null Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

 

Flaga Ukrainy

 

 

Українська версія

 

Powrót do strony głównej

 

W tym miejscu dowiesz się o formach pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy.

Informacje urzędowe dla osób niepełnosprawnych znajdziesz na stronie Sprawy urzędowe dla obywateli Ukrainy.

 

Na skróty:

 

Pomoc zdrowotna

Pomoc onkologiczna

Szczepienia

Pomoc dla kobiet w ciąży

Pomoc psychologiczna

Recepty

Komunikaty NFZ, Ministerstwa Zdrowia

Do góry

 

 

 

Pomoc zdrowotna

 

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy – ulotka

 

Bezpłatna Infolinia NFZ w języku ukraińskim przez całą dobę – tel. 800 190 590. Dowiesz się:

 • gdzie znajdziesz najbliższą placówkę medyczną: poradnię lekarza rodzinnego (POZ), pomoc medyczną w nocy 

 • gdzie jest najbliższa apteka

 

Centrum Medyczne Damiana 

Infolinia po ukraińsku –  tel. 22 566 22 20,  poniedziałek – piątek w godz. 7-21

 

Grupa LUXMED

Infolinia – (+48) 22 45 87 007,  w godz. 7:00-19:00

 

Platforma „Lekarze dla Ukrainy” 

Sprawdź na stronie https://lekarzedlaukrainy.pl/pl

 

Informacja dla kobiet w ciąży, które spodziewają się, że zaraz mogą zacząć rodzić i są już na terenie Polski

https://uahelp.info/pl/ciaza-i-porod/

 

Lista wsparcia dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami 

Infolinia wsparcie w zakresie obsługi uchodźców z niepełnosprawnością – tel. 503 703 974.

Do góry

 

 

 

Pomoc onkologiczna

Infolinia NFZ dla pacjentów onkologicznych z Ukrainy tel. 800 190 590 połączenie jest bezpłatne. Infolinia działa całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne.

Infolinia umożliwia kontakt z ośrodkami, w których będzie mogło być kontynuowane leczenie onkologiczne w Polsce. Przeznaczona jest dla pacjentów:

 • będących obywatelami ukraińskimi,

 • leczonych onkologicznie w Ukrainie,

 • którzy w związku z działaniami zbrojnymi przekroczyli polsko-ukraińską granicę od 24 lutego 2022.

Za pośrednictwem infolinii  pacjent może zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce. Wystarczy, że pacjent przekaże swoje dane kontaktowe. Te zostaną przekazane do ośrodka podejmującego się organizacji dalszego leczenia. Ośrodek skontaktuje się z pacjentem w ciągu 2 dni roboczych, aby uzyskać szczegółowe informacje o pacjencie i przebiegu dotychczasowego leczenia.

 

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie Państwowy Instytut Badawczy, ul. Roentgena 5, 02-781 Warszawa

Infolinia – tel. +48 546 20 00

Osoby ukraińskojęzyczne potrzebujące informacji o działalności i leczeniu w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie powinny udać się do rejestracji przy wejściu A, gdzie uzyskają wszystkie niezbędne informacje.

 

Fundacja Alivia oferuje pomoc pacjentom onkologicznym. Kontakt – onko_ukraine@alivia.org.pl

Do góry

 

 

 

Szczepienia

 

Bezpłatne szczepienia ochronne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Bezpłatne szczepienia ochronne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, w związku z wojną w Ukrainie, dzieci przebywające na terenie Polski powinny być szczepione w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych (PSO) z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach (szczepienia bezpłatne).

Szczepienia te powinny być realizowane w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – można je wykonać m.in. w punktach szczepień we wszystkich miejskich przychodniach.

Indywidualny kalendarz szczepień dla każdego dziecka

Na szczepienie kwalifikuje lekarz z poradni, który wskazuje termin podania i rodzaj szczepionki. Dla każdego dziecka ukraińskiego będzie ustalany indywidulany kalendarz szczepień przygotowany w oparciu o posiadaną dokumentację medyczną pacjenta.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w sytuacji braku dokumentacji medycznej szczepień wykonanych w Ukrainie, dziecko należy traktować jako nieszczepione i zalecić wykonanie szczepień ochronnych zgodnie z PSO.

Priorytetowe szczepienia

Resort zdrowia wskazuje również priorytetową listę szczepień dzieci i młodzieży ukraińskiej: 

 • szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia,

 • szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem,

 • szczepienie przeciw COVID-19 zgodnie z narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19,

 • szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.

 

Komunikat w sprawie realizacji szczepień ochronnych u dzieci, które przekroczyły granice Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Minister Zdrowia informuje, że świadczenia związane z wykonaniem szczepień ochronnych u dzieci przebywających na terenie Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy w ramach kalendarza szczepień ochronnych (Program Szczepień Ochronnych – PSO) powinny być wykonywane w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i odbywać się według poniższych zasad:

1. Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w Programie Szczepień Ochronnych jako obowiązkowe dla obywateli RP, z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.

2. Szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych są obowiązkowe dla dzieci urodzonych na terenie RP.

3. Szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.

4. Szczepienia są dokumentowane w karcie uodpornienia lub w eKarcie Szczepień, Książeczce Szczepień oraz dokumentacji medycznej.

5. O rozpoczęciu, kontynuacji lub uzupełnieniu realizacji szczepień ochronnych z PSO, w tym o terminach szczepień decyduje każdorazowo lekarz POZ sprawujący opiekę nad dzieckiem, zgodnie z opracowanym indywidualnym kalendarzem szczepień.

6. Osoby poniżej 19 rż. przebywające na terytorium RP powyżej trzech miesięcy są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.

Szczepienia ochronne dzieci przeciw COVID-19 są wykonywane zgodnie z zaleceniami podanymi w komunikatach Ministra Zdrowia.

 

Covid-19

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie oraz osoby, które mają nadany numer PESEL z innego powodu mogą być bezpłatnie zaszczepione przeciwko COVID-19.

 

Osoby posiadające numer PESEL

Osoby posiadające numer PESEL mają wystawione skierowanie na szczepienie w systemie e-rejestracji https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth

Wystarczy udać się do wybranego punktu szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

 

Osoby nie posiadające numeru PESEL

Osoby nie posiadające numeru PESEL przedstawiają dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.

Szczegółowe informacje podane są na tej stronie.

 

Gruźlica

Centrum Medyczne Damiana oferuje w ramach bezpłatnej pomocy medycznej szczepienia przeciw gruźlicy. Szczepienia powinny być dostępne w Centrach Medycznych przy Al. Zjednoczenia 36 w Warszawie, ul. Przy Bażantarni 8b w Warszawie, ul. Puławskiej 42b w Piasecznie. Najlepiejj zadzwonić przed wizytą, ze względu na przejsciowo różny stan zapasów szczepionek. Infolinia po ukraińsku: 22 566 22 20.

Centrum Damiana (otwarcie w nowym oknie).

 

Izolatoria w województwie mazowieckim

Warszawa ul. Bobrowiecka 9  bud. B I piętro, tel. 660 566 020, 517 877 234             

Legionowo ul. Jana Kazimierza 13 a, tel.604 105 111

Kraszewo-Czubaki 23 A, tel. 22 749 10 70 wew. 276

Do góry

 

 

 

Pomoc psychologiczna

 

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne udzielające wsparcia dzieciom i rodzicom cudzoziemskim (w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim)

Psychological and pedagogical counselling centres providing support to children and parents of foreigners (in Ukrainian, Russian, English).

POBIERZ WYKAZ 

 

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – tel. 800 12 12 12 dyżuruje psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim.

 

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – tel. 800 119 119, codziennie w godz. 14-22, połączenia bezpłatne, 

Kontakt z psychologiem możliwy jest również przez Czat zaufania TPD na stronie internetowej  800119119.pl 

 

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim i rosyjskim prowadzonym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Psycholożki z Ukrainy czekają na rozmowy z dziećmi od poniedziałku do piątku między 14.00 a 18.00.

Na język ukraiński została przetłumaczona strona https://116111.pl/ (otwiera się w nowej karcie), z której można wysyłać wiadomości do konsultantek.

 

Telefon zaufania dla rodziców i nauczycieli prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę 

800 100 100 czynny poniedziałek od 9:00 do 11:00, środa i niedziela od 20:00 do 22:00.

Można dzwonić zarówno w sprawie własnych dzieci, jak i innych dzieci, których sytuacja wydaje się niepokojąca. Problemy z emocjami i komunikacją, problemy w szkole, podejrzenie krzywdzenia lub wykorzystywania seksualnego oraz wiele innych tematów.

https://800100100.pl/

 

Fundacja Polskie Forum Migracyjne

Helpline psychologiczny – tel. 669 981 038 (po ukraińsku) poniedziałek - sobota w godz 12:00 - 22:00

Konsultacje psychologów – obowiązują zapisy (wielojęzyczna obsługa) tel. 692 913 993 i 22 110 00 85 zapisy@forummigracyjne.org

Lotne brygady psychologiczne – to oferta dla miejsc grupowego zakwaterowania. Kontakt: Aleksandra Kochanowska a.kochanowska@forummigracyjne.org, tel. 602 772 005

 

www.forummigracyjne.org (otwarcie w nowym oknie)

https://www.facebook.com/PolskieForumMigracyjne (otwarcie w nowym oknie)

IG: @polskie_forum_migracyjne_pfm

info@forummigracyjne.orgzapisy@forummigracyjne.org

tel. +48 692 913 993,

ul. Szpitalna 5/14, 00-031 Warszawa

 • Bezpłatny telefon kryzysowy w języku ukraińskim i rosyjskim - wsparcie psychologiczne

+48 669 981 038 / +48 22 255 22 02 - połączenia telefoniczne

poniedziałek - sobota w godz 12:00 - 22:00

 • Wsparcie psychologiczne dla dorosłych, dzieci, młodzieży w biurze Fundacji (po wcześniejszym zapisie)
  w językach ukraińskim, rosyjskim, białoruskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, dari

 • Pomoc prawna i w legalizacji pobytu; pomoc integracyjna, wsparcie w sprawach urzędowych i poradnictwo
  Infolinia informacyjna - ogólne poradnictwo 
  +48 22 110 00 85
  działa od poniedziałku do piątku
  w godzinach 10:00 – 14:00 w języku ukraińskim
  w godzinach 14:00 – 20:00 w języku rosyjskim

 • Wsparcie edukacyjne (m. in. w obszarze asystentów kulturowych, warsztaty)

 

Dom Ukraiński / Nasz Wybór

ul. Zamenhofa 1

Infolinia +48 727 805 764 od poniedziałku do piątku w godz. 9-19 w sobotę w godz. 9-17

Języki: ukraiński, angielski, polski

konsultacje@ukrainskidom.pl

 

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii – dzienny punkt opieki nad dziećmi

ul. Koszykowa 79 b

Zapisy pod numerem telefonu (22) 468 25 00.

 • pomoc psychiatryczna: ul. Koszykowa 79b Warszawa, tel.: (22) 468 25 00, email: ua.psychiatria@centrumzagorze.pl

 • pomoc rehabilitacyjna: tel.: (22) 468 24 29, email: ua.rehabilitacja@centrumzagorze.pl

 

Centrum Terapii i Rozwoju "Akson"

pomoc psychologiczna dla osób z Ukrainy w języku polskim i ukraińskim

ul. Filomatów 27, 03-134 Warszawa

Telefon: +48 697 343 396, e-mail: biuro@aksoncentrum.pl

 

Centrum Medyczne Damiana

Wsparcie psychologiczne – tel. 22 566 22 27 w języku ukraińskim dostępny 7 dni w tygodniu w godzi. 8:00-20:00.

 

Telefon Zaufania dla Osób z Ukrainy czynny codziennie w godzinach 16.00-21.00.

800 11 08 11 - numer bezpłatny

22 290 7000 - numer płatny według taryfy operatora.

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom oferuje nie tylko pomoc w zakresie rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami, ale również udzielenie wsparcia osobom z Ukrainy, które z powodu wojny znalazły się w Polsce i mają potrzebę porozmawiania oraz podzielenia się swoimi doświadczeniami, przeżyciami. Osoby dyżurujące mają doświadczenie w udzielaniu pomocy psychologicznej. Rozmowy w Telefonie Zaufania są prowadzone zarówno w języku ukraińskim, jak i rosyjskim.

Jednocześnie Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom informuje, że nadal poszukuje osób zainteresowanych podjęciem dyżurów w Telefonie Zaufania dla Osób z Ukrainy.

Do góry

 

 

 

Recepty

Ukraińskie recepty są uznawane w Polsce. Nie odmawiamy wydania leków pacjentom, którzy z nimi przychodzą. Prawie wszystko na takiej recepcie może być cyrylicą – oprócz nazw leków (stan na teraz). Aptekarze mogą prosić o pomoc w przeczytaniu z recepty i zanotowaniu danych łacińskimi literami. Dobrze, by na recepcie był też nr ID (paszport lub inny dokument ze zdjęciem).

W Polsce jest możliwość otrzymania leków w aptece w razie zagrożenia zdrowia na podstawie wystawianej przez farmaceutę recepty farmaceutycznej. Sytuacja grożąca odstawieniem stale przyjmowanych leków jest takim zagrożeniem.

Do góry

 

 

 

Komunikaty NFZ, Ministerstwa Zdrowia

Informacja Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy – zasady udzielania i rozliczania świadczeń

Komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy, zagwarantowanej w specustawie z dnia 12.03.2022 – komunikat

Komunikat w sprawie zasad zatrudnienia personelu medycznego z Ukrainy w Polsce – komunikat 

Komunikat w sprawie doprecyzowania schematów szczepień przeciwko Covid-19 dla osób z Ukrainy – komunikat

Informacja dotycząca możliwości kontynuowania studiów na kierunku lekarskim w Polsce przez studentów kształcących się dotychczas w Ukrainie – informacja

Komunikat w sprawie dalszych działań umożliwiających kontynuowanie studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym (oraz innych medycznych) w Polsce przez studentów kształcących się dotychczas na Ukrainie – komuniat

Do góry

Nie znalazłeś informacji?