null Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 roku

Kto może głosować?

W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą wziąć udział obywatele polscy, którzy:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat,
  • nie zostali ubezwłasnowolnieni lub pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Wyszukiwarka lokali wyborczych

W wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyborca głosuje w obwodowej komisji wyborczej właściwej dla swojego stałego miejsca zameldowania.

Nie wiesz, gdzie głosować? Znajdź swój lokal wyborczy, czyli siedzibę obwodowej komisji wyborczej w wyszukiwarce na stronie: https://um.warszawa.pl/waw/wybory

Zabierz dokument tożsamości ze sobą

Aby zagłosować, udaj się do komisji wyborczej z dokumentem ze zdjęciem, umożliwiającym potwierdzenie twojej tożsamości.

Może to być np.:

  • dowód osobisty,

  • paszport,

  • e-dowód w aplikacji mObywatel.

Jak oddać ważny głos

W wyborach dostaniesz tylko jedną kartę do głosowania. Znak “X” możesz postawić przy nazwisku tylko jednego kandydata na karcie do głosowania.

Wszelkie dopiski na karcie do głosowania, rysunki czy dopisanie nazwisk nie wpływają na ważność karty i ważność głosu o ile nie znajdą się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu. 

Niepostawienie znaku „X” w kratce przy żadnym kandydacie spowoduje, że Twój głos będzie nieważny. 

Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)

Jeśli chcesz sprawdzić jakie Twoje dane są gromadzone w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW) oraz jaki numer i adres ma obwodowa komisja wyborcza, w której będziesz głosował skorzystaj z usługi dostępnej na stronie www.gov.pl lub za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel (zakładka Wybory).

Wniosek o ujęcie w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu stałego zamieszkania (część A – obywatele polscy)

Jeśli mieszkasz w Warszawie, ale nie masz tutaj meldunku, a chcesz głosować w każdych wyborach lub referendach w Warszawie – złóż wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu stałego zamieszkania.

Głosowanie poza miejscem zameldowania

Wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania

Jeśli w dniu wyborów będziesz przebywać poza miejscem stałego pobytu, możesz wziąć udział w głosowaniu w miejscu pobytu czasowego. Możesz złożyć wniosek do dowolnego urzędu gminy i otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.

Na podstawie takiego zaświadczenia możesz głosować w dowolnie wybranym przez siebie lokalu wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej można składać od 4 kwietnia do 15 maja 2025 r.

Zaświadczenie, należy odebrać osobiście lub przez osobę upoważnioną, w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich, w której został złożony wniosek.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania

Jeśli w dniu wyborów przebywasz czasowo poza miejscem zamieszkania, złóż wniosek (i upoważnienie - jeśli jest potrzebne) w dowolnej delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich znajdującym się w urzędach dzielnic. 

Pełnomocnictwo

Sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 18 maja 2025 r.

Możesz wziąć udział w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej głosując przez pełnomocnika, jeśli masz prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) i: 

  • skończysz 60 lat najpóźniej w dniu głosowania (18 maja 2025 r.) lub

  • masz orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Masz prawo do głosowania w wyborach, jeśli:

  • nie ubezwłasnowolniono Cię,

  • sąd albo Trybunał Stanu nie orzekł, że pozbawia Cię praw wyborczych.

Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania można składać tylko do 9 maja 2025  r.

Głosowanie korespondencyjne oraz przez pełnomocnika

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych

Osoba, która posiada orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoba, która najpóźniej w dniu wyborów skończy 60 lat może:

  • głosować przez pełnomocnika - w tym celu należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa,

  • głosować korespondencyjnie - zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie I. Zgłoszenia przyjmowane są w siedzibie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie – plac Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa, wejście B, pokój 42 (parter) od poniedziałku do piątku w godzinach: od 8.15 do 16.15. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego może być dokonane ustnie, telefonicznie nr telefonu: 22 243 08 00, pisemnie. W razie wysłania dokumentów pocztą zwykłą o dotrzymaniu terminu rozstrzyga data wpływu zgłoszenia do Komisarza Wyborczego I w terminie do 5 maja 2025 r.

W przypadku choroby

Wyborca, który zachorował i w dniu głosowania podlega obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może również głosować korespondencyjnie.

Transport na wybory – pojazd specjalistyczny dla osób, które poruszają się na wózku

W niedzielę 18 maja 2025 r., w godzinach 7.00–21.00, głosujemy w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa w tym dniu zapewnia wyborcom z niepełnosprawnością ruchową bezpłatny transport do lokalu wyborczego i z powrotem.

Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku, które głosują w lokalu dostosowanym do ich potrzeb a nie mają możliwości samodzielnego dojazdu, mogą liczyć na pomoc miasta. Urząd m.st. Warszawy zapewnia specjalistyczny transport. Realizujemy go „od drzwi do drzwi”. Oznacza to, że osobę z niepełnosprawnością ruchową obejmujemy usługą od drzwi mieszkania do lokalu wyborczego i z powrotem. Osoby, które będą korzystały z takiego przewozu, powinny okazać kierowcy orzeczenie o niepełnosprawności.

Jak się zgłosić?

Zamiar skorzystania z transportu do lokalu i z powrotem trzeba zgłosić telefonicznie najpóźniej do 5 maja 2025 r. Jeśli chcesz skorzystać z transportu, wyślij informację do firmy na adres e-mail: bus@specjaltrans.pl lub zadzwoń od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–16:00 pod numer telefonu: 22 298 59 00 lub 720 915 300.

Przejazdy zrealizuje firma Usługi Transportowe Marek Włastowski.

Transport na drugą turę wyborów

Jeśli 1 czerwca odbędzie się druga tura wyborów, a nie zgłosisz zamiaru skorzystania z transportu przed pierwszym głosowaniem, musisz to zgłosić najpóźniej do 27 maja 2025 r.

Pamietaj, że wyborcy z niepełnosprawnościami mogą głosować w lokalu wyborczym dostosowanym do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami po dopisaniu się do spisu wyborców.

Głosowanie w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych

Jeżeli w dniu wyborów będziesz przebywać w szpitalu, sanatorium, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, będziesz mógł w nim zagłosować.

Dyrektor danej jednostki powiadomi Cię, że zostałeś wpisany do spisu wyborców sporządzonego dla obwodu głosowania utworzonego w takim miejscu. 

Kalendarz wyborczy

do dnia 24 marca 2025 r.

  • zawiadamianie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

do dnia 31 marca 2025 r.

  • powołanie okręgowych komisji wyborczych

do dnia 4 kwietnia 2025 r. do godz. 16:00

  • zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

od dnia 4 kwietnia 2025 r. do dnia 15 maja 2025 r.

  • składanie przez wyborców wniosków o:

  • wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów,

  • zmianę miejsca głosowania,

  • składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową albo odbywających ćwiczenia wojskowe oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym wniosków o zmianę miejsca głosowania

do dnia 14 kwietnia 2025 r.

  • utworzenie odrębnych obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, domach studenckich i zespołach tych domów, a także ustalenie ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych

do dnia 18 kwietnia 2025 r.

  • podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika,

  • zgłaszanie przez kapitanów statków wniosków o utworzenie obwodów głosowania na polskich statkach morskich,

  • zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych

do dnia 28 kwietnia 2025 r.

  • podanie do wiadomości wyborców danych o kandydatach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,

  • powołanie obwodowych komisji wyborczych,

  • podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych

od dnia 3 maja 2025 r. do dnia 16 maja 2025 r. do godz. 24:00

  • nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze

do dnia 5 maja 2025 r.

  • zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat,

  • zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski

do dnia 8 maja 2025 r.

  • podanie do publicznej wiadomości informacji o organizacji w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego w dniu wyborów, o którym mowa w art. 37f § 1 Kodeksu wyborczego

do dnia 9 maja 2025 r.

  • składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat

do dnia 13 maja 2025 r.

  • składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą,

  • składanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach

do dnia 15 maja 2025 r.

  • poinformowanie wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania

w dniu 16 maja 2025 r. o godz. 24:00

  • zakończenie kampanii wyborczej

w dniu 18 maja 2025 r. w godz. 7:0021:00

  • głosowanie

Dla członków komisji

Jeżeli chcesz zostać członkiem komisji zgłoś się do Urzędu Dzielnicy do 28 kwietnia 2025 roku.

Wynagrodzenie za pracę w komisji wyborczej:

  • Przewodniczący – 700 zł

  • Zastępca przewodniczącego – 600 zł

  • Członek obwodowej komisji wyborczej  - 500 zł

Wynagrodzenie w przypadku drugiej tury wyborów -  zryczałtowana dieta wyniesie 75 procent wysokości diety w pierwszej turze.
 

Kto może być kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej?

Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:

  • jest obywatelem polskim;

  • najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;

  • nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;

  • nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;

  • nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Miejsca przeznaczone na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów wszystkich komitetów wyborczych

Informacje podane są na tej stronie.

Wybory Prezydenta RP 2025 za granicą

Nie znalazłeś informacji?