null Kultura i sport dla obywateli Ukrainy

 

 

Flaga Ukrainy

 

 

Українська версія

 

Powrót do strony głównej

 

Tu znajdziesz propozycje kulturalne, sportowe oraz ciekawe sposoby na spędzenie wolnego czasu. 

 

Na skróty:

Aplikacja „Wasza Warszawa”

Jarmarki świąteczne 

Świąteczna linia M

Miejsce spotkań U20

Bezpłatne seanse w Planetarium Centrum Nauki Kopernik dla obywateli Ukrainy

Miejsca w Warszawie, które zwiedzisz za darmo

Odkryj Warszawę

Koło teatralne dla młodzieży

Bezpłatne treningi dla ukraińskich dzieci i młodzieży

Nieodpłatne zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Praska Świetlica w Pałacyku Konopackiego

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie

Kino Dzieci po ukraińsku - bezpłatne filmy online

Warsztaty artystyczne dla dzieci z Ukrainy

Przystań - program Domu Spotkań z Historią

Do góry

 

 

 

Aplikacja „Wasza Warszawa”

Bezpłatna aplikacja „Wasza Warszawa” jest przewodnikiem po dzisiejszej i historycznej Warszawie.

Aplikacja zawiera moduł w języku ukraińskim, który zawiera lokalizacje instytucji kultury, punktów informacyjnych czy miejsc pomocowych.

Program korzystając ze zdjęć, nagrań filmowych i dźwiękowych, dokumentów oraz innych świadectw, prowadzi użytkownika przez współczesną stolicę i przybliży pasjonującą historię miasta. Interaktywne mapy z różnych momentów XX wieku, spacery czy gry miejskie wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej (AR) pozwolą zanurzyć się w historii stolicy.

Aplikacja dzięki bogactwu źródeł i ciekawostek historycznych pozwala na nowo odkryć mniej i bardziej zapomnianą codzienność mieszkańców i mieszkanek stolicy. Niedawno pojawiła się część na temat warszawskiego modernizmu, poświęcona Władysławowi Bartoszewskiemu.

Pobierz aplikację App Store 

Pobierz aplikację Google Play

Do góry

 

 

 

Jarmarki świąteczne 

26 listopada na Starym Mieście rozpocznie się świąteczny jarmark. Z kolei na Bazarze Różyckiego w przedświąteczne weekendy odbędzie się garażówka oraz rzemieślniczy jarmark. Mikołajkową wyprzedaż garażową zaplanował także Ursynów.

Wielki jarmark na Podwalu
Wielki jarmark na Podwalu
Jarmark Bożonarodzeniowy na Podwalu rusza już w sobotę 26 listopada. Potrwa do 6 stycznia 2023 roku. Będzie działał od 11.00 do 20.00, a w piątki i soboty do 21.30. Dodatkowo na soboty 10 i 17 grudnia w godzinach 16-17 jest planowany występ zespołu muzycznego z Ukrainy – grupy Korali. W programie kolędy i lekcja tańca ludowego.

Na Międzymurzu Piotra Biegańskiego (od Placu Zamkowego do ul. Wąski Dunaj), czynne będą świąteczne stragany z wyrobami rękodzieła artystycznego i regionalnego rzemiosła. Będą ręcznie zdobione bombki, bibeloty ze szkła, ceramika, biżuteria, wyroby ze skóry, drewna, lnu, ciepłe szale, czapki, wełniane skarpety i rękawice, haftowane koszule, pamiątki warszawskie. Obok wystawców polskich gościć będą kupcy i rzemieślnicy z Ukrainy i Litwy.

Nie zabraknie tradycyjnych przysmaków: góralskich oscypków, świeżych i grillowanych, pajdy ze smalcem, gorących kasztanów, słodyczy takich jak pierniki, owoce w czekoladzie, gofry, lizaki oraz gorących napojów: czekolady, kawy, herbaty, grzańców. Można będzie też kupić żywe choinki.

Jarmark uatrakcyjnią pokazy kowalstwa artystycznego, chodzący bałwan Olaf, strefa z saniami i reniferem, z której można będzie zrobić zdjęcie z Mikołajem. Dla dzieci przewidziano też konkursy i niespodzianki. Mikołaj będzie obecny na jarmarku w weekendy i święta, a także w tygodniu w godzinach popołudniowych.

Garażówka Mikołajkowa na Ursynowie
Garażówka Mikołajkowa na Ursynowie
4 grudnia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się przedświąteczna Ursynowska Wyprzedaż Garażowa, na parkingu przy urzędzie dzielnicy (na rogu ul. Indiry Ghandi i al. KEN). Wstęp bezpłatny, zarówno dla sprzedających jak i kupujących.

Rejestracja sprzedających rozpoczyna się w piątek 25 listopada, a zakończy w momencie wyczerpania limitu miejsc. Prowadzona będzie głównie drogą elektroniczną. Należy wypełnić i podpisać Kartę Rejestracyjną(otwiera się w nowej karcie), a następnie wysłać ją na adres: garazowka@ursynow.pl. Więcej szczegółów na stronie dzielnicy(otwiera się w nowej karcie).

Garażówka na Bazarze Różyckiego
Garażówka na Bazarze Różyckiego
Wyprzedaż garażowa na legendarnym praskim Bazarze Różyckiego odbędzie sięw niedzielę 4 grudnia w godz. 11:00-15:00 pod hasłem „Prezent z drugiej ręki”. Wejście na Bazar od ulicy Targowej 50, obok Muzeum Warszawskiej Pragi. Wstęp zarówno dla kupujących jak i sprzedających jest bezpłatny.

Zapisy sprzedających do udziału w każdej z garażówek będą prowadzone do piątku poprzedzającego imprezę (do wyczerpania limitu miejsc). Należy wypełnić Kartę Rejestracyjną (załącznik do informacji na stronie ZPTP(otwiera się w nowej karcie)) i przesłać ją na adres sekretariat.zptp@um.warszawa.pl lub złożyć osobiście w siedzibie Zarządu Praskich Terenów Publicznych m.st. Warszawy przy ul. Burdzińskiego 7 (w dni powszednie w godz. 8.00-15.00). Więcej informacji pod numerem telefonu 22 277 46 00.

Jarmark na Różycu
10. i 11. grudnia na Bazarze Różyckiego odbędzie się Jarmark Świąteczny. Znajdzie się na nim około 40 stanowisk handlowych. Będzie można kupić wytwory rzemieślnicze: wyjątkowe ozdoby świąteczne, dekoracje z drewna, ceramikę czy naturalne kosmetyki.

Organizatorzy zapewniają bogatą ofertę gastronomiczną. Będą gorące ziemniaki, oscypki, swojskie wędliny. Nie zabraknie również słodkości, będą owoce w czekoladzie, sękacze, pierniki, wata cukrowa, popcorn itp., także napoje herbata zimowa, grzaniec.

Święty Mikołaj odwiedzi jarmark w niedzielę w godz. 12:00-16:00. Dla maluchów przewidziano też loterie fantowe oraz bezpłatną karuzelę.

Do góry

 

 

 

Świąteczna linia M

Mikołajkowo - świąteczna linia tramwajowa M będzie kursowała w dniach 3 i 4 grudnia oraz 26 grudnia.

Linię M będą obsługiwały wagony zabytkowe typu K z lat 40., N z lat 50. oraz jeden wagon szybkobieżny typu 13N z lat 60. ubiegłego wieku.

3 i 4 grudnia tramwaje będą kursowały w godzinach od 13.00 do 19.00 na trasie:

KOŁO – Obozowa – Młynarska – al. „Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – Targowa –Kijowska – DW. WSCHODNI (KIJOWSKA).

Taryfa biletowa

W tramwajach obowiązuje taryfa biletowa WTP oraz wszystkie rodzaje biletów ZTM.

Skasują je konduktorzy - członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie ważności biletu.

We wszystkich wagonach znajdują się również kody QR umożliwiające aktywowanie biletu zakupionego przez aplikację mobilną.

Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) możliwy jest po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

Powrót linii M 26 grudnia

Ponowna okazja do przejażdżki dawnym tramwajem nadarzy się już 26 grudnia.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia tramwaje linii M będą kursowały na tej samej trasie, w godzinach 12.00 -18.00.

Do góry

 

 

 

Miejsce spotkań U20

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy uruchamia miejsce spotkań U20 dla uchodźców. W Alejach Ujazdowskich 20, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00, n a miejscu w wyznaczonych godzinach zawsze będzie czekać na potrzebujących pracownik lub pracowniczka CKF oraz animator lub animatorka, którzy poprowadzą zajęcia dla dzieci. Dorośli będą mieli do dyspozycji 8 komputerów z dostępem do internetu i drukarki. 

Do góry

 

 

 

Bezpłatne seanse w Planetarium Centrum Nauki Kopernik dla obywateli Ukrainy

Centrum Nauki Kopernik zaprasza obywateli Ukrainy na bezpłatne seanse w Planetarium. Harmonogram pokazów na stronie. Bilety wydawane są w kasach Planetarium i Centrum Nauki Kopernik wyłącznie w dniu danego seansu po okazaniu dowodu tożsamości. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 bilety, bilety wydawane są bezpłatnie, do wyczerpania miejsc na dany seans.

Centrum Nauki Kopernik

Do góry

 

 

 

Miejsca w Warszawie, które zwiedzisz za darmo

Poniedziałek

 

Wtorek

 

Środa

 

Czwartek

 

Piątek

 

Sobota

Niedziela

Do góry

 

 

 

Odkryj Warszawę

Informacje pomocne przy zwiedzaniu Warszawy znjadziesz na stronie https://warsawtour.pl/.

Do góry

 

 

 

 

Koło teatralne dla młodzieży

Centrum Młodzieżowe w Centrum Wsparcia Koordynacji zaprasza na spotkania koła teatralnego młodzież w wieku 14 - 21 lat! Zajęcia otwarte są zarówno dla osób mówiących po ukraińsku jaki i po polsku!

Zapraszamy młodzież zainteresowaną dramatem, aktorstwem, reżyserią, muzyką, malarstwem, architekturą, tańcem i śpiewem do udziału w projekcie!
Tutaj będziesz pracować twórczo i odkrywać nowe aspekty swojej osobowości!

Zajęcia odbywają się będą w każdy wtorek i czwartek o godzinie 16:00.
Udział jest bezpłatny!

Kontakt:
molodiznyjcenter@gmail.com
+48667635186 

Centrum Wsparcia Koordynacji
Sienna 39 (Warsaw Towers)
1 piętro (wejście schodami)

Do góry

 

 

 

Bezpłatne treningi dla ukraińskich dzieci i młodzieży 

Do fali pomocy dla uchodźców z Ukrainy dołączyły ursynowskie kluby sportowe, które oferują bezpłatne treningi dla ukraińskich dzieci i młodzieży, a niektóre także dla dorosłych opiekunów. Jest piłka nożna, judo, taniec czy pływanie.

Aktualne informacje w języku polskim i ukraińskim znajdziesz na stronie: https://ursynow.um.warszawa.pl/-/ursynowskie-kluby-i-obiekty-sportowe-darmowa-oferta-dla-uchodzcow-z-ukrainy

Do góry

 

 

 

Nieodpłatne zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

We wszystkich placówkach Domu Kultury Włochy ruszają nieodpłatne zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

https://dkwlochy.pl/aktualnosci-dkw/102-aktualnosci/aktualnosci-dkw/2094-zajecia-dla-dzieci-i-mlodziezy-z-ukrainy

Do góry

 

 

 

Praska Świetlica w Pałacyku Konopackiego

ul. Strzelecka 11/13

Od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00

Co można robić w świetlicy: skorzystać z komputera, internetu i drukarki, napić się kawy, herbaty lub coś ugotować, skorzystać z przestrzeni dla dzieci i pokoju dla matki z dzieckiem, nawiązać kontakt z rodzicami i dziećmi z Polski, otrzymać podstawowe informacje o tym, co dzieje się w Warszawie i na Pradze, odpocząć w Przestrzeni Uważności, poczytać książkę, spotkać się z innymi osobami.

https://pragapn.um.warszawa.pl/-/otwieramy-praska-swietlice

Do góry

 

 

 

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie

Zapraszamy seniorów i seniorki z Ukrainy od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do CAM "Nowolipie", ul Nowolipie 25B.
CAM świadczy następujące usługi: fryzjer, pralnia, obiady i wiele innych. Prowadzi również zajęcia z nauki języka polskiego.

Ukraińska Grupa Senioralna

Do góry

 

 

 

Kino Dzieci po ukraińsku - bezpłatne filmy online

Festiwal Kino Dzieci zaprasza do korzystania z katalogu bezpłatnych filmów online w języku ukraińskim.

Filmy dla dzieci po ukraińsku dostępne są bezpłatnie, bez konieczności logowania czy rejestracji na platformie NH VOD.

Aktualnie w katalogu znaleźć można tytuły bez dialogów dla najmłodszych widzów i widzek oraz seriale czy filmy pełnometrażowe dla starszych.

Oglądanie cyklu "Kino Dzieci po ukraińsku" nie wymaga logowania. Aby rozpocząć oglądanie, wystarczy kliknąć "Oglądaj". Na stronie każdego filmu można znaleźć dokładną informację na temat dostępnej wersji językowej. Nie ma też żadnych ograniczeń czasowych na seans. Platforma NH VOD działa jedynie na terytorium Polski.

Wśród dostępnych tytułów są m.in.: serie filmowe: Basia, Kiwi & Strit, Bobaski i miś oraz uwielbianych przez dzieci na całym świecie festiwalowych hitów: Biuro Detektywistyczne. Pierwsza Tajemnica, Filonek Bezogonek, Amazonia. Przygody małpki Sai, Jakub, Mimmi i gadające psy.

Do góry

 

 

 

Warsztaty artystyczne dla dzieci z Ukrainy

Bezpłatne warsztaty dla dzieci i opiekunów z Ukrainy, które znalazły schronienie przed wojną w Warszawie. Spotkania na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, 3 czerwca (godz. 16-19)

ul. Koszykowa 55, sala 325, III piętro

Szczegóły - https://www.arch.pw.edu.pl/Aktualnosci/Warsztaty-artystyczne-dla-dzieci-z-Ukrainy-w-kazdym-wieku-i-ich-opiekunow

Do góry

 

 

 

Przystań - program Domu Spotkań z Historią

Wystawy, spotkania, warsztaty dla dzieci w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20.

Informacje znajdują się na tej stronie.

Do góry

Nie znalazłeś informacji?