Odbieranie odpadów komunalnych

null Aktualności i komunikaty

Zapoznaj się z aktualnościami i komunikatami Biura Gospodarki Odpadami.

Kontrole nieruchomości niezamieszkanych

M.st. Warszawa, tak jak wszystkie gminy w Polsce, ma obowiązek* sprawdzania, czy właściciele nieruchomości nieobjętych zorganizowanym przez Miasto systemem posiadają umowy na odbiór odpadów komunalnych. Kontrola taka odbywa się co najmniej raz na 2 lata, zgodnie z planem kontroli.

W ramach prowadzonych działań kontrolnych, Miasto wzywa właścicieli nieruchomości do okazania posiadanych umów oraz dowodów ponoszonych opłat. W przypadku, gdy w umowie stwierdzone zostaną nieprawidłowości, właściciel nieruchomości zostanie wezwany do ich usunięcia w określonym terminie.

Właściciele nieruchomości, którzy nie okażą umów na odbiór odpadów komunalnych lub nie usuną w terminie stwierdzonych uchybień, zostaną objęci zorganizowanym przez Miasto systemem odbiorów zastępczych i będą zobligowani do ponoszenia opłat z tego tytułu na rzecz m.st. Warszawy.

Najważniejsze informacje:

  1. Przedmiotem kontroli są nieruchomości niezamieszkane, na których powstają odpady komunalne, nieobjęte zorganizowanym przez m.st. Warszawę systemem odbioru odpadów komunalnych (np. biura, hotele, sklepy i inne obiekty usługowe, obiekty produkcyjne).
  2. Kontrole prowadzone są przez pracowników Urzędów Dzielnic m.st. Warszawy.
  3. Obowiązek zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych spoczywa na właścicielu nieruchomości niezamieszkanej.
  4. Umowy na odbiór odpadów powinny być podpisane z przedsiębiorcami wpisanymi do Rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (https://rejestrodpadykomunalne.um.warszawa.pl/).
  5. Przedsiębiorca zobowiązany jest do nieprzekraczania górnych stawek opłat za usługi odbierania odpadów komunalnych, określonych w Uchwale nr XXXI/911/2020 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 18 czerwca 2020 r. w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych. (https://bip.warszawa.pl/NR/exeres/D013C9C3-2765-4658-9993-453D6A17CFCB,frameless.htm)
  6. Umowy muszą uwzględniać odbiór co najmniej 5 frakcji odpadów komunalnych: bio, metali i tworzyw sztucznych, papieru, szkła i zmieszanych.
  7. Określona w umowach częstotliwość odbioru poszczególnych frakcji musi być zgodna z prawem miejscowym, tj. co najmniej:
  • Bio – co tydzień,
  • Metale i tworzywa sztuczne – co 4 tygodnie,
  • Papier – co 4 tygodnie,
  • Szkło – co 4 tygodnie,
  • Zmieszane – co 2 tygodnie.
  1. W przypadku nieokazania umowy lub stwierdzenia w niej uchybień, w stosunku do właściciela nieruchomości wydawana będzie decyzja, obowiązująca przez 1 rok. Na jej podstawie świadczona będzie usługa odbioru odpadów komunalnych przez firmę wskazaną przez Miasto. W takim przypadku dotychczas podpisane umowy przestają obowiązywać.

     

* art. 6 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

PSZOK-i i MSZOK-i nieczynne od 30 marca do 1 kwietnia 2024 r.

Przypominamy, że w związku ze świętami Wielkanocnymi od 30 marca do 1 kwietnia 2024 r. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-i) oraz Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-i) będą nieczynne.

Więcej informacji o PSZOK-ach i MPSZOK-ach: https://warszawa19115.pl/-/pszok-mpszok

Wiosenne porządki – co zrobić z kłopotliwymi odpadami?

Wiosenne porządki dla naszych przodków były koniecznością. Po zimowym okresie i korzystaniu z węgla, drewna i świec w domach gromadził się kurz, pył i sadza. Z nastaniem pierwszych ciepłych dni gruntownie sprzątano wszystkie pomieszczenia. Do naszych czasów zachował się zwyczaj, że na wiosnę zaczynamy wszystko odświeżać.

Aby w pełni odczuć satysfakcję z wykonania gruntownych porządków, zachęcamy do prawidłowej segregacji odpadów! Fachowe sprzątanie to nie tylko starcie kurzu z góry do dołu, ale także pozbycie się zbędnych lub popsutych rzeczy, które w rzeczywistości zagracają nasz dom.

Po pierwsze – jeśli czegoś nie potrzebujemy, podzielmy się z innymi. Zamiast wyrzucić, możemy dać naszym rzeczom drugie życie i oddać w kolejne ręce, np. za małe na nas spodnie lub zbędny komplet krzeseł.

Po drugie – jeśli okazało się, że farba z malowania pokoju przez lata przechowywania na dnie szafy zdążyła wyschnąć, to skorzystajmy z bezpiecznej dla środowiska metody pozbycia się takiego odpadu. Profesjonalne działanie z odpadami polega na tym, że wszystko czego nie możemy wyrzucić do altany śmietnikowej, oddajemy do PSZOK lub MPSZOK.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (w skrócie PSZOK) to specjalnie zorganizowane miejsce, w którym mieszkańcy mogą pozostawić kłopotliwe odpady komunalne, nienadające się do wyrzucenia do żadnego z pięciu pojemników ustawionych w altanach. To m.in. telewizory, lodówki, baterie, rozpuszczalniki, detergenty, puste puszki po farbach czy szkło okienne.

Obecnie w Warszawie działają 4 PSZOK-i:

•      na Białołęce, przy ul. Płytowej 1;

•      w Wilanowie, przy ul. Zawodzie 1;

•      na Woli, przy ul. Tatarskiej 2/4;

•      na Bielanach, przy ul. Kampinoskiej 1.

Każdy z nich jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-19:00, oraz w soboty między godz. 9:00 a 17:00.

MPSZOK to Mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Ze względu na to, że jest to specjalny pojazd o ograniczonej przestrzeni, przyjmuje mniej frakcji odpadów niż stacjonarny PSZOK, np. farby i opakowania po farbach, detergenty, opakowania po środkach ochrony roślin, pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach, rozpuszczalniki, lampy fluorescencyjne, świetlówki, termometry rtęciowe, leki, igły i strzykawki, tonery do drukarek, kleje, baterie i akumulatory, oleje i tłuszcze jadalne, mały zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. MPSZOK nie przyjmuje: odpadów remontowo-budowlanych, dużego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów wielkogabarytowych, opon oraz odpadów "zielonych".

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny możemy również oddać także podczas cosobotnich zbiórek w Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko. Mały sprzęt można wyrzucić do licznych pojemników na elektrośmieci. Duży sprzęt elektryczny i elektroniczny bezpośrednio z domów odbiorą bezpłatnie firmy. Elektroodpady są niebezpieczne dla środowiska dlatego zawsze pozbywajmy się ich w prawidłowy sposób – w całej Warszawie punktów zbiórki jest dużo.

Ekopunkty w aplikacji Warszawa 19115 – łatwy sposób na znalezienie wybranych punktów odbioru odpadów (i nie tylko)!

Baza Ekopunktów w aplikacji Warszawa 19115 zawiera dokładne lokalizacje, adresy oraz godziny otwarcia:

  • PSZOK-ów;
  • MPSZOK-ów;
  • Miejskich Punktów Elektroodpadów;
  • Pojemników na małe elektrośmieci;
  • Mobilnych punktów zbierania elektrośmieci;
  • punktów odbioru przeterminowanych leków.

Dzięki aplikacji możesz zlokalizować interesujące Cię punkty na mapie Warszawy, poznać godziny ich otwarcia oraz w łatwy sposób nawigować do wybranego punktu. Baza Ekopunktów jest stale aktualizowana i będzie rozwijana w przyszłości. Aplikacja Warszawa 19115 jest dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play (Android) oraz App Store (iOS).

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko nieczynne 30 marca 2024 r.

30 marca 2024 r.  ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki we wszystkich warszawskich Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci.

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko będą czynne normalnie we wszystkie pozostałe soboty marca.

Więcej informacji o odbiorze elektrośmieci: https://warszawa19115.pl/-/informacja-o-elektroodpadach

Walentynki a odpady

14 lutego obchodzimy święto zakochanych. Stałym elementem walentynek jest wręczanie wybranej osobie ozdobnych kartek okolicznościowych. W ostatnich latach ten dzień stał się również okazją do obdarowywania drobnymi tematycznymi upominkami. Jednak ze względu na konsumpcjonistyczne i komercyjne nastawienie coraz więcej osób krytykuje to nowe „święto”.

Co na to środowisko?

Z okazji walentynek produkowane są gadżety. Serduszka, kupidyn, czerwony kolor – każdy przedmiot domowego użytku jest ozdabiany specjalną dekoracją. Ale czy na pewno potrzebujemy kolejnego długopisu, notesu, filiżanki?

W czasie gdy na świecie produkowane są miliony niepotrzebnych towarów, które niszczą środowisko naturalne, zrezygnujmy z przymusu zakupów. Zastąpmy papierową kartkę miłym mailem lub sms’em, zamiast kupna kolejnego kubka w serduszka zaprośmy ukochaną osobę na herbatę przygotowaną w naszej domowej zastawie lub ugotujmy coś razem, aby spędzić wspólnie czas.

Walentynki wykorzystywane są jako przełamanie stagnacji handlowej pomiędzy świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Nie musimy całkowicie zrezygnować z obchodów tego święta, ale możemy ograniczyć negatywne skutki dla środowiska.

Walentynki w duchu eko

Pamiętajmy! Miłość to nie tylko szacunek dla drugiego człowiek, ale również troska o naszą wspólną przyszłość i bezpieczne środowisko. Mamy wpływ na to, jak będzie wyglądał świat, dlatego poświęćmy więcej uwagi naszym bliskim, zamiast produkować zbędne odpady.

Dwa dodatkowe miejsca postoju MPSZOK-ów od 31 stycznia 2024 r.

Od 31 stycznia 2024 r. uruchomimy dwa dodatkowe miejsca postoju MPSZOK-ów.

Pojazdy MPSZOK zatrzymywać się będą w środy w godz. od 9:00 do 10:30 na parkingu:

  • przy ul. Odkrytej róg ul. Łączącej vis a vis „Galerii Odkryta” (Białołęka);
  • przed boiskami przy „Parku przy Bażantarni” (Ursynów).

Zamiast foliówki - wielorazówki

Wczoraj obchodziliśmy dzień bez opakowań foliowych, ale bez „foliówek” powinniśmy się obchodzić codziennie, zamieniając je na torby wielokrotnego użytku.

Zapraszamy na warszawskie targowiska, gdzie edukatorki od wczoraj w ramach akcji „Myślę, nie marnuję opakowań” zachęcają warszawianki i warszawiaków do zastąpienia jednorazowych foliówek opakowaniami wielokrotnego użytku.

Działania będą odbywać się na trzech warszawskich targowiskach:

  • przy ul. Wołoskiej róg ul. Odyńca na Mokotowie,
  • przy ul. Egipskiej róg ul. Afrykańskiej na Pradze-Południe,
  • przy ul. Rembielińskiej 7A na Targówku.

Zmieniajmy nasze nawyki i przyzwyczajenia, uświadamiajmy sobie korzyści płynące z niemarnowania i ponownego korzystana z zasobów (np. opakowań i toreb wielokrotnego użytku). Dzięki temu stopniowo zmniejszymy ilość szkodliwych odpadów, co przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego.

Więcej informacji




 

Rusza III edycja konkursu Warszawska Ekoliga pt. „Rady na elektroodpady – czyli co zrobić z elektrośmieciami”

Zapraszamy uczniów i nauczycieli warszawskich szkół publicznych do udziału w konkursie „Warszawska Ekoliga III”, który tym razem odbędzie się pod hasłem: „Rady na elektroodpady – czyli co zrobić z elektrośmieciami”.

Jakie zadania czekają na uczniów w tej edycji?

Chętni powinni zebrać czteroosobową drużynę i poprosić jednego z nauczycieli, by został jej opiekunem.

Następnie warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami nt. odpadów niebezpiecznych
 – np. na stronie Warszawa 19115. Trzeba dobrze poznać zagrożenie, by skutecznie mu zaradzić!

I najważniejsze: trzeba przygotować pracę konkursową, która przedstawi pomysł, co zrobić
z elektrośmieciami, aby przeciwdziałać zagrożeniom, które mogą powodować.

Szczegółowe informacje, a także inspiracje dotyczące prac konkursowych można znaleźć
w regulaminie konkursu na stronie www.wcies.edu.pl, gdzie opisaliśmy też ograniczenia dotyczące rozmiaru (objętości) prac.

Jakie zadania czekają na nauczycieli?

Do udziału w III edycji konkursu zapraszamy również nauczycieli, którzy mogą się wykazać przygotowując jako pracę konkursową scenariusz lekcji. Scenariusz powinien wskazywać problem negatywnego oddziaływana elektroodpadów na środowisko i przedstawiać właściwy sposób postępowania z nimi. Udział nauczycieli w konkursie ma charakter indywidualny.

Do kiedy można nadsyłać prace konkursowe?

Prace można nadsyłać do 31 marca 2024 roku w formie elektronicznej. Ogłoszenie wyników nastąpi w kwietniu br. Wszystkie ważne informacje znajdują się w Regulaminie, z którym uczestnicy powinni się uważnie zapoznać.

Organizatorem konkursu jest m.st. Warszawa (Biuro Gospodarki Odpadami oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych).

Konkurs realizujemy w ramach projektu „Capital Cities – współpraca stolic w obszarze gospodarki odpadami niebezpiecznymi – Erywań, Warszawa, Tirana”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej (SFUE/8/56).

Zapraszamy do udziału!


 

Świąteczną choinkę oddaj leśnikom

Święta za nami, ale w wielu warszawskich domach wciąż znajdują się żywe świąteczne drzewka. Mieszkańcy, którzy chcą się ich pozbyć, mogą zrobić to w najbliższą i kolejną sobotę. Doniczkowe choinki będą zbierać miejscy leśnicy.

To już kolejna odsłona akcji Lasów Miejskich – Warszawa w duchu zero waste. I podobnie jak w poprzednich latach, warszawiacy będą mogli wziąć w niej udział dwukrotnie:

  • 13 stycznia, w godzinach 9:00-14:00, pod siedzibą Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A;
  • 20 stycznia, w godzinach 9:00-14:00, przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej 1A.

Leśnicy będą zbierać świąteczne choinki, kupione w donicy. To ważne, by drzewka miały odpowiednio rozwinięte korzenie – dzięki temu będzie można ponownie posadzić je w lesie. Pracownicy Lasów Miejskich zastrzegają, że odbierane będą tylko rodzime gatunki iglaków: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. Im krócej choinka była trzymana w ciepłym pomieszczeniu, tym większa szansa na to, że drzewko się przyjmie.

Co zamiast zbiórki Lasów Miejskich?

Poświąteczną choinkę – kupioną w donicy lub ciętą – można również umieścić w przydomowym kompostowniku, oddać do PSZOK (przy ul. Płytowej 1, Tatarskiej 2/4 lub Kampinoskiej 1), zostawić w kontenerze oznaczonym napisem „zielone” lub w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia tych odpadów. Odpady zielone odbierane są przez cały rok, a dokładny harmonogram wywozu dla konkretnego adresu można sprawdzić na stronie i w aplikacji warszawa19115. Poświąteczne drzewko – podobnie jak inne odpady zielone – zaleca się zostawić w miejscu gromadzenia odpadów nie wcześniej niż 24 godziny przed odbiorem. Choinka powinna być pozbawiona ozdób, opakowań, ziemi i donicy.

Mieszkańcy, którzy chcą się pozbyć sztucznych choinek, mogą wyrzucić je do odpadów zmieszanych (w przypadku małych drzewek) lub wystawić jako odpady wielkogabarytowe (w przypadku dużych drzewek).

Grudniowe Targi Zero Waste już za nami – dziękujemy za odwiedzenie stoiska BGO

2 grudnia odbyła się jubileuszowa, 10. edycja Targów Zero Waste, objęta honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy. Biuro Gospodarki Odpadami po raz kolejny wzięło aktywny udział w targach. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, za co serdecznie dziękujemy.

Na odwiedzających Targi czekało 41 stoisk z różnych branż, które połączyła idea Zero Waste. Na stoisku BGO czekał na wszystkich odwiedzających quiz o segregacji odpadów z nagrodami, eko-gadżety oraz masa wiedzy i porad z zakresu prawidłowej segregacji odpadów i postępowania z odpadami niebezpiecznymi. Dziękujemy za liczne przybycie, ciekawe rozmowy i dziesiątki rozwiązanych quizów.


 

Termometry rtęciowe od 1 grudnia oddasz tylko do PSZOK-u i MPSZOK-u

Od 1 grudnia apteki na terenie Warszawy zakończyły przyjmowanie termometrów rtęciowych. Aktualnie można je oddać do PSZOK-ów i MPSZOK-ów na terenie całego miasta. 

Zmiana lokalizacji postoju Mobilnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK) oraz pojazdu ElektroEko od soboty od 2 grudnia 2023 r. na terenie dzielnicy Praga Południe

Od 2 grudnia 2023 r. Mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (zwany „MPSZOK”) oraz pojazd przeznaczony do zbierania odpadów w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, należący do ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. będą zatrzymywać się na parkingu przed Urzędem Dzielnicy Praga Południe przy ul. Grochowskiej 274. 

Godziny postoju obu pojazdów nie ulegną zmianie, tj. pojazd ElektroEko będzie zatrzymywał się w każdą sobotę w godz. 10:00-14:00, a pojazd MPSZOK w godz. 15:00-16:30.

Wszystkich Świętych w duchu eko

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jeśli wybierasz się na cmentarz, aby uczcić pamięć o najbliższych, zatroszcz się również o środowisko. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Jeden znicz z wosku naturalnego
Zrób samodzielnie znicze ekologiczne. Jak? Użyj słoika, sznurka jutowego do ozdobienia słoika, do środka włóż gałązki świerku lub jałowca, szyszki, kasztany czy jarzębinę oraz grubą świecę z wosku pszczelego lub sojowego – takie świece to naturalny i przyjazny środowisku odpowiednik świec parafinowych.

Wosk parafinowy, z którego zrobione są świece dostępne w sklepach, powstaje w procesie rafinacji ropy naftowej. Wdychanie dymu ze spalania wosku parafinowego niekorzystnie wpływa na układ oddechowy i nerwowy. A plastikowe osłonki zniczy, pod wpływem wysokiej temperatury, wydzielają szkodliwe substancje.

Ledowe znicze na baterie po zużyciu są elektroodpadami, które nie podlegają recyklingowi. Ogranicz liczbę zniczy na nagrobku. Zamiast kilku parafinowych czy ledowych, wystarczy jeden ekologiczny, wykonany samodzielnie.

Zniczodzielnie
Jeśli masz zbędne znicze, możesz zostawić je w zniczodzielniach, które zlokalizowane są przy niektórych cmentarzach. Jeśli osłonka znicza jest szklana, może być on używany wielokrotnie. Wystarczy tylko wymieniać wkłady (najlepiej na te zrobione z wosku naturalnego). Dzięki takim „zabiegom” wytworzysz mniej odpadów.

Naturalne kwiaty
Zamiast sztucznych kwiatów, wybierz odporne na zimno wianki lub wiązanki z lilii, chryzantem czy róż lub kwiaty wieloletnie w doniczkach z gliny lub terakoty. Takie doniczki są stabilne, trwałe i odporne na mróz. Kwiaty wieloletnie, np. chryzantemy lub wrzosy, po przekwitnięciu możesz posadzić w ogrodzie lub przechować na balkonie. Jeśli się nie nadają, wrzuć je do pojemnika na bioodpady lub przydomowego kompostownika, powstanie z nich naturalny kompost.

„Less waste” (mniej odpadów)
Podczas wizyty na cmentarzu postaraj się wytworzyć jak najmniej odpadów. Jeśli będziesz miał coś do wyrzucenia, pamiętaj o segregacji:

  • Pojemnik na bio/kompostownik 
    Zwiędłe rośliny wyrzuć do pojemnika na bioodpady lub kompostownika,    
  • Pojemnik na odpady zmieszane 
    Jeśli masz wypalone plastikowe znicze, wyrzuć je do pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ nie nadają się do recyklingu. Podobnie szklane znicze - jeśli są potłuczone i nie nadają się do ponownego wykorzystania, wyrzuć je do „zmieszanych”. Skład chemiczny takiego szkła i zanieczyszczenie parafiną powodują, że nie nadają się do recyklingu,
  • PSZOK lub MPSZOK 
    Zużyte ledowe znicze na baterie oddaj do PSZOK-u lub MPSZOK-u. Stają się elektroodpadem i jeśli trafią do pojemnika na odpady komunalne, będą niebezpieczne dla ludzi i środowiska.


 

Od segregacji nie ma wakacji!

Zapobiegaj powstawaniu odpadów, a te, które wytworzyłeś, segreguj według prostych wskazówek.

  • Odpady wyrzucaj tylko do odpowiednio oznakowanych pojemników. 
  • Minimalizuj wielkość odpadów: pamiętaj o zgniataniu plastikowych butelek oraz składaniu kartonów. 
  • Wyrzucaj opakowania bez zawartości i resztek produktów. 
  • Przeterminowane leki i termometry rtęciowe oddaj do wybranych aptek lub PSZOK-ów. 
  • Odpady komunalne niebezpieczne np.: pojemniki pod ciśnieniem, rozpuszczalniki, kwasy, alkalia, substancje żrące, baterie, akumulatory oddaj do PSZOK-ów lub MPSZOK-ów. Drobne elektrośmieci (np. baterie, akumulatory, telefony, ładowarki, żarówki) możesz również wyrzucić do pojemnika MPE.

[!] Pamiętaj. Odpadów niebezpiecznych nie wolno wyrzucać do pojemników na segregację ani wystawiać w altanach śmietnikowych!

Nie wiesz jak segregować? Skorzystaj z wyszukiwarki odpadów https://segregujna5.um.warszawa.pl 

 

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko nieczynne 11 listopada 2023 r.

11 listopada 2023 r.  ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki we wszystkich warszawskich Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci.

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko będą czynne normalnie we wszystkie pozostałe soboty listopada.

Więcej informacji o odbiorze elektrośmieci: https://warszawa19115.pl/-/informacja-o-elektroodpadach

Biuro Gospodarki Odpadami rozwija sieć Miejskich Punktów Elektroodpadów w Warszawie!

W ostatnich tygodniach na terenie Warszawy pojawiły się nowe pojemniki do zbierania zużytego drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Miejskie Punkty Elektroodpadów, bo o nich mowa, dzięki swojej dostępności ułatwią warszawiakom pozbywanie się najczęściej używanych sprzętów elektrycznych i elektronicznych.

Niedziałająca ładowarka do telefonu, zużyte tonery z drukarek, uszkodzona drobna elektronika czy zużyte żarówki. Odpady te towarzyszą nam w życiu codziennym, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo z nimi postępować.

Dotychczas zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można było oddać w sklepach z elektroniką, PSZOK-ach, w MPSZOK-ach, Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko, pojemnikach na małe elektrośmieci ElektroEko oraz Miejskich Punktach Elektroodpadów (MPE). Do tych miejsc dołączy kolejne 55 pojemników MPE na zużyty drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny, do których można wrzucać telefony i ładowarki, żarówki, tonery, baterie i akumulatory oraz drobną elektronikę. Punkty te są kolejnym elementem usprawniającym gospodarkę odpadami niebezpiecznymi na terenie stolicy oraz wpisują się w idee gospodarki o obiegu zamkniętym.

Miejskie Punkty Elektroodpadów znajdują się w ogólnodostępnych miejscach takich jak urzędy dzielnic, tereny szkół i przedszkoli, przy OSIR-ach czy placach zabaw. Aktualne lokalizacje MPE znajdują się na stronie https://warszawa19115.pl/wszystko-o-odpadach/ w zakładce „Elektroodpady”.

Zakup Miejskich Punktów Elektroodpadów zostały sfinansowany w ramach projektu Unii Europejskiej „Capital Cities – współpraca stolic w obszarze gospodarki odpadami niebezpiecznymi – Erywań, Warszawa, Tirana”, w którym uczestniczy Biuro Gospodarki Odpadami. Wartość projektu wynosi 1 704 780 zł. Projekt realizujemy we współpracy z dzielnicami Warszawy.


 

Ogromny sukces akcji „Łączy nas czysty las”. Tłumy warszawiaków wymieniły elektroodpady za sadzonki.

W dwie ostatnie soboty września, Biuro Gospodarki Odpadami wspólnie z Lasami Miejskimi i organizacją Elektroeko przeprowadziło akcję „Łączy nas czysty las”. Mieszkańcy, którzy przynieśli elektroodpady do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Powsinie lub siedziby Lasów Miejskich przy ul. Korkowej 170A, dostali w zamian sadzonki roślin.

Pomimo kapryśnej pogody, frekwencja przerosła wszelkie oczekiwania – mieszkańcy tłumnie przybyli na akcję, zostawiając tysiące kilogramów elektroodpadów, zwłaszcza w ostatnią sobotę września. Podczas dwóch dni akcji zebraliśmy łącznie:

  • 7370 kg elektroodpadów,
  • 719 kg baterii,
  • 62 kg świetlówek.

W zamian za pozostawione elektroodpady, mieszkańcy mogli wybierać w aż 14 rodzajach sadzonek. Wśród nich był berberys Thunberga Atropurpurea, dereń jadalny, wrzos, tawuła japońska, pigwowiec, głóg, jałowiec pospolity, ognik Soleil d’or, trzmielina Fortune'a Coloratus, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska, irga, tawlina jarzębolistna i morwa biała.

Poza sadzonkami roślin, mieszkańcy uzyskali również wiele przydatnych informacji nie tylko z zakresu segregacji odpadów, ale również z zakresu ogrodnictwa i sztuczek, jakie można wykorzystać w ogrodzie.

Na dzieci i uczniów czekało stanowisko edukacyjne Elektroeko, na którym poprzez zabawę zdobywali wiedzę na temat prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Na stoisku były m.in.  makatki edukacyjne, koło fortuny, stolik do gry w dobble oraz eko-twister. Dzieci otrzymywały również drobne upominki i gadżety. O skali popularności stoiska najlepiej świadczy fakt, że mimo dużych zapasów, wszystkie gadżety zostały rozdane jeszcze przed końcem akcji.

Wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w akcji pomimo deszczowej pogody, serdecznie dziękujemy. W przyszłym roku również planujemy organizację podobnych wydarzeń. Mamy nadzieję, że będą one cieszyły się podobnym, lub nawet większym zainteresowaniem.


 


 

Warszawa dzieli się z Erywaniem i Tiraną swoimi doświadczeniami w gospodarowaniu odpadami

Przedstawiciele miejskich urzędów i spółek z Erywania i Tirany poznali – w ramach wymiany pracowniczej – infrastrukturę odpadową i systemowe rozwiązania, które funkcjonują w Warszawie, m.in. modernizowaną instalację do termicznego przetwarzania odpadów, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, kompostownię i inne instalacje oraz park maszynowy pojazdów odbierających odpady. Wymiana jest jednym z działań szkoleniowych w projekcie „Capital Cities – współpraca stolic w  obszarze gospodarki odpadami niebezpiecznymi – Erywań, Warszawa, Tirana”.

Nauka poprzez wymianę doświadczeń – to jedno z głównych założeń programu rozwoju kompetencji, który realizują Erywań, Warszawa i Tirana. Program jest przeznaczony dla uczestników systemu gospodarki odpadami z tych trzech miast i stanowi jeden z elementów międzynarodowego projektu. Rozwój kompetencji odbywa się m.in. dzięki wymianie pracowniczej, której pierwszą odsłonę stanowi niedawno odbyta wizyta przedstawicieli sektora odpadów komunalnych ze stolic Armenii i Albanii w Warszawie.  

Pracownicy miejskich spółek, które zajmują się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów w Erywaniu i Tiranie, przyjechali do Warszawy, by zobaczyć w praktyce, jak funkcjonuje gospodarka odpadami komunalnymi dostosowana do prawodawstwa Unii Europejskiej. Oba te miasta dążą do rozwoju selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czerpiąc wzorce z dyrektyw i zaleceń UE. Dla partnerów z Erywania i Tirany Warszawa stanowi przykład jednostki samorządowej, w której taki system funkcjonuje zgodnie z owymi dyrektywami.

W Warszawie zapewniliśmy stabilne funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami. Dzięki temu możemy teraz realizować działania, które jeszcze lepiej zabezpieczą interes publiczny w tym obszarze. Chcemy zwiększyć kontrolę miasta nad realizacją zadań związanych z utrzymaniem czystości i porządku na terenie Warszawy. Możemy to zrobić dzięki potencjałowi MPO – spółki komunalnej, dla której priorytetem jest realizacja zadań na potrzeby miasta. Dzięki inwestycjom ten potencjał szybko rośnie: spółka buduje największą w Polsce instalację do termicznego przetwarzania odpadów, która już od przyszłego roku będzie zaopatrywała mieszkańców stolicy w ciepło i energię elektryczną. W planach jest też budowa innych obiektów, które zapewnią nam osiągnięcie wymaganych prawem poziomów recyklingu odpadów i przygotowania ich do ponownego użycia.  Sukcesywnie zwiększamy także liczbę PSZOK-ów. Wiele za nami ale i wiele przed nami. Doskonale rozumiemy wyzwania, z którymi teraz chcą zmierzyć się nasi partnerzy z Erywania i Tirany i z otwartością dzielimy się z nimi naszym dotychczasowym doświadczeniem  – mówi Agnieszka Jakubowska, Dyrektor Biura Gospodarki Odpadami

Wizyta gości w ramach wymiany pracowniczej trwała od 19 do 23 września 2023 r.. W planie są też analogiczne wizyty w Erywaniu i Tiranie, program zakłada bowiem wzajemną wymianę doświadczeń pomiędzy wszystkimi miastami uczestniczącymi. Całość jest jednym z działań realizowanych w ramach projektu „Capital Cities – współpraca stolic w  obszarze gospodarki odpadami niebezpiecznymi – Erywań, Warszawa, Tirana”.







Nowa akcja „Łączy nas czysty las”. Przynieś elektroodpady – odbierz sadzonki


 

Już we wrześniu zapraszamy do udziału w nowej akcji „Łączy nas czysty las”, którą organizujemy wspólnie z Lasami Miejskimi. W ramach akcji mieszkańcy będą mogli wymienić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie na sadzonki roślin.

Akcja odbędzie się w dwóch terminach:

  • 23 września od 10:00 do 15:00 w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Powsinie przy ul. Rydzowej 1A.
  • 30 września od 10:00 do 15:00 w siedzibie Lasów Miejskich przy ul. Korkowej 170A.

Mieszkańcy, którzy przyniosą zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny lub baterie będą mogli wybierać w aż 14 rodzajach sadzonek roślin. Będą to Berberys Thunberga Atropurpurea, Dereń jadalny, Wrzos, Tawuła japońska, Pigwowiec, Głóg, Jałowiec pospolity, Ognik Soleil d’or, Trzmielina fortune'a Coloratus, Pęcherznica kalinolistna, Porzeczka alpejska, Irga, Tawlina jarzębolistna i Morwa biała.

Przygotowaliśmy również atrakcje edukacyjne dla dzieci i uczniów. Na terenie akcji będzie znajdowało się stanowisko edukacyjne Elektroeko, na którym poprzez zabawę będzie można zdobyć wiedzę na temat prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Na stoisku będzie m.in. koło fortuny, makatki edukacyjne, stolik do gry w dobble oraz eko-twister. Za prawidłowo udzielone odpowiedzi w quizach oraz udział w zabawach plenerowych dzieci otrzymają drobne upominki.

Zasady akcji „Łączy nas czysty las”

Przelicznik elektroodpadów na kupony:

  • mały sprzęt (np. suszarka, mikser) = 1 KUPON,
  • średni sprzęt (np. mikrofala, telewizor, odkurzacz, komputer) = 2 KUPONY,
  • duży sprzęt (np. lodówka, pralka) = 3 KUPONY,
  • baterie 20 szt. = 1 KUPON.

Kable nie podlegają wymianie na kupony. Wydajemy maksymalnie 7 kuponów na osobę.

1 KUPON  =  1 sadzonka

Więcej szczegółów znajduje się w Regulaminie.

Jak pozbyć się elektroodpadów na co dzień?

Warszawiacy mogą bezpłatnie pozbyć się elektroodpadów na kilka sposobów:

  1. w punktach zbierania – w każdej dzielnicy Warszawy w soboty w godzinach 10:00 – 14:00 w oznakowanych punktach ElektroEko. Adresy punktów dostępne są na stronie internetowej;
  2. bezpośrednio z domów – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, zmywarek). Szczegóły dostępne są w zakładce Informacje o elektroodpadach;
  3. Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ach);
  4. w Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów (tzw. MPSZOK-ach) – usługa dotyczy małych elektrośmieci – adresy i godziny postoju MPSZOK-ów  dostępne są w zakładce PSZOK, MPSZOK;
  5. korzystając z Miejskich Punktów Elektroodpadów.

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o MPSZOK-ach


 

Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. MPSZOK-i) wspierają działanie stacjonarnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów). Specjalnie przygotowane pojazdy przyjmują nieodpłatnie odpady komunalne od warszawiaków w środy oraz w soboty (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy), w trakcie 1,5 godzinnego postoju.
 

MPSZOK-i zatrzymują się w 40 różnych lokalizacjach miasta zgodnie z ustalonym harmonogramem dla:

- lewobrzeżnej Warszawy,

- prawobrzeżnej Warszawy.
 

Do MPSZOK-ów można oddać następujące odpady:

  • farby i opakowania po farbach,
  • opakowania po olejach innych niż spożywcze,
  • detergenty i opakowania po detergentach,
  • opakowania po środkach ochrony roślin,
  • pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach,
  • rozpuszczalniki,
  • lampy fluorescencyjne,
  • świetlówki i lampy energooszczędne,
  • termometry rtęciowe,
  • leki, igły i strzykawki,
  • tusze i tonery do drukarek,
  • kleje i opakowania po klejach,
  • baterie i akumulatory,
  • oleje i tłuszcze jadalne,
  • mały zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny (np.: czajniki, suszarki, głośniki).
     

Ze względu na ograniczoną przestrzeń samochodu MPSZOK-u, nie możemy oddać do niego wszystkich rodzajów odpadów.
Odpady, których nie możemy oddać do MPSZOK-ów to:

  • odpady remontowo-budowlane,
  • duży zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny,
  • odpady wielkogabarytowe,
  • opony,
  • odpady „zielone”,
  • niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne,
  • odpady w uszkodzonych opakowaniach, w stopniu powodującym wyciek substancji znajdujących się wewnątrz tego opakowania.

Ekopiknik w ostatnią sobotę sierpnia


 

Warsztaty twórcze, gry, zabawy plenerowe – takie atrakcje czekają na warszawiaków już w najbliższą sobotę, 26 sierpnia, na Podzamczu. W Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się kolejna edycja Ekopikniku. Tegorocznemu wydarzeniu przyświeca hasło „Segreguję, przyrodę szanuję”.


Ekologiczny plenerowy piknik na Podzamczu to wydarzenie dla małych i dużych, które wpisuje się w obchodzony właśnie warszawski miesiąc recyklingu. Już w tę sobotę, między 11:00 a 17:00, będzie można bezpłatnie skorzystać z różnorodnych atrakcji w duchu zero waste.

Na najmłodszych czekać będą wielkoformatowe, przestrzenne gry edukacyjne i zręcznościowe oraz tor przeszkód stworzony z odpadów wielkogabarytowych. Dla nieco starszych zaplanowano szereg warsztatów związanych z tzw. upcyklingiem, czyli nadawaniem nowego życia starym, niepotrzebnym przedmiotom. W kawiarence krawieckiej będzie można spróbować swoich sił w upcyklingu ubrań i przeróbkach krawieckich. Chętni nauczą się też jak stworzyć worki na buty, torby na zakupy, wieszaki ze zużytych sztućców, koszyki z papierowej wikliny, aromaterapeutyczne poduszeczki z łuską gryki czy zapachowe woreczki. Organizatorzy zdradzą też przepisy na sole do kąpieli oraz peelingi z wykorzystaniem naturalnych składników. Będzie można także nauczyć się tworzenia samonawadniających się doniczek i domków dla dzikich pszczół z przyniesionych przez siebie butelek PET.

Biuro Gospodarki Odpadami będzie promować zasady segregacji, zachęcając mieszkańców do udziału w quizie. Przypomni również o miejskiej wyszukiwarce odpadów segregujNa5. Prawidłowej segregacji odpadów będzie uczyć również Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Spółka przeprowadzi warsztaty ekologiczne „mini wysypisko”.

Sprawdzone punkty programu

Podobnie jak w ubiegłym roku, na gości będą czekać eksperci znający się na domowym kompostowaniu. Opowiedzą o korzyściach takiego rozwiązania i pokażą, jak niskobudżetowo i w prosty sposób stworzyć kompostownik w domu. Uczestnicy Ekopikniku będą mogli również skorzystać z warsztatu naprawy rowerów.

W tym roku po raz kolejny zaplanowano warsztaty kulinarne („Gotuję, nie marnuję”).  Okaże się czy obierki są jadalne, jakie liście można jeść i czy kwiaty nadają się tylko do wazonu. Uczestnicy warsztatów przekonają się, że lekko zwiędłe warzywa, owoce i  czerstwy chleb mogą stać się wspaniałą bazą do wielu smacznych potraw.

Organizatorem Ekopikniku jest m.st. Warszawa.

Lipiec bez plastiku


 

W 2011 roku w Australii została zapoczątkowana akcja „Lipiec bez plastiku”. Fundacja Plastic Free July zaapelowała o ograniczenie użycia produktów wykonanych z plastiku. Problem ogromnej i niepotrzebnej produkcji plastiku dotyczy wszystkich miejsc na ziemi.

Zachęcamy do podejmowania nawet drobnych kroków w ograniczaniu korzystania z plastiku. Warto zastąpić jednorazowe foliówki torbami wielorazowego użytku. Szacunki wskazują, że co roku na świecie zużywa się 500 miliardów plastikowych torebek jednokrotnego użytku. W Polsce przeciętnie na osobę przypada 400 foliówek. Część z nich niestety trafia do środowiska naturalnego. 

Dzięki licznym inicjatywom edukacyjnym świadomość ekologiczna zwiększa się. Spada sprzedaż reklamówek. Wiele sklepów zastąpiło torby foliowe papierowymi. Coraz częściej też klienci na zakupy zabierają własną torbę wielokrotnego użytku lub woreczki wielokrotnego użytku na warzywa i owoce.

Bądźmy w lipcu eko i ograniczajmy zużycie plastiku, a nowe przyzwyczajenia może zostaną z nami już na zawsze? 

Warszawska Ekoliga II: nagrody rozdane!


 

Na dzień przed zakończeniem roku szkolnego warszawscy uczniowie spotkali się w siedzibie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych, by poznać wyniki konkursu „Warszawska Ekoliga II. Odpady niebezpieczne – ograniczamy zagrożenia”. W konkursie udział wzięła ponad setka uczniów ze szkół podstawowych i średnich, którzy rywalizowali w 4 kategoriach wiekowych.

Przed uczestnikami konkursu stało nie lada wyzwanie – w ramach tegorocznej edycji Warszawskiej Ekoligii, głównym tematem były odpady niebezpieczne powstające w domach. Towarzyszą nam one na co dzień, dlatego wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo z nimi postępować. Warszawscy uczniowie w pomysłowy sposób zachęcali warszawiaków do właściwego obchodzenia się z tego typu odpadami, przedstawili własne pomysły na ograniczenie zagrożenia, jakie stanowią odpady niebezpieczne, ale też przekonująco pokazali to potencjalne zagrożenie. Swoje pomysły, spostrzeżenia uczniowie zawarli w formie prezentacji, krótkich filmów, reportaży oraz prac plastycznych. 

Autorzy prac podkreślili, że odpady niebezpieczne należy oddać do PSZOK-u lub MPSZOK-u, a jedna ze szkół pokazała też stosowane u siebie dobre praktyki obejmujące postępowanie z  odpadami niebezpiecznymi. Uczniowie podsunęli także kilka pomysłów, jak najskuteczniej rozwiązać problem odpadów niebezpiecznych – czyli ograniczyć ich ilość. Świetny poziom merytoryczny wielu zgłoszonych prac pozwala z optymizmem spojrzeć w przyszłość, co podczas gali rozdania nagród podkreśliła również prowadząca wydarzenie Dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych, Pani Karolina Malczyk:

– Tak naprawdę wszyscy uczestnicy konkursu są wygranymi. Zajrzeli do Internetu, książek, artykułów, porozmawiali ze swoimi opiekunami i zgłębili ten niełatwy temat. Dzięki temu stali się bardziej świadomymi mieszkańcami. Wrażliwość na kwestie środowiskowe i determinacja młodego pokolenia daje nam wszystkim nadzieję na czystsze i bezpieczniejsze otoczenie. I to jest wygrana dla wszystkich warszawiaków – podsumowała Dyrektor Malczyk.

Spośród tego szerokiego grona zwycięzców wyłonieni zostali laureaci II edycji konkursu Warszawska Ekoliga II. Odpady niebezpieczne – ograniczamy zagrożenia! Oto oni:

Kategoria I (kasy I-III szkół podstawowych)

I miejsce – Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 10 w składzie: Barbara Czerewacka, Karina Skoczeń, Emilia Szczesik, Julia Tarkowska, wraz z Opiekunem – Panią Ewą Gutowską. Zespół przygotował plakat pt. „Działania przyrodnicze”.

Kategoria II (klasy IV-VI szkół podstawowych

I miejsce – Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 150 w składzie: Maria Szczur, Urszula Lipowska, Karolina Mamcarz, Liwia Szwajkowska, wraz z opiekunem Panią Olga Kaniewską. Nagrodzona praca to prezentacja pt.  „Domowe odpady niebezpieczne – czym są i jak je segregować”;

II miejsce, ex aequo:

Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 150 w składzie: Daria Jamroz, Olga Sęktas, Gabriela Brzósko, Karolina Gaca, wraz z opiekunem Panią Olga Kaniewską. Uczennice przygotowały gazetkę pt. „Ekologia Wydanie Specjalne – odpady niebezpieczne”;

oraz

Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 150 w składzie: Seweryn Niewiadomski, Stanisław Wejman, Karol Byś, Wiktor Ciupa, wraz z opiekunem Panią Olga Kaniewską. Zespól przygotował prezentację pt.  „Niebezpieczne odpady w naszych rękach”;

III miejsce, ex aequo:

Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 353 w składzie: Aleksandra Kozieradzka, Lilianna Wybrańska, Zofia Janeczek, Marianna Reising, wraz z opiekunem Panem Patrykiem Pankowskim. Nagrodzona praca to model pt. „PSZOK na kółkach”

oraz

Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 133 w składzie: Marcelina Skuza, Hanna Minasowicz, Malwina Salwicka, Wanda Cieśla, wraz z opiekunem Panią Eweliną Górką. Uczennice przygotowały animację pt.  „Elektorśmieci akatkują!!!”.

Kategoria III (klasy VII-VIII szkół podstawowych)

I miejsce – Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 362 w składzie Marta Sobolewska, Ewa Andrzejewska, Wiktoria Winiarska, Oliwia Wieliczko, wraz z opiekunem Panią Dorota Maksym. Uczennice przygotowały makietę pt.  „Podwodne zagrożenia”;

II miejsce –  Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 362 w składzie: Franciszek Zawierucha, Aleksander Kotulski, Igor Sikorski, Jakub Reczyński, wraz z opiekunem Panią Dorotą Moliszyk. Zespół zgłosił prezentacją pt.  „Zagrożenia dla ekologii, które powstają w gospodarstwach domowych”.

Kategoria IV (szkoły ponadpodstawowe)

I miejsce – Zespół LXXXVI LO im. Batalionu Zośka w składzie; Amelia Lubińska, Sonia Różycka, Gabriela Jędrzejczak, Maria Lesisz, wraz z opiekunem Panią Joanną Gabral-Kwiecień. Nagrodzona praca to prezentacja pt. „Odpadziaki”;

II miejsce – Zespół z XLIII LO im. M. Konopnickiej w składzie: Adam Gut, Maksymilian Jeżak, Maja Kobierska, Natalia Pietrzak, wraz z opiekunem Panią Martą Borowiecką-Błachno. Zespół przygotował fotoreportaż pt. „Odpady niebezpieczne i ich wpływ na zdrowie człowieka”;

III miejsce, ex aequo

Zespół z ZSSiL nr 1 w składzie: Dawid Ceglarski, Jakub Wiewióra, Pham Anh, Paweł Winiarek wraz z opiekunem Panem Pawłem Sokołowskim. Uczniowie zgłosili prezentację pt. „Odpady niebezpieczne”;

oraz

Zespół z ZS nr 33 w składzie: Mateusz Nowak, Dominik Kurłowski, Arkadiusz Rowgało, Krystian Ruść, wraz z opiekunem Panem Piotrem Chamerą. Nagrodzona praca to film pt. „Odpady niebezpieczne – tak działamy na Targowej”.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

W imieniu Prezydenta m.st. Warszawy, konkurs zorganizowały Biuro Gospodarki Odpadami wraz z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, przy współudziale Biura Edukacji. II edycja Warszawskiej Ekoligi odbyła się w ramach projektu „Capital Cities – współpraca stolic w obszarze gospodarki odpadami niebezpiecznymi – Erywań, Warszawa, Tirana”.

Gala Warszawskiej Ekoligii II: 22 czerwca poznamy najlepsze projekty!


 

22 czerwca 2023 roku w siedzibie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń odbędzie się gala finałowa, podczas której wręczymy nagrody zwycięzcom konkursu „Warszawska Ekoliga II. Odpady niebezpieczne – ograniczamy zagrożenia”. W konkursie udział wzięła ponad setka uczniów ze szkół podstawowych i średnich, którzy rywalizowali w 4 kategoriach wiekowych.

Na co dzień stykamy się z odpadami niebezpiecznymi takimi jak farby, przeterminowane leki czy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi młodych warszawiaków na problem, jaki stanowią te odpady, a zwłaszcza na negatywne skutki związane z ich nieodpowiednim zagospodarowaniem. 

Uczestnicy przygotowali m.in. prezentacje, fotoreportaże, makiety i animacje, w których przedstawili zagrożenia związane z odpadami niebezpiecznymi oraz swoje pomysły na to, jak im przeciwdziałać. Wiele prac stanowiło także apel do mieszkańców, by właściwie pozbywali się odpadów niebezpiecznych. Prawidłowe postępowanie pozwala bowiem chronić środowisko i nasze zdrowie.

Uczniowie ze zwycięskich zespołów oraz opiekunowie, a także ich szkoły otrzymają nagrody rzeczowe. Członkowie zespołów będą mogli się cieszyć ze sprzętów elektronicznych – smartwatchy, smartbandów czy mat solarnych do ładowania drobnych urządzeń. 

W imieniu Prezydenta m.st. Warszawy, konkurs zorganizowały Biuro Gospodarki Odpadami wraz z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, przy współudziale Biura Edukacji. II edycja Warszawskiej Ekoligi odbyła się w ramach projektu „Capital Cities – współpraca stolic w obszarze gospodarki odpadami niebezpiecznymi – Erywań, Warszawa, Tirana”.

Dziękujemy wszystkim za liczny udział w akcji Ekopoukładani!

Kolejny raz zachęcaliśmy mieszkańców Warszawy do bezpiecznego pozbywania się odpadów. W ramach akcji Ekopoukładani warszawiacy wymienili zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie na sadzonki.

W tym roku w ramach trzech wydarzeń (13 i 20 maja oraz 3 czerwca) zebraliśmy:

  • 7712 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
  • 1179 kg zużytych baterii.

To duża korzyść dla warszawiaków i dla środowiska.

Jak pozbyć się elektroodpadów na co dzień?

Warszawiacy mogą bezpłatnie pozbyć się elektroodpadów na kilka sposobów:

  1. w punktach zbierania – w każdej dzielnicy Warszawy w soboty w godzinach 10:00 – 14:00 w oznakowanych punktach ElektroEko. Adresy punktów dostępne są na stronie internetowej;
  2. bezpośrednio z domów – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, zmywarek). Szczegóły dostępne są w zakładce Informacje o elektroodpadach;
  3. Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ach);
  4. w Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów (tzw. MPSZOK-ach) – usługa dotyczy małych elektrośmieci – adresy i godziny postoju MPSZOK-ów  dostępne są w zakładce PSZOK, MPSZOK;
  5. korzystając z Miejskich Punktów Elektroodpadów.

Zmiana firmy odbierającej odpady komunalne z Ursynowa i Wilanowa od 01 lipca 2023 r.

Od 1 lipca 2023 r. usługę odbioru odpadów komunalnych, w ramach miejskiego systemu gospodarowania odpadami z Ursynowa i Wilanowa, świadczyć będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie sp. z o. o. (MPO.)

Do czasu przejęcia obsługi nieruchomości przez MPO, terminy odbiorów odpadów komunalnych zaplanowane na lipiec nie będą publikowane. Od 1 lipca 2023 r. dotychczasowe terminy i/lub częstotliwości odbiorów mogą ulec zmianie.
Nowe harmonogramy obowiązujące od 1 lipca 2023 r., będą dostępne w systemie Warszawa 19115 najpóźniej od 26 czerwca 2023 r.

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko nieczynne 10 czerwca 2023 r.

10 czerwca 2023 r.  ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki we wszystkich warszawskich Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci.

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko będą czynne normalnie we wszystkie pozostałe soboty czerwca.

Więcej informacji o odbiorze elektrośmieci: https://warszawa19115.pl/-/informacja-o-elektroodpadach

Ekopoukładani. Przynieś elektroodpady – odbierz sadzonkę

Już 13 maja odbędzie się pierwsza z trzech tegorocznych akcji Ekopoukładani w nowym PSZOK-u na Woli przy ul. Tatarskiej 2/4.

Mieszkańcy Warszawy będą mogli wymienić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie na sadzonkę. Miasto zachęca do przekazania elektroodpadów rozdając rośliny.

Gdzie i kiedy?

Tegoroczna edycja Ekopoukładanych będzie organizowana w różnych lokalizacjach, zawsze w sobotę w terminach:

  1. 13 maja – PSZOK na Woli, ul. Tatarska 2/4, od godziny 9:00 do 17:00,
  2. 20 maja –Urząd Dzielnicy Praga Południe, ul. Grochowska 274, od godziny 9:00 do 15:00,
  3. 3 czerwca - Targ Śniadaniowy, skwer przy ul. Śmiałej/Al. Wojska Polskiego, od godziny 9:00 do 15:00.

Jakie sadzonki?

  • Lawenda (mrozoodporna)
  • Aksamitka
  • Majeranek
  • Borówka amerykańska
  • Kocimiętka Fassena
  • Tymianek
  • Oregano
  • Melisa
  • Fuksja ogrodowa
  • Niebieska trawa (Kostrzewa sina)
  • Bazylia

Zasady akcji Ekopoukładani

Przelicznik elektroodpadów na kupony:

  • mały sprzęt (np. suszarka, mikser) = 1 KUPON,
  • średni sprzęt (np. mikrofala, telewizor, odkurzacz, komputer) = 2 KUPONY,
  • duży sprzęt (np. lodówka, pralka) = 3 KUPONY,
  • baterie 20 szt. = 1 KUPON.

Kable nie podlegają wymianie na kupony.

Maksymalnie 7 kuponów na osobę.

1 KUPON  =  1 sadzonka

Więcej szczegółów znajduje się w Regulaminie.

Jak pozbyć się elektroodpadów na co dzień?

Warszawiacy mogą bezpłatnie pozbyć się elektroodpadów na kilka sposobów:

  1. w punktach zbierania – w każdej dzielnicy Warszawy w soboty w godzinach 10:00 – 14:00 w oznakowanych punktach ElektroEko. Adresy punktów dostępne są na stronie internetowej;
  2. bezpośrednio z domów – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, zmywarek). Szczegóły dostępne są w zakładce Informacje o elektroodpadach;
  3. w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ach);
  4. w Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów (tzw. MPSZOK-ach) – usługa dotyczy małych elektrośmieci – adresy i godziny postoju MPSZOK-ów  dostępne są w zakładce PSZOK, MPSZOK;
  5. korzystając z Miejskich Punktów Elektroodpadów.

Przypominamy - PSZOK-i, MSZOK-i oraz Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko będą nieczynne w święta Wielkanocne

Przypominamy, że w związku ze świętami Wielkanocnymi od 8 do 10 kwietnia 2023 r. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-i) oraz Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-i) będą nieczynne.

Ponadto, 8 kwietnia (sobota Wielkanocna) ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki we wszystkich warszawskich Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci.

Więcej informacji o:

Recykling przez duże „R”

Marzec sprzyja wiosennym porządkom w szafach. Warto pamiętać, że część niepotrzebnych nam rzeczy może okazać się przydatna dla innych. A te zupełnie nieprzydatne powinny trafić do odpowiedniego - pojemnika na śmieci lub specjalnego punktu zbiórki.

18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji Warszawa przypomina, co zrobić, by zwiększyć szansę na ponowne wykorzystanie produktów i zmniejszyć produkcję odpadów.

Po pierwsze: segregacja śmieci

Aby odpady miały szansę zyskać drugie życie, konieczna jest prawidłowa segregacja. Czyli wrzucanie konkretnych odpadów do odpowiednich pojemników. Oraz świadomość tego, że niektóre odpady – np. sprzęt elektroniczny, opony czy stare farby – nie powinny znaleźć się w altanie śmietnikowej. Zamiast tego należy oddać je do jednego z czterech warszawskich Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów). Wybrane odpady niebezpieczne i kłopotliwe można zostawić również w MPSZOK-ach. Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to samochody, które kursują po warszawskich dzielnicach w systemie objazdowym dwa razy w tygodniu w wyznaczonych godzinach.

Mieszkańcy Warszawy mają kilka możliwości pozbycia się elektroodpadów.

Najwygodniejszy jest bezpłatny odbiór dużych elektroodpadów bezpośrednio z domu. Usługę wystarczy zamówić np. pod numerem telefonu 22 22 333 00 lub przez stronę www.elektrosmieci.pl.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać samodzielnie do PSZOK-ów, a mniejsze elektroodpady również do MPSZOK-ów.

W stolicy funkcjonuje też 19 punktów do zbierania elektroodpadów prowadzonych przez ElektroEko – dwa na Bemowie i po jednym w każdej z pozostałych dzielnic.

Mniejsze elektroodpady (o wymiarach 20x50x40 cm) można całodobowo zostawić w jednym z 50 zielonych kontenerów, które od listopada ubiegłego roku służą mieszkańcom kilkunastu dzielnic. Dokładne lokalizacje znajdują się na stronie www.elektrosmieci.pl.

Dodatkowe miejsce na oddanie małych elektroodpadów mają mieszkańcy Bemowa, Bielan i Woli. W dzielnicach tych działają tzw. Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE). W ogólnodostępnych pojemnikach można zostawić zużyte baterie, przepalone żarówki, opakowania po tonerach, ładowarki oraz zbędne płyty CD i DVD. Dokładne lokalizacje MPE są podane na stronie warszawa19115.pl.

Wszystkie informacje dotyczące możliwości pozbycia się elektroodpadów w stolicy są dostępne na stronie warszawa19115.pl.

Gdy pojawią się wątpliwości, do którego pojemnika wyrzucić dany odpad, warto skorzystać z podpowiedzi w miejskiej wyszukiwarce segregujna5.

Po drugie: edukacja

O prawidłowej segregacji odpadów i zaletach recyklingu warto uczyć od najmłodszych lat. Dlatego Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania od 2021 r. prowadzi „Mini wysypisko” – cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży szkolnej. W ubiegłym roku takie spotkania zorganizowano dla ponad 230 grup, a od początku tego roku dla ponad 40 grup. Zajęcia odbywają się w placówkach edukacyjnych oraz w Centrum Informacyjnym przy ul. Zabranieckiej.

O tym, że warto segregować śmieci przypomina też Urząd m.st. Warszawy. Na miejskim kanale Youtube można znaleźć krótkie edukacyjne filmy o segregacji odpadów, odpadach zmieszanych i kompoście.

Daj rzeczom drugie życie

Przedmioty, które jednym wydają się już niepotrzebne, wcale nie muszą lądować na śmietniku. Jeśli wciąż są dobre, mogą przydać się innym. Warszawa wspiera takie inicjatywy. I zaczyna od siebie. Dlatego woda z miejskich basenów od kilku lat wykorzystywana jest do mycia jezdni, a Lasy Miejskie organizują w styczniu zbiórkę doniczkowych choinek. Świąteczne drzewka oddane przez mieszkańców są potem sadzone w lasach. Z kolei Zarząd Oczyszczania Miasta i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oddają warszawiakom część roślin w ramach sezonowej wymiany ukwieceń.

Miasto chętnie wspiera też miejsca służące współdzieleniu, do których mieszkańcy mogą przynieść zbędne rzeczy lub zabrać te zostawione wcześniej przez innych. Na takich zasadach działają m.in. takie punkty, jak Dzielnia na Pradze-Południe, Współdzielnik na Woli czy sieć jadłodzielni.

PSZOK-i i MSZOK-i nieczynne od 8 do 10 kwietnia 2023 r.

Przypominamy, że w związku ze świętami Wielkanocnymi od 8 do 10 kwietnia 2023 r. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-i) oraz Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-i) będą nieczynne.

Więcej informacji o PSZOK-ach i MPSZOK-ach: https://warszawa19115.pl/-/pszok-mpszok

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko nieczynne 8 kwietnia 2023 r.

8 kwietnia (sobota Wielkanocna) ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki we wszystkich warszawskich Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci.

Mobilne Punkty Zbierania Elektrośmieci ElektroEko będą czynne normalnie we wszystkie pozostałe soboty kwietnia.

Więcej informacji o odbiorze elektrośmieci: https://warszawa19115.pl/-/informacja-o-elektroodpadach

Wiosenne, przedświąteczne porządki za pasem. Czy wiesz, jak możesz pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Warszawie?

Planujesz wiosenne porządki? Masz w domu zalegające elektoodpady i zastanawiasz się co z nimi zrobić? Pod żadnym pozorem nie wystawiaj ich pod altany śmietnikowe! Mieszkańcy Warszawy mają kilka możliwości pozbycia się elektoodpadów, a najwygodniejszą z nich jest bezpłatny odbiór bezpośrednio z domu. Poza dużymi sprzętami, można pozbyć się w ten sposób również mniejszych telewizorów i monitorów.

Aby skorzystać z usługi wystarczy skontaktować się np. z organizacją ElektroEko dzwoniąc pod numer telefonu 22 22 333 00 lub wypełnić formularz online na www.elektrosmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (odłączony od prądu, gazu czy wodociągu) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Przy okazji można również pozbyć się małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Dodatkowe możliwości oddania elektroodpadów w stolicy

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można również oddać samodzielnie, w czterech Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ach) na terenie Warszawy:

  • przy ul. Płytowej 1 (dzielnica Białołęka), tel. 22 811 08 53
  • przy ul. Zawodzie 1 (dzielnica Mokotów), tel. 22 185 52 51
  • przy ul. Tatarskiej 2/4, (dzielnica Wola), tel. 22 39 10 100
  • przy ul. Kampinoskiej 1 (dzielnica Bielany), tel. 22 39 10 100

Mniejsze elektroodpady można zostawić w odpowiednio oznakowanych pojazdach – tzw. Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-ach).

Szczegóły dotyczące funkcjonowania PSZOK-ów i MPSZOK-ów można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.

W stolicy funkcjonuje też 19 punktów do zbierania elektroodpadów prowadzonych przez ElektroEko – dwa na Bemowie i po jednym w każdej z pozostałych dzielnic. Mieszkańcy mogą oddać do nich zużyty sprzęt w soboty w godzinach 10:00-14:00.

Mniejsze elektroodpady (o wymiarach 20x50x40 cm) można całodobowo zostawić w jednym z 50 zielonych kontenerów, które od listopada ubiegłego roku służą mieszkańcom kilkunastu dzielnic. Dokładne lokalizacje można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl.

Dodatkowe miejsce na oddanie małych elektroodpadów mają mieszkańcy Bemowa, Bielan i Woli. W dzielnicach tych działają tzw. Miejskie Punkty Elektroodpadów (MPE). W ogólnodostępnych pojemnikach można zostawić zużyte baterie, przepalone żarówki, opakowania po tonerach, ładowarki oraz zbędne płyty CD i DVD. Dokładne lokalizacje MPE są podane na stronie warszawa19115.pl.

Wszystkie informacje dotyczące możliwości pozbycia się elektroodpadów w stolicy są dostępne na stronie warszawa19115.pl.

Pamiętaj!

Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do śmietnika ani zostawiać w altankach śmietnikowych. Takie odpady powinny trafić do specjalnych pojemników lub punktów zbiórki.

Nowe PSZOK-i już otwarte!

Na Woli i Bielanach uruchomiliśmy dzisiaj nowe Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-i). Warszawiacy zyskali kolejne dwa miejsca, w których mogą zostawić m. in. zużyty sprzęt elektroniczny, stare opony, meble czy tekstylia oraz wziąć udział w wydarzeniach edukacyjnych. Podczas specjalnych akcji organizowanych w PSZOK-ach, mieszkańcy poznają praktyczną wiedzę ekologiczną, w tym zasady właściwego postępowania z odpadami.  

Nowe PSZOK-i, prowadzone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, znajdują się przy: 

  • ul. Tatarskiej 2/4 na Woli, 

  • ul. Kampinoskiej 1 na Bielanach. 

Godziny pracy PSZOK-ów:  

  • od poniedziałku do piątku - 11:00-19:00, 

  • w soboty - 9:00-17:00. 

PSZOK-i są czynne w dni robocze oraz w soboty, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, a także z wyjątkiem 24 grudnia (Wigilia) i soboty Wielkanocnej. 

W PSZOK-ach mieszkańcy bezpłatnie i bezpiecznie mogą pozbyć się problemowych odpadów. W szczególności tych, których nie można wyrzucać do żadnego z pojemników ustawionych w altanie. W nowych lokalizacjach zapewniono również miejsce na organizację wydarzeń promujących postawy ekologiczne.   

Poza punktami przy ul. Tatarskiej i Kampinoskiej warszawiacy mają do dyspozycji jeszcze dwa inne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – przy ul. Zawodzie 1  
w Wilanowie oraz przy ul. Płytowej 1 na Białołęce.  

Więcej informacji o PSZOK-ach w Warszawie można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.   

Rusza II edycja konkursu Warszawska Ekoliga pt. "Odpady niebezpieczne – ograniczamy zagrożenia!"



 

Puszka po farbie, zaschnięty klej, zużyte baterie czy świetlówki – to przykłady odpadów niebezpiecznych, które powstają w naszych domach. Stwarzają one poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska, ale wspólnie możemy łatwo temu zaradzić.

Uczniowie warszawskich szkół publicznych mogą teraz włączyć się do działania, a jednocześnie zawalczyć o atrakcyjne nagrody dla siebie i swoich placówek. Wszystko za sprawą II edycji konkursu Warszawska Ekoliga, która odbywa się pod hasłem Odpady niebezpieczne – ograniczamy zagrożenia! Organizatorem jest Urząd m.st. Warszawy: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych oraz Biuro Gospodarki Odpadami.

Jakie zadania czekają na uczniów?

  1. Chętni powinni zebrać czteroosobową drużynę i poprosić jednego z nauczycieli, by został jej opiekunem. Nawet największy indywidualny wysiłek nie zastąpi pracy zespołowej!
  2. Następnie warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami nt. odpadów niebezpiecznych – np. na Warszawa 19115. Trzeba dobrze poznać zagrożenie, by skutecznie mu zaradzić!
  3. I najważniejsze: trzeba przygotować Pracę konkursową, która:
  • zwróci uwagę na zagrożenie związane z odpadami niebezpiecznymi, które powstają w gospodarstwach domowych, 

          albo

  • przedstawi pomysł, jak można przeciwdziałać takim zagrożeniom;

          albo

  • będzie zachęcać mieszkańców  do właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi z naszych domów. 

Forma prac jest dowolna, ale proponujemy kilka inspiracji. Można je znaleźć w artykule na stronie www.wcies.edu.pl, gdzie opisaliśmy też ograniczenia dotyczące rozmiaru (objętości) prac.

Prace można nadsyłać do 28 kwietnia 2023 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu br. Wszystkie ważne informacje znajdują się w Regulaminie, z którym uczestnicy powinni się uważnie zapoznać. Regulamin  zamieściliśmy w załączniku do wspomnianego artykułu.

Konkurs realizujemy w ramach projektu „Capital Cities – współpraca stolic w obszarze gospodarki odpadami niebezpiecznymi – Erywań, Warszawa, Tirana”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej (SFUE/8/56).

Zapraszamy do udziału!


 

Zmiany w odbiorze odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, na których prowadzona jest działalność Urzędu m.st. Warszawy

Od 1 lutego 2023 roku, na terenach dzielnic: Białołęki, Targówka, Ochoty, Ursusa, Włoch, Śródmieścia, Mokotowa, Bemowa i Woli MPO realizuje odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, na których prowadzona jest działalność Urzędu m.st. Warszawy i innych jednostek organizacyjnych Miasta. Zmianie uległy terminy odbioru poszczególnych frakcji odpadów komunalnych.

W sprawach dotyczących wprowadzonych zmian w harmonogramie, zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami firmy MPO w Warszawie, za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Jeszcze tylko w sobotę możesz oddać choinkę Lasom Miejskim

Jeśli kupiłeś ukorzenioną choinkę w doniczce i zastanawiasz się co zrobić z iglakiem po świętach, podaruj mu drugie życie. W najbliższą sobotę (21 stycznia) miejscy leśnicy, po raz ostatni w tym roku, zorganizują poświąteczną zbiórkę choinek, które później posadzą w lasach. Drzewko możesz dostarczyć pod główną siedzibę Lasów Miejskich w Warszawie, przy ul. Korkowej 170A, w godz. 10.00-14.00.

Przyjmowane będą wyłącznie rodzime gatunki drzewek: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. 

Co zamiast zbiórki Lasów Miejskich?
Poświąteczną choinkę – pozbawioną ozdób, opakowań, ziemi i donicy – możesz również zostawić w kontenerze oznaczonym napisem „zielone” lub w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia tych odpadów. Odpady zielone odbierane są przez cały rok. 

Świątecznego iglaka można oddać też do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Płytowej 1 na Białołęce (czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-19.00 oraz w soboty w godz. 9.00-17.00) lub umieścić w przydomowym kompostowniku.
 

Segreguj, b(i)o warto! Akcja pilotażowa na Bemowie, Woli i w Śródmieściu


 

Kampania edukacyjna, która promuje segregację bioodpadów, dociera do kolejnych mieszkańców stolicy. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przekazało już biodegradowalne torby blisko 3 tysiącom gospodarstw domowych i setkom dzieci, które uczestniczą w warsztatach edukacyjnych spółki.

Segreguj, b(i)o warto!
Miasto chce usprawnić proces domowego gromadzenia odpadów dlatego promuje segregację bioodpadów i zachęca do selektywnej zbiórki, m.in. organicznych resztek. Jak wynika ze statystyk - segregacja odpadów frakcji bio nadal jest sporym wyzwaniem. Wyrzucanie bioodpadów w workach foliowych utrudnia proces ich kompostowania. Optymalnym wyborem są worki papierowe, które ulegają rozkładowi i nie „zanieczyszczają” zawartości brązowych pojemników.

Worki na bioodpady dla mieszkańców
W ramach akcji „Segreguj, B(i)o warto!” pracownicy miejskiej spółki – we współpracy z administracjami nieruchomości – pozostawiają w skrzynkach pocztowych mieszkańców dziesięciopaki papierowych worków na bioodpady.

Podczas akcji pilotażowej, w 2022 roku, pracownicy MPO rozdystrybuowali worki do prawie 3 tys. mieszkań na Bemowie, Woli i w Śródmieściu. Przekazują je także dzieciom, które uczestniczą w cyklicznych warsztatach ekologicznych spółki pn. „Mini wysypisko”. Do tej pory „dziesięciopaki” otrzymało kilkaset dzieci. W efekcie zestawy trafiły do kolejnych gospodarstw domowych.

Wspólna akcja miasta i MPO będzie kontynuowana w 2023 roku. Zestawy ułatwiające domową segregację bioodpadów trafią do kolejnych dzielnic i placówek edukacyjnych.

Święta, święta i po…sprzątać by się przydało


 

Święta i Sylwester już za nami. Możliwe, że po świąteczno-noworocznych spotkaniach zostały Ci opakowania po śmietanie, jogurcie lub majonezie. Plastikowe opakowania wyrzuć do żółtego pojemnika, szklane do zielonego. Nie myj ich przed wyrzuceniem, ale pozbaw zawartości.

A gdzie wyrzucić stłuczone bombki i naczynia? Bombki i inne szklane ozdoby choinkowe, wyrzuć do „zmieszanych”. Tak samo jak potłuczone szklanki, kieliszki, talerze czy porcelanę [1].

Być może zastanawiasz się co zrobić z opakowaniami po prezentach… Jeśli prezent był zapakowany w papier makulaturowy, usuń z niego wstążki, kokardki i inne ozdoby, i wyrzuć papier do niebieskiego pojemnika. Jeśli po rozpakowaniu prezentów został Ci papier ozdobny, wykorzystaj go ponownie za rok - ograniczysz w ten sposób produkcję odpadów.

Co jeszcze możesz zrobić po świętach, aby pozostać w zgodzie z zasadą „zero waste” i ograniczyć ingerencję w środowisko naturalne? Zrób poświąteczne porządki nie korzystając z „chemii”. W internecie znajdziesz wiele podpowiedzi, jak przy użyciu sody, octu czy soku cytryny umyć podłogę, łazienkę albo wyczyścić dywan. Dzięki temu ograniczysz środki chemiczne i plastikowe opakowania, w których są sprzedawane detergenty i zadbasz o zdrowie swoje, najbliższych i dobro naszej planety.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

[1] Butelki i słoiki, czyli tzw. szkło opakowaniowe, wyrzuć do pojemnika na szkło. Do zielonego pojemnika nie wyrzucaj innych wyrobów szklanych np. szklanek, kieliszków, talerzy, misek. Szkło z tych wyrobów różni się składem chemicznym i temperaturą topnienia. Gdyby do pieca, z którego zostaną wylane butelki, trafiło sporo stłuczki szklanej z kieliszków i szklanek, to takie butelki byłyby nietrwałe. Szybko by się pokruszyły, miałyby pęknięcia lub bąble powietrza. Dlatego pamiętaj o prawidłowej segregacji i szkło opakowaniowe (butelki i słoiki) wyrzucaj do zielonego pojemnika na szkło, a wyroby szklane (np. szklanki, kieliszki, talerze) do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

Podaruj choince drugie życie! Pamiętaj o poświątecznej zbiórce drzewek 14 i 21 stycznia

Żywe świąteczne drzewko nie tylko na jeden sezon? Tak - jeśli to choinka kupiona w doniczce. Po świętach można ją przesadzić do własnego ogródka lub lasu.

Warszawa po raz kolejny zachęca mieszkańców, by na Święta Bożego Narodzenia kupowali choinki w doniczkach. Iglaki mogą później zyskać drugie życie. Miejscy leśnicy, podobnie jak w poprzednich latach, zorganizują zbiórki ukorzenionych drzewek (a później posadzą je w lasach):

  • 14 stycznia 2023 r. - pod Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Rydzowej 1A,
  • 21 stycznia 2023 r. - pod główną siedzibą Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A.

Przyjmowane będą wyłącznie rodzime, ukorzenione gatunki drzewek: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. Leśnicy przypominają, że iglaki najlepiej jest trzymać w domu jak najkrócej – zwiększa to szanse na późniejsze przyjęcie się drzewka w lesie. Dlatego najlepiej jest przenieść choinkę na balkon tuż po świętach.

Co zamiast zbiórki Lasów Miejskich?

Poświąteczną choinkę – pozbawioną ozdób, opakowań, ziemi i donicy – możesz również zostawić w kontenerze oznaczonym napisem „zielone” lub w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia tych odpadów. Odpady zielone odbierane są przez cały rok

Świątecznego iglaka można oddać też do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Płytowej 1 na Białołęce (czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-19.00 oraz w soboty w godz. 9.00-17.00) lub umieścić w przydomowym kompostowniku.

PSZOK-i i MSZOK-i nieczynne 24 grudnia 2022 r.

Przypominamy, że 24 grudnia (Wigilia) Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-i) oraz Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-i) będą nieczynne.

Wszystkie PSZOK-I i MPSZOK-I będą funkcjonowały normalnie w sylwestra (31 grudnia).

Więcej informacji o PSZOK-ach i MPSZOK-ach: https://warszawa19115.pl/-/pszok-mpszok

Zgniataj odpady i oszczędzaj miejsce w pojemniku!


 

Prezent opakowany w papier z makulatury i udekorowany jutowym sznurkiem. Święta tuż, tuż, więc pora pomyśleć o prezentach. Pamiętaj, aby zapobiegać powstawaniu odpadów i unikać pakowania upominków w papier ozdobny. Takiego papieru używamy najczęściej tylko raz, a potem ląduje w koszu.

Jeśli dostaniesz prezent opakowany w ozdobny papier lub pudełko, to zachowaj je i użyj do pakowania prezentów za rok. Jeśli papier lub papierowe pudełko są zniszczone i nie nadają się do ponownego użycia – zgnieć je przed wyrzuceniem do pojemnika na papier.  

Ta sama zasada dotyczy też innych odpadów, np. kartonów po AGD czy plastikowych butelek i wielomateriałowych opakowań typu tetrapak, w których kupujemy np. napoje lub barszcz czerwony. Plastikowych butelek, opakowań czy tetrapaków nie myjemy przed wyrzuceniem, tylko zgniatamy.

Dlaczego warto zgniatać odpady przed wyrzuceniem ich do pojemnika?

  • Z przyczyn ekonomicznych – oszczędność miejsca w worku/pojemniku na odpady (zgnieciona butelka zmniejsza swoją objętość o około 80%) i mniejsze koszty związane z transportem odpadów (rzadziej będzie dochodziło do przepełnienia pojemników);
  • Z przyczyn środowiskowych – rzadszy odbiór odpadów = rzadszy transport, czyli mniejsze zużycie paliwa przez samochody odbierające odpady i mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery;
  • Ze względu na oszczędność Twojego czasu – jeśli składasz papierowe kartony/pudełka i plastikowe butelki przed ich wyrzuceniem – rzadziej wynosisz do altany śmietnikowej worki z papierem i plastikiem;
  • Ze względów edukacyjnych – jeśli sam wprowadzasz w życie dobre praktyki, przy okazji uczysz innych, np. dzieci lub sąsiadów, czyli kształtujesz postawy proekologiczne. Jesteś wzorem do naśladowania. 

Jeśli masz wątpliwości do jakiego pojemnika wyrzucić odpady, skorzystaj z wyszukiwarki SegregujNa5!

Miasto bez elektrośmieci - nowe kontenery w Warszawie

Rośnie liczba miejsc, w których mieszkańcy Warszawy mogą oddać zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne (ZSEE). W mieście pojawiło się kilkadziesiąt kontenerów Elektroeko na mniejsze odpady tego typu. Docelowo ma być ich trzysta.

Charakterystyczne zielone kontenery na elektrośmieci pojawiły się w kilkunastu warszawskich dzielnicach. Mieszkańcy mogą na razie skorzystać łącznie z 50 takich pojemników, ale docelowo ich liczba zwiększy się do 300. Za ustawienie i odbiór zużytych urządzeń odpowiada firma ElektroEko, z którą miasto współpracuje już od 15 lat w ramach ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.

Do kontenerów można wrzucać niewielkie urządzenia o wymiarach 20x50x40 cm, np. żelazka, miksery, lampki czy laptopy, a przez mniejszy otwór – także zużyte baterie. Każdy z pojemników znajduje się w otwartej, ogólnodostępnej przestrzeni. Dokładne lokalizacje można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl. Docelowo będą one wskazane również na interaktywnej mapie Ekopunktów w aplikacji Warszawa19115.

Jak oddać elektrośmieci w stolicy?

Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika ani zostawiać w altankach śmietnikowych. Takie odpady powinny trafić do specjalnych punktów zbiórki lub pojemników. Zielone kontenery to kolejna możliwość dla mieszkańców stolicy, aby pozbyć się elektrośmieci. Warszawiacy mogą też oddać je w dwóch Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), a mniejsze odpady w odpowiednio oznakowanych samochodach – tzw. Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK). Szczegóły dotyczące funkcjonowania PSZOK-ów i MPSZOK-ów można znaleźć na stronie Warszawa 19115.

Dzięki współpracy miasta z ElektroEko, od 2007 r. w Warszawie funkcjonuje też 19 punktów do zbierania elektrośmieci – 2 na Bemowie i po jednym w każdej z pozostałych dzielnic. Mieszkańcy mogą z nich korzystać w soboty w godzinach 10:00-14:00. Z kolei ci, którym nie pasuje sobotni termin lub którzy nie mogą sami dostarczyć elektrośmieci do wybranego punktu, mają do wyboru jeszcze dogodniejszą opcję – bezpłatny odbiór dużych elektroodpadów (np. pralki czy lodówki) bezpośrednio z własnego domu czy mieszkania. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 22 22 33 300 lub wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (odłączony od prądu, gazu czy wodociągu) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Przy okazji można również pozbyć się małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dotychczas z usługi skorzystało już blisko 100 tysięcy warszawiaków.

Ile elektrośmieci oddają warszawiacy?

W 2021 r. w punktach zbiórki ElektroEko w stolicy zebrano około 1,9 tys. ton odpadów w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a do warszawskich PSZOK-ów i MPSZOK-ów przyjęto ponad 220 ton takich odpadów. W tym roku, do końca października, do mobilnych i stacjonarnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych trafiło już 190 ton elektrośmieci.

To, które śmieci powinny trafić do specjalnych punktów lub pojemników na elektrośmieci, można sprawdzić w wyszukiwarce Segreguj na 5.

Pozbądź się azbestu i dopełnij niezbędnych formalności – ulotka informacyjna

Wyniki ostatniej inwentaryzacji pokazują, że w Warszawie nadal znajduje się 4020 budynków, których dachy są pokryte wyrobami zawierającymi azbest. Łączna powierzchnia dachów to 490 tys. mkw.

Właściciele i zarządcy posesji do 2032 roku muszą usunąć wszelkie wyroby zawierające azbest. Jak zrobić to bezpiecznie i zgodnie z prawem?

Biuro Gospodarki Odpadami przygotowało ulotkę, w której znajdziesz niezbędne informacje.






 

Jeżeli na Twojej posesji znajdują się wyroby z azbestem, np. na dachu, masz obowiązek monitorować ich stan i informować o nim urząd. Wypełnij i złóż Informację o wyrobach zawierających azbest. Ten sam formularz powinieneś wypełnić i złożyć, kiedy pozbędziesz się azbestu z posesji.

Przypominamy, że do 31 marca 2023 można złożyć wniosek o dofinansowanie do usunięcia wyrobów zawierających azbest. Wsparcie może wynieść do 100%  rzeczywistych kosztów demontażu, pakowania, transportu wyrobów zawierających azbest oraz przekazania ich na składowisko odpadów niebezpiecznych.

Na początku przyszłego roku ulotkę będzie też można pobrać w wersji drukowanej z Wydziałów Obsługi Mieszkańców w urzędach dzielnic. Przygotowanie ulotki oraz inwentaryzacja pokryć dachowych zawierających azbest w Warszawie to działania w ramach projektu „Capital Cities – współpraca stolic w obszarze gospodarki odpadami niebezpiecznymi – Erywań, Warszawa, Tirana”.

Więcej informacji o projekcie:

Stare opony oddaj do PSZOK-u!

Cztery zużyte opony ułożone jedna na drugiej
 

Sezon na wymianę opon w pełni. Jeśli masz zużyte opony i nie wiesz co z nimi zrobić – oddaj je do PSZOK-u. Opona rozkłada się nawet kilkadziesiąt lat, a tworzywo, z którego jest wykonana zanieczyszcza środowisko. Pamiętaj, że samodzielna utylizacja opon jest w Polsce prawnie zabroniona. 

[!] Opony nie są odpadami wielkogabarytowymi, więc nie zostawiaj ich przy altanie śmietnikowej. 

Odpadami wielkogabarytowymi nie są również:

  • inne części samochodowe (np. fotele samochodowe, części karoserii, lampy), 
  • sprzęt elektryczny oraz elektroniczny (np. stare pralki, lodówki), 
  • materiały i odpady budowlane, remontowe, wanny, umywalki, grzejniki, muszle klozetowe, ramy okienne, kartony
  • choinki.

Jakie odpady zaliczamy do gabarytów? Są to odpady, pochodzące z Twojego domu, które ze względu na duży ciężar lub rozmiar, nie zmieszczą się w pojemnikach na odpady. Są to: stare meble (także rozłożone na części), krzesła, stoły, szafy, łóżka, karnisze, wyroby tapicerskie (np. fotele, wersalki, pufy), materace, dywany, wykładziny, lustra, obrazy, zabawki dużych rozmiarów (bez zabawek elektrycznych i elektronicznych), wózki dziecięce, puste walizki, rowery, narty, sanki.

Pamiętaj o obowiązku wystawienia odpadów wielkogabarytowych, nie wcześniej niż 72 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru.

Gabaryty możesz też przekazać nieodpłatnie do wybranego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-u).

Więcej informacji znajdziesz w ulotce.

Pamiętaj o właściwej segregacji śmieci

Produkujemy coraz więcej śmieci. Znaczną część można wykorzystać ponownie. Chociaż obowiązek segregacji został wprowadzony już w 2019 roku, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest podział odpadów we własnym gospodarstwie domowym. 

Każdy z nas ma obowiązek segregacji śmieci, które powstają w naszych domach. Warto jednak nie traktować go tylko jako „przykry obowiązek”, ale pamiętać o korzyściach, jakie daje segregacja. Posegregowane odpady mają szanse na drugie życie. Wiele rzeczy, z których korzystamy na co dzień, pochodzi z recyklingu, np. papier toaletowy.
Segregacja śmieci to nic trudnego. Ułatwiają ją kolorowe pojemniki na odpady:

  1. czarny pojemnik - na odpady zmieszane,
  2. brązowy pojemnik - na bioodpady,
  3. żółty pojemnik - na metale i tworzywa sztuczne,
  4. zielony pojemnik -  na szkło,
  5. niebieski pojemnik - na papier.

Masz wątpliwości? Skorzystaj z wyszukiwarki SegregujNa5.

Co to jest recykling?
Recykling to metoda na powtórne wykorzystanie śmieci, która ułatwia zachowanie równowagi pomiędzy postępującym rozwojem cywilizacyjnym a stanem środowiska naturalnego. Dzięki recyklingowi nie zmniejszamy zasobów naturalnych, a odzyskujemy i ponownie wykorzystujemy odpady.

Jakie są z tego korzyści? Segregując śmieci w domu:

  • ograniczasz ilość śmieci, które trafiają na wysypiska i stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt;
  • przyczyniasz się do zmniejszenia liczby nielegalnych wysypisk śmieci i tym samym do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery;
  • zmniejszasz zużycie surowców naturalnych, ponieważ produkty wracają do ponownego użycia po recyklingu;
  • stajesz się świadomym konsumentem, dokonującym wyborów korzystnych dla planety;
  • uczysz swoje dzieci prawidłowych zachowań i przyczyniasz się do poprawy jakości środowiska naturalnego w przyszłości;
  • przyczyniasz się do zwiększania świadomości ekologicznej ludzi.

Segregując śmieci, płacisz mniej
Jeśli stosujesz zasady dotyczące segregacji odpadów, unikniesz kar i mandatów za nieprzestrzeganie przepisów. 
Pracownik firmy odbierającej odpady poinformuje Cię o nieprawidłowej segregacji, oklejając pojemnik odpowiednią naklejką. Jeśli nieprawidłowo segregujesz odpady, zapłacisz za nie dwa razy więcej.

Ulotka informująca, że w przypadku braku segregacji mieszkańcy zapłacą 2 razy więcej.

 

Jeśli wystawisz odpady, które nie są odbierane w ramach opłaty za wywóz śmieci, pracownik również poinformuje Cię o tym, oklejając je naklejką.

Ulotka informująca, że jeśli mieszkańcy wystawią odpady nieodbierane w ramach opłaty za wywóz śmieci, zostaną one oklejone naklejką specjalną naklejką.
 

21-27 listopada - Europejski Tydzień Redukcji Odpadów

Plakat promujący wydarzenie.
 

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. Wykorzystaj ten czas na zmianę nawyków i zmniejsz ilość produkowanych przez siebie odpadów. Nadmiar śmieci to dziś jeden z głównych problemów ekologicznych.
Warszawiacy produkują ponad 800 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. To trzy razy więcej niż ciężar całej konstrukcji Pałacu Kultury i Nauki.


A Ty, czy wytwarzasz mniej odpadów i wielokrotnie używasz tej samej rzeczy?   
Ograniczanie konsumpcji, wielokrotne używanie jednego produktu – czyli jak najpóźniejsze uznanie go za odpad - dają ogromne korzyści ekologiczne. Również recykling pozwala nadać odpadom drugie życie i pomaga ograniczyć obciążenie środowiska związane z pozyskaniem produktu z surowców pierwotnych.W związku z trwającym Europejskim Tygodniem Redukcji Odpadów, na ekranach w autobusach, tramwajach i w niektórych dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców, będziemy emitować spot promujący zasadę „3R”.

Jak ograniczyć produkowanie odpadów zgodnie z zasadą „3R” (Reduce-Reuse-Recycle)?

  1. Ograniczaj (z j. ang.: reduce) – jeśli możesz, nie kupuj nowych przedmiotów; ograniczaj kupowanie produktów w jednorazowych opakowaniach, zamiast tego kupuj na wagę i pakuj produkty do własnych pojemników i woreczków, unikaj opakowań wielomateriałowych. Nie marnuj jedzenia, kup tyle, żeby niczego nie wyrzucać.
  2. Wykorzystuj ponownie (z j. ang.: reuse) –  daj przedmiotom drugie życie; nie potrzebujesz - oddaj, wymieniaj się przedmiotami z rodziną, przyjaciółmi.
  3. Przetwarzaj odpady (z j. ang.: recycle) –  nie wyrzucaj elektrośmieci do pojemników na odpady zmieszane i nie wystawiaj ich do altany śmietnikowej, korzystaj z PSZOK-ów i MPSZOK-ów. Przeterminowane leki oddaj do apteki, kompostuj odpady organiczne w przydomowym kompostowniku.
     

Odwołane zbiórki elektrośmieci ElektroEko 29 października i 12 listopada 2022 r.

29 października 2022 r. z powodu zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki elektrośmieci w punkcie przy ul. Powązkowskiej.

Ponadto 12 listopada 2022 r. ElektroEko nie będzie prowadzić zbiórki elektrośmieci we wszystkich warszawskich punktach zbierania.

Elektrośmieci do punktów Elektroeko będzie można oddać m.in. we wszystkie pozostałe soboty listopada. Więcej informacji o odbiorze elektrośmieci: https://warszawa19115.pl/-/informacja-o-elektroodpadach

Wszystkich Świętych w duchu eko

Znicz ekologiczny w słoiku.
 

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jeśli wybierasz się na cmentarz, aby uczcić pamięć o najbliższych, zatroszcz się również o środowisko. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Jeden znicz z wosku naturalnego 
Zrób samodzielnie znicze ekologiczne. Jak? Użyj słoika, sznurka jutowego do ozdobienia słoika, do środka włóż gałązki świerku lub jałowca, szyszki, kasztany czy jarzębinę oraz grubą świecę z wosku pszczelego lub sojowego – takie świece to naturalny i przyjazny środowisku odpowiednik świec parafinowych. 

Wosk parafinowy, z którego zrobione są świece dostępne w sklepach, powstaje w procesie rafinacji ropy naftowej. Wdychanie dymu ze spalania wosku parafinowego niekorzystnie wpływa na układ oddechowy i nerwowy. A plastikowe osłonki zniczy, pod wpływem wysokiej temperatury, wydzielają szkodliwe substancje.

Ledowe znicze na baterie po zużyciu są elektroodpadami, które nie podlegają recyklingowi. Ogranicz liczbę zniczy na nagrobku.

Zamiast kilku parafinowych czy ledowych, wystarczy jeden ekologiczny, wykonany samodzielnie.

Zniczodzielnie
Jeśli masz „nadmiarowe” znicze, możesz zostawić je w zniczodzielniach, które zlokalizowane są przy niektórych cmentarzach. Jeśli osłonka znicza jest szklana, może być on używany wielokrotnie. Wystarczy tylko wymieniać wkłady (najlepiej na te zrobione z wosku naturalnego). Dzięki takim „zabiegom” wytworzysz mniej odpadów.

Naturalne kwiaty 
Zamiast sztucznych kwiatów, wybierz odporne na zimno wianki lub wiązanki z lilii, chryzantem czy róż lub kwiaty wieloletnie w doniczkach z gliny lub terakoty. Takie doniczki są stabilne, trwałe i odporne na mróz. Kwiaty wieloletnie, np. chryzantemy lub wrzosy, po przekwitnięciu możesz posadzić w ogrodzie lub przechować na balkonie. Jeśli się nie nadają, wrzuć je do pojemnika na bioodpady lub przydomowego kompostownika, powstanie z nich naturalny kompost. 

Dojazd na cmentarz komunikacją miejską
Od soboty, 22 października, Warszawa uruchamia specjalne linie autobusowe i tramwajowe, aby ułatwić dojazd komunikacją miejską na warszawskie cmentarze. Jest to bardziej przyjazna dla środowiska forma transportu niż samochód. Również ze względu na brak miejsc parkingowych, korki i zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzach, lepiej wybrać dojazd komunikacją miejską. Częściej będą też kursować autobusy na stałych trasach przebiegających obok cmentarzy. Jeśli cmentarz nie jest zbyt daleko, wybierz spacer.

„Less waste” („mniej odpadów”)
Podczas wizyty na cmentarzu postaraj się wytworzyć jak najmniej odpadów. Jeśli będziesz miał coś do wyrzucenia, pamiętaj o segregacji:  

  • Pojemnik na bio/kompostownik

Zwiędłe rośliny wyrzuć do pojemnika na bioodpady lub kompostownika.

  • Pojemnik na odpady zmieszane

Jeśli masz wypalone plastikowe znicze, wyrzuć je do pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ nie nadają się do recyklingu. Podobnie szklane znicze - jeśli są potłuczone i nie nadają się do ponownego wykorzystania, wyrzuć je do „zmieszanych”. Skład chemiczny takiego szkła i zanieczyszczenie parafiną powodują, że nie nadają się do recyklingu. 

  • PSZOK lub MPSZOK

Zużyte ledowe znicze na baterie oddaj do PSZOK-u lub MPSZOK-u. Stają się elektroodpadem i jeśli trafią do pojemnika na odpady komunalne, będą niebezpieczne dla ludzi i środowiska.

Zmiany dotyczące działalności PSZOK przy ul. Zawodzie 1 oraz godzin pracy MPSZOK dla lewobrzeżnej Warszawy od 22 października 2022 r.

Od 22 października 2022 r. zmieniają się godziny pracy PSZOK przy ul. Zawodzie 1, który będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 19.00 oraz w soboty od 9.00 do 17.00. Zmienia się również sposób dostarczania odpadów do PSZOK - odpady można dostarczać samochodami osobowymi lub samochodami z przyczepą lekką. 

Dodatkowo zmieniają się godziny postoju MPSZOK-ów dla lewobrzeżnej Warszawy, prowadzonych przez P.P.H.U LEKARO Jolanta Zagórska w dzielnicach Bielany, Żoliborz, Bemowo, Wola, Śródmieście, Ursus, Ochota, Włochy, Mokotów, Ursynów i Wilanów. Szczegółowy wykaz poniżej.


 

„Segreguj, b(i)o warto!” – akcja pilotażowa w Śródmieściu i na Woli

„Segreguj, b(i)o warto!” to nazwa kampanii edukacyjnej, która zachęca warszawiaków do selektywnej zbiórki, m.in. resztek organicznych. W ramach akcji pilotażowej, organizowanej przez miasto i spółkę MPO, warszawiacy na Woli i w Śródmieściu otrzymają kompostowalne worki na bioodpady. 

Jak wynika ze statystyk, segregacja odpadów frakcji bio nadal jest sporym wyzwaniem. Wyrzucanie bioodpadów w workach foliowych utrudnia proces kompostowania. Optymalnym wyborem są worki papierowe, które się rozkładają, ułatwiają prowadzenie zbiórki w warunkach domowych i nie „zanieczyszczają” mikroplastikiem zawartości brązowych pojemników, do których trafiają.

Pierwsze papierowe worki na bioodpady rozdawaliśmy podczas „Ekopikniku”, którego tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Segreguj b(i)o warto!”. Na początku października, w ramach akcji pilotażowej pod tym samym hasłem, pracownicy MPO umieścili w skrzynkach pocztowych lokatorów bloków na Woli i w Śródmieściu komplety papierowych worków kompostowalnych. Pilotaż będzie kontynuowany w najbliższych miesiącach, a torby trafiają do kolejnych mieszkańców w innych dzielnicach.

Doświadczenia pracowników odbierających odpady oraz nasze rozmowy z mieszkańcami podczas  „Ekopikniku” pokazują, że warszawiacy coraz chętniej segregują bioodpady. Niestety wiele osób wciąż tego nie robi. Stąd pomysł akcji pilotażowej „Segreguj, B(i)o warto!”

– "Nasza wspólnota bez wahania zaangażowała się w akcję. Mieszkańcy otrzymali papierowe torby na bioodpady i zareagowali bardzo entuzjastycznie. Kompostowalne worki to świetny pomysł. Znacznie ułatwiają domową segregację i przetrzymywanie organicznych odpadków" – powiedziała administratorka budynku przy ul. Ogrodowej 11 na Woli.

Obowiązek segregacji bioodpadów obowiązuje od 2019 roku, a umiejętna i konsekwentna segregacja wiąże się z wieloma korzyściami. Z jakościowej frakcji „brązowego pojemnika” może powstać energia cieplna, elektryczna, ale również kompost, który użyźni glebę.

O tym, jakie odpady wrzucić do frakcji bio, można upewnić się na stronie https://segregujna5.um.warszawa.pl/

Zmiany dotyczące działalności PSZOK przy ul. Płytowej 1 oraz godzin pracy i miejsc postoju MPSZOK dla prawobrzeżnej Warszawy od 1 października 2022 r.

Od 1 października 2022 r. zmieniły się godziny pracy PSZOK przy ul. Płytowej 1, który otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 19.00 oraz w soboty od 9.00 do 17.00. Zmienił się również sposób dostarczania odpadów do PSZOK przy ul. Płytowej 1 - odpady można dostarczać samochodami osobowymi lub samochodami z przyczepą lekką.

 

Dodatkowo zmieniają się godziny i miejsca postoju MPSZOK dla prawobrzeżnej stolicy prowadzony przez Konsorcjum PARTNER tj. w dzielnicach Białołęka, Targówek i Praga-Północ, Praga-Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła. Szczegółowy wykaz poniżej.

 

Najważniejsze zmiany w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy – informacja dla mieszkańców

Szanowni Mieszkańcy, 

1 lipca zmieniły się przepisy dotyczące utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy [1]. Najważniejsze zmiany wymieniamy poniżej.

  1. Łącznie z odpadami „zielonymi” odbierane są naturalne drzewka świąteczne - choinki (bez ozdób). 

  2. Miasto nie zapewnia odbierania odpadów „zielonych” i bioodpadów od mieszkańców domów jednorodzinnych, jeśli mieszkańcy prowadzą kompostowanie tych odpadów i są zwolnieni z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Oznacza to, że jeśli mieszkaniec w deklaracji zaznaczył, że ma kompostownik i płaci niższą opłatę, to miasto nie odbiera odpadów „zielonych” i bio (§ 3 ust. 2).

  3. Właściciele domków jednorodzinnych, którzy kompostują odpady „zielone” i bioodpady w przydomowym kompostowniku, zwolnieni są z obowiązku posiadania pojemnika lub worka na te odpady (§ 18 ust.6). 

  4. Odpady pochodzenia zwierzęcego, np. mięso, kości, należy zbierać łącznie z niesegregowanymi zmieszanymi odpadami komunalnymi (§ 18 ust. 7). 

  5. W § 7 ust. 1 pkt 2 lit. b dopuszczono zbieranie odpadów komunalnych w pojemnikach, na terenach nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, w których zamieszkują mieszkańcy.

  6. W § 19 wprowadzono zapis, że wymóg selektywnego zbierania odpadów zostanie spełniony, jeśli odpady będą zbierane z podziałem na wskazane frakcje, a ponadto: papier zbierany jest w taki sposób, aby nie był zamoczony lub zanieczyszczony –  w szczególności resztkami żywności, tłuszczami, olejami lub farbami malarskimi; szkło oraz metale i tworzywa sztuczne powinny być w miarę możliwości opróżnione z ich zawartości; bioodpady stanowiące odpady komunalne umieszcza się w przeznaczonych na te odpady pojemnikach, luzem lub w certyfikowanych workach kompostowalnych oznaczonych odpowiednim symbolem (§ 19 pkt 3).

  7. Aby usługa odbierania odpadów z terenu nieruchomości była realizowana prawidłowo, dodano sposób zgłaszania miejsc gromadzenia odpadów (MGO) za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115; telefonicznie pod numerem 19115, elektronicznie (w tym przez portal internetowy warszawa19115.pl), a także pisemnie lub osobiście w Urzędzie m.st. Warszawy i Urzędach Dzielnic m.st. Warszawy. Dotyczy to nowych MGO, np. w sytuacji zamieszkania nowego domu jednorodzinnego lub wielolokalowego, dla których składana jest pierwsza deklaracja.  

  8. W przypadku nieruchomości mieszanych konieczne będzie wydzielenie odrębnych pojemników dla części zamieszkanej i niezamieszkanej nieruchomości (§10 ust. 2).

[1] Uchwała nr LXV/2148/2022 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 9 czerwca 2022 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy (DZ. URZ. WOJ. 2022.6598) 

Nie znalazłeś informacji?