- Baza wiedzy
-
/
Sprawy społeczne i zdrowotne
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Formy pomocy
Formy pomocy
null Punkty pomocy dla osób w kryzysie bezdomności
Placówki noclegowe dla osób w kryzysie bezdomności dofinansowywane lub prowadzone przez m.st. Warszawę
Wykaz placówek noclegowych dla osób w kryzysie bezdomności z miejscami noclegowymi dofinansowanymi i prowadzonymi przez m.st. Warszawę dostępny jest tutaj.
Wykaz placówek niskoprogowych (noclegownie, miejsca tymczasowego interwencyjnego schronienia, jadłodajnie, łaźnie, ogrzewalnie, pralnie, punkty poradnictwa, streetworking) dla osób w kryzysie bezdomności prowadzonych lub dofinansowywanych przez m.st. Warszawa dostępny jest na stronie https://wsparcie.um.warszawa.pl/pomoc-niskoprogowa.
Noclegownie, jadłodajnie, łaźnie, pralnie, streetworking, Mobilny Punkt Poradnictwa (MPP)
Sprawdź wykaz na stronie https://wsparcie.um.warszawa.pl/pomoc-niskoprogowa.
Uzyskanie miejsca w schronisku dla osób w kryzysie bezdomności
Osoby doświadczające bezdomności i chcące ubiegać się o pomoc w formie tymczasowego schronienia (uzyskania miejsca w schronisku dla osób w kryzysie bezdomności lub w schronisku dla osób w kryzysie bezdomności z usługami opiekuńczymi) powinny udać się do ośrodka pomocy społecznej najbliższego miejscu aktualnego pobytu.
W Warszawie na terenie każdej dzielnicy znajduje się ośrodek pomocy społecznej.
Pracownik socjalny przyjmie wniosek o pomoc w formie tymczasowego schronienia, oraz umówi się na wywiad środowiskowy w miejscu aktualnego pobytu osoby zainteresowanej schronieniem. Może to być miejsce przestrzeni publicznej: ławka, skwer, klatka schodowa, noclegownia lub ogrzewalnia itp.
W trakcie przeprowadzania wywiadu pracownik socjalny będzie starał się jak najlepiej poznać sytuację materialną, zdrowotną i społeczną danej osoby.
Wykaz Ośrodków Pomocy Społecznej znajduje się tutaj.
Bezpłatna komunikacja
Osoby w kryzysie bezdomności przebywające w przestrzeni publicznej, które podejmują aktywne działania w celu poprawy swojej sytuacji, mogą zostać objęte indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności. W uzasadnionych przypadkach osoby objęte kontraktem socjalnym lub indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności mogą otrzymać zaświadczenie do ZTM uprawniające (przez określony czas) do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską.
Wykaz Ośrodków Pomocy Społecznej znajduje się tutaj.
Brak adresu korespondencyjnego
Osoby nieposiadające adresu korespondencyjnego mogą założyć skrytkę pocztową w oddziale Poczty Polskiej.
W punkcie poradnictwa przy ul. Nowogrodzkiej 7 lok. 14 prowadzonym przez Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej osoby doświadczające bezdomności mogą skorzystać ze wskazania adresu korespondencyjnego. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00.
Infolinia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego
Mazowiecki Urząd Wojewódzki obsługuje bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia osób w kryzysie bezdomności - wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.
Straż miejska przyjmuje tego typu zapytania pod numerem 986.
Pod oba numery zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób w kryzysie bezdomności. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.
Pomoc dla w kryzysie bezdomności - Mazowiecki Urząd Wojewódzki .
Informacje w sprawie osób bezdomnych należy przekazywać bezpośrednio do Straży Miejskiej na nr tel. 986 lub za pomocą bezpłatnej całodobowej wojewódzkiej infolinii 987.
Straż Miejska informuje osoby bezdomne o adresach noclegowni i zachęca do korzystania z pomocy oferowanej przez te placówki.
Strażnicy razem z pracownikami ośrodków pomocy społecznej monitorują miejsca, w których przebywają osoby bezdomne.
Wzorem lat ubiegłych, Straż Miejska rozwozi ciepłą zupę i ciepłą odzież tam, gdzie są osoby bezdomne odmawiające pójścia do noclegowni.
Pomoc w wyrobieniu dowodu osobistego
Czy w Urzędzie m.st. Warszawy (w mieście) istnieje możliwość darmowego wykonania zdjęcia do np. dowodu osobistego dla osoby w kryzysie bezdomności?
Jeżeli osoba w kryzysie bezdomności korzysta z pomocy któregoś z warszawskich OPS-ów może tam ubiegać się o zasiłek celowy na ten cel.
Dodatkowo w siedzibie Fundacji Daj Herbatę przy Al. Krakowskiej 143 lok. 1A istnieje możliwość uzyskania zdjęć do dokumentów dla odbiorców w kryzysie bezdomności. Zdjęcia dla osób doświadczających bezdomności można wykonać we wtorki w godz. 10:00-10:30 i środy w godz. 9:00-9:30. Na zdjęcia czeka się ok. tygodnia.
Możliwość darmowego zrobienia zdjęcia i pomoc w wyrobieniu dowodu osobistego oferuje również osobom w kryzysie bezdomności punkt poradnictwa Stowarzyszenia Pomocy i Interwencji Społecznej przy ul. Nowogrodzkiej 7 lokal 14. W punkcie poradnictwa przy ul. Nowogrodzkiej 7 lok. 14 osoby doświadczające bezdomności mogą otrzymać bezpłatny talon na wykonanie zdjęć do dokumentów. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. Odbiór zdjęć następuje w następnym dniu roboczym.
Bezpłatne wykonanie zdjęć do dokumentów jest możliwe również w Mobilnym Punkcie Poradnictwa. Szczegóły dotyczące terminów można ustalić pod numerem telefonu: 511 576 659
Informacje na temat dostępnych w Warszawie form pomocy dla osób w kryzysie bezdomności są dostępne na Stronie Miejskiej Polityki Społecznej.