- Baza wiedzy
-
/
Sprawy społeczne i zdrowotne
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Formy pomocy
Formy pomocy
null Przemoc karmi się milczeniem – kampania na ulicach Warszawy
M.st. Warszawy po raz kolejny włącza się w „Kampanię 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. Kampania odbywa się pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka).
Ważne w przeciwdziałaniu przemocy domowej jest cykliczne podejmowanie akcji mających na celu zwiększanie świadomości warszawianek i warszawiaków i przypominanie, że przemocy nie należy pozostawiać bez reakcji. Miasto ponownie włącza się w obchody akcji „16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć” i rusza z miejską kampanią pod hasłem „Przemoc karmi się milczeniem”, informując mieszkańców o właściwych i skutecznych sposobach przerywania przemocy domowej.
Znak zamykanej dłoni
Kampania dodatkowo promuje międzynarodowy znak zamykanej dłoni „Pomóż mi”. W komunikacji miejskiej i w internecie pojawią się krótkie nagrania, w których kobiety reprezentujące różne środowiska kulturowe, społeczne i zawodowe pokazują, jak bezpiecznie poinformować o tym, że dzieje się im krzywda i pilnie potrzebują pomocy.
Wsparcie miasta
Według danych z procedur „Niebieskiej Karty” w 2023 r. w Warszawie liczba osób doświadczających przemocy domowej wynosiła prawie 7 tys. – w tym ponad 6 tys. to kobiety i dzieci. Dlatego m.st. Warszawa przeciwdziała przemocy domowej stale rozszerzając ofertę pomocy i dostosowując działania do potrzeb mieszkańców. Wsparcia udzielają miejskie placówki takie jak: Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia, Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Dom Samotnej Matki. W 2023 r. miejsca te udzieliły pomocy ponad 800 osobom.
Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie: Przemoc karmi się milczeniem.
O przeciwdziałaniu przemocy przeczytasz na stronie: Wsparcie społeczne - przeciwdzałanie przemocy.