Warszawa 19115 - Miejskie Centrum Kontaktu

Wstecz

Nowe dowody osobiste

Nowe dowody osobiste

Nowe dowody osobiste są lepiej zabezpieczone – to za sprawą odcisków palców zamieszczonych w warstwie elektronicznej dokumentów, a także uwidocznionemu podpisowi posiadacza. Nowy wzór dokumentu tożsamości został wprowadzony 7 listopada 2021 roku. Warto jednak pamiętać, że dotychczasowych, ważnych dowodów nie trzeba wymieniać.

Polska dostosowuje dowody osobiste do wymogów Unii Europejskiej. Nowe dokumenty są wyposażone w warstwę elektroniczną, o wysokim stopniu zabezpieczenia, która podobnie jak w przypadku paszportów, zawiera wizerunek twarzy posiadacza oraz dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Dodatkowo, w warstwie graficznej widoczny jest odręczny podpis właściciela, a także literowy skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej.

Należy pamiętać, że wszystkie osoby posiadające ważne dowody osobiste, wydane zgodnie z dotychczas obowiązującym wzorem, nie muszą ich wymieniać. Z tych dokumentów można korzystać do momentu utraty ich ważności.

W związku z wprowadzeniem nowego dowodu osobistego nie ma możliwości złożenia wniosku o ten dokument elektronicznie. Po wdrożeniu nowego wzoru, składanie wniosków online możliwe jest wyłącznie w przypadku dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie są pobierane.

Więcej informacji na temat nowego dowodu osobistego można uzyskać na stronie gov.pl.

Plakat

Ulotka


Najpopularniejsze tematy

* Data publikacji informacji

Pobierz naszą aplikację

Chcesz zgłosić problem lub masz pomysł na usprawnienie funkcjonowania miasta? Skorzystaj z bezpłatnej aplikacji Warszawa 19115 – aby szybko i łatwo przekazać nam swoje zgłoszenie

Pobierz aplikację