- Baza wiedzy
-
/
Sprawy społeczne i zdrowotne
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Sprawy zdrowotne
Sprawy zdrowotne
null Uzależnienia
Uzależnienie jest to nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej.
Termin „uzależnienie” jest stosowany m.in. w odniesieniu do takich zaburzeń psychicznych, jak uzależnienie od narkotyków (narkomanii) czy alkoholu (alkoholizmu).
Czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z uzależnieniem? A może chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak rozpoznać pierwsze symptomy i skutecznie przeciwdziałać?
Zapraszamy na stronę http://www.stopuzaleznieniom.pl – miejsce, które powstało z myślą o wszystkich, którzy szukają rzetelnych informacji, wsparcia i praktycznych rozwiązań w walce z uzależnieniami.
Narkotyki
Osoby, które sięgają po narkotyki wkraczają na bardzo niebezpieczną ścieżkę, która rozpoczynając się okazjonalnym używaniem narkotyku może zakończyć się uzależnieniem.
Uzależnienie niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, społeczne, zawodowe, w życiu osobistym, a także problemy z prawem. W świetle prawa polskiego nieuprawnione posiadanie każdej ilości narkotyku lub substancji psychotropowej jest przestępstwem. Dodatkowo potrzeba zdobycia środków na narkotyki popycha wielu ludzi do popełniania czynów zabronionych takich jak kradzieże czy rozboje.
Oferta leczenia, terapii czy oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych dla osób potrzebujących pomocy, aby wyjść z uzależnienia jest w naszym kraju bardzo zróżnicowana. O tym jednak jaka forma oddziaływania jest dla pacjenta najbardziej korzystna, powinien decydować lekarz, specjalista lub instruktor terapii uzależnień we współpracy z pacjentem i o ile to możliwe czy koniczne – z jego rodziną. Może bowiem zdarzyć się tak, że skierowanie pacjenta bez właściwej diagnozy do określonej formy leczenia lub terapii, zamiast poprawić stan zdrowia – skutkuje jego pogorszeniem.
Dlatego pierwszym krokiem pomocy, zanim bilans strat spowodowany narkotykami wydaje się barierą nie do przekroczenia, powinien być kontakt lekarzem lub ze specjalistą terapii uzależnień.
Dane placówek, telefony zaufania zajmujące się pomocą dla osób używających lub już uzależnionych od środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych znajdują się pod adresami:
Alkohol
Objawy alkoholizmu często mają charakter subiektywny, przez co w pierwszej fazie uzależnienia postronnym osobom trudno je rozpoznać. Diagnozę dodatkowo utrudnia fakt, że alkoholicy potrafią długi czas maskować symptomy swojej choroby, które stają się widoczne dopiero w zaawansowanej fazie alkoholizmu.
Wśród objawów alkoholizmu wyróżniamy więc:
-
głód alkoholowy,
-
upośledzenie kontroli,
-
zwiększona tolerancja na alkohol,
-
koncentracja życia na piciu,
-
uporczywe picie pomimo świadomości jego skutków,
-
stany depresyjne,
-
paranoja alkoholowa,
-
otępienie alkoholowe.
Picie alkoholu niesie ryzyko wielu szkodliwych konsekwencji fizycznych, psychicznych i społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO alkohol wpływa na ponad 200 rodzajów chorób. Jest na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia. Nadużywanie alkoholu skraca życie średnio o 16 lat.
Zdecyduj o zmianie nawyków
Zmień swoje nawyki i ogranicz picie alkoholu. Czasami przyzwyczajenie się do nowej sytuacji będzie wymagało czasu – ale niech to nie wpłynie na Twoje postanowienie. Najważniejsze to dostrzec konieczność zmiany i chcieć ją zrealizować, zanim skutki picia staną się naprawdę groźne. Swoje nawyki możesz zmodyfikować bez pomocy z zewnątrz. Jeśli jednak samodzielne działania nie przyniosą skutku, skorzystaj z pomocy. Nie wstydź się tego, że jej potrzebujesz.
Gdzie szukać pomocy
Nie zawsze własne wysiłki, aby pić mniej, wystarczą. Nie udaje się to zwłaszcza, gdy pijesz od dawna i nałogowo. Szacuje się, że jedynie kilkunastu osobom na 100 pijących nałogowo napoje alkoholowe udaje się wyjść z nałogu bez profesjonalnej pomocy. Podstawową metodą leczenia uzależnienia od alkoholu jest psychoterapia – indywidualna oraz grupowa. Pomoc można uzyskać również w punktach konsultacyjnych, telefonach zaufania, stowarzyszeniach i klubach abstynenckich oraz wspólnotach anonimowych alkoholików. Nie bój się zapytać o pomoc lekarza.
Tu znajdziesz pomoc
Uzależnienia behawioralne
Uzależnienia behawioralne to między innymi uzależnienia od hazardu, internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia.
W pewnych okolicznościach nałogową i niebezpieczną formę mogą przyjmować zachowania związane z odżywianiem się, życiem seksualnym, z wykonywaniem pracy, z ćwiczeniami fizycznymi, a nawet z uprawianiem gier.
Tu znajdziesz pomoc