Dofinansowanie do inwestycji ochrony środowiska
Dotacje do inwestycji - wymiana kotłów, źródła energii odnawialnej, usuwanie azbestu, przyłącza kanalizacyjne, zbiorniki bezodpływowe
Mieszkańcy cały czas mogą ubiegać się o finansowe wsparcie w ramach warszawskiego programu antysmogowego.
Jak złożyć wniosek
Wnioski (w wersji papierowej w oryginale) na wymianę kotłów, palenisk na paliwo stałe albo olej opałowy można przekazać do miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK) na dwa sposoby:
-
złożyć w Wydziale Obsługi Mieszkańców w dowolnym urzędzie dzielnicy
-
korespondencyjnie na adres: Urząd m.st. Warszawa, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
Ewentualne braki w przesłanym wniosku nie powodują jego odrzucenia. Będzie on procedowany.
Wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione telefonicznie lub mailowo.
Uwaga!
-
Obowiązujące prawo nakłada obowiązek wymiany pieca. Do końca 2022 r. masz obowiązek wymienić „kopciucha”, czyli piec albo kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów klasy 3, 4 lub 5.
-
Wysokość dotacji będzie się zmniejszać. Składając wniosek do końca 2021 roku otrzymasz do 90% dofinansowania na wymianę „kopciucha”, a przy złożeniu do końca 2022 r. wysokość dotacji wyniesie do 70%.
Kontrole inwestycji
Warszawa prowadzi kontrole inwestycji bezpośrednio i w trybie zdalnym. Pracownicy najpierw kontaktują się z mieszkańcami telefonicznie, umawiają termin kontroli oraz instruują, w jaki sposób przeprowadzić ją przy pomocy np. smartfona.
Następnie umowę o dotację dostarcza do mieszkańca kurier, a potem dokumenty trafiają do urzędu.
Oblicz ekodotację i złóż dokumenty
Zachęcamy również do skorzystania z internetowego kalkulatora dotacji (otwarcie w nowym oknie), który umożliwia obliczenie online wysokości dotacji na wymianę „kopciucha”.
Dokumenty przyjmowane są do 31 grudnia 2022 r. Formularz dotacji i więcej informacji o miejskim programie znajdują się na stronie (otwarcie w nowym oknie).
Dotacje dla mieszkańców
Dotacje dla mieszkańców na realizację inwestycji polegających na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej (otwarcie w nowym oknie).
Dotacje dla mieszkańców na modernizacje kotłowni (otwarcie w nowym oknie).
Dotacje dla mieszkańców na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów/odpadów zawierających azbest (otwarcie w nowym oknie).
Dotacje dla mieszkańców na budowę urządzeń do zatrzymania wód opadowych i roztopowych (otwarcie w nowym oknie).
Dotacje dla mieszkańców na likwidację zbiornika/ów bezodpływowego/ych wraz z budową przyłącza kanalizacyjnego (otwarcie w nowym oknie).
Dotacje - pytania
Czy dotacje udzielane mieszkańcom na inwestycje ekologiczne z budżetu miasta są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, czy też urząd wystawia po wypłacie dotacji stosowny druk PIT i trzeba taką dotację uwzględnić w zeznaniu podatkowym?
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U 2019, poz. 1387, z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Do takich dotacji zalicza się m.in. dotacje ze środków budżetu m.st. Warszawy przeznaczone na realizację inwestycji ekologicznych dotowanych na podstawie uchwały nr XIX/487/2019 Rady m.st. Warszawy z 26 września 2019 r.
Powyższe stanowisko jest wyłącznie opinią i nie może być traktowane, jako wiążąca interpretacja przepisów. Zgodnie z art. 14b §1 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2019, poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
W związku z powyższym każda osoba ma możliwość wystąpienia o wydanie interpretacji indywidualnej, jeżeli ma wątpliwości, co do zaistniałego stanu faktycznego, który może rodzić określone konsekwencje w sferze prawa podatkowego.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych:
Uzyskaj podatkową interpretację indywidualną (otwarcie w nowym oknie).
Wyszukiwarka interpretacji indywidualnych i ogólnych (otwarcie w nowym oknie).
Pliki do pobrania:
Zobacz też:
-
Dotacje dla mieszkańców na budowę urządzeń do zatrzymania wód opadowych i roztopowych
-
Biuro Ochrony Środowiska (otwiera nowe okno)
-
Dotacje dla mieszkańców na realizację inwestycji polegających na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej
-
Dotacje dla mieszkańców na modernizacje kotłowni
-
Ochrona Środowiska - najczęściej zadawane pytania (FAQ zwierzęta)
-
Warszawski Panel Klimatyczny
-
Dotacje dla mieszkańców na likwidację zbiornika/ów bezodpływowego/ych wraz z budową przyłącza kanalizacyjnego
-
Dotacje dla mieszkańców na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów/odpadów zawierających azbest