względu na brak miejsc parkingowych, korki i zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzach, lepiej wybrać dojazd komunikacją miejską. Częściej będą też kursować autobusy na stałych trasach przebiegających obok cmentarzy. Jeśli cmentarz nie jest zbyt daleko, wybierz spacer.

„Less waste” („mniej odpadów”)
Podczas wizyty na cmentarzu postaraj się wytworzyć jak najmniej odpadów. Jeśli będziesz miał coś do wyrzucenia, pamiętaj o segregacji:  

 • Pojemnik na bio/kompostownik

Zwiędłe rośliny wyrzuć do pojemnika na bioodpady lub kompostownika.

 • Pojemnik na odpady zmieszane

Jeśli masz wypalone plastikowe znicze, wyrzuć je do pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ nie nadają się do recyklingu. Podobnie szklane znicze - jeśli są potłuczone i nie nadają się do ponownego wykorzystania, wyrzuć je do „zmieszanych”. Skład chemiczny takiego szkła i zanieczyszczenie parafiną powodują, że nie nadają się do recyklingu. 

 • PSZOK lub MPSZOK

Zużyte ledowe znicze na baterie oddaj do PSZOK-u lub MPSZOK-u. Stają się elektroodpadem i jeśli trafią do pojemnika na odpady komunalne, będą niebezpieczne dla ludzi i środowiska.

Zmiany dotyczące działalności PSZOK przy ul. Zawodzie 1 oraz godzin pracy MPSZOK dla lewobrzeżnej Warszawy od 22 października 2022 r.

Od 22 października 2022 r. zmieniają się godziny pracy PSZOK przy ul. Zawodzie 1, który będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 19.00 oraz w soboty od 9.00 do 17.00. Zmienia się również sposób dostarczania odpadów do PSZOK - odpady można dostarczać samochodami osobowymi lub samochodami z przyczepą lekką. 

Dodatkowo zmieniają się godziny postoju MPSZOK-ów dla lewobrzeżnej Warszawy, prowadzonych przez P.P.H.U LEKARO Jolanta Zagórska w dzielnicach Bielany, Żoliborz, Bemowo, Wola, Śródmieście, Ursus, Ochota, Włochy, Mokotów, Ursynów i Wilanów. Szczegółowy wykaz poniżej.


 

„Segreguj, b(i)o warto!” – akcja pilotażowa w Śródmieściu i na Woli

„Segreguj, b(i)o warto!” to nazwa kampanii edukacyjnej, która zachęca warszawiaków do selektywnej zbiórki, m.in. resztek organicznych. W ramach akcji pilotażowej, organizowanej przez miasto i spółkę MPO, warszawiacy na Woli i w Śródmieściu otrzymają kompostowalne worki na bioodpady. 

Jak wynika ze statystyk, segregacja odpadów frakcji bio nadal jest sporym wyzwaniem. Wyrzucanie bioodpadów w workach foliowych utrudnia proces kompostowania. Optymalnym wyborem są worki papierowe, które się rozkładają, ułatwiają prowadzenie zbiórki w warunkach domowych i nie „zanieczyszczają” mikroplastikiem zawartości brązowych pojemników, do których trafiają.

Pierwsze papierowe worki na bioodpady rozdawaliśmy podczas „Ekopikniku”, którego tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Segreguj b(i)o warto!”. Na początku października, w ramach akcji pilotażowej pod tym samym hasłem, pracownicy MPO umieścili w skrzynkach pocztowych lokatorów bloków na Woli i w Śródmieściu komplety papierowych worków kompostowalnych. Pilotaż będzie kontynuowany w najbliższych miesiącach, a torby trafiają do kolejnych mieszkańców w innych dzielnicach.

Doświadczenia pracowników odbierających odpady oraz nasze rozmowy z mieszkańcami podczas  „Ekopikniku” pokazują, że warszawiacy coraz chętniej segregują bioodpady. Niestety wiele osób wciąż tego nie robi. Stąd pomysł akcji pilotażowej „Segreguj, B(i)o warto!”

– "Nasza wspólnota bez wahania zaangażowała się w akcję. Mieszkańcy otrzymali papierowe torby na bioodpady i zareagowali bardzo entuzjastycznie. Kompostowalne worki to świetny pomysł. Znacznie ułatwiają domową segregację i przetrzymywanie organicznych odpadków" – powiedziała administratorka budynku przy ul. Ogrodowej 11 na Woli.

Obowiązek segregacji bioodpadów obowiązuje od 2019 roku, a umiejętna i konsekwentna segregacja wiąże się z wieloma korzyściami. Z jakościowej frakcji „brązowego pojemnika” może powstać energia cieplna, elektryczna, ale również kompost, który użyźni glebę.

O tym, jakie odpady wrzucić do frakcji bio, można upewnić się na stronie https://segregujna5.um.warszawa.pl/

Zmiany dotyczące działalności PSZOK przy ul. Płytowej 1 oraz godzin pracy i miejsc postoju MPSZOK dla prawobrzeżnej Warszawy od 1 października 2022 r.

Od 1 października 2022 r. zmieniły się godziny pracy PSZOK przy ul. Płytowej 1, który otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 19.00 oraz w soboty od 9.00 do 17.00. Zmienił się również sposób dostarczania odpadów do PSZOK przy ul. Płytowej 1 - odpady można dostarczać samochodami osobowymi lub samochodami z przyczepą lekką.

 

Dodatkowo zmieniają się godziny i miejsca postoju MPSZOK dla prawobrzeżnej stolicy prowadzony przez Konsorcjum PARTNER tj. w dzielnicach Białołęka, Targówek i Praga-Północ, Praga-Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła. Szczegółowy wykaz poniżej.

 

29. edycja akcji Sprzątanie świata - podsumowanie i podziękowania

29. edycja ogólnopolskiej akcji Sprzątanie świata już za nami. Akcję trwającą od 16 do 18 września, jak co roku wsparło Biuro Gospodarki Odpadami, kupując dla placówek oświatowych rękawice i worki na odpady.

W tegoroczne Sprzątanie świata, odbywające się pod hasłem "wszystkie śmieci są nasze" zaangażowały się wszystkie warszawskie dzielnice. Udział w akcji wzięły dzieci, uczniowie i pracownicy oświaty z aż 316 placówek oświatowych na terenie całej Warszawy! W niektórych dzielnicach pomagali również wolontariusze z urzędów dzielnic. Szacujemy, że udało się zebrać kilkanaście tysięcy worków z odpadami.

Dziękujemy wszystkim dzielnicom, placówkom oświatowym i wolontariuszom za tak liczny udział w akcji. Dzięki wam Warszawa jest czystszym miastem, w którym żyje się lepiej! 

29. edycja ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata” już od 16 września!

Już za dwa tygodnie (16-18 września) odbędzie się 29. edycja ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. W tym roku akcja będzie przebiegała pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”.

Warszawa od wielu lat wspiera i aktywnie uczestniczy w akcji „Sprzątanie świata”. Dbałość o środowisko to w obecnych czasach bardzo ważny aspekt naszego życia, którego należy uczyć od najmłodszych lat. W tym roku wszystkie dzielnice Warszawy przyłączyły się do akcji, mobilizując placówki oświatowe na swoim terenie do aktywnego udziału, za co bardzo dziękujemy.

Biuro Gospodarki Odpadami, podobnie jak w latach ubiegłych kupiło i rozdysponowało (we współpracy z urzędami dzielnic) rękawice robocze i worki na odpady, wg zapotrzebowania zgłaszanego przez koordynatorów akcji z poszczególnych dzielnic. W tym roku przekazaliśmy: 33 750 par rękawic w rozmiarze uniwersalnym, 12 250 par rękawic w rozmiarze dziecięcym oraz 26 550 sztuk worków o pojemności 80 litrów.

W sprzątaniu uczestniczą przedszkolaki oraz uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej, dlatego w tym roku liczbę rękawic w rozmiarze dziecięcym zwiększyliśmy aż 9-krotnie!

Wszystkim placówkom dziękujemy za zaangażowanie i życzymy owocnej pracy!

Segreguj, B(i)o warto! - Ekopiknik w Multimedialnym Parku Fontann

W sobotę, 27 sierpnia, w Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się ekologiczny piknik plenerowy. Na warszawiaków czekać będą atrakcje w duchu zero waste, warsztaty twórcze oraz gry i zabawy plenerowe.

Ekopiknik wpisał się już na stałe w kalendarz miejskich imprez. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Segreguj, B(i)o warto!”. Podczas wydarzenia, które odbędzie się na Podzamczu już 27 sierpnia między 11:00 a 17:00, zaplanowano wiele atrakcji. Udział jest bezpłatny.

Z myślą o łasuchach, którym na sercu leży dobro planety, zorganizowane zostaną warsztaty kulinarne Wiem co jem. Prowadzący udowodnią, że lekko zwiędłe warzywa, owoce i  czerstwy chleb mogą stać się wspaniałą bazą do wielu smacznych potraw. Inni eksperci opowiedzą natomiast o tym, jak kompostować pozostałe resztki i dlaczego warto to robić. Będzie można dowiedzieć się, jak w prosty i niskobudżetowy sposób stworzyć domowy kompostownik.

Nie tylko o bioodpadach
W ramach Ekopikniku zaplanowano także liczne warsztaty, podczas których uczestnicy dadzą drugie życie rzeczom. Będzie można samodzielnie stworzyć m.in. samonawadniające się doniczki z opakowań PET, worki na buty i torby na zakupy ze zużytych koszulek, koszyki z papierowej wikliny czy aromaterapeutyczne poduszeczki z łuską gryki. Fani relaksu w pachnącej pianie poznają też przepisy na sole do kąpieli oraz peelingi z naturalnych składników.

Wolontariusze Schroniska w Korabiewicach VIVA poprowadzą warsztaty tworzenia szarpaków dla psów i zabawek dla kotów z odpadów.

Tegoroczne wydarzenie wesprze też dwóch „ekspertów od przeróbek”: Yan Cieśla i Artur Indyka. Pierwszy z nich pokaże, co można zrobić ze starych, rozbiórkowych drzwi drewnianych, wyjaśni jakie są zasady renowacji drewna i pracy z tym materiałem. Każdy będzie mógł przyłączyć się do pracy z ekspertem i spróbować własnych sił w ekostolarce. Całodniowe pokazy na temat podstawowych zasad i technik renowacji mebli poprowadzi też Artur Indyka.

Na Ekopikniku będą się także warsztaty upcyklingu i przeróbek ubrań. Ich uczestnicy zgłębią tajniki szycia ręcznego i na maszynie. W pogotowiu będzie czekała  „kawiarenka krawiecka” z możliwością drobnych napraw krawieckich. To zresztą niejedyne stoisko, na którym będzie można coś zreperować – odbędzie się także Otwarty Warsztat Rowerowy z podstaw naprawy.
Atrakcje zaplanowano również dla najmłodszych – to wielkoformatowe gry edukacyjne, terenowa gra miejska „Segreguj z głową” oraz upcyklingowy tor przeszkód z odpadów wielkogabarytowych.

Jak segregować?
Podczas Ekopikniku odbędą się warsztaty o segregacji odpadów i recyklingu. Mieszkańcy będą mogli przypomnieć sobie, do której frakcji wyrzucić konkretne odpady. Na co dzień warto też korzystać z podpowiedzi w wyszukiwarce dostępnej na stronie segregujna5.um.warszawa.pl.

Wstęp na wszystkie wydarzenia na Ekopikniku jest bezpłatny.

Organizatorem jest m.st. Warszawa.

Plakat promujący wydarzenie.

Najważniejsze zmiany w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy – informacja dla mieszkańców

Szanowni Mieszkańcy, 

1 lipca zmieniły się przepisy dotyczące utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy [1]. Najważniejsze zmiany wymieniamy poniżej.

 1. Łącznie z odpadami „zielonymi” odbierane są naturalne drzewka świąteczne - choinki (bez ozdób). 

 2. Miasto nie zapewnia odbierania odpadów „zielonych” i bioodpadów od mieszkańców domów jednorodzinnych, jeśli mieszkańcy prowadzą kompostowanie tych odpadów i są zwolnieni z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Oznacza to, że jeśli mieszkaniec w deklaracji zaznaczył, że ma kompostownik i płaci niższą opłatę, to miasto nie odbiera odpadów „zielonych” i bio (§ 3 ust. 2).

 3. Właściciele domków jednorodzinnych, którzy kompostują odpady „zielone” i bioodpady w przydomowym kompostowniku, zwolnieni są z obowiązku posiadania pojemnika lub worka na te odpady (§ 18 ust.6). 

 4. Odpady pochodzenia zwierzęcego, np. mięso, kości, należy zbierać łącznie z niesegregowanymi zmieszanymi odpadami komunalnymi (§ 18 ust. 7). 

 5. W § 7 ust. 1 pkt 2 lit. b dopuszczono zbieranie odpadów komunalnych w pojemnikach, na terenach nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, w których zamieszkują mieszkańcy.

 6. W § 19 wprowadzono zapis, że wymóg selektywnego zbierania odpadów zostanie spełniony, jeśli odpady będą zbierane z podziałem na wskazane frakcje, a ponadto: papier zbierany jest w taki sposób, aby nie był zamoczony lub zanieczyszczony –  w szczególności resztkami żywności, tłuszczami, olejami lub farbami malarskimi; szkło oraz metale i tworzywa sztuczne powinny być w miarę możliwości opróżnione z ich zawartości; bioodpady stanowiące odpady komunalne umieszcza się w przeznaczonych na te odpady pojemnikach, luzem lub w certyfikowanych workach kompostowalnych oznaczonych odpowiednim symbolem (§ 19 pkt 3).

 7. Aby usługa odbierania odpadów z terenu nieruchomości była realizowana prawidłowo, dodano sposób zgłaszania miejsc gromadzenia odpadów (MGO) za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115; telefonicznie pod numerem 19115, elektronicznie (w tym przez portal internetowy warszawa19115.pl), a także pisemnie lub osobiście w Urzędzie m.st. Warszawy i Urzędach Dzielnic m.st. Warszawy. Dotyczy to nowych MGO, np. w sytuacji zamieszkania nowego domu jednorodzinnego lub wielolokalowego, dla których składana jest pierwsza deklaracja.  

 8. W przypadku nieruchomości mieszanych konieczne będzie wydzielenie odrębnych pojemników dla części zamieszkanej i niezamieszkanej nieruchomości (§10 ust. 2).

[1] Uchwała nr LXV/2148/2022 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 9 czerwca 2022 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy (DZ. URZ. WOJ. 2022.6598) 

Nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy

9 czerwca 2022 r. Rada m.st. Warszawy uchwaliła Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy oraz podjęła uchwałę określającą szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w m.st. Warszawie i zagospodarowania tych odpadów.

Uchwały wchodzą w życie 1 lipca 2022 r. (z wyjątkiem § 5 ust. 4 uchwały usługowej, który wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.)...

Więcej:

Uchwała nr LXV/2148/2022 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 czerwca 2022 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy (DZ. URZ. WOJ. 2022.6598) 

Uchwała nr LXV/2149/2022 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 czerwca 2022 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w m.st. Warszawie i zagospodarowania tych odpadów (DZ. URZ. WOJ. 2022.6599)

Miejskie Punkty Elektroodpadów dostępne w bazie Ekopunktów w aplikacji 19115!

Miejskie Punkty Elektroodpadów zostały dodane do bazy Ekopunktów w aplikacji 19115. Teraz, poza punktami odbioru przeterminowanych leków i termometrów rtęciowych, PSZOK-ów, MPSZOK-ów oraz jadłodzielniami, można w niej znaleźć również Miejskie Punkty Elektroodpadów. Jest to kilkanaście zaawansowanych automatów na terenie Warszawy, do których przez całą dobę możemy wrzucać małe elektroodpady, takie jak żarówki, stare telefony, baterie czy tonery.

Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców do korzystania z aplikacji 19115. Jest ona dostępna w telefonach z systemem Android oraz iOS.

Wymień elektroodpady na sadzonki roślin

W niedzielę, 12 czerwca podczas warszawskiej akcji edukacyjnej „Ekopoukładani” na Targu Śniadaniowym, mieszkańcy będą mieli okazję pozbyć się zużytego sprzętu elektronicznego, elektrycznego i starych baterii. Miasto zachęca do przekazania elektroodpadów, rozdając rośliny.

Zepsuty blender, żarówka, niedziałający telefon, uszkodzone zabawki na baterie - wiele elektroodpadów zalega w domach warszawiaków. Ten rodzaj śmieci wymaga właściwego zagospodarowania. W drugą niedzielę czerwca, od 9:00 do 15:00, przy skwerze AK Granat (Mokotów) we współpracy z organizacją ElektroEko miasto szykuje specjalną zbiórkę pod nazwą  „Ekopoukładani”. Na uczestników czekają różnorodne sadzonki np. mięty pieprzowej, lawendy, aksamitki, truskawki czy oregano.

Przynieś elektroodpad, otrzymaj kupon na sadzonkę.

Każdy jeden kupon to jedna sadzonka. Mieszkańcy przekazujący elektroodpad do punktu ElektroEko otrzymają w zamian kupon, według przelicznika:

 • mały sprzęt (np. blender, żelazko, zabawka na baterie) = 1 kupon;

 • średni sprzęt (np. mikrofala, telewizor, odkurzacz) = 2 kupony;

 • duży sprzęt (np. lodówka, pralka) = 3 kupony;

 • baterie - 20 szt. = 1 kupon, 40 szt. = 2 kupony, 60 szt. = 3 kupony.

Kupony nie są przyznawane za kable i przewody elektryczne. Każdy uczestnik akcji może otrzymać maksymalnie 7 kuponów. Akcja „Ekopoukładani” potrwa do godz. 15:00 lub do wyczerpania zapasów sadzonek.

Odzysk elektroodpadów – to ważne!

Tylko w przeciętnym smartfonie znajduje się platyna, pallad, miedź, złoto, srebro i sporo tzw. „metali ziem rzadkich”, czyli cennych pierwiastków używanych w przemyśle. Są one w części odzyskiwane, jeśli trafią do odpowiedniego zakładu recyklingu.

Na co dzień mieszkańcy Warszawy mogą bezpłatnie pozbyć się elektroodpadów na pięć sposobów:

 • w punktach zbierania – w każdej dzielnicy Warszawy w soboty w godzinach 10:00 – 14:00 w oznakowanych punktach ElektroEko. Adresy punktów dostępne są na stronie internetowej;

 • bezpośrednio z domów – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, zmywarek). Szczegóły dostępne są na platformie Miejskiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Warszawa 19115;

 • w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK-ach) przy ul. Zawodzie 1 (Wilanów) i Płytowej 1 (Białołęka);

 • w Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów (MPSZOK-ach) – usługa dotyczy małych elektrośmieci – adresy i godziny postoju MPSZOK-ów  dostępne są na platformie Miejskiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Warszawa 19115;

 • korzystając z Miejskich Punktów Elektroodpadów.

Za pomocą warszawskiej wyszukiwarki „Segreguj na 5” można łatwo sprawdzić, gdzie prawidłowo wyrzucić dany odpad.

Zapraszamy na Piknik Sąsiedzki na Mokotowie

Już w najbliższą sobotę, 11 czerwca, zapraszamy na Skwer Orszy na Piknik Sąsiedzki. W programie wiele atrakcji, w tym: warsztaty zielarskie, rośliny na wymianę i do wzięcia, porady medyczne, spotkania z ekspertami, gimnastyka i salsa, występy artystyczne, wybory najsympatyczniejszego psa.

Będzie też "kącik" Biura Gospodarki Odpadami, do którego serdecznie zapraszamy. Więcej informacji na FB.

 

5 czerwca - Dzień Ochrony Środowiska

Zbliża się Dzień Ochrony Środowiska. Wykorzystaj ten czas na zmianę nawyków i zmniejsz ilość produkowanych przez siebie odpadów. Wzrost ilości śmieci to dziś jeden z głównych problemów ekologicznych.

Ograniczanie nadmiernej konsumpcji, wielokrotne użycie produktu – czyli jak najpóźniejsze uznanie go za odpad (naprawianie rzeczy, zamiast zakupu nowych), niosą ogromne korzyści ekologiczne. Również recykling pozwala nadać śmieciom drugie życie i pomaga ograniczyć obciążenia środowiska związane z pozyskaniem produktu z surowców pierwotnych.

W najbliższy weekend zapraszamy na Targi Zero Waste do Centrum Nauki Kopernik. To dwudniowe wydarzenie, podczas którego dowiesz się, jak tworzyć świat bez odpadów. Wstęp bezpłatny. Więcej informacji na stronie: targi-zerowaste.pl.

Na co dzień możesz zadbać o środowisko, stosując prostą zasadę „6R”: Rethink, Refuse, Reduce, Reuse, Recover, Recycle.

Jak ograniczyć produkowanie odpadów zgodnie z zasadą 6R?

 1. Przemyśl (z j. ang.: rethink) czy danej rzeczy potrzebujesz; podejmuj odpowiedziane wybory konsumenckie, np. kupuj lokalne, certyfikowane produkty.

 2. Odmawiaj (z j. ang.: refuse) zapakowania zakupów w torbę foliową w sklepie, jednorazowych słomek do picia, jednorazowych sztućców itp.

 3. Ograniczaj (z j. ang.: reduce) - nie kupuj nowych przedmiotów, jeśli możesz tego uniknąć; ograniczaj kupowanie produktów w opakowaniach, np. zamiast tego, kupuj na wagę do własnych pojemników i woreczków, unikaj opakowań wielomateriałowych. Nie marnuj jedzenia, kup tyle, żeby niczego nie zmarnować.

 4. Wykorzystuj ponownie (z j. ang.: reuse) - nadaj przedmiotom drugie życie; nie potrzebujesz - oddaj, wykorzystaj używane, wymieniaj się przedmiotami z rodziną, przyjaciółmi.

 5. Naprawiaj (z j. ang.: recover) - korzystaj z usług lokalnych rzemieślników i punktów naprawy elektroniki, zapytaj znajomych jak naprawić coś samodzielnie.

 6. Przetwarzaj (z j. ang.: recycle) odpady właściwie!  Właściwa segregacja ułatwia odzysk surowców. Nie wyrzucaj elektrośmieci do pojemników na odpady zmieszane i nie wystawiaj ich do altany śmietnikowej, korzystaj z PSZOK-ów i MPSZOK-ów. Przeterminowane leki oddaj do apteki, kompostuj odpady organiczne w przydomowym kompostowniku.

Ósma edycja warszawskich Targów Zero Waste już w najbliższy weekend!

Już 4 i 5 czerwca w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się kolejna edycja największej warszawskiej imprezy zero waste. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.

Panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty, zbiórki, inspirujące spotkania, konkursy – to tylko część atrakcji zaplanowanych na dwudniowe wydarzenie, które podpowie, jak tworzyć świat bez odpadów. Targi Zero Waste odbywają się już po raz ósmy, a po raz szósty w stolicy.

Podczas wydarzenia będzie można odwiedzić także stoisko m.st. Warszawy. Uczestnicy targów poszerzą tam swoją wiedzę o selektywnej zbiórce odpadów. Dowiedzą się też, co dzieje się z zebranymi w mieście śmieciami oraz jak właściwie traktować odpady niebezpieczne, by nie stanowiły zagrożenia. Dla chętnych zaplanowano również konkurs z nagrodami.

Targi odbywają się w Centrum Konferencyjnym na terenie Centrum Nauki Kopernik. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku oraz na stronie targi-zerowaste.pl.

Pierwsi uczniowie dostali już ekowyprawki

Biuro Gospodarki Odpadami przekazało 1800 ekowyprawek dla uczniów warszawskich szkół podstawowych. Wyprawki trafiły do klas, których uczniowie wykazali się największą wiedzą w temacie ekologii i zaangażowaniem w konkursy lub projekty o tematyce ekologicznej (np.:. „Ziemia – mój dom”, „Akcja sprzątania świata”, „Moje miasto bez elektrośmieci”, „Z ekologią na Ty”, „Wiem, co jem” czy „Świat małego przyrodnika”).

W każdej ekowyprawce znalazły się: opaska odblaskowa, długopis, butelka termiczna, notes z recyklingu, piórnik z materiału, bawełniany worek, puzzle z wizerunkiem nowoczesnej śmieciarki, przypinka oraz kamizelka odblaskowa.

Warto być eko!

wyprawka szkolna

Wyniki konkursu "Warszawska Ekoliga"

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu dla warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Warszawska Ekoliga".

plakat promocyjny

 

 

Czy wiesz dokąd trafiają odpady zmieszane?

Odpady zmieszane są trafiają do specjalnej instalacji [1], gdzie są dokładnie ważone. Następnie przewożone są do hali, gdzie wyładowuje się je z samochodu i kieruje na linię sortowniczą. Odpady nadające się do ponownego użycia przekazywane są recyklerom [2].

Pozostałe odpady zmieszane z linii sortowniczej, podlegają dalszej segregacji, w wyniku której wybiera się odpady nadające się do produkcji paliwa alternatywnego [3].

Kolejnym etapem zagospodarowania odpadów zmieszanych jest wysortowanie z nich odpadów organicznych, które następnie podlegają tzw. procesowi stabilizacji biologicznej. Odbywa się on w szczelnie zamkniętych bunkrach, gdzie odpady organiczne pod wpływem zachodzących procesów, tracą swoje właściwości biologiczne i chemiczne. Tak ustabilizowane odpady organiczne trafiają na składowisko, już jako materiał nieaktywny biologicznie i chemicznie. W ten sposób ilość składowanych odpadów zmieszanych spadła o ponad 65%.

Odpady resztkowe, których nie da się w żaden sposób przetworzyć, czyli pozostałości po „przesianiu” odpadów zmieszanych trafiają do spalarni. Spalarnie muszą spełniać restrykcyjne normy jakości, m.in. być wyposażone w filtry, które wyłapują i pochłaniają zanieczyszczenia. Spalanie odpadów odbywa się w specjalnych piecach, gdzie pod wpływem bardzo wysokiej temperatury (około 900°C), przekształcają są w energię elektryczną. Pozostałością po procesie spalania odpadów jest głównie pył, ale też żużel, który można wykorzystać np. przy budowie dróg. Według europejskich norm środowiskowych i dostępnych danych, spalarnie odpadów emitują o wiele mniej szkodliwych spalin i gazów, niż powstaje podczas „domowego” spalania śmieci.

Odpady zmieszane! Zobacz, że warto segregować śmieci!

Jeśli masz wątpliwości do jakiego pojemnika wyrzucić śmieci skorzystaj z wyszukiwarki SegregujNa5

[1] instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP)

[2] firmom zajmującym się przetwarzaniem odpadów oraz ich transportem.

[3] paliwo alternatywne (RDF) powstaje z odpadów zmieszanych, które nie nadają się do recyklingu. Odbiorcami takiego paliwa są m.in. cementownie.

Nie znalazłeś informacji?